METODY AKTYWIZUJĄCE SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KLASIE II.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Roboty grają w karty

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Scenariusz lekcji Ozobot w klasie: Tabliczka mnożenia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 8

Wiem, co trzeba. Luty. Materiały dla klasy II. Imię i nazwisko:... Klasa:...

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Gra- Oblicz i zaznacz właściwy wynik- puzzle. matematyczno - przyrodnicze

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

Proporcjonalność prosta i odwrotna

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

Programowanie i techniki algorytmiczne

Scenariusz zajęć nr 7

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

DZIAŁ 1. Liczby naturalne część 1

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

promowanie koła jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego,

PLAN METODYCZNY NR 1

ZADANIA DOMOWE STYCZNIA

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ KOŁO MATEMATYCZNE DLA KLAS IV-VII

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Scenariusz nr 9. Blok tematyczny: Bezpiecznie na wakacje

Scenariusz zajęć w klasie III

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE V

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

MARZEC klasa 2 MATEMATYKA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 3

Krzyżówka na lekcji o logarytmie liczby dodatniej i nie tylko

Sprawdzian kompetencji. Napisz swoje imię i nazwisko... Zapisz dzisiejszą datę:...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Załącznik nr 1. dotyczący poprawy efektywności kształcenia I etapu edukacyjnego. opracowany do

Scenariusz zajęć nr 7

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Raport po rocznym sprawdzianie kompetencji drugoklasisty z edukacji matematycznej za rok szkolny 2016/2017

Transkrypt:

METODY AKTYWIZUJĄCE Metody aktywizujące tak dziś popularne, w rzeczywistości były znane i stosowane przez nauczycieli od dawna. Choć pojawiło się wiele nowych propozycji należy pamiętać, że dawne metody mogą być równie atrakcyjne. Spośród wielu, niewątpliwie ciekawych i skutecznych metod wybrałam tę,którą uznałam za najciekawszą. Jest to metoda stacji zadaniowych. Polega ona na podejmowaniu przez uczniów zadań zróżnych dziedzin aktywności, tematycznie podporządkowanych realizowanemu blokowi. Stosowanie metody stacji zadaniowych daje wiele korzyści: - uczy samodzielności i odpowiedzialności, - wdraża do samooceny, - doskonali czytanie ze zrozumieniem, - aktywizuje uczniów. Choć przygotowanie zajęć tą metodą wymaga od nauczyciela wielu przygotowań,efektysą bardzo satysfakcjonujące. Prezentuję dwa scenariusze i karty pracy do zajęć z edukacji polonistycznej i matematycznej dla klasy II. SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KLASIE II. BLOK TEMATYCZNY: Moja Ojczyzna. TEMAT DNIA: Jakie to legendy? ZAPIS TEMATU Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ: Przypomnienie wiadomości na temat treści dotychczas poznanych legend. Wielka litera w tytułach legend, cudzysłów. Uściślenie pojęcia legenda - korzystanie ze Słownika języka polskiego. Czytanie ze zrozumieniem. CEL OGÓLNY: Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz wdrażanie do samooceny poprzez decydowanie o wyborze stopnia trudności zadania i porównywanie wykonanego zadania z kryterium. WYMAGANIA: Podstawowe: umie ułożyć hasło z rozsypanki wyrazowej, umie uzupełnić poprawnie zdanie brakującymi wyrazami, zna treści i tytuły legend poznanych w klasie I i II, czyta ze zrozumieniem proste polecenia,

Ponadpodstawowe: zna zasady pisowni tytułów legend wielką literą, zna alfabet i stosuje go w praktyce, czyta ze zrozumieniem i samodzielnie formułuje odpowiedzi. METODA: stacji zadaniowych, samodzielna praca uczniów FORMA PRACY: indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty zadań przygotowane przez nauczyciela, słowniki, plansza z tabelą do zapisywania zdobytych punktów, karta ewaluacyjna, podręcznik Z Ekoludkiem w szkole. PRZEBIEG LEKCJI: WSTĘP: Wprowadzenie do tematu przypomnienie ogólnych informacji o legendach. Zapoznanie uczniów z nową metodą pracy na lekcji. CZĘŚĆ GŁÓWNA: 1. Przygotowanie stacji zadaniowych. 2. Rozłożenie na stolikach kart zadań z jednoczesnym objaśnieniem kryteriów zaliczania ich wykonania: - zadanie łatwe karty w kolorze różowym, - zadanie o zwiększonym stopniu trudności karty w kolorze zielonym, - zadanie trudne karty w kolorze czerwonym, 3. Samodzielna praca uczniów. 4. Samoocena wykonanych zadań kontrolowana przez nauczyciela. 5. Zapis w tabeli na planszy zaliczonych punktów.

ZAKOŃCZENIE. Podsumowanie zajęć i własnej pracy przez uczniów techniką Graffiti. Uzupełnianie zdań: - Podobało mi się... - Zdobyłem(am)...punktów - Dziś w szkole nauczyłem(łam) się... - Nie podobało mi się...

