1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Podobne dokumenty
1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

1. W świecie obyczajów i tradycji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

1. Obywatel w urzędzie gminy

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Czasownik bez tajemnic

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

2. Tabele w bazach danych

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Poznajemy rodzaje podmiotu

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

1. 2 razy lekcja języka polskiego

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Charakterystyka królestwa Protista

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Rodzaje zdań złożonych

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Słynny malarz polski Jan Matejko

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Uczeń potrafi określić, w jakich dziedzinach surowce mineralne są wykorzystywane przez człowieka.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Podsumowane wiadomości o roślinach

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Zostań młodym ekologiem

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

1. Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Własności walca, stożka i kuli.

Dodawanie ułamków dziesiętnych

1. Piszemy mowę obronną

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Transkrypt:

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna środki wyrazu artystycznego, rozumie zadania i funkcje poezji lingwistycznej. ii. b) Umiejętności potrafi przeczytać wiersz, oddając tempem ruch karuzeli, potrafi wymienić elementy wiejskie i miejskie w utworze, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi odszukać środki wyrazu artystycznego w utworze i określić ich rolę. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, metoda skojarzeń, wizualizacja, ćwiczenia praktyczne, praca z tekstem c. 3. Środki dydaktyczne M. Białoszewski, Karuzela z madonnami, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy III gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000. Plansze do pracy (załącznik 1) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Następnie pisze na tablicy słowo karuzela i prosi uczniów o dopisanie skojarzeń z tym słowem. ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel odczytuje poprawnie wiersz Mirona Białoszewskiego Karuzela z Madonnami, tekst powinien być tak przeczytany, aby głosem, tempem i interpretacją oddać ruch karuzeli. Następnie nauczyciel zadaje pytania do tekstu: Gdzie toczy się akcja wiersza?

Jaki to dzień? Co obserwuje podmiot liryczny? Co można powiedzieć o samym podmiocie lirycznym, w jakiej roli on tu występuje? Kto jeździ na karuzeli? Jak wygląda? Uczniowie swoje odpowiedzi popierają odpowiednimi fragmentami z wiersza. 2. Następnie uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób autor oddaje ruch karuzeli, czyli używanie zdań nawołujących do wykonywania jakiejś czynności, zdania wykrzyknikowe, skojarzenia z płytą gramofonową, wyrazy dźwiękonaśladowcze, powtórki tych samych wyrazów, niedokończone, urwane wyrazy, wyrazy dzielone na części, stosowanie równoważników zdań, używanie neologizmów. Następnie uczniowie ustalają, gdzie karuzela zaczyna się obracać, gdzie jest w najszybszym stadium i od którego momentu spawalnia swój ruch. 3. Następnie nauczyciel dzieli klasę na 4 zespoły, każdy z nich będzie czytać chórem swoją część. Pierwsza grupa zaczyna czytać bardzo powoli do słów Płyta taka, Płyta, kolejny zespół ma za zadanie przeczytanie tekstu szybciej do fragmentu rude konie, bryka. Słowo Magnificat jest wykrzykiwane przez wszystkich uczniów. Trzecia grupa czyta jeszcze szybciej od poprzedniej do słów Zakręcone! Ostatni zespół ma spowolnić czytanie tak, aby na końcu wiersza wręcz przeciągać wyrazy. 4. Uczniowie poznają następnie definicję poezji lingwistycznej, wyszukują tę nazwę w Słowniku terminów literackich. 5. Następnie uczniowie szukują w wierszu elementów świadczących o kulturze wiejskiej oraz o miejskiej, nanoszą znalezione elementy na schematy. Wnioskiem z ćwiczenia powinno być stwierdzenie, iż autor pomieszał dwie kultury niską i wysoką. Uczniowie szukają na to różnych dowodów (załącznik 1). iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie szukają w podręczniku innych wierszy Mirona Białoszewskiego, mogą jeden z nich przeczytać, dostrzegając fakt, iż zabawa słowem w wierszu Karuzela z madonnami to powtarzający się element, motyw w twórczości poety. e. 5. Bibliografia 1. Białoszewski M., Karuzela z madonnami, [w:] W. Bobiński, Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kultur owego dla klasy I gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000. 2. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000. 3. O pracy z tekstem lirycznym w szkole podstawowej, pod red. D. Michalak, Delta W-Z, Kraków 1998. 4. Słownik terminów literackich, GREG, Kraków 2004. 5. http://www.gifownik.pl/

f. 6. Załączniki Załącznik 1. i. a) Karta pracy ucznia

ii. Elementy wiejskie

Elementy miejskie http://www.gifownik.pl/ iii. b) Zadanie domowe Opisz dowolny przedmiot użytku codziennego, starając się oddać środkami wyrazu artystycznego jego cechy, właściwości lub zastosowanie.

45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza