Poznajemy rodzaje podmiotu

Podobne dokumenty
Funkcja rzeczownika w zdaniu

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Orzeczenie i jego określenia

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Strona czynna i strona bierna czasownika

Rodzaje zdań złożonych

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

BUDOWA ZDANIA POJEDYNCZEGO

Budowa zdania pojedynczego BUDOWA ZDANIA POJEDYNCZEGO

Czasownik bez tajemnic

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

1. Każdy ma swojego dusiołka

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

1. Roland rycerz średniowieczny

Charakterystyka królestwa Protista

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

3. Past Simple - negative

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Temat: Odejmowanie w pamięci

Tydzień 8 Podręcznik Zeszyt Ćwiczeń Funkcje Językowe Gramatyka Pisanie Poniedziałek Zeszyt Ćwiczeń Co lubisz robić? Czym się interesujesz?

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

1. Obywatel w urzędzie gminy

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Rozdział : Rückblick!

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

2. Metody prezentacji informacji

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Małą i wielką literą pisane, czyli zasady nazewnictwa w języku polskim

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości. 2. Ocenie podlegają wymienione niżej formy aktywności ucznia.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ

Przedmiotowy system oceniania z języka mniejszości narodowej - niemieckiego. Klasa III

DZIAŁ 1. Liczby naturalne część 1

PLAN WYNIKOWY Z J.FRANCUSKIEGO DLA ODDZIAŁU VIb

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KL.

Zostań młodym ekologiem

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 4 szkoły podstawowej

Ankieta dla ucznia. Badanie Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia Etap VII, Miejsce na kod ucznia

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne, materiał nauczania Podręcznik: rozdział 1, lekcje L1 L8. Zeszyt ćwiczeń: rozdział 1, ćwiczenia do lekcji L1 L8 Mein Test

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

ŁĄCZENIE REZYSTORÓW. POMIAR REZYSTANCJI

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

2. Konstruowanie budżetu domowego

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Transkrypt:

Poznajemy rodzaje podmiotu 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, jaką funkcję w zdaniu pełni podmiot, zna definicję podmiotu, zna rodzaje podmiotów, wymