Spotkanie z Innym. Tolerancja



Podobne dokumenty
Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

WOJEWÓDZKI KONKURS HUMANISTYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POZNAŃ 2011/2012 ETAP REJONOWY

Cel działań: zapobieganie paleniu papierosów przez uczniów. Zajęcia w ramach godzin wychowawczych. Gazetka ścienna na korytarzu szkolnym

Plan działań programu profilaktyki na rok szkolny 2015/2016. Cel działań: zapobieganie paleniu papierosów, oraz e- papierosów przez uczniów.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Czy uważasz się za osobę tolerancyjną?

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Budowanie poczucia własnej wartości

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY na rok szkolny 2016/2017. Bezpieczna i przyjazna szkoła

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Powiedz NIE dyskryminacji. Bo tylko razem mamy siłę.

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

Składa się on z czterech elementów:

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Tematyka zajęć na Godzinę z wychowawcą dla klasy I technikum i zasadniczej szkoły zawodowej

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Program wychowawczy Przedszkola nr 3 w Szamotułach

Scenariusz zajęć nr 1

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

PROGRAM WYCHOWAWCZY NIEPUBLICZNEJ INTEGRACYJNEJ SZKOŁY POSTAWOWEJ W MYSIADLE Na rok szkolny 2011/2012

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

pogadanki dramy na godzinie wychowaw. filmy rozmowy wychowawcze sytuacje z życia szkolnego rozmowy wychowawcze kontrakty grupowe

AUTORSKI PROGRAM Ja wśród innych

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Tolerancja (łac. tolerantia - "cierpliwa wytrwałość ) termin stosowany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią. W sensie najbardziej ogólnym

PROGRAM ADAPTACYJNY DLA KLASY I " JUŻ JESTEM UCZNIEM"

SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY. Bezpieczna szkoła

Wyniki są pozytywne, ale należy jeszcze zmniejszyć liczbę uczniów przez których ktoś płakał całkiem niedawno, szczególnie w klasie IV.

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Projekt Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej. Czas realizacji: 2 godz. lekcyjne. Cele zajęć:

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

PROGRAM ANTYDYSKRYMINACYJNY. w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu

PROGRAM ADAPTACYJNY DLA KLASY I " JUŻ JESTEM UCZNIEM" OPRACOWANY DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 357

Dorota Dąbrowska WOM Gorzów Wlkp.

Szkolny Program Profilaktyki. Szkoły Podstawowej w Rychtalu

Cofnij nagraj zatrzymaj

Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek 15+)

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Program adaptacyjny Witaj w szkole

PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW KLASY I

Program Profilaktyki Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym. Cele ogólne:

PROGRAM ADAPTACYJNY OPRACOWANY DLA DZIECI Z KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W KAMIENICY

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

KPINA ZŁOŚĆ AKCEPTACJA POSZANOWANIE DRUGIEJ OSOBY WYŚMIEWANIE

Problemem głównym mojej pracy są przyczyny podejmowania miłości u młodzieży ponadgimnazjalnej

Jak sobie powiecie, tak się zrozumiecie jak mówić i jak słuchać.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

PROGRAM WYCHOWAWCZY NA PIERWSZY ROK NAUKI

WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA Nr 337

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć. Temat: Cyberprzemoc. Przebieg zajęć: Część I

PROGRAM ADAPTACYJNY OPRACOWANY DLA DZIECI Z KLASY 0 I Z KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W KAMIENICY

Jaki jest poziom Twojej skuteczności i gotowości do życia z pasją?

Zajęcia dla uczniów klas II i klas III w Szkole Podstawowej w Koszutach czyli PSYCHOEDUKACJA W TERENIE

Scenariusz zajęć z przedsiębiorczości

ZAJĘCIA EDUKACYJNE WARTOŚCI SPOŁECZNE UCZENIE SIĘ EDUKACJA REGIONALNA

PLAN PRACY ŚWIETLICY Z PROGRAMEM PROFILAKTYCZNYM PROWADZONEJ PRZEZ STOWARZYESZNIE PRZYJACIÓŁ JEDYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W LUBSKU

Preambuła. Jesteśmy szkołą gwarantującą równość szans.

Konspekt na zaliczenie przedmiotu: Warsztaty gender :

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Spis treści. Rysunki i tabele... Wstęp do wydania polskiego... Przedmowa... Podziękowania...

Plan zajęć wychowawczo - dydaktycznych Pedagoga Szkolnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśle Wielkiej w roku szkolnym 2013/14

SYSTEM ORIENTACJI ZAWODOWEJ III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. UNII LUBELSKIEJ W LUBLINIE

Jak zapobiegać przemocy domowej wobec dzieci i młodzieży.

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Prof. Jerzego Buzka w Węgierskiej Górce

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

PROGRAM MODUŁU SPECJANOŚCI. Geografia z wiedzą o społeczeństwie

OFERTA WARSZTATÓW DLA RODZICÓW I PEDAGOGÓW FUNDACJI GO N ACT

Kreowanie wizerunku i wzorce medialne.

OFERTA WARSZTATÓW PSYCHOEDUKACYJNYCH DLA SZKÓŁ

Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkole ponadpodstawowej. Barbara Skałbania, prof. UJK w Kielcach

Październik to czas, w którym świętowany jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH Szkoła Przysposabiająca do Pracy

OŚRODEK TOLERANCJI EDUKCJA RÓWNOŚCIOWA I ANTYDYSKRYMINACYJNA

Cele i zadania stawiane przed uczniem w ramach zajęć etyki.

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Temat: Nasze państwo nasze prawa.

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Szkoła Przyjaciół Szkoła

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

PROGRAM PROFILAKTYKI GIMNAZJUM ZESPOŁU SZKÓŁ W ZEGRZU w roku szkolnym 2014/2015

Na twoim miejscu. Spotkanie 11. fundacja. Realizator projektu:

Transkrypt:

Scenariusz zajęć Spotkanie z Innym. Tolerancja Cele: - przezwyciężyć stereotypy i uprzedzenia w stosunku do innych ludzi, - znaczenie tolerancji i konsekwencje jej braku, - kształtowanie postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw innych ludzi. Warunki techniczne: - wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, - miejsce zajęć szkoła, świetlica szkolna, - czas trwania zajęć 90 minut Metody: - pogadanka, - rozmowa, - czytanie tekstu ze zrozumieniem, - ćwiczenie integracyjne, - praca w grupach. Materiały: - tablica, - 3 arkusze brystolu, - kredki, ołówki, długopisy, - definicja tolerancji, fragment piosenki S. Soyki, fragment wiersza o tolerancji. Przebieg zajęć: Część I Nauczyciel wita uczniów, którzy zasiadają w kręgu wraz z nauczycielem. Spotkanie rozpoczyna się od zabawy integracyjnej Otwórz pięść Przebieg: jedna osoba w parze zaciska pięść, a druga stara się ja przekonać, aby otworzyła rękę. Po pewnym czasie partnerzy zamieniają się rolami. Wariant: zamiast zaciskać pięść, jeden z partnerów zwija się w kłębek, a drugi ma go rozprostować - partner trzyma się za swoje stopy, - partner zaciska szczęki. Po zabawie prosi uczniów, aby podzielili się na trzy grupy. Każda grupa dostaje kartkę z tekstem. Grupa I ma tekst piosenki S. Soyki Tolerancja, grupa II dostaje tekst wiersza o tolerancji (wiersz pochodzi z portalu społecznościowego i jest napisany przez ucznia), a grupa III dostaje definicję tolerancji. Każda grupa ma 10 minut czasu na interpretacje tekstu.

Po upływie 10 minut przedstawiciel grupy relacjonuje treść przeczytanego tekstu. Nauczyciel wysłuchuje uczniów, następnie prosi o podanie definicji dotyczącej tolerancji. Definicja tolerancji: Poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, czyjegoś postępowania różniących się od własnych. Tolerancja polityczna, religijna. Tolerancja wobec nowych prądów, kierunków. Okazywać daleko idącą tolerancję dla dysydentów, innowierców, wobec dysydentów, innowierców a względem dysydentów, innowierców. Nauczyciel pyta: - jakie są źródła pojęcia tolerancja? (Wielka Rewolucja Francuska, Oświecenie i Powszechna Deklaracja Praw Człowieka). Nauczyciel na tablicy rysuje diagram, mapę myślową związaną z pojęciem tolerancja, diagram tworzy się w toku dyskusji z uczniami, nauczyciel zadaje pytania naprowadzające: - Co nas drażni w drugim człowieku ( w koledze z ławki), przeszkadza? - Dlaczego na co dzień trudno nam zaakceptować drugiego człowieka, wystarczy, że ma rude włosy (pada odpowiedź, bo rudy to nie kolor a charakter) czyli pojawiają się stereotypy, które powtarzamy, a nie zastanawiamy się nad sensem. - Czy tolerancja jest nam zawsze dana, czy raczej jest związana z konkretnym przykładem? - Jakie są skutki tolerancji a jakie są skutki braku tolerancji? - Czy własne przeżycia mogą zmieniać nasz stosunek do drugiego człowieka? - Czy tolerancja jest pojęciem pozytywnym? - Jakie są granice tolerancji? - Które grupy społeczne są narażone na brak akceptacji i nietolerancji? TOLERANCJA WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, BRATERSTWO, POSZANOWANIE POGLĄDÓW, WIERZEŃ, UPODOBAŃ, POSTĘPOWANIA, WYROZUMIAŁOŚĆ, BRAK AGRESJI, EMPATIA, WSPÓŁCZUCIE, ETYKA. NIETOLERANCJA AGRESJA, BRAK ZROZUMIENIA, BRAK KOMUNIKACJI, WROGOŚĆ, PRZEKONANIE O WŁASNEJ WYŻSZOŚCI, LĘK O WŁASNE WARTOŚCI, OBCOŚĆ, POCZUCIE BYCIA ZAGROŻONYM. Pojęcia wpisywane do diagramu są zależne od odpowiedzi uczniów.

Część II Nauczyciel jeszcze raz wraca do definicji i prosi uczniów o sporządzenie dekalogu tolerancji. Przykładowe punkty dekalogu: Respektowanie cudzych praw i cudzej własności, Uznanie i akceptacja różnic indywidualnych, Umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych, Docenianie rozmaitości kultur, Otwarcie na cudze myśli i filozofię, Ciekawość i nieodrzucanie nieznanego, Uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę. Część III W Deklaracji UNESCO państwa członkowskie podkreślają nie tylko konieczność walki z nietolerancją i rasizmem, lecz również znaczenie różnorodności kulturowej. Nauczyciel nawiązuje do dalszej rozmowy: jeśli państwa dążą do współpracy międzynarodowej to znaczy między innymi, że należy akceptować inność, odmienne kultury, wyznania, a także wspierać ludzi niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Nauczyciel zadaje pytanie: - Czy zgadzasz się, aby twoim sąsiadem był Rom? Kto się zgadza, stanie po prawej stronie, a kto myśli inaczej stanie po lewej stronie. Utworzyły się 3 grupy. Jedni są w grupie tolerancyjnych, drudzy w grupie, w której brak akceptacji dla Roma jako sąsiada, i paru uczniów pozostało w środku (nie są pewni swojej tolerancji). Grupy są poproszone o wyjaśnienie swoich decyzji. Są ogromne emocje, jest oburzenie, osoby z grupy tolerancyjnej nie akceptują pozostałych. Nauczyciel uświadamia uczniom, jak łatwo jest budować konflikt kiedy pojawia się jakakolwiek różnica. Czy to, że się różnimy jest złe? Jak radzić sobie z różnicami na co dzień. Podstawą wszystkiego jest komunikacja, rozmowa, poznanie innej kultury, oswojenie z obcością. Nauczyciel zadaje kolejne pytania: - Jak zareagujesz, kiedy widzisz osobę leżącą na chodniku? Myślisz: jest pijany! A to znaczy, że jest gorszy od nas, mamy go zostawić? Może zemdlał! Nigdy się nie dowiemy, jeśli nie pomożemy. - A co myślisz o osobach niepełnosprawnych? Czy oni jak my nie pragną miłości, przyjaźni? Po tych pytaniach niektórzy uczniowie zmieniają swoje grupy, nietolerancyjni przechodzą

do grupy tolerancyjnych, a ci którzy uważali się za tolerancyjnych muszą popracować nad swoim charakterem, patrzeniem na drugich. Każda grupa ma polecenie. Musi narysować TOLERANCJĘ Grupa I - uczę się tolerancji wobec osób uzależnionych. Grupa II uczę się tolerancji wobec osób niepełnosprawnych. Grupa III uczę się tolerancji wobec osób należących do innych kultur. Czas przygotowania pracy 20 minut. Po zakończonym zadaniu przedstawiciele grup omawiają swoje prace: rysunki przedstawiają jak uczniowie chcą zmienić swoje postępowanie, czego się obawiają i czy łatwo być tolerancyjnym na co dzień. Zakończenie Nauczyciel pyta: a słyszeliście o Międzynarodowym Dniu Tolerancji? Nauczyciel na tablicy zamieszcza informację o Międzynarodowym Dniu Tolerancji 16 listopada. Obchody Dnia Tolerancji mają na celu: Znalezienie głębszych przyczyn nietolerancji, Zmobilizowanie opinii publicznej na rzecz tolerancji i informowania jej o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji, Wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań. Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec "innych". Szczególnie ważne wydają się wszystkie działania podejmowane przez młodzież i kierowane do młodzieży. Wiele krajów w coraz większym stopniu charakteryzuje się różnorodnością kulturową, rasową i etniczną. Jest to sytuacja, która sprzyjać może zjawiskom związanym z nietolerancją. Wpływanie na kształtowanie właściwych postaw, sprzyjających harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa, jest zadaniem, które powinny stawiać przed sobą władze, szkoły i media. Nauczyciel dziękuję uczniom za aktywny udział w zajęciach i zaprasza do rozwijania w sobie postaw tolerancyjnych na co dzień. Literatura: Uniwersalny słownik języka polskiego PWN. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006. Grupa bawi się i pracuje : zbiór grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych. [Wałbrzych] : "Unus", 1994. Oprac. Katarzyna Hermasz, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu.

Załącznik nr 1 Tekst piosenki S. Soyki Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli otwarcie Budować ściany wokół siebie - marna sztuka Wrażliwe słowo, czuły dotyk wystarczą Czasami tylko tego pragnę, tego szukam Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać Życie nie po to, by bezczynnie trwać I aby żyć siebie samego trzeba dać Problemy twoje, moje, nasze boje, polityka A przecież każdy włos jak nasze lata policzony Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci Daleko raj, gdy na człowieka się zamykam Na miły Bóg... Załącznik nr 2 Wiersz o tolerancji Tolerancji ten się wstydzi kto sam siebie tylko widzi, ja dla Ciebie radę mam, nie rób tak bo będziesz sam. Jestem trochę inny, smutny i nieśmiały, chodzę w okularach i jestem zbyt mały. Ty mnie nie toleruj, ale bądź mi bratem, kiedy jestem słaby, kiedy jestem chwatem, Ty mnie nie toleruj bądź mi przyjacielem, Ty mnie nie toleruj, czy proszę o wiele? Wózek mnie zawozi codziennie do szkoły, lubię geografię i jestem wesoły. Stoję sam na przerwie gdy inni biegają, Ty mnie nie toleruj.