Autr: ElŜbieta MuŜ PO CO BAJCE KOLOR- SCENARIUSZ ZAJĘĆ CZYTELNICZO - EDUKACYJNYCH DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH CEL GŁÓWNY: [ NA PODSTAWIE KSIĄŻKI MARII KRϋGER PT. APOLEJKA I JEJ OSIOŁEK ] -zapznanie dzieci z treścią bajki Aplejka i jej siłek -utrwalenie i przypmnienie pznanych klrów -zapznanie dzieci z rlą ilustracji w książce -kształtwanie umiejętnści wykrzystywania czytaneg tekstu d celów pznawczych CELE OPERACYJNE: -rzwijanie aktywnści własnej dzieci -rzwijanie umiejętnści kmunikwania się -rzwijanie umiejętnści współpracy w grupie -kształcenie sprawnści pstrzegania -wdrażanie d uważneg słuchania -rzwijanie wybraźni -dsknalenie umiejętnści wypwiadania się METODY: -zabawwa /zabawa ruchwa/ -zabaww-zadaniwa -słwna -działania plastyczne -pgadanka FORMY: -grupwa -zbirwa ŚRODKI: - ksiązka M. Krőger Aplejka i jej siłek -klrwe kartniki/czarne,czerwne,różwe,zielne,niebieskie,złte,szare,żółte,białe/
-szablny z rysunkami z bajki / kminiarczyk,jabłka,krna,pantfelki, wstążeczki, główka siłka/ -szablny d klrwania /pstać Aplejki/ -kartniki z hasłami d krzyżówki - płyta z pisenką Klrwe kredki CZAS TRWANIA- 45 minut MIEJSCE: Bibliteka-ddział dla dzieci PRZEBIEG ZAJĘĆ. Wprwadzenie: Realizacja tematu *Pwitanie *Zachęcenie d aktywneg udziału we wspólnej zabawie *Zabawa na dbry pczątek i wprwadzenie dzieci w tematykę zajęć. Prwadząca zajęcia prpnuje naukę krótkiej rymwanki: Klrwe kartki w pudełeczku nszę, wybierz sbie jedną- bardz ciebie prszę / w tle słychać pisenkę Klrwe kredki / Uczestnicy zabawy ustawiają się w kółeczk. W jeg śrdku staje jedn z dzieci i wypwiadając słwa pznanej rymwanki zaprasza wybraną sbę d wzięcia dwlnej karteczki. Osba bdarwana klrwym kartnikiem zajmuje miejsce w śrdeczku i zabawa tczy się dalej, d mmentu, kiedy wszystkie dzieci będą miały swje karteczki. Prwadząca zajęcia prsi, aby dzieci uważnie przyjrzały się swim kartnikm, a następnie by przedstawiły się w następujący spsób: Nazywam się Kinga i mam kartnik żółty jak słneczk...nazywam się Rafał i mam kartnik zielny jak smk...itd *Czytanie tekstu bajki. Dzieci zajmują miejsca na dywanie, p czym następuje zaprezentwanie treści bajki. Przed rzpczęciem czytania prwadząca prsi zapamiętanie klrów, które wystąpią w tekście. *Analiza tekstu według wcześniej ustalneg schematu. Prwadząca zadaje pytania: -Jakie klry zauważyłyście w bajce? -Z czym ne się wam skjarzyły? -Jaki klr pjawił się jak pierwszy w książce? -Który z wymieninych klrów pjawiał sie na strnach książki najczęściej?
*Zabawa w skjarzenia. Na tablicy, na której umieszczne zstały ilustracje przedstawiające kminiarczyka, jabłuszka, pantfelki, kkardki, krnę i siłka - dzieci przyprządkwują swje karteczki /dpwiedni:czarne,czerwne,niebieskie,złte i szare/.na dywanie pzstały dzieci z kartnikami w klrach: różwy, zielny, żółty i biały/.prwadząca kntynuuje analizę treści za pmcą pytań: -Jakie klry pzstały p naszej zabawie? Prszę ich nazwanie. -C Waszym zdaniem mgłby w bajce mieć klr biały?.. żółty?.. zielny?.. różwy?..filetwy? Dzieci wymyślają różne warianty klrystyki aż d wyczerpania pmysłów. *Sami klrujemy - zajęcia w grupach Wszystkie dzieci zstają pdzielne na pięć grup, a każda z nich trzymuje: -rysunek z księżniczką Aplejką, -zestaw pięciu kredek Zadanie plega na pklrwaniu /każda grupa według własneg pmysłu/ następujących elementów w wyglądzie księżniczki: -bucików, sukienki, kralików, kkardek we włsach, paraslki. P skńcznej pracy wspólnie analizujemy efekty działań. Prównujemy zróżnicwane użycie klrów przez pszczególne grupy. Pddajemy analizie zastswanie każdeg klru d zaakcentwania różnrdnych elementów brazka. Na zakńczenie wszystkie pwstałe rysunki prównujemy z wersją bez klru. *Krzyżówka Prwadząca zajęcia wprwadza dzieci d kńcweg wnisku czyli dpwiedzi na pstawine w temacie pytanie. Na pczątek kieruje d uczestników kilka pytań: Czy klry są ptrzebne w życiu?dlaczeg? Czy klry są ptrzebne w książce? Dlaczeg? C pwstanie p zastswaniu klrów w książce? Odpwiedzi pszukamy próbując dpwiedzieć na pytania dtyczące treści bajki. Dzieci trzymują kartniki z dpwiedziami na pstawine pytania. Kt napił się wdy ze studni jak pierwszy? Zdbiły szyję królewny. W niej była zaczarwana wda. Chrnił królewnę przed upałem i deszczem. Księżniczka miała je wpięte w warkczyki. Błyszczy na głwie każdej królewny. Miejsce, gdzie rsły jabłnie. W wieży był ich 176.
Sturlał się d miasta. Mieszkała w niej królewna. Uczestnicy zajęć układają gtwe dpwiedzi zgdnie z zasadą, iż literki zaznaczne ciemnym klrem znajdują się jedna pd drugą. Prwadząca prsi dczytanie hasła i prsi dpwiedź na następujące pytania: C t jest ilustracja? Gdzie występuje? W jakich książkach/ dla jakiej grupy czytelników / jest ich najwięcej? Jak nazywa się sba, która wyknuje ilustracje? *Zakńczenie zajęć. Pdziękwanie dziecim za wspólne spędzenie czasu, za bardz uważne słuchanie tekstu raz za duże zaangażwanie w pznawanie klrów. Rzdanie dziecim p jednym czerwnym jabłuszku jak zaczarwaneg symblu mawianej bajeczki. Zaprszenie d bibliteki, w której pza wypżyczaniem książek będzie mżna /także wspólnie z rdzicami/ wziąć udział w zbirwym klrwaniu wyekspnwaneg rysunku przedstawiająceg wybraną scenkę z bajki. Pd rysunkiem umieszczne zstaną imina i nazwiska wszystkich, którzy zechcą sprawić, by pwstała piękna ilustracja.