SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

Podobne dokumenty
GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Filozofia, ISE, Wykład III - Klasyfikacja dyscyplin filozoficznych

Filozofia, Socjologia, Wykład II - Podział filozofii. Filozofia archaiczna

EGZAMIN MATURALNY 2010 FILOZOFIA

SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

1. Dyscypliny filozoficzne. Andrzej Wiśniewski Wstęp do filozofii Materiały do wykładu 2015/2016

Filozofia, Germanistyka, Wykład I - Wprowadzenie.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

INFORMATYKA a FILOZOFIA

Filozofia, Pedagogika, Wykład III - Filozofia archaiczna

Scenariusz zajęć nr 7

SPIS TREŚCI I. WPROWADZENIE - FILOZOFIA JAKO TYP POZNANIA. 1. Człowiek poznający Poznanie naukowe... 16

KARTA INFORMACYJNA UCZESTNIKA XV KONKURSU FILOZOFICZNEGO

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Elementy filozofii i metodologii INFORMATYKI

Dlaczego matematyka jest wszędzie?

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA - PRZYRODA

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu.

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. z przedmiotu etyka

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu.

PODSTAWA PRAWNA. Ustawa o systemie oświaty Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2007 r.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

EGZAMIN MATURALNY 2012 FILOZOFIA

Przedmiotowy system oceniania z przyrody

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

Wstęp Komentarze jako metoda wyjaśniania oraz interpretacji w średniowieczu Komentarz Akwinaty do Etyki nikomachejskiej krótka prezentacja Próba

Filozofia przyrody - Filozofia Eleatów i Demokryta

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

nauczania, np. poziomie wykonania i rodzajach zadań realizowanych na -motywujące ucznia do podejmowania wysiłków, podkreślające mocne strony i

Propozycja metodyczna dla klasy VI

ZAGADNIENIA NA KOLOKWIA

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU OSWOIĆ PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ.

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE NA LEKCJACH PRZYRODY W KLASACH VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII DLA GIMNAZJUM NR.2 W OBLĘGORKU. Opracowała: Agnieszka Komisarczyk

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH GEOGRAFII W GIMNAZJUM W STARYM KUROWIE.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Przedmiotowy system oceniania biologia kl. V -VIII

Przedmiotowy System Oceniania z przyrody dla klas IV-VI Rok szkolny 2017/2018

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Koło matematyczne 2abc

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO HUMANISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Filozofia przyrody, Wykład V - Filozofia Arystotelesa

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Józef Piłsudski i niepodległa Polska

im. Wojska Polskiego w Przemkowie

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Przedmiotowy system oceniania z biologii

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

EGZAMIN MATURALNY 2013 FILOZOFIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY I

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY Klasy IV VI. CELE NAUCZANIA PRZYRODY Celem nauczania przyrody w szkole podstawowej jest:

Klasyfikacja światopoglądów

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

1. ROZMOWA SONDUJĄCA 2. ĆWICZENIE: PODZIAŁ PYTAŃ

Wymagania edukacyjne z plastyki klasa 6

ZAŁOŻENIA I CELE PRZEDMIOTOWEGO SYSTEMU OCENIANIA

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

DLACZEGO U NAS JEST INTERSUJĄCO?

Przedmiotowy system oceniania z przyrody

Konspekt lekcji w klasie IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z GEOGRAFII W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. ARMII KRAJOWEJ W BIELSKU BIAŁEJ

PROGRAM STUDIÓW WYŻSZYCH ROZPOCZYNAJĄCYCH SIĘ W ROKU AKADEMICKIM 2014/2015 FILOZOFIA. data zatwierdzenia przez Radę Wydziału. kod programu studiów

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KLESZCZOWIE. Liceum Ogólnokształcące Technikum Nowoczesnych Technologii PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ETYKA

Program zajęć pozalekcyjnych dla dzieci z kl. I III wykazujących zainteresowanie tematyką przyrodniczą i geograficzną (praca z uczniem zdolnym)

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

II. OBSZARY AKTYWNOŚCI PODLEGAJĄCE OCENIE:

STANDARDY WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH. Zakres przedmiotów humanistycznych

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS I, II, III W GIMNAZJUM NR 2 W LUDŹMIERZU

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Transkrypt:

Autorka: Małgorzata Kacprzykowska SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU: Wprowadzenie do filozofii Temat (4): Dlaczego zadajemy pytania? Cele lekcji: poznanie istoty pytań filozoficznych, stawianie pytań filozoficznych, klasyfikowanie działów filozofii. Normy wymagań Uczeń: wyszukuje informacje zawarte w tekście (ZAŁĄCZNIK 4), buduje wypowiedzi poprawne pod względem językowym i stylistycznym, wartościuje uzasadniając stanowisko własne lub cudze, wymienia podstawowe działy filozofii, potrafi poprzez pytania rozpoznać dział filozofii. Metody: problematyzowanie, ćwiczenia praktyczne. Kluczowe pojęcia: filozofowie przyrody, metafizyka, epistemologia, logika, etyka, estetyka. Materiały dydaktyczne: karta pracy (ZAŁĄCZNIK 4). Czas trwania: 90 minut. Przedmiot: filozofia, język polski, historia. Przebieg lekcji: 1. SPRECYZOWANIE PROBLEMU WYJŚCIOWEGO a. Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: DLACZEGO ZADAJEMY PYTANIA? Uwzględniając swobodę wypowiedzi prowadzący wskazuje na pierwsze filozoficzne pytanie postawione na początku VI w. p.n.e. przez Talesa z Miletu: Z czego zbudowany jest świat? b. Zanim nauczyciel poda, jaką odpowiedź udzielił Tales (świat pierwotnie zbudowany jest z wody, ponieważ obserwując jakiekolwiek zjawisko przyrodnicze, możemy ustalić, że istnieje ono dzięki wilgoci a umiera, gdy wilgoć wysycha), uczniowie samodzielnie próbują odpowiedzieć na pytanie postawione przez filozofa. Kaprzykowska 1

2. ROZMOWA SONDUJĄCA a. Zapisując na tablicy wszystkie odpowiedzi, nauczyciel podkreśla różnorodność myślowych teorii dotyczących pierwotnej budowy świata. Wyjaśnia również, że każdy filozof, który po Talesie zadawał sobie pytanie o początek budowy świata, dawał inną odpowiedź. Odpowiedzi te, nie od razu były trafne, ponieważ pytanie było bardzo trudne. Należy jednak pamiętać, że zasługa Talesa nie leżała w odpowiedzi, ale w pytaniu, które domagało się uzasadnienia wynikającego z obserwacji zjawisk przyrody. Uzasadnienie to, wykraczało poza mitologiczny opis świata. 3. ĆWICZENIA WYJAŚNIAJĄCE a. Uczniowie zapisują pierwsze filozoficzne pytanie i odpowiedzi jakie udzielił Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Heraklit, Pitagoras, Demokryt. Z CZEGO ZBUDOWANY JEST ŚWIAT? Tales Anaksymander Anaksymenes Heraklit Pitagoras Demokryt woda bezkres powietrze ogień liczba atom b. Nauczyciel bardzo krótko uzasadnia odpowiedzi filozofów. Wskazuje, że pierwsze zainteresowania filozoficzne dotyczyły świata przyrody. c. Dalsza część rozważań sprowadza się do uświadomienia uczniom istoty filozoficznych pytań. Należy określić je jako najbardziej ogólne i abstrakcyjne. Podając przykłady można porównać filozofię z innymi naukami, np. matematyk odpowie, że 2 + 2 = 4 filozof spyta: co to jest liczba? Historyk opisze i wyjaśni społecznie ważne działania ludzkie filozof spyta o odmienność racji protestantów i racji katolików. Fizyk opisze rodzaje ruchów filozof spyta: skąd jest ruch? Chemik określi kamień jako materię nieograniczoną filozof spyta: co to jest materia? 4. PROBLEM PRAKTYCZNY a. Kartę pracy (ZAŁĄCZNIK 4) nauczyciel rozwiązuje wspólnie z uczniami na lekcji. Po omówieniu materiału, prowadzący zapowiada sprawdzian z działu Wprowadzenie do filozofii. 5. POWTÓRKA MATERIAŁU Proponuje się przeprowadzenia sprawdzianu w formie KRZYŻOWKI. Dzielimy klasę na 5 grup, w których uczniowie tworzą zagadnienia do krzyżówki z hasłami: Kaprzykowska 2

