Scenariusz zajęć dla 5- latków Autor: Maria Greń Obszar podstawy programowej: 11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń. Grupa wiekowa: 5- latki Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Majowy deszczyk, letnia burza. Cele operacyjne: Dziecko: kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach (opanowanie strachu podczas burzy); budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym, rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych; posługiwanie się podstawowymi terminami z zakresu przyrody nieożywionej; rozpoznawanie instrumentów muzycznych perkusyjnych i innych: pianino, trójkąt, marakasy po wydawanych przez nie dźwiękach. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: przejawia wrażliwość słuchową; dostrzega zmiany dokonujące się w przyrodzie, określa je słownie; nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej; zna zasady dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo i przestrzega je; wie, co może zagrażać zdrowiu oraz życiu człowieka. Treści kształcenia: poznanie zjawisk atmosferycznych: burzy, tęczy; nazywanie barw podstawowych (czerwona, niebieska, żółta) oraz pochodnych, barw ciepłych i zimnych; obserwowanie zjawiska fizycznego, jakim jest rozszczepianie światła (tęcza); ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych deszcz (zapobieganie przegrzaniu); odpowiednie zachowywanie się podczas burzy, huraganu.
Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne II. Zajęcia dydaktyczne Przebieg zajęć 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy dowolne dzieci w kącikach zainteresowań. 2. Tworzymy tęczę: układanie drewnianych puzzli (projekt autorski). Przed rozpoczęciem układania N prezentuje dzieciom fotografię, która ukazuje, jak powinna wyglądać wzorcowa tęcza. Dzieci manipulują elementami. N zachęca je do porównywania liczebności elementów w poszczególnych łukach, nazywanie kolorów podstawowych i pochodnych. 3. Skaczące kropelki: zabawa ruchowa. Dzieci podskakują w rytm muzyki naśladując krople deszczu. 1. Tęcza: zapoznanie z wierszem Tęcza. Dzieci wypowiadają się na temat poruszony w wierszu, dociekają, w jaki sposób powstaje tęcza. Podczas dyskusji N szczególne uwrażliwienia dzieci na odpowiednie zachowywanie się podczas burzy. 2. Tęczowy parasol: manipulowanie sylwetami parasoli. Dzieci wykorzystują szablony parasoli z papieru i/lub drewna, określają ich kolor, opisują wygląd. 3. Tańczące parasolki: zabawa ruchowa przy muzyce. Pląsy z parasolką (laską do ćwiczeń). 4. Deszcz: oglądanie filmu. Po projekcji dzieci próbują odpowiedzieć, dlaczego deszcz jest potrzebny. 5. Chmury i chmurki: zabawa dydaktyczna. Dzieci manipulują drewnianymi elementami (wzór klocków załącznik nr 3): Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka Nauczyciel (N) wita każde dziecko, pyta je o dzisiejszą pogodę. Materiały: drewniane puzzle, załącznik nr 2. Materiały: załącznik nr 6. Materiały: załącznik nr 1. Materiały: załącznik nr 4, drewniane sylwety parasoli. Materiały: laski do ćwiczeń, załącznik nr 8. Materiały: załącznik nr 5. Materiały: drewniane klocki w kształcie chmur.
III. Zajęcia popołudniowe przeliczają je, porównują ich liczebność w poszczególnych zbiorach, używają określeń - o jeden mniej, o jeden więcej, określają kształt i wielkość, segregują ze względu na dwie lub trzy cechy równocześnie (kolor, wielość, kształt). 6. Wiosenna przechadzka: wyjście na spacer. 1. Deszczowa muzyka: gra na instrumentach muzycznych perkusyjnych: trójkąt, marakasy. 2. Znasz ten dźwięk?: rozpoznawanie ich brzmienia wśród innych głosów. Dzieci słuchają nagrania audio, następnie starają się rozpoznać, jakie instrumenty usłyszały. N zwraca dzieciom uwagę na odpowiedni do warunków atmosferycznych sposób ubierania się. Materiały: instrumenty muzyce trójkąt, marakasy. Materiały: załącznik nr 7. Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Metody za M. Kwiatowską ( 1985) Czynne: zadań stawianych dziecku. Słowne: rozmowy, instrukcje. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych, udostępnianie dzieciom utworów muzycznych. Formy: Praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: instrumenty muzyczne: trójkąt, marakasy, drewniane klocki w kształcie chmur, tęczy i parasoli, laski do ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris ( dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Tęcza - tekst wiersza, autor: Maria Greń; 2. Tworzymy Tęczę zdjęcie prezentujące pomoc dydaktyczną w opracowaniu M. Greń, producent ZPH Pilch; 3. Chmury i chmurki - zdjęcie prezentujące pomoc dydaktyczna w opracowaniu M. Greń, producent ZPH Pilch; 4. Tęczowy parasol - sylwety do wycięcia; 5. Deszcz film;
6. Skaczące kropelki - akompaniament do zabawy ruchowej; 7. Znasz ten dźwięk? pliki muzyczne; 8. Tańczące parasolki - akompaniament do zabawy ruchowej; 9. Chmury i chmurki prezentacja multimedialna.