Alternatywne metody przydatne w badaniach w szkole, w tym, w ewaluacji

Podobne dokumenty
Sesja IV/7 Co z tą ewaluacją? Badania własne nauczycieli jako element profesjonalizacji

Po co, komu i do czego? Badania wewnętrzne jako skuteczny sposób diagnozowania problemów i poszukiwania optymalnych rozwiązań.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

1 opracowanie Beata Bieniek AUTO EWALUACJA WŁASNA NAUCZYCIELA

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Wybrane alternatywne metody ewaluacji

Funkcja ewaluacji w procesie rozwoju szkoły. Funkcja ewaluacji w procesie rozwoju szkoły Przedmiot ewaluacji w Gimnazjum nr 1 w Skawinie:

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

PRZYRODA W 4. ODSŁONACH

Danuta Kosior ZS CKR w Gołotczyźnie doradca metodyczny

Wymaganie 3: Uczniowie są aktywni

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

Budowanie poczucia własnej wartości

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

PROGRAM WZMOCNIENIA EFEKTYWNOŚCI SYSTEMU NADZORU PEDAGOGICZNEGO I OCENY JAKOŚCI PRACY SZKOŁY ETAP II

Temat szkolenia: Handlowiec, sprzedawca. Czas trwania szkolenia: 30 godziny. Miejsce szkolenia:

EWALUACJA W ZPR-S OŁAWA. W roku szkolnym 2014/2015 aktywność uczniów ZPR-S Oława

JAK PODSUMOWAĆ PRACE SIECI

KONFERENCJA NT. STOSOWANIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU POCZĄTKOWYM , Warszawa

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

EWALUACJA KROK PO KROKU

METODY I NARZĘDZIA W EWALUACJI ZEWNĘTRZNEJ

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach chemii. w Gimnazjum w Starym Kurowie

Ewaluacja wewnętrzna raport. Badane wymagania: Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

Cel: prawidłowe wyjaśnienie wyrazu migracja, wyjaśnienie dlaczego ludzie migrują, zaangażowanie w dyskusję uczestników

WI E LKOPOLS KI E GO

Nauczyciele o swojej pracy i relacje w gronie pedagogicznym

Ewaluacja w praktyce szkolnej

Wyniki ewaluacji wewnętrznej z 2012 roku

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE

INNOWACJA PEDAGOGICZNA organizacyjno-metodyczna

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI I FIZYKI KL 8 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15

Przebieg i organizacja kursu

Warsztaty Szkoły Uczącej Się dla rad pedagogicznych

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeostwie klasa VIII szkoła podstawowa

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Raport z ewaluacji wewnętrznej w szkole 2012/2013. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Wymaganie nr 2 - Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOT: GEOGRAFIA KLASA 7

Raport z ewaluacji wewnętrznej

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Przykładowy projekt ewaluacji wewnętrznej z wykorzystaniem metody profil

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. w roku szkolnym 2014/2015

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Raport z badania ewaluacji wewnętrznej. Procesy zachodzące w szkole lub placówce. w obszarze

Jak uczyć uczniów efektywnego uczenia się

Po drabinie do celu. Spotkanie 2. fundacja. Realizator projektu:

Czy nauka ogranicza się do szkolnej ławy?

Przedmiotowy system oceniania z przyrody

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska Zapraszam na konsultacje w poniedziałki Pracownia Dydaktyki Biologii

Wyniki ankiety przeprowadzonej w klasie ID 6 października 2017 roku. Ankieta była anonimowa, zdiagnozowano 29 uczniów.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Przedmiotowe zasady oceniania z chemii Szkoła Podstawowa nr 14 im Henryka III Głogowskiego

Aranżacja przestrzeni klasy

EWALUACJA WEWNĘTRZNA 2016 / 2017 ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 14 W BYDGOSZCZY RAPORT KOŃCOWY

Ewaluacja w praktyce szkolnej. Obserwacje lekcji jako ważne zadanie dyrektora szkoły w procesie sprawowania nadzoru pedagogicznego.

EWALUACJA WEWNĘTRZNA * ROK SZKOLNY 2016/2017 * SP 48 W SZCZECINIE RAPORT Z WYNIKÓW EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ OCENA SZKOLNA

Pieczęć Uczelni: DZIENNIK PRAKTYK. Imię i nazwisko studenta / studentki:... Wydział i kierunek studiów:... Nr I N D E K S U :...

Ewaluacja w nowym nadzorze pedagogicznym. Konferencja informacyjna dla nauczycieli

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Szkoła podstawowa. Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa. Nauczyciele historii i społeczeństwa: Sylwia Stawna.

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH BIOLOGII W GIMNAZJUM W STARYM KUROWIE

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

SZKOLENIE 1: Kształcenie osób dorosłych

SPRAWOZDANIE Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. w roku szkolnym 2016/2017. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Zagórzanach

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Raport z ewaluacji wewnętrznej w Szkole Podstawowej nr 1 grupy rewalidacyjno - wychowawcze

Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

PUBLICZNE GIMNAZJUM IM JANA PAWŁW II W DOBRODZIENIU. Scenariusz zajęć. Niczym ptak, niczym gwiazda od hobby do kariery zawodowej

Cel ewaluacji: Zebranie informacji, czy procesy wspomagania i edukacji uczniów mają charakter zorganizowany.

Instrukcja do opracowania programu nauczania języka obcego nowożytnego

Motywowanie przez ocenianie

w Szkole Podstawowej Nr 2 w Gryfinie 1. Pobudzanie uczniów do systematycznej pracy i rozwoju, wspieranie motywacji.

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI

Nie owijam w bawełnę asertywność.

SPRAWOZDANIE Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. w roku szkolnym 2016/2017. Gimnazjum w Zespole Szkół w Zagórzanach

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Transkrypt:

Alternatywne metody przydatne w badaniach w szkole, w tym, w ewaluacji Opracowała: Maria Węglowska-Wojt, na podstawie materiałów Era Ewaluacji partnera ORE

Metody indywidualne Uczestnicy sami wyrażają opinie dotyczące postępu zajęd, procesu uczenia się, uzyskiwanych wyników, własnych przeżyd, zaangażowania Należy pamiętad, że są to bardzo osobiste sposoby ewaluacji. Prowadzący nie ma żadnych możliwości wpływu na uczestnika i przebieg procesu.

Przykłady metod indywidualnych List do siebie - najpopularniejsza metoda. Uczestnikom uświadamia własne postępy np. w nauce. Uczniowie są proszeni o napisanie listu do siebie np. w sprawie swoich oczekiwao, możliwości, obaw, motywów swojego działania, wrażeo na temat klasy, grupy, czego nauczyli się, co wynieśli z moich zajęd, które elementy zajęd były dla nich najciekawsze. Najlepiej tę metodę zastosowad na zakooczenie np. półrocza, realizacji działu nauczania.

List do przyjaciół zmiana perspektywy Zadanie dla uczniów: wyobraź sobie, że na poprzedniej lekcji byłeś gościem z obcego kraju. Siedziałeś obok uczniów ale byłeś dla nich niewidzialny. Teraz piszesz do swoich przyjaciół list opisujący co zauważyłeś, co cię zdziwiło, zaskoczyło pozytywnie, negatywnie; opisujesz obserwowana lekcję. Następnie klasa dzieli się na dwie grupy i w grupach dokonują oceny informacji zawartych w listach wg ustalonego kryterium np. ważności informacji, zaskakującej informacji. Omawiają i dyskutują.

Dziennik Prowadzący rozdaje uczniom notatniki, w których uczniowie przez wskazaną ilośd dni będą spisywali wszystkie zachodzące wydarzenia. Można ich ukierunkowad poprzez zadanie kilku pytao dodatkowych np. 1) Najciekawsze wydarzenie 2) Najbardziej zaskakujące wydarzenie 3) Szczególnie ważne dla ciebie wydarzenie 4) Przykre dla ciebie wydarzenie 5) Wydarzenie, które do dzisiaj nie daje ci spokoju

Książka raportowa Nauczyciele przez tydzieo zapisują dokładnie co robili w każdym dniu z oznaczeniem czasu przeznaczonego na wykonanie poszczególnych zadao. Uczniowie przez tydzieo zapisują dokładnie jakie zadania wykonywali w domu ( zadania domowe) i ile czasu na ich wykonanie poświęcili. Na podstawie tych notatek można modyfikowad organizację pracy szkoły, przydzielanie zadao dodatkowych dla nauczycieli czy monitorowad czas odpoczynku uczniów.

Identyfikacja przeszkód (pole siłowe) Metoda wykorzystywana jest do badania przeciwstawnych sił, popychających w kierunku osiągnięcia założonego celu lub odpychających od niego. Prawidłowo planując działanie powinniśmy umied przewidzied siły przeszkadzające w osiągnięciu zamierzonego celu, a następnie zaplanowad działania osłabiające lub eliminujące siły hamowania. Ułatwia naukę: Utrudnia naukę: 1.. 1... 2... 2..

Metody interpersonalne W interpersonalnych metodach ewaluacji poszczególni uczestnicy: uczniowie, rodzice, nauczyciele omawiają swoje spostrzeżenia, uwagi, wnioski w parach lub małych grupach. Głównym celem i wartością tych metod jest możliwośd skonfrontowania swoich opinii, podzielenia się nimi, spojrzenie na ewaluację z innego punktu widzenia.

