Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej



Podobne dokumenty
Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE PROJEKT

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

PROMOCJA ZDROWIA PRZEZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ. Wychowawcy klas realizują na swoich zajęciach treści związane z edukacją zdrowotną w następujący sposób:

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W SOSNOWCU HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2006/2007 PROJEKCIE SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE SOSNOWIEC WRZESIEŃ 2006 ROK

Pierwszaki o projekcie

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Żyjmy zdrowo kolorowo

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Obszar nr 3 edukacja zdrowotna

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Lekcja Warzywa i owoce na co dzień i od święta Lekcja Woda na zdrowie

Tydzień pierwszy ciało człowieka. 1. Głowa centrum dowodzenia

PROGRAM SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE 2006/ /2009

PROGRAM WYCHOWAWCZY ŚWIETLICY SZKOLNEJ RACJONALNE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA

w Szkole Podstawowej im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Moduł I - Zdrowe odżywianie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łodzi Przedszkole Miejskie nr 21 Łódź

SZKOŁA PODSTAWOWA NR7 IMIENIA GENERAŁA JÓZEFA BEMA W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM

w Szkole Podstawowej im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ Z ZAKRESU PROMOCJI ZDROWIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 14 W MYSŁOWICACH ROK SZKOLNY 2018/2019

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Cele i harmonogram warsztatów

papier ksero zakupiony przez szkołę koordynator szkolnego zespołu dyrektor szkoły p. Andrzej Zdanowski

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

TEMAT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?. Cel główny:

PROJEKT EDUKACYJNY PROGRAMU TRZYMAJ FORMĘ pt. Chcę być zdrowy

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

I. WSTĘP PROGRAM EDUKACJI PROZDROWOTNEJ

TRZYMAJ FORMĘ ŻYJ ZDROWO!

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNO WYCHOWAWCZYCH EDUKACJA ZDROWOTNA PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ AUTOR: JANINA PIETRZYK

Adresaci programu: rodzice i opiekunowie dzieci rozpoczynających naukę w szkole, dzieci sześcioletnie i siedmioletnie, nauczyciele.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

zespół Zdrowe Porzeczki

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII r. Grupy3,4-5,5,6 latki. Tematyka kompleksowa:

Scenariusz. Dnia Zdrowego Przedszkolaka realizowany w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr3 im. Jana Brzechwy w Mławie.

PROJEKT EDUKACYJNY PROGRAMU TRZYMAJ FORMĘ pt. Chcę być zdrowy

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Program profilaktyki. Niepublicznego Przedszkola Fundacji Familijny Poznań. Leonardo. Dbam o moje zdrowie i bezpieczeństwo

Program Promocji Zdrowia

INNOWACJA PEDAGOGICZNA Dotrzymuję Kroku Czterem Porom Roku realizowana w klasie I w roku szkolnym 2013/2014

Szkolny projekt edukacyjno- profilaktyczny NASZE ZDROWIE - NASZA SPRAWA

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYCZNY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

PROJEKT EDUKACYJNY PROGRAMU TRZYMAJ FORMĘ pt. Chcę być zdrowy

INNOWACJA PEDAGOGICZNA ROK SZKOLNY 2015/ 2016

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

ABC zdrowia dziecka. OPRACOWAŁA : Grażyna Lewińska LOGO

Program innowacji pedagogicznej- Kuchnia bez tajemnic

ROCZNY PROGRAM PROFILAKTYKI ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W DĘBNIE NA ROK SZKOLNY 2013/2014 CELE PROGRAMU PROFILAKTYKI:

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

PROGRAM PROFILAKTYCZNY ZDROWY ZĄBEK PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 14 W WAŁBRZYCHU ROK SZKOLNY 2014/2015

Szkoła Podstawowa nr 3 Rogoźno, 12 stycznia 2015 r. im. Powstańców Wielkopolskich Rogoźno Wlkp. ul. Seminarialna 16 Jury Konkursu

Scenariusz zajęć nr 1

SKŁODOWSKIEJ CURIE W DĄBROWIE GÓRNICZEJ W RAMACH PROJEKTU SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

Pokazy naukowe w placówkach edukacyjnych. w placówkach edukacyjnych

Szkoła Podstawowa nr 6 im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

Zajęcia żywieniowe Wymagania podstawowe Zajęcia żywieniowe Wymagania ponadpodstawowe

