PROPOZYCJA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ.

Podobne dokumenty
co decyduje o tym, że niektóre teksty językowe mają charakter literacki? jaka jest różnica między zwykłym, codziennym

Funkcje znaków.elementy aktu komunikacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE JĘZYK POLSKI klasa pierwsza. XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Prof. Akademii Krakowskiej. Św. Jana Kantego

JĘZYK JAKO KOMUNIKAT WYZWANIA I PORADY Z CYKLU: PORADY DYDAKTYKA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Wstęp do logiki. Semiotyka

1. Każdy ma swojego dusiołka

Wprowadzenie do logiki Język jako system znaków słownych

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Wymagania edukacyjne z języka polskiego III klasa poziom rozszerzony

Rola i znaczenie biblioteki szkolnej w systemie oświaty. Sulejówek, 21 marca 2017 r.

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Prezentacja przygotowana przez uczniów w uczęszczaj

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 47 sportowego w Krakowie opracowany: przez zespół polonistów gimnazjum

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Przedmiotowy System Oceniania z Języka Polskiego opracowany przez nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ppłk. dr. Stanisława Kulińskie

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego obowiązujący od roku szkolnego 2009/2010 (nowa podstawa programowa)

Język francuski Przedmiotowe zasady oceniania

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 Test język obcy nowożytny język niemiecki (poziom podstawowy)

Język mniejszości narodowej lub etnicznej Szkoła podstawowa

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA UCZNIÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASACH TECHNIKUM I-IV

XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Prof. Akademii Krakowskiej. Św. Jana Kantego

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka polskiego. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie. Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

O różnych celach wypowiedzi

Wymagania edukacyjne język polski klasa 1gT ROK SZKOLNY 2017/2018 nauczyciel: mgr Agata Sekuła, mgr Urszula Dara

Język polski Tekst I. Informacje dla nauczyciela

Kartoteka testu Oblicza miłości

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Kontrola i ocena pracy ucznia.

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy II gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Wymagania na poszczególne oceny z języka niemieckiego dla uczniów Technikum Zawodowego poziom IV.O i IV.1, zakres podstawowy.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

Wymagania edukacyjne z języka polskiego III klasa poziom rozszerzony

OCENĘ DOBRĄ OCENĘ DOSTATECZNĄ

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM

Wymagania edukacyjne język polski klasa 2eT: ROK SZKOLNY 2018/2019 nauczyciel: mgr Beata Andrzejak

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Kartoteka testu W kręgu muzyki GH-A1(A4)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VII

PORADY DLA MATURZYSTÓW JĘZYK POLSKI, MATURA PISEMNA

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

Kryteria oceniania obejmujące zakres umiejętności ucznia na poszczególne oceny cząstkowe w klasach VII-VIII z Języka Hiszpańskiego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

OCENA PRAC PISEMNYCH I WYPOWIEDZI USTNYCH UCZNIÓW Z PODZIAŁEM NA POZIOMY WYMAGAŃ

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Bezdomność- przeciwko stereotypom

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Wyniki badania umiejętności polonistycznych

wydarzeniach w utworze epickim opowiada narrator; jego relacja ma najczęściej charakter zobiektywizowany i cechuje ją

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO w GIMNAZJUM Nr 1 im. J. I. Kraszewskiego w Jelnicy w roku szkolnym 2016/2017

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego w klasach technikum

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Analiza egzaminu gimnazjalnego w klasie III z języka angielskiego w roku szkolnym 2014/2015

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO NOWE ZROZUMIEĆ TEKST ZROZUMIEĆ CZŁOWIEKA POZIOM PODSTAWOWY

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

Programowanie i techniki algorytmiczne

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Wyspiańskiego w Bieczu

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego w klasach Technikum nr 8 im. Jana Karskiego w Zespole Szkół nr 42 w Warszawie

Szkoły ponadgimnazjalne, PODSTAWA PROGRAMOWA. Cele kształcenia wymagania ogólne. I. Zrozumienie własnego dziedzictwa narodowego lub etnicznego.