Grupa fokusowa Inaczej wywiad zogniskowany. Zbiera się grupę osób i dokonuje szybkiego rozeznania w ich poglądach na daną sprawę. Opinie tę uznaje się za reprezentatywną dla osób tej samej co badani kategorii. Grupa składa się z 6 do 12 osób reprezentujących jakąś zbiorowośd. Pytania i dyskusja mają wydobyd szczegółowe opinie jednej z grup interesariuszy szkoły. Grupy fokusowe dobieramy ze względu na wcześniej ustalone kryteria, zależnie od celu badania. Należy pilnowad aby dyskutanci nie skierowali dyskusji na inne tematy. Warto wykorzystad sprzęt do nagrywania dyskusji.

Trójkąt wywiadu Stosuje się go do zbierania informacji z uwzględnieniem różnych punktów widzenia. Nazwa odzwierciedla układ: osoba z zewnątrz(krytyczny przyjaciel) zazwyczaj nauczyciel, który nie zna danej klasy zbiera informacje od uczącego nauczyciela, a następnie od uczniów na określony temat. Potem ma możliwośd porównania informacji uzyskanych od respondentów ze swoimi własnymi obserwacjami. Wyciąga wnioski i proponuje działania zmieniające.

Obserwacja wspierająca Dyrektor, wicedyrektor szkoły składają wizyty nauczycielom uczącym tego samego przedmiotu, aby mied skalę porównawczą i móc lepiej z nimi współpracowad na rzecz poprawy jakości lekcji. Składa się ona obowiązkowo z trzech etapów: 1) Rozmowa przedobserwacyjna termin wizyty, obszar obserwacji, stosowane techniki i metody 2) Obserwacja lekcji notowanie spostrzeżeo dotyczących tylko ustalonych aspektów 3) Rozmowa poobserwacyjna punktem wyjścia są notatki i spostrzeżenia dyrektora.

Obserwacja koleżeoska Odmiana obserwacji wspierającej, nauczyciele o takiej samej pozycji zawodowej tworzą pary, wzajemnie obserwują swoje lekcje i przekazują partnerowi uwagi dotyczące uczenia się, nauczania, reakcji klasy na trudności w procesie uczenia się i innych spraw dziejących się w klasie. Obserwator działa jak lustro w zakresie ustalonych zagadnieo, ale nie dokonuje oceny. Zawsze podkreśla to co było dobre ale zauważa również niedociągnięcia.

Cieo Jest to forma obserwacji ciągłej podążamy za uczniem, nauczycielem przez określony czas np. 1 dzieo. Daje to nam możliwośd ustalenia rozmaitych schematów powtarzających się w czasie, a nie jedynie fotografie jednej chwili, otrzymujemy podłużny przekrój życia szkolnego. Osoba obserwowana powinna o tym wiedzied. Warto ustalid pytania, na które poszukamy odpowiedzi np. Jakim formom i metodom kształcenia poddany został uczeo w ciągu dnia obserwacji? W jakich stosunkach z kolegami pozostaje obserwowany? Jakie były zakres i skutecznośd pomocy w trakcie uczenia się? Czy przesłania otrzymane od rozmaitych dorosłych osób były spójne? Jak zachęca się obserwowanego by był samodzielnym i odpowiedzialnym uczniem?

Metody grupowe Interaktywne metody grupowe służą do prowadzenia ewaluacji konkretnych zajęd lub sprawdzenia jakie są odczucia lub poglądy grupy. Najbardziej rozpowszechnione wywiad i kwestionariusz pochłaniają zwykle dużo czasu i są kosztowne dlatego warto poznad i stosowad alternatywne, do których zaliczamy

Sortowanie Pojedyncze osoby lub grupy otrzymują zbiór kart, na których wypisane są określone stwierdzenia. Uczniowie segregują karty wg określonych kategorii. Rezultaty sortowania ułatwiają decyzję, co zrobid w dalszym procesie doskonalenia. Np. nauczyciele chcą się dowiedzied jakie postawy uczniowie żywią wobec szkoły, uczenia się, kontaktów z innymi. Na każdej karcie opisują róże sytuacje Chłopcy próbowali uciec, tak żeby nikt się nie zorientował, że zabrali koleżance torebkę, Kiedy zobaczyła, że się biją uciekła, Kiedy zobaczyła Olę udawała, że jej nie dostrzega Każdy uczeo otrzymuje zestaw takich kart i ma je posortowad na cztery kategorie: Tak to ja Trochę tak jak ja Raczej nie jak ja Wcale nie jak ja, uczniowie wkładają karty do odpowiednio oznakowanych pudeł, kopert Zebrany materiał daje możliwośd analizy czym kierowali się uczniowie w swoich wyborach

Ustalanie priorytetów Odmiana metody sortowania. Badani otrzymują karty z wypisanymi stwierdzeniami i mają nadad im kolejnośd ustalid priorytet. Każdy ma prawo uzasadnid swój wybór, kolejnośd Ranking trójkątny: 1.. Ranking diamentowy: 1.. 2. 2 2 2 3 3 3 3. 3. 3. 4 5.. 4

Informacja dla przybysza Każdy uczeo otrzymuje kartkę. Zadanie brzmi: wyobraź sobie, że za chwilkę do naszej klasy wejdzie nowy uczeo i siądzie z tobą. Masz możliwośd przekazania mu jednej lub kilku anonimowych informacji czy wskazówek, które są dokooczeniem zdania U nas w klasie najważniejszą sprawą jest.. Po złożeniu kartek do pudełka klasę dzielimy na dwie grupy, każda otrzymuje częśd kartek z pudełka. Polecenie jest takie, żeby wejśd w rolę nowego ucznia i powiedzied co myślę o klasie po przeczytaniu informacji zawartych na kartkach. Które informacje są zgodne, a które nie? Co będzie gdy uczeo będzie się dostosowywał do informacji zapisanych na kartkach? Które z tych wskazówek faktycznie godne są polecenia i dlaczego?

Wędrujący pamiętnik Każdy uczeo (nauczyciel) otrzymuje kartkę z informacją Będziemy wspólnie pisad pamiętnik. Co 15 minut przerwiemy lekcję (spotkanie rady pedagogicznej, zespołu). Wtedy każdy odpowie na dwa pytania: 1. Co było dla mnie ważne w ciągu tych 15 minut? 2. Co zrobię w ciągu najbliższych 15 minut? Po upływie 15 minut prowadzący przerywa zajęcia a uczniowie zapisują odpowiedzi na kartce i przekazują ją sąsiadowi po prawej stronie. Po następnych 15 minutach prowadzący ponownie przerywa zajęcia i prosi o wpisanie odpowiedzi na dwa pytania, uczniowie zapisują odpowiedzi i przekazują karteczkę sąsiadowi z prawej strony. Na koniec zajęd karteczki są zbierane i wywieszane na tablicy. Wszyscy analizują zapisy i zastanawiają się nad wnioskami do dalszej pracy.

Ruchoma tarcza Celem tej metody jest bardzo szybkie uzyskanie informacji zwrotnej. Potrzebny będzie materiał, szary papier z wyrysowanymi kołami, jak tarcza na strzelnicy. Umieszczamy go w widocznym miejscu, na drzwiach lub na ścianie sali, gdzie odbywały się zajęcia. Każdy z uczniów, opuszczając klasę, zaznacza swoje "strzały".

Metody wizualne Wykorzystuje się w nich komunikację niewerbalną. Walizka, kosz

Fotoocena Za pomocą aparatu fotograficznego lub kamery można utrwalid na potrzeby oceniania rozmaite aspekty życia szkoły. Zdjęcia lub film stanowią podstawę do dyskusji i konkretnych decyzji w sprawie poprawy aktualnej sytuacji. Zalety: Uczniowie na stają wobec gotowego schematu narzędzia, które przewiduje skooczony katalog odpowiedzi Nie mają znaczenia ograniczenia językowe ocenianie sięga rozmaitych warstw rzeczywistości szkolnej Dostarczone są twarde dowody rzeczywistości szkolnej

Gadająca ściana To forma ewaluacji o charakterze opiniotwórczym. Przed rozpoczęciem zajęd przyklejamy do ściany duży arkusz szarego papieru z napisem GADAJĄCA ŚCIANA. Kilka minut przed koocem zajęd prosimy uczniów, by n arkuszu szarego papieru wyrazili swoją opinię na temat lekcji ( opinie wypisują lub rysują na karteczkach i przyklejają do papieru). Uwaga ograniczamy wypowiedzi słowne uczniów

Róża wiatrów

Termometr Prosta metoda na zmierzenie temperatury w grupie. Propozycja skali: ciepłą, przyjazna, oficjalna, chłodna, nieprzyjazna

Prędkościomierz Wykorzystujemy ją jeżeli chcemy poznad opinię na temat rytmu, tempa, dynamiki danych zajęd. Wskazanie na obrazku prędkościomierza określonej wartości prędkości pokazuje co o dynamice zajęd sądzą uczniowie

Poczta Kilka minut przed koocem lekcji proponujemy uczestniczącym w ewaluacji dokooczenie zdao na rozdanych wcześniej karteczkach. Na ścianie przyklejamy duże kopert ( tyle ile zdao). Uczniowie po dokooczeniu zdania wkładają karteczkę do właściwej koperty. Przykładowe zdania: Na zajęciach zmieniłabym Nie lubię kiedy w trakcie zajęd. Atmosfera panująca na zajęciach.. Chcę zaproponowad, aby

Dziękuję za uwagę