SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE GIMNAZJUM Temat: Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu liczb wymiernych Cele ogólne: - utrwalenie reguł dodawania i odejmowania liczb wymiernych, - wyrabianie sprawności rachunkowej, - stosowanie zdobytej wiedzy; Cele szczegółowe: a) uczeń: - wie, jak obliczać sumę i różnice liczb wymiernych, - wie, co to jest liczb ujemna, dodatnia, liczby przeciwne, - zna reguły dodawania i odejmowania liczb wymiernych, b) uczeń rozumie: - rolę liczby dodatniej i ujemnej, - potrzebę wykorzystania zasad dodawania i odejmowania liczb wymiernych w życiu codziennym; c) uczeń potrafi: - przyporządkowywać liczby odpowiednim zbiorom liczb, - sprawnie obliczać sumy i różnice liczb wymiernych, - wybierać dane i porównywać wyniki obliczeń, - prezentować swój punkt widzenia, - efektywnie współpracować w zespole, - aktywnie uczestniczyć w lekcji. Metody: a) wywiad z grupą b) rozmowa dydaktyczna c) burza mózgów, mapa mózgu d) gra symulacyjna Formy pracy: a) praca z całą klasą b) praca w grupach 4 5 osobowych
Pomoce: kartki z zadaniami, kolorowa kreda, karton przykład mapy mózgu PRZEBIEG LEKCJI Zaangażowanie:. Sprawy organizacyjne, przypomnienie pojęć niezbędnych do realizacji tematu.(załącznik).. Omówienie zadania domowego. 3. Zapisanie tematu lekcji. 4. Proponuję zaangażować uczniów podzielonych na 4 osobowe (ewentualnie 5 osobowe) grupy Badanie:. Uczniowie czytają zadanie zadanie (załącznik) oraz zadanie (załącznik). Każdej z grup rozdaję materiały: karteczki z zadaniami (załącznik). Uczniowie organizują pracę w grupach, wyjaśniam ewentualnie wątpliwości. Przekształcanie: Uczniowie rozwiązują zadanie i (załącznik). Podchodzą kolejno do tablicy i wykonują obliczenia, pozostali piszą w zeszytach. Dzielę uczniów na grupy 4 osobowe. Każda z grup dostaje przykład polegający na przedstawieniu danej liczby postaci sumy i różnicy liczb wymiernych. Uczniowie prezentują swoje mapy wynikające z zastosowania poznanych twierdzeń. (zadanie 3) Uczniowie w każdej grupie pracują nad zadaniami. Zwracam uwagę na identyfikowanie się poszczególnych uczniów z przydzielonymi im zadaniami, zwłaszcza lidera. Wyznaczają sobie role, prace, za które będą odpowiedzialni. Po naradzie polecam rozpoczęcie pracy wykonanie stosownych obliczeń. Uczniowie przystępują do rozwiązania zadania. Efektem pracy grupy będzie rozwiązanie zadania zanotowane w zeszytach. Prezentacja i refleksja: Po rozwiązaniu zadań przedstawiciele grup referują efekty pracy grupy. Uczniowie porównują swoje wyniki z wynikami innych grup.
Uczniowie wypowiadają się na temat organizacji pracy grupy i w jaki sposób praca grupy miała wpływ na efekt końcowy. Oceniają własne zaangażowanie w prace i jej efekty.. Praca domowa j jej omówienie.. Podziękowanie za aktywność i przygotowanie do lekcji. Załącznik : W każdym kaktusie jedna z liczb nie pasuje do pozostałych. Skreśl tę liczbę. Nazwij liczby w otrzymanych zbiorach. Zadanie Uzupełnij zapisy: 5 +... = 0 0, 76 +... = 0-4,8 +... = 0... + 8 = 0 Suma liczb... jest równa 0 Zadanie Oblicz: ) + ( ),5 + 3,5 = 3) + ( 3 4 4) 5 6 = 4 5) 3 5, 6 = 6) 4,5 (-,5 7) 7,5 ( 6 4 3 3 8) 7 + 5 = 4 4 9) 6,5 + (-7,75 0) + ( 5 3 ) 6 7 = 3 ) 3,6 = 3) 5,5 (-4,5 4) 8,5 ( 5
Zadanie 3 Przykłady: a) 5 b) 87 c) (0,8) d) e) 4 f) g) (0,6) h) (-7) Przykład mapy: -,5+ 0 (-8)+0 4 - + + 8 8 6 3 + 4 9 Załącznik : Każda grupa otrzymuje planszę do gry z opisanymi zasadami. Zadanie Każda grupa zapisuje kolejne kroki w postaci przykładów i ołówkiem zaznacza swoją trasę. Wygrywają te grupy, które otrzymają jak najwyższe (oraz jak najniższe) liczby punktów. GRA:. Startujesz na dowolnym polu w pierwszym rzędzie planszy (za linią startu). Przesuwasz się zawsze o jedno pole w kierunku mety (w górę i po skosie) 3. Nie możesz się cofać (oraz poruszać w kierunku poziomym) 4. Za przesunięcie się po planszy zyskujesz punkty dodatnie lub ujemne wpisane na tym polu 5. Wszystkie zdobyte punkty dodajesz. 6. Wygrywają te grupy, które uzyskają najwięcej (i najmniej) punktów. 7. Powodzenia
META 0, 0 0,00-0, 0 0,00 0-0, -5-4 -3-5 -6-5 -7-3 -3 - - 3 4-7 - - -3-4 - 7 4 5 4-5 -,5 0,5,5,5 0,5 0,5 0-5,5-4 - -3,5-3 - -3,5 3,7 5,3 4,6 3,8 4,4,8 -,9 3,3 START Opracowała: Jolanta Mysiewicz Gimnazjum Olszewo - Borki