Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 3.5 Temat zajęć: Wycieczka z niedźwiedziem po Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.7 Temat zajęć: Dokumentowanie działalności przedsięwzięcia 1. Cele lekcji:

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.5 Temat zajęć: Weźmy się do pracy! Realizacja przedsięwzięcia (1)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Zakładanie własnej firmy

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Przygotowanie biznes planu. Autor: mgr inż. Halina Duraj, mgr Ewelina Holesz, mgr Urszula Sawa

PODSTAWY FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Biznesplan. Budowa biznesplanu

SCENARIUSZ LEKCJI Biznesplan firmy

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

BIZNESPLAN. 1 Definicja za: Wikipedia.pl

2. Konstruowanie budżetu domowego

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.4 Temat zajęć: Co robimy najpierw? Etapy realizacji przedsięwzięcia

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

Wymagania edukacyjne przedmiotu uzupełniającego: Ekonomia w praktyce

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia

Na polowaniu z Wielkomiludem

Wymagania edukacyjne z przedmiotu uzupełniającego : ekonomia w praktyce dla klasy II

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Wymagania podstawowe (ocena dostateczne) Wymagania rozszerzające (ocena dobra) Dział 1. Metoda projektu zasady pracy Uczeń: określa założenia

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Wymagania edukacyjne przedmiotu: Ekonomia w praktyce Temat Wymagania - ocena dopuszczająca

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EKONOMII W PRAKTYCE W KLASIE II. Kontrakt z uczniami

EKONOMIA W PRAKTYCE WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe:

BIZNES PLAN W PRAKTYCE

W poprzedniej prezentacji: Przewodnik po biznesplanie

5.09 Biznesplan. Anna Kolano

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

2. Tabele w bazach danych

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Postać biznesplanu zależy od tego, czy dokument sporządzony jest dla banku, czy dla potencjalnego inwestora (np. anioła biznesu).

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Załącznik 1. Załącznik 2.

Monika Borowiec. Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.9 Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości z działu Cele lekcji: 2. Metody i techniki:

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Biznes plan innowacyjnego przedsięwzięcia

Harmonogram szkolenia pn.: Własna firma krok po kroku (WŁF kpk 1C/2010 r.) wg umowy nr OAIV /10/JW w miesiącu sierpniu..

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH. Studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne Kierunek ZARZĄDZANIE Specjalność PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I ROZWÓJ WŁASNEJ FIRMY

Unia Europejska.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 1.5 Temat zajęć: Razem czy osobno? Problemy z podejmowaniem decyzji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Temat: Bezpieczny w ruchu drogowym praca z programem edukacyjnym BERDE

Punkt Konsultacyjny KSU- usługi informacyjne i doradcze dla przedsiębiorców i osób zamierzających założyć działalność gospodarczą

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

NORMALIZACJA DLACZEGO UCZEŃ MUSI O NIEJ WIEDZIEĆ?

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.13 Temat zajęć: Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

2. Metody prezentacji informacji

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Transkrypt:

Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 5.7 Temat zajęć: Struktura biznesplanu 1. Cele lekcji: Uczeń: zna pojęcie biznesplan, rozumie potrzebę pisania biznesplanu dla celów wewnętrznych i zewnętrznych przyszłej działalności, wymienia następujące elementy biznesplanu: streszczenie, ogólna charakterystyka przedsiębiorstwa, analiza strategiczna, analiza rynku, plan marketingowy, plan techniczny, struktura organizacyjna i plan zatrudnienia, plan finansowy działalności, analiza szans powodzenia przedsiębiorstwa, ocena ryzyka planowanej działalności, wskazuje i analizuje zagadnienia, które powinny się znaleźć w poszczególnych działach biznesplanu, analizuje przykładowe biznesplany, wskazując ich wady i zalety. 2. Metody i techniki: metaplan, burza mózgów, obserwacja pośrednia, dyskusja, ćwiczenia praktyczne, studia przykładowe. 3. Środki dydaktyczne: film edukacyjny Biznesplan z portalu NBP, komputer z rzutnikiem multimedialnym, opcjonalnie komputery z dostępem do internetu dla grup, schemat Struktura biznesplanu, karta pracy dla każdego ucznia, wydruki przykładowych biznesplanów ściągnięte z portali internetowych dla przedsiębiorców: http://zakladam-firme.wieszjak.pl/biznesplan/217411,przykladowy-biznesplan.html#;

Strona2 http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/48#streszczenie; http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/biznes-plan-przyk%c5%82adowy-wz%c3%b3r (data odczytu: 02.05.2013). 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy indywidualna, grupowa, zbiorowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe 1. Dorocki S., Kilar, W. Rachwał, T. Świętek, A. Zdon-Korzeniowska M., 2012, Biznesplan krok po kroku. Poradnik dla uczniów i uczennic. III część produktu finalnego, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa. 2. Fiore F.F., 2006, Jak szybko przygotować dobry biznesplan, Oficyna Ekonomiczna, Kraków. 3. Jahns A., 2009, Skuteczny biznesplan, Wydawnictwo Złote Myśli & Artur Jahns, Gliwice. 4. Jarocka E., 2007, Finanse przedsiębiorstw, systemu bankowego, budżetowego, ubezpieczeń, Wyd. 2, Wydawnictwo Difin, Warszawa, s. 39 126. 5. Rachwał T., 2004, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa. 6. Animowany film edukacyjny Biznesplan zamieszczony na portalu NBP: http://www.nbportal.pl/pl/np/animacje/filmy_animowane/rynki/biznesplan (data odczytu 01.05.2013). 7. Portale internetowe dla przedsiębiorców z przykładowymi biznesplanami: http://zakladam-firme.wieszjak.pl/biznesplan/217411,przykladowy-biznesplan.html#; http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/48#streszczenie; http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/biznes-plan-przyk%c5%82adowy-wz%c3%b3r odczytu 02.05.2013). (data

Strona3 7. Kontrola uczniów: Nauczyciel prowadzi bieżącą kontrolę pracy uczniów na lekcji: w trakcie oglądania filmu sprawdza, czy uczniowie wynotowują odpowiedzi na pytania, na bieżąco zachęca wszystkich uczniów do dyskusji i uczestniczenia w burzy mózgów, kontroluje zaangażowanie wszystkich uczniów w pracę grupową analizę przykładowych biznesplanów, sprawdza wykonywanie przez wszystkich uczniów ćwiczenia dotyczącego struktury biznesplanu. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Po co w życiu planujemy nasze działania? Uczniowie podczas burzy mózgów podają swoje propozycje odpowiedzi. Nauczyciel prosi uczniów, by zapisywali odpowiedzi na tablicy, kolejno prowadząc strzałki od zapisanego na środku tablicy hasła Po co planować? (metoda metaplanu). 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji. 3. Uczniowie wspólnie z nauczycielem oglądają fragment lub całość (wg decyzji nauczyciela) 10- minutowego filmu animowanego dotyczącego pisania biznesplanu. W trakcie oglądania filmu uczniowie muszą zanotować odpowiedzi na pytania: - Dlaczego pracownik banku nie chciał udzielić bohaterowi kredytu? - Dlaczego przyjaciel bohatera Eugeniusz uważa, że biznesplan to element szczególnie ważny przed otwarciem firmy? - Komu potrzebny jest biznesplan? - Jakie elementy biznesplanu wymienia Eugeniusz i co one zawierają? 4. Nauczyciel wprowadza pojęcie biznesplan: Biznesplan rodzaj planu, zestaw dokumentów i analiz zawierających opis krótko- i długookresowych celów przedsiębiorstwa, jego produktów i usług, strategii działania, ocenę możliwości rozwoju w warunkach konkretnego rynku oraz założenia finansowe, organizacyjne, kadrowe i techniczne, a także metody osiągania tych celów. (źródło: Rachwał 2006). 5. Uczniowie przedstawiają zdobyte informacje w formie dyskusji z nauczycielem.

Strona4 6. Nauczyciel omawia strukturę biznesplanu, posługując się schematem (załącznik 1). Następnie rozdaje uczniom karty pracy (załącznik 2). 7. Uczniowie wykonują zadanie 1 z karty pracy, polegające na dopasowaniu nazw działów biznesplanu do opisów ich zawartości. 8. Nauczyciel dzieli klasę na małe grupy, którym wręcza przykładowe biznesplany (opcjonalnie uczniowie wyszukują biznesplany na stronach portali internetowych podanych w punkcie 3). Uczniowie, analizując biznesplany, odpowiadają na pytania z zadania 2 z karty pracy. 9. Nauczyciel prowadzi z uczniami dyskusję na temat dostrzeżonych cech przykładowych biznesplanów, a następnie dokonuje podsumowania lekcji, podkreślając sens pisania biznesplanu w planowaniu działalności gospodarczej. 10. Zadanie domowe: Zastanów się, jaką działalność gospodarczą możesz poprowadzić w przyszłości. Weź pod uwagę własne predyspozycje i zainteresowania. Może będziesz się realizować prowadząc firmę zajmującą się organizacją wesel? Może salon kosmetyczny? A może sklep motoryzacyjny? Jeśli już masz pomysł, odpowiedz sobie na dwa pytania: Czy Twoja działalność ma szansę powodzenia? Jak duże nakłady finansowe trzeba by ponieść? To pierwsze z pytań, które zadaje sobie każdy początkujący przedsiębiorca

Strona5 Załącznik 1 Struktura biznesplanu

Strona6 Załącznik 2 Karta pracy 1. Uzupełnij brakujący puste miejsca w poniższych zdaniach oznaczonych numerami 1 8 nazwami działów biznesplanu podanymi w tabeli. Streszczenie Ogólna Analiza Analiza rynku i plan charakterystyka strategiczna marketingowy przedsiębiorstwa Podsumowanie- Plan finansowy Struktura Plan techniczny analiza szans działalności organizacyjna powodzenia i plan i oszacowanie ryzyka zatrudnienia 1. obejmuje analizę SWOT, warianty strategii rozwoju, strategię pozyskania inwestorów. 2. : opis rynku, podmioty działające w branży, polityka cenowa, sposoby dystrybucji, narzędzia promocji. 3. obejmuje źródła finansowania inwestycji, plan ilościowy produkcji lub usług, nakłady inwestycyjne. 4. : kadra zarządzająca, plan kadrowy, płace i systemy motywacyjne, schemat organizacyjny. 5. : przychody, koszty, przewidywany zysk. 6. obejmuje: cel dokumentu, krótką charakterystykę firmy, opis przedsięwzięcia, potrzeby finansowe i zakładany zysk. 7. : logo, nazwa, forma organizacyjno-prawna, dane o właścicielach, przedmiot działalności, lokalizacja, obszar działania. 8. obejmuje czynniki wpływające na powodzenie przedsięwzięcia, bariery w realizacji pomysłu, ryzyko działalności, załączniki. 2. Analizując przykładowe biznesplany przedsiębiorstw, odpowiedz na pytania: - Jaką działalność prowadzą firmy?

Strona7 - Jaki jest stopień szczegółowości biznesplanów? - Czy zapis biznesplanów jest jasny i zrozumiały? - Czy odnajdujesz w przykładowych biznesplanach poznane elementy struktury biznesplanu?