metafizyka, epistemologia, logika, etyka i estetyka. Następnie uczestnicy wymieniają się przygotowanym sprawdzianem i rozwiązują krzyżówkę. Ważne jest, aby pytania były związane ze wskazanym przez nauczyciela działem filozofii. To powinno stanowić kryterium oceny. Druga część sprawdzianu polega na napisaniu przemówienia na temat: Moja zachęta do filozofii. Najciekawsze prace uczniowie prezentują na forum klasy. Zaproponowana forma sprawdzianu pozwoli nauczycielowi ocenić nie tylko pracę pisemną (argumenty i przykłady), ale również aktywność na lekcji. Podsumowując ten dział, można zaproponować również wykonanie plakatu na temat: Moja zachęta do filozofii. Kaprzykowska 3

ZAŁĄCZNIK 4 Dlaczego zadajemy pytania? Starożytni filozofowie opisując świat i człowieka podzielili filozofię na działy. Wyróżnili oni: Metafizykę która zajmuje się badaniem bytu (realnego, czyli istniejącego w rzeczywistości zmysłowej człowieka oraz nierealnego, czyli istniejącego tylko w umyśle człowieka) oraz zagadnieniom dotyczącym istnienia. Podstawowe pytania metafizyczne to: Co to jest Przestrzeń, czas, materia, liczba, rzecz, możliwość, umysł, rzeczywistość, wszechświat? Epistemologię która zajmuje się badaniem poznania ludzkiej wiedzy. Podstawowe pytania epistemologiczne to: Czy wiedza jest możliwa? Czy ludzki umysł jest maszyną? Czy wiedza jest stanem psychicznym? Czy poznajemy tylko poprzez zmysły? Logikę która zajmuje się badaniem reguł obowiązujących w myśleniu posługując się kategoriami prawdy i fałszu. Zdanie W soboty i niedziele nieczynne, wynika logicznie, że Czynne od poniedziałku do piątku. Etykę która zajmuje się badaniem ludzkich powinności, które obejmują sferę moralną, prawną i polityczną. Podstawowe pytania etyczne to: Czy jest dobro? Dlaczego istnieje niesprawiedliwość społeczna? Czy państwo zniewala? Jak osiągnąć szczęście? Czy człowiek jest doskonały? Estetykę która zajmuje się badaniem piękna sztuki oraz analizą ludzkich przeżyć związanych z oglądaniem dzieła sztuki. Podstawowe pytania estetyczne to: Co jest piękne dla kobiet? Dlaczego należy uznać Tycjana za wybitnego malarza? Czy hip - hop jest piękny? Co czujemy podczas oglądania zachodów słońca? Kaprzykowska 4

Przyporządkuj pytaniom filozoficznym dziedziny filozofii, na gruncie których one powstały. PYTANIA Co to znaczy istnieć? Skąd czerpać szczęście? Czy istnieją tylko zdania prawdziwe? Czy piękno jest względne? Co jest zasadą bytu? Z czego zbudowany jest wszechświat? Jak stwierdzić, czy dzieło jest dziełem sztuki? Czy człowiek jest z natury dobry? Czy byt jest nieruchomy i nieznany? DZIAŁY FILOZOFII Postaw dwa pytania etyczne i trzy metafizyczne nie uwzględniając wcześniejszych przykładów: PYTANIA ETYCZNE 1)... 2)... PYTANIA METAFIZYCZNE 1)... 2)... 3)... Napisz, która z dziedzin filozofii wydaje Ci się najmniej interesująca. Uzasadnij swoją odpowiedź. Kaprzykowska 5