Transkrypt:

PROPOZYCJA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ. 1. TEMAT: Funkcje języka i tekstu. 2. CEL OGÓLNY: - uczeń rozumie zasady funkcjonowania języka jako kodu tj. systemu językowego oraz zasady funkcjonowania tekstu. 3. CELE NAUCZANIA: uczeń zna podstawowe funkcje języka i tekstu (kategoria poziomu wiadomości A ), uczeń potrafi wyjaśnić istotę poszczególnych funkcji ( kategoria B ), uczeń potrafi określić funkcje użyte w określonych tekstach (kategoria umiejętności C ), uczeń potrafi przyporządkować funkcje językowe poszczególnym elementom aktu komunikacji - zgodnie ze schematem R. Jakobsona (kategoria C ), uczeń potrafi utworzyć własny tekst, spełniający określoną funkcję (kategoria D ). 4. CEL WYCHOWAWCZY: - przygotowanie ucznia do roli świadomego użytkownika języka polskiego jako interlokutora oraz czytelnika tekstów. 5. METODY I FORMY PRACY: mini wykład, pogadanka heurystyczna, pomoce wizualne ( schemat aktu komunikacji R. Jakobsona ), praca z tekstem, praca zbiorowa i praca w grupach. 6. POJĘCIA KLUCZOWE: akt komunikacji, komunikat, nadawca, odbiorca, kod, kontakt, kontekst, funkcje językowe; symboliczna, informatywna, ekspresywna, impresywna, fatyczna, poetycka. 7. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plansza ze schematem aktu komunikacji R. Jakobsona, fragmenty różnych tekstów.

8. PRZEBIEG LEKCJI: FAZY LEKCJI ZADANIA DLA UCZNIA UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE ZAANGAŻO- Przypomnienie definicji języka celem Uczniowie podają WANIE określenia nadrzędnej funkcji języka, definicje języka ( czas 5 minut) tj. f-kcji komunikatywnej. (kategoria A) Uczniowie w rozmowie z i poznają nauczycielem dochodzą do wniosku, podstawowe funkcje iż jej istnienie uwarunkowane jest języka funkcją symboliczną, której zadanie (kategoria A) polega na nazywaniu elementów jakiegoś wycinka rzeczywistości. Podanie informacji o tym, iż funkcje: symboliczna i komunikatywna są podstawowe dla języka rozumianego jako kod, system językowy i określenie w związku z tym celu lekcji tj. badania, jakie funkcje pełnią teksty. BADANIE I PRZEKSZTAŁ CANIE PROBLEMU ( czas 20 minut) PREZENTACJ A (czas 15 minut) Rozdanie uczniom fragmentów tekstów celem określania ich funkcji. Uczniowie najpierw samodzielnie pracują w grupach, wykonując polecenia z kart pracy, potem wraz z nauczycielem analizują teksty i werbalizują najistotniejsze wnioski. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy. Wyprowadzają wnioski, przy pomocy nauczyciela określają funkcje, jakie pełnią analizowane teksty. Nauczyciel podaje nazwę tych funkcji, dopowiadając w formie mini wykładu najważniejsze informacje. Uczniowie wyjaśniają na czym polega rola każdego tekstu ( kategoria B), poznając kolejne funkcje ( kategoria A), przypisują je odpowiednim tekstom ( kategoria C) Uczeń uogólnia, wnioskuje (kategoria B)

REFLEKSJA (czas 5 minut) Praca domowa W celu podsumowania zajęć uczniowie przyporządkowują omówione funkcje językowe do poszczególnych elementów znanego im, schematu aktu komunikacji R.Jakobsona. Samodzielnie zredaguj treść tekstów, w których będą dominować kolejno funkcje poznane na lekcji. (kategoria C) ( kategoria D) TEKSTY DO ANALIZY: TEKST I Autor wypowiedzi literackiej nawiązuje często do innego utworu czyliogólnie- do twórczości innego pisarza. Szczególnym rodzajem takiego nawiązania jest parodia, czyli satyryczna przeróbka lub naśladowanie jakiegoś tekstu. Zachowuje ona styl oryginału. Humor w parodii miewa rozmaite zabarwienie. Mieści się pomiędzy pogodnym żartem a złośliwym, bezlitosnym wyszydzeniem dzieła - wzorca oraz jego twórcy. TEKST II Od tej pory widziałem ją dwukrotnie i od tej pory również nie wiem, co spokój, nie wiem, co inne pragnienia, nie chcę wiedzieć,comoże midać miasto, niechcę kobiet, nie chcę złota, niechcę korynckiej miedzi ani bursztynu, ani perłowca, ani wina, ani uczt? TEKST III Jako najmilszej matki swej miłować i onej czcić nie macie, która nas urodziła i wychowała, nadała, wyniosła? Bóg matkę czcić rozkazał. Przeklęty kto zasmuca matkę swoją. A która jest pierwsza i zasłużeńsza matkajakoojczyzna, od której imię macie i wszystko, co macie, od niej jest? Rozmyślcie, jakie od tej matki, od Korony i od Rzeczpospolitej, dobrodziejstwa i upominki macie. TEKST IV Wiesz, nie lubię Zośki. Tak? Nawijaj. Ona jest jakaś dziwna, prawda? No.