ZADANIA O ZWIĘKSZONYM STOPNIU TRUDNOŚCI. I. Uzupełnij zdania podanymi wyrazami 1. Stolicą Polski jest... 2. Smok, który przestraszył się swego odbicia w lustrze to... 3. Wars i... 4. Herb Warszawy to... 5. Kraków to dawna... 6. Smok... ( Sawa, Syrena, Warszawa, stolica Polski, smok wawelski, Bazyliszek ) Zadanie możesz zaliczyć sobie jeśli : prawidłowo uzupełniłeś zdania podanymi wyrazami zapis jest staranny i bezbłędny II. Ułóż z rozsypanki wyrazowej hasło, wklej je do zeszytu. przekazywana o dawnych z pokolenia Legenda na pokolenie. to opowieść czasach Zadanie możesz zaliczyć sobie jeśli : prawidłowo ułożyłeś hasło starannie wkleiłeś je do zeszytu III. Rozpoznaj legendy przedstawione na ilustracjach. Za pomocą strzałek dopasuj odpowiedni napis do ilustracji. ( Ilustracje legend) Złota kaczka, Legenda o krakowskim hejnale, Wars i Sawa, Bazyliszek,

O smoku wawelskim. prawidłowo dopasujesz wszystkie tytuły estetycznie wkleisz wszystko do zeszytu ZADANIA ŁATWE. 1. Ułóż puzzle, a następnie wklej obrazek do zeszytu. (Możesz obrazek pomalować). ( Ilustracja legendy Wars i Sawa ) Zadanie możesz zaliczyć sobie jeśli : prawidłowo ułożyłeś puzzle starannie wkleiłeś je do zeszytu 2. Przepisz do zeszytu hasło Legenda to opowieść o dawnych czasach przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zadanie możesz zaliczyć sobie jeśli : wykonałeś to starannie i bez skreśleń. 3. Pomaluj starannie ilustrację przedstawiającą pewną legendę.wklej ją do zeszytu. (ilustracja do legendy Złota kaczka ) Zadanie możesz zaliczyć sobie jeśli : zrobiłeś to starannie

ZADANIA TRUDNE. I. Uzupełnij zdania: Stolicą Polski jest... Smok, który przestraszył się swego odbicia w lustrze to... Wars i... Herb Warszawy to... Kraków to dawna... Smok... * prawidłowo uzupełniłeś zdania II. Zapisz krótko w zeszycie Co to jest legenda? ( możesz skorzystać ze słownika). samodzielnie odszukałeś hasło lub jeśli znałeś jego definicję zapisałeś je w zeszycie starannie i bez skreśleń III. Jakie legendy poznałeś wklasieiiii? zapisałeś prawidłowo 5 tytułów legend w zeszycie, zapisjeststarannyibezbłędny IV. Przeczytaj treść legendy pt: Legenda o białym orle. Odpowiedz na dwa pytania: Kim byli Lech, Czech i Rus? Dlaczego Lech nazwał gród Gnieznem? samodzielnie znalazłeś odpowiedź na pytania zapisałeś w zeszycie odpowiedź na pytania poprawnie i bez skreśleń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ W KLASIE II. BLOK TEMATYCZNY: Technika w moim życiu. TEMAT DNIA: Z komputerem uczę się ibawię. ZAPIS TEMATU Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ: Swobodne wypowiedzi uczniów na temat higienicznego i zdrowego korzystania z komputerów. Mnożenie w zakresie 25 zadania rozmaite. CEL OGÓLNY: Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, wykonywanie działań na liczbach naturalnych oraz wdrażanie do samooceny poprzez decydowanie o wyborze stopnia trudności zadania i porównywanie wykonanego zadania z kryterium. WYMAGANIA: Podstawowe: dodaje tę samą liczbę jako przygotowanie do mnożenia, potrafi mnożyć liczby jednocyfrowe w zakresie 25, umie samodzielnie wykonać proste zadanie tekstowe jednodziałaniowe, czyta prosty tekst ze zrozumieniem. Ponadpodstawowe: wyjaśnia i posługuje się pojęciami: czynniki, iloczyn, przemienność mnożenia, stosuje nabyte wiadomości podczas rozwiązywania zadań tekstowych wielodziałaniowych, czytazezrozumieniem. METODY: stacji zadaniowych, samodzielna praca uczniów FORMA PRACY: jednostkowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartyzadań oróżnym stopniu trudności przygotowane przez nauczyciela, plansza z tabelą do zapisywania zdobytych punktów, Z Ekoludkiem w szkole Matematyka karty pracy, karta ewaluacyjna. LITERATURA: K. Rau, E. Ziętkiewicz Jak aktywizować uczniów. Burza mózgów i inne techniki w edukacji.

PRZEBIEG LEKCJI: WSTĘP: Wprowadzenie do tematu powtórzenie mnożenia i dzielenia liczb w zakresie 25. Przypomnienie uczniom poznanego wcześniej sposobu pracy na lekcji metodą stacji zadaniowych. CZĘŚĆ GŁÓWNA: 1. Przygotowanie stacji zadaniowych. 2. Rozłożenie kart zadań. Objaśnienie zapisanych na kartach kryteriów zaliczania zadań. 3. Objaśnienie stopnia trudności zadań na poszczególnych kolorach kart: - zadania łatwe karty w kolorze niebieskim, - zadania o zwiększonym stopniu trudności karty w kolorze białym, - zadania trudne karty w kolorze żółtym, - zadanie dodatkowe karty w kolorze zielonym. 4. Samodzielna praca uczniów. 5. Samoocena wykonanych zadań kontrolowana przez nauczyciela. 6. Zapis w tabeli na planszy zdobytych punktów. ZAKOŃCZENIE. Podsumowanie zajęć i własnej pracy przez uczniów techniką graffiti. Uzupełnianie zdań: - Podobało mi się... - Zdobyłem(am)...punktów - Dziś w szkole nauczyłem(am) się... - Nie podobało mi się... ZADANIA ŁATWE. I. Wykonaj działania. Pomaluj ilustrację według kodu. Wklej obrazek do zeszytu. Zielony 8 Żółty 0,7,4, Szary 6, Ciemnoniebieski 15, Jasnoniebieski 12,

W poszczególne pola rysunku są wpisane działania na dodawanie tych samych składników np: 2+2+2+2=, 5+5+5= prawidłowo obliczyłeś przykłady, starannie pomalowałeś ilustrację i wkleiłeś ją do zeszytu. II. Uzupełnij łańcuszki liczbowe. Litery czytane od góry do dołu utworzą hasło. Przepisz hasłodozeszytu. K 2 T 3 H 4 +2 +3 +4 O O N +2 +3 +4 M T I +2 +3 +4 P E K +2 +3 +4 U C A +2 T +2 E +2 R prawidłowo wykonałeś obliczenia, ułożyłeś właściwie hasło, starannie przepisałeś je do zeszytu. ZADANIA O ZWIĘKSZONYM STOPNIU TRUDNOŚCI. I. Wykonaj działania. Uporządkuj wyniki rosnąco. Uzupełnij tabelę, a dowiesz się jakie jest ukryte hasło. 2x4= pu 4x4= ro 5x5= nia 9x2= we 7x0= kom 6x4= rze

liczby sylaby 3x7= ma 3x4= te prawidłowo obliczyłeś wszystkie przykłady, właściwie i bez skreśleń zapisałeś hasło. II. Wykonaj działania w Karcie Pracy nr 14 zad. 1 str. 31. Zadanie możesz sobie zaliczyć sobie jeśli: prawidłowo wykonałeś obliczenia, zadanie wykonałeś starannie i bez skreśleń. III. Oblicz zadanie tekstowe. Zapisz rozwiązanie i odpowiedź. Zad. Dla szkoły zakupiono 4 pudełka dyskietek. W każdym pudełku jest 6 dyskietek. Ile dyskietek zakupiono do szkoły? Rozw:... Odp:... prawidłowo rozwiązałeś zadanie, zapis wykonałeś starannie i bez skreśleń. ZADANIA TRUDNE. I. Zapisz liczby w postaci dwóch iloczynów. Niżej napisz odpowiedź na pytanie: Jak nazywają się liczby które mnożymy? 12 =... 20 =... 16 =... 24 =... 18 =......... podałeś prawidłowe iloczyny, poprawnie i starannie zapisałeś odpowiedź na pytanie II. Rozwiąż krzyżówkę. 1. Zamiana kolejności czynników nie zmienia iloczynu gdyż mnożenie

jest.... 2. Wynik mnożenia to.... 3. Napisz słownie wynik działania 4 x 4 = 4. Każda liczba pomnożona przez zero równa się.... 5. Liczby, które dodajemy nazywają się.... 6. Jak nazywają się zajęcia podczas których poznajesz komputer? KRZYŻÓWKA: główne hasło: myszka III. prawidłowo rozwiązałeś krzyżówkę, zadanie wykonałeś starannie i bez skreśleń Rozwiąż zadanie tekstowe. Zapisz rozwiązania i odpowiedzi do pytań. Zad. Wojtek ma po 8 gier komputerowych na 2 płytach. Marek ma po 3 gry na 7 płytach. Ile gier ma Wojtek? Ile gier ma Marek? Ile gier mają chłopcy razem? Rozw:... Odp:... Rozw:... Odp:... Rozw:... Odp:... prawidłowo rozwiązałeś zadanie, poprawnie zapisałeś odpowiedzi, zapis wykonałeś starannie i bez skreśleń. ZADANIE DODATKOWE: Przeczytaj uważnie i rozwiąż zadanie. Zad. Oblicz iloczyn liczb 2 i 9 oraz iloczyn liczb 3 i 6. Oblicz i zapisz jaka jest suma tych iloczynów? Rozw:... Odp:...

Zadanie możesz sobie zaliczyć jeśli: prawidłowo obliczyłeś iloczyny i sumę, poprawnie i starannie zapisałeś odpowiedź. Jadwiga Przybylska Szkoła Podstawowa w Ośniszczewku