SCENARIUSZ LEKCJI. Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczących ułamków dziesiętnych.

Podobne dokumenty
Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ LEKCJI. o ułamkach zwykłych cz Integracja:

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Opracowała: Małgorzata Parzybut nauczycielka matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Konspekt lekcji Klasa 5 Temat: Uwalniamy królewnę w Ułamkowie utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIESIĘTNE

I. Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki w klasie VII.

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 7

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 7

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Rozkład łatwości zadań

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Rozkład łatwości zadań

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe Kolejność działań Sprytne rachunki. 1 1.

Rozkład łatwości zadań

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI ROK SZKOLNY 2015/2016 PROGRAM NAUCZANIA MATEMATYKA 2001 DLA KLAS 4 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY IV

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie piątej

stopień oblicza jeden z czynników, mając iloczyn i drugi czynnik

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 8

Konspekt lekcji otwartej z języka polskiego przeprowadzonej w dniu r w ZS nr 1 w Lublinie w klasie liceum ogólnokształcącego.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Temat: Odejmowanie w pamięci

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ Z XII 2008 R. TEMAT 1.LICZBY I DZIAŁANIA

Rozkład materiału nauczania z matematyki dla klasy V

Informacja dla ucznia

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Kryteria ocen z matematyki w klasie IV

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Program nauczania: Katarzyna Makowska, Łatwa matematyka. Program nauczania matematyki w klasach IV VI szkoły podstawowej.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Matematyka klasa 7 Wymagania edukacyjne na ocenę śródroczną.

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne w klasie V

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie 5

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Raport klasy 5 B. Wyniki procentowe poszczególnych uczniów. Średni wynik klasy 14,13 pkt 59% Średni wynik szkoły 15,39 pkt 64%

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa VI - matematyka

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA V

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SZCZEGÓŁÓWE KRYTERIA OCENIANIA MATEMATYKA KL 4 Temat Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe konieczne (ocena dopuszczająca)

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania edukacyjne. Hasło z podstawy programowej 1. Liczby naturalne 1 Liczby naturalne, cechy podzielności. Liczba godzin

WYMAGANIA EDUKACYJNE z MATEMATYKI ucznia kl. VI

Jak kształcić umiejętność analizy treści zadania

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA VI

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Wymagania z matematyki klasa V Matematyka z plusem. Wymagania. Czynności Kat. 2(K) 3(P) 4(R) 5(D) 6(W) celu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

Kryteria oceniania z matematyki dla klas V- VI w Szkole Podstawowej nr 3 w Jastrzębiu Zdroju.

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Klasa: IVb Data: 20.05.2014 Przedmiot: matematyka Czas realizacji: 1 godzina lekcyjna Temat lekcji: W Księstwie Ułamków Dziesiętnych powtarzamy wiadomości i umiejętności. Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczących ułamków dziesiętnych. Cele operacyjne lekcji: Uczeń: zamienia ułamki dziesiętne na zwykłe i zwykłe na dziesiętne zaznacza ułamki dziesiętne na osi liczbowej porównuje ułamki dziesiętne wskazuje ułamki równe zamienia wyrażenia dwumianowane na jednomianowane stosując ułamki dziesiętne dodaje i odejmuje ułamki dziesiętne stosuje działania na ułamkach dziesiętnych do rozwiązywania zadań tekstowych współpracuje w grupie Metody pracy: metoda problemowa dyskusja kierowana Formy pracy: praca w grupach praca z całą klasą Pomoce dydaktyczne: tekst bajki karta pracy dla każdej grupy (załącznik 1) prezentacja multimedialna komputer, tablica interaktywna 1/7

ETAPY LEKCJI PRZEBIEG LEKCJI Zaangażowanie (4 min) Następuje podział klasy na grupy. Nauczyciel wyjaśnia temat zajęć, podaje cele lekcji. Uczniowie zapoznają się z instrukcją pracy w grupie (załącznik 1) oraz dokonują przydziału ról. Nauczyciel głośno odczytuje tekst bajki o Księstwie Ułamków Dziesiętnych (załącznik 2). Przekształcanie i prezentacja (35 min) Każda z grup otrzymuje kartę pracy zawierającą kolejne zadania przeszkody do pokonania (załącznik 3). Grupy rozwiązują problemy etapowo w każdy etap wprowadzani są poprzez treść bajki. Po wyznaczonym czasie chętni uczniowie prezentują wyniki swojej pracy przy tablicy: wyjaśniają zadania, podają prawidłowe rozwiązania poszczególnych zadań. Nagrodzenie najbardziej aktywnych uczniów (grup) ocenami lub plusami. Refleksja (3 min) Zadanie i omówienie pracy domowej (Zeszyt ćwiczeń str. 62, 63). Samoocena uczniów dotycząca zaangażowania w pracę grupy, organizację pracy - wypełnienie ankiety ewaluacyjnej w postaci tarczy strzeleckiej (załącznik 3). Załącznik 1 Instrukcja pracy w grupie 1. Wybierzcie spośród siebie Lidera oraz Sekretarza. 2. Pamiętajcie, że Lider kieruje pracą grupy, organizuje ją, ale jej nie przewodzi, nie dominuje, nie narzuca swoich poglądów. Dba, aby każdy z członków grupy mógł się wypowiedzieć, oraz dopilnowuje, aby wszyscy pracowali, brali aktywny udział w rozwiązywaniu zadania. Sekretarz zapisuje pomysły zgłaszane przez grupę w czasie pracy nad rozwiązywaniem problemu. 3. Prezentacji zadania przy tablicy może dokonać każdy członek grupy. 4. Każdy członek zespołu stara się pracować intensywnie, na miarę swoich możliwości, ale z dbałością o wspólny udział w osiągnięciu celu. Uważnie słucha, co mają inni do powiedzenia, nie przerywa wypowiedzi kolegów, czeka na swoją kolej w zgłaszaniu pomysłów i spostrzeżeń. 2/7

Załącznik 2. Dziesiątki wieków temu, w miejscowości odległej o setki tysięcy kilometrów od naszej szkoły, mieszkał dziesięcioletni chłopiec, którego nazywano Przecinkiem. Pewnego dnia, a było to dziesiątego miesiąca roku i dziesiątego dnia miesiąca, Przecinek wraz z dziesięcioma kolegami postanowili udać się do Księstwa Ułamków Dziesiętnych. Droga nie była łatwa, musieli oni pokonać dziesięć przeszkód. Książe Ułamków Dziesiętnych obiecał im za to nagrodę. Tę nagrodę możecie otrzymać i Wy, jeśli razem z Przecinkiem i jego kolegami pokonacie wszystkie przeszkody. Najpierw należy przekroczyć bramę miasta, którą strzegą strażnicy: 8, 95, 0 8, 0 1 2. Przed Wami pierwsza przeszkoda: 1. Przedstawcie ułamki 8 95 8 1,,, w postaci dziesiętnej. 0 0 2 8 95 0 8 0 1 2 Udało się, to wspaniale. Teraz zadanie drugie: 2. Zaznaczcie te ułamki na narysowanej poniżej osi liczbowej. Brawo, pokonaliście już dwie przeszkody. Strażnicy wręczają Wam kartkę z szyfrem do bramy. Niestety padający deszcz zamazał trzy liczby. Musisz je obliczyć, inaczej nie otworzycie bramy. 3. Uzupełnijcie graf. +1,9-2,6-1,15 3,4-0,7 +1,45 3/7

Udało się Wam opuścić miasto. Teraz czwarta przeszkoda rzeka. Aby ją przepłynąć musicie odnaleźć liczby, które ukryły się pod literami A, B, C. 4. Znajdźcie liczby, które ukryły się pod literami A, B, C. 2,32kg 2kg Adag 1,6t 1t Bkg 13g Ckg A = B = C = Przepłynęliście rzekę. Na brzegu czeka na Was przyjaciel - ułamek 0,36. On wskaże Wam dalszą drogę, ale najpierw 5. Przedstawcie ułamek dziesiętny 0,36 w postaci ułamka zwykłego nieskracalnego. 0,36 = Przed Wami najtrudniejsza przeszkoda przedarcie się przez wielką górę na szczycie której, zionie ogniem wielki dziesięciogłowy smok. Jeśli weźmiecie ze sobą odpowiedni talizman w kształcie wielokąta, uda się to Wam bez problemu. 6. Spośród pięciu wielokątów wybierzcie ten, w którym znajduje się ułamek, którego cyfra części setnych jest równa 3, a cyfra części dziesiątych jest dwa razy większa od cyfry części tysięcznych. Jak nazywa się ten wielokąt? 0,231 2,4231 42,735 12,834 5,243 Talizmanem tym jest. 4/7

Dzięki talizmanowi udało się Wam przejść Wysoką Górę Ułamkową. Tam czeka na Was rycerz, który strzeże granicy Księstwa. Aby ją przekroczyć musicie mu podać hasło. 7. Uporządkujcie ułamki rosnąco i rozszyfrujcie hasło. C: 3,138 D: 3,081 I: 3,14 E: 3,09 L: 3,62 M: 3,145 A: 3,2 HASŁO: Brawo, jesteście już w Krainie Ułamków Dziesiętnych. Zmierzacie do zamku, w którym oczekuje Was Książe. Przed Wami cztery drogi. Wybierzcie najkrótszą z dróg, gdyż jest ona tą właściwą. Bądźcie ostrożni, bo pozostałe trzy prowadzą w przepaść. Powodzenia! 8. Porównajcie długości dróg i wybierz najkrótszą. I 1 km 50 m II 1,020 km III 1,5 km IV 1 km 255 m Najkrótszą drogą jest droga nr. 5/7

Dotarliście już do zamku. Jesteście w Wielkiej Sali. Na posadzce znajduje się gwiazda o pięciu ramionach skierowanych w stronę pięciorga drzwi. Tylko przez jedne drzwi można przejść bezpiecznie, za pozostałymi czyhają na Was groźne lwy. 9. Odnajdźcie właściwe drzwi. Oznaczone są one ułamkiem różniącym się od pozostałych. Jaki to ułamek? 13 1,03 1, 300 1,30 3 1 Ten ułamek to. Jesteście coraz bliżej Księcia. Przed Wami ostatnia przeszkoda do pokonania. Znajdujecie się teraz w komnacie, w której jest czworo drzwi. Tylko jedne prowadzą do Księcia.. Na właściwych drzwiach widnieje rozwiązanie poniższego zadania. Jaką literą oznaczone są te drzwi? Książe aktywnie uprawia sport. Codziennie rano pokonuje dystans 5,5 km, a wieczorem o 1,75km mniej. Ile kilometrów dziennie przebiega Książe? Rozwiązanie: 3,85 9,25 9,30 3,75 K M X P Drzwi prowadzące do Księcia oznaczone są literą... 6/7

Załącznik 3 Ankieta ewaluacyjna lekcji Opracowała Sylwia Naliwko 7/7