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

Zdrowo jem - więcej wiem

HARMONOGRAM ( )

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Osiągnięcia i umiejętności dzieci

PROGRAM PROFILAKTYKI PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 43 W KIELCACH

Sprawozdanie z pracy Samorządu Uczniowskiego klas 0 III po I semestrze roku szkolnego 2011/2012

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JANA PAWŁA II W CZERWIONCE - LESZCZYNACH. Plan działań na rok szkolny 2017/2018. Klasy I - VII

PROMOCJA ZDROWIA PLAN DZIAŁAŃ PROMUJĄCYCH ZDROWY TRYB ŻYCIA I ROZWÓJ KULTURY FIZYCZNEJ Rok szkolny: 2014/2015

ROCZNY PLAN PRACY. PRZEDSZKOLE Nr 1 w Dąbrowie Górniczej NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Zespół Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu

Opis projektu. 1. Temat projektu: Wpływ odżywiania na nasze zdrowie. 2. Uzasadnienie projektu.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

HARMONOGRAM. działań w roku szkolnym 2011/2012 L.P. MODUŁ TREŚCI DZIAŁANIA TERMIN ODPOWIEDZIALNY UWAGI

Podstawy pracy z dziećmi i młodzieżą w budowaniu prawidłowych postaw żywieniowych pomysły na działania i edukację w szkołach

Zespół Szkół Specjalnych nr 90 ul. Kordeckiego Warszawa SCENARIUSZE ZAJĘĆ. Opracowanie: Grażyna Zabrzyjewska Patrycja Staniszewska

ZDROWOTNYCH I DBAŁOŚCI O BEZPIECZEŃSTWO KSZTAŁTOWANIE PRAWIDŁOWYCH NAWYKÓW POŻĄDANYCH SPOŁECZNIE KSZTAŁTOWANIE POSTAW OBSZAR DZIAŁAŃ

I: PLAN DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

Sprawozdanie z realizacji programu organizowanego przez KUPS w ZSP SP i G im. Marii i MichLA Krukierkóww Równem.

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II A 3. TEMAT ZAJĘC: WDRAŻANIE DO ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA NA PODSTAWIE WYPRAWY DO KRAINY 5 PORCJI

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

Nie jedz tyle bądź motylem. Harmonogram działań związanych z programem zdrowego żywienia i aktywności fizycznej

PROJEKT WYCHOWAWCZO EDUKACYJNY

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Czym jest program Trzymaj formę? Dlaczego taki program? Cele programu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

PLAN WYNIKOWY NAUCZANIA ZAJĘĆ TECHNICZNYCH W GIMNAZJUM. Podstawowe [P] zna przedmiotowe zasady oceniania omawia regulamin pracowni

Warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków. Edukacja prozdrowotna i profilaktyka otyłości GRUPA WIEKOWA 3-6 LAT

W ZDRWYM CIELE ZDROWY DUCH

Transkrypt:

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może - Rok Szkoły w Ruchu. Temat zajęć: Zdrowo i kolorowo. Klasa: II B Czas trwania lekcji: 2x45 min. Nauczyciel prowadzący: mgr Paulina Rychlik Miejsce: sala lekcyjna, boisko sportowe Cele operacyjne: Dziecko zna nazwy warzyw, Rozumie potrzebę prawidłowego odżywiania, Potrafi żyć zdrowo zgodnie ze wskazaniami rodziców i nauczyciela, Wie, z czego przygotowuje się przetwory i posiłki, Wie, co to znaczy być zdrowym, Potrafi samodzielnie wykonać kanapki, Zna wartości odżywcze warzyw, Wie o konieczności jedzenia warzyw i owoców niezbędnych dla zdrowia, Dba o higienę podczas przygotowywania posiłków, Rozumie konieczność przezwyciężania uprzedzeń do niektórych potraw, Umie odczytać piramidę zdrowia, Chętnie podejmuje zabawy ruchowe, Rozwiązuje zagadki związane z warzywami i owocami.

Cele szczegółowe: Zapoznanie dzieci z Piramidą Zdrowia, Zapoznanie dzieci z produktami ważnymi w ich diecie, Podjęcie przez dzieci decyzji o zmianie nawyków żywieniowych, Zachęcanie do zdrowego trybu życia, Kształtowanie zaradności życiowej poprzez umiejętne przygotowanie, apetycznych i pożywnych kanapek z zachowaniem poznanych zasad BHP. Metody pracy: Oparte na słowie (rozmowa, objaśnienie), Oparte na obserwacji (pokaz składników kanapek), Oparte na praktycznym działaniu (czynny udział uczniów w zajęciach). Formy pracy: Indywidualna, Zbiorowa. Środki dydaktyczne: produkty do przygotowania kanapek, naczynia, sztućce, piramidy zdrowia, film, zagadki, chusta klanza, ilustracje przedstawiające warzywa i owoce, dyplomy (załącznik 1), piłka, tabliczki z hasłami o zdrowiu.

Przebieg zajęć 1. Powitanie w kole wierszykiem. Wszyscy są, witam was, Zaczynamy zajęcia już czas. Jestem ja, jesteś ty Raz, dwa, trzy. 2. Zabawa dydaktyczna. Co można zrobić z warzyw i owoców? Dzieci siedzą w kole każde dziecko losuje owoc lub warzywo. Po wylosowaniu każde dziecko indywidualnie podaję swoją propozycje. (nauczycielka zapisuje na tablicy myśli dzieci) 3. Omówienie piramidy zdrowia. Piramida jest wyświetlona na rzutniku, po omówieniu piramidy, każde dziecko dostaje piramidę aby mogło wkleić do zeszytu. 4.Rozmowa na temat piramidy - dlaczego jest tak ważna w naszym życiu. 5. Oglądanie filmu pt:,,pascal Brodnicki zachęca dzieci i młodzież do zdrowego trybu życia PL". 6. Ogłoszenie konkursu na najładniejszą zdrową kanapkę. 7. Przypomnienie poznanych zasad BHP. 8. Samodzielne wykonanie kanapek zachowując higienę pracy. 9. Losowanie haseł o zdrowym trybie życia i zdrowym odżywianiu (załącznik 2). 10. Omówienie wylosowanych haseł i wpinanie je w zrobione kanapki. 11. Zabawy na świeżym powietrzu: "chusta klanza'', "sałatka owocowa", "fala z piłką",

"gąski gąski do domu'', "ogonki''. 12. Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą kanapkę. 13. Degustacja kanapek. 14. Podsumowanie zajęć - rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej. Nauczyciel prowadzący lekcję: mgr Paulina Rychlik

Załącznik 1 dla... za zajęcie III miejsca w klasowym konkursie na najładniejszą kanapkę. Wieleń, dnia 3.03.2014 r. Wychowawca: mgr Paulina Rychlik

Załącznik 2,,Ruch to zdrowie, ruch to zdrowie Każdy przecież Ci to powie. Machamy rękami, ruszamy głowami I dzięki temu dobrze się miewamy.'' "Chcesz być duży i wspaniały, rób codziennie trening mały",,zdrowie to jest ważna rzecz, by wyniki dobre mieć A do tego każdy wie, że jest ważne, co się je.

Uprawiaj sport i pij mleko, a będziesz zdrowy i zajdziesz daleko.'',,każdy Ci to powie, że najważniejsze jest zdrowie. W zdrowym ciele zdrowy duch, a do tego potrzebny jest ruch.'',,jedz owoce i warzywa to na zdrowie dobrze wpływa.'',,wychodź na dwór, dbaj o siebie, gimnastykuj się codziennie.''

By zdrowo żyć Nie trzeba dużo, Wystarczy wesołym być. Odżywiać się zdrowo Rosnąć kolorowo Jeść witaminy i mieć wesołe miny. "W zdrowym ciele zdrowy duch.'' "Żeby zdrowym być trzeba zdrowo żyć,,

"Chcesz dużo zdrowia mieć - witaminki musisz jeść",,jedz zdrowo żyj kolorowo '',,W zdrowym ciele zdrowy duch.''

,, Dużo wiem -więc zdrowo jem''