Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny Temat: Podróż do krainy dzieci Cele operacyjne: Dziecko: poznaje swoje prawa: prawo do zabawy; uczestniczy w zabawach parateatralnych; rozróżnia i dopasowuje elementy o różnej wielkości lub kolorze (zabawki). Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym; grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej; odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską); wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa. Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób; rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego); grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie zabawek zgodnie z podaną cechą,); kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu; rozwijanie wrażliwości zmysłowej (wzrok, dotyk), określanie prostych cech zewnętrznych (np. wielkość, kolor); dzielenie się wrażeniami oraz spostrzeżeniami z obserwacji; posługiwanie się w zabawie gestem i ruchem;
rozwijanie sprawności manualnej, a także orientacji w przestrzeni; szanowanie zabawek własnych oraz wspólnych; kształcenie umiejętności wyrażania własnych pragnień dotyczących zabawy i wyboru Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne II. Zajęcia dydaktyczne Przebieg zajęć 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. 2.Co się ukryło w kolorowym pudełku?: rozpoznawanie oraz nazywanie wybranych 3. Pociąg pełen zabawek: zabawa ruchowa. 1. O jakiej zabawce mówię?: zagadki tematyczne. Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka Dzieci swobodnie bawią się wybranymi przez siebie zabawkami. Kolorowe pudełko (przykryte), w którym znajdują się zabawki np. miś, lalka, samochód, książka, motocykl, pajacyk, piłka. Nauczyciel (N) zaprasza dzieci, by usiadły w kręgu. Na środku stawia pudełko. Proponuje dzieciom, aby spróbowały odgadnąć, co może znajdować się w środku. Dzieci swobodnie wypowiadają się, próbując znaleźć odpowiedź. Chętne dziecko lub to, które odgadnie, co jest w pudełku wyciąga jedną zabawkę. Swobodnie wypowiada się na jej temat. N prosi kolejne dziecko o wyjęcie następnej zabawki. Zabawa trwa do momentu wyjęcia przez dzieci wszystkich obiektów. Następnie dzieci mogą się nimi pobawić. Tekst piosenki, scenariusz zabawy, znaczki na taśmie dwustronnej. Zabawę rozpoczyna i prowadzi N. Krótko omawia charakterystyczne cechy jednej z zabawek
2. Krótka rozmowa na temat ulubionych zabawek połączona np. z naśladowaniem dźwięków wydawanych przez zabawki i/lub pokazywaniem sposobu zabawy daną zabawką. 3.Zapoznanie dzieci z tekstem wiersza Agnieszki Wysockiej Mamy prawo do zabawy. 4. Pociąg pełen zabawek: zabawa ruchowa. 5. Zabawki, które lubię: zabawa plastyczna. znajdujących się w pudełku (np. jest brązowy, pluszowy, dzieci lubią się do niego przytulać - wyjmuje misia z pudełka). Analogicznie następuje rozwiązywanie kolejnych zagadek. Zabawa trwa do momentu wyjęcia z pudełka wszystkich zabawek, które dzieci odkładają w wyznaczone miejsce. Dzieci wypowiadają się swobodnie na temat swoich ulubionych Naśladują wybrane dźwięki (np. samochód - dźwięk trąbienia: pi-pip; lalka - śpiewanie kołysanki). N recytuje lub czyta wiersz wzbogacając jego treść gestykulacją (np. zaprzeczanie palcem wskazującym). Tekst piosenki, scenariusz zabawy, znaczki na taśmie dwustronnej. W zabawie biorą udział chętne dzieci. Te, których uwaga się wyczerpała wracają do wybranych przez siebie rodzajów aktywności. N rozkłada na stoliku wycięte z kolorowego papieru szablony różnych Dzieci wybierają odpowiednie elementy i naklejają je na kartki formatu A4. 6. Zabawy swobodne na powietrzu.
III. Zajęcia popołudniowe 1. Domki dla zabawek: Układanie oraz segregowanie zabawek z uwzględnieniem ich charakterystycznych cech. 2. Wskaż taką samą zabawkę: multimedialna gra dydaktyczna. N zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Na dywanie leżą różne rodzaje lalek, misiów i samochodów oraz, w niedużej odległości, leżą obok siebie trzy obręcze hula-hop (każde w innym kolorze). Do każdego z nich chętne dziecko wkłada po jednej wybranej zabawce (np. do żółtego - lalkę, do brązowego - misia, do zielonego - samochód). N prosi dzieci, aby spróbowały znaleźć,,domki dla pozostałych leżących na dywanie Zabawki różnią się kolorami oraz wielkością. Dziecko wskazuje zabawkę zgodną z podanym wzorem. 3. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań zgodnie z wyborem dzieci. Dzieci swobodnie bawią się wybranymi przez siebie zabawkami. Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych. Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: kolorowe pudełko z przykrywką, miś, lalka, samochód, zabawka-motocykl, pajacyk, piłka, dwustronna taśma, kartki formatu A4, klej, łopatki, wiaderka, foremki, dmuchane piłki, plastykowe duże samochody i rowery dziecięce (z możliwością wsiadania do nich), komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Tekst piosenki Pociąg pełen zabawek, autor: Agnieszka Wysocka; 2. Scenariusz zabawy ruchowej Pociąg pełen zabawek; 3. Materiał do wydrukowania i wycięcia - znaczki przedstawiające zabawki; 4. Tekst wiersza Mamy prawo do zabawy, autor: Agnieszka Wysocka; 5. Materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela Sylwety zabawek: a) lalka; b) samochód; 6. Multimedialna gra dydaktyczna Wskaż taką samą zabawkę; 7. Zagadki multimedialne Co się tu ukryło?; 8. Kolorowanka multimedialna Ulubione zabawki; 9. Gra multimedialna W którym garażu mieszkam?