Słuchaj, ciąglebycoś chciała pożyczać. Ychy. Przecież to jest nie do zniesienia. No, tak. TEKST V I tak jak orzeł, ptak górski, najszybszy wśród uskrzydlonych, Spada i lekko dopędza z chmur gołębicę spłoszoną - Ona wymyka się,pierzcha, lecz orzeł z wrzaskiem straszliwym Z bliska uderza, w drapieżnej duszy zdobyczy spragniony - Tak z zaciętością Achilles pędził, a Hektor uciekał Pod trojańskimi murami, unoszącrącze kolana. KARTA PRACY UCZNIA. 1. Rozpoznaj tekst. 2. Kto, do kogo, z czym, w jakim celu i w jakiej formie się zwraca? 3. Czy tekst ( komunikat językowy) koncentruje uwagę na: kontekście, rzeczywistości pozatekstowej, odbiorcy, nadawcy, kontakcie nadawcy i odbiorcy, czy samym tekście, poprzez zwrócenie uwagi odbiorcy na inność niezwykłość formy tego tekstu? 4. Wskaż cechy języka, środki językowe charakterystyczne dla danego tekstu. Przewidywane efekty pracy uczniów Tekst I - to fragment z podręcznika, objaśniające zjawisko parodii. Nadawca - niewidoczny, narracja 3os., obiektywna, odbiorca - nie jest wskazany. Wypowiedź pozbawiona ozdobników rzeczowa, chłodna, składająca się z rozbudowanych pod względem składni zdań. Tekst, który przekazuje informacje o świecie, osobach, przedmiotach, zjawiskach oraz stosunkach między nimi pełni funkcję informatywną. Tekst II - to wypowiedź Winicjusza, bohatera powieści Quo vadis. Ten tekst zawiera nie tylko odniesienie do jakiegoś fragmentu rzeczywistości pozajęzykowej, ale również informacje dotyczące samego nadawcy. Wypowiada się on w 1os. lp., jego wypowiedź jest silnie zabarwiona

emocjonalnie, zdania wielokrotnie złożone o dużej liczbie krótkich członów, wykrzyknikowe. Jeśli tekst pozwala na podstawie pewnych sygnałów ustalić różne informacje na temat nadawcy np. jego pochodzenie społeczne, wykształcenie, wiek, stopień kompetencji językowych, stan emocjonalny to wówczas tekst pełni funkcje ekspresywną. Tekst III - to fragment Kazań sejmowych P. Skargi. Nadawcą - ks. Jezuita, odbiorcą - szlachta. Wypowiedź zawiera wiele środków retorycznych takich jak: porównanie, inwersja, czyli szyk przestawny, pytanie retoryczne, zwrot do adresata. Wyraźnie wyczuwalny cel, intencja mówiącego. Tekst, który przekonuje, nakłania do czegoś rozmówcę, a nie tylko go o czymś informuje pełni funkcję impresywną, inaczej perswazyjną. Tekst IV - to fragment potocznej rozmowy. Charakterystyczne cechy języka tej wypowiedzi, takie jak: wiesz, tak, prawda, no, ychy nie niosą konkretnych informacji, pozwalają jedynie podtrzymać kontakt. Komunikat ten pełni funkcję fatyczną. Tekst V - to fragment Iliady Homera. Tekst zwraca uwagę nie tyle informacją, co sposobem jej przedstawienia za pomocą rozbudowanego, nieszablonowego porównania homeryckiego, odwołującego się do świata natury dla wzmocnienia plastyczności obrazu. Tekst zwraca więc uwagę odbiorcy gównie na znaki językowe, ich niezwykłość pod jakimś względem, dlatego pełni funkcję poetycką. Schemat aktu komunikacji Romana Jakobsona. NADAWCA funkcja ekspresywna KONTEKST funkcja informatywna KOMUNIKAT funkcja poetycka KOD funkcja symboliczna KONTAKT funkcja fatyczna ODBIORCA funkcja impresywna Opracowała mgr Agnieszka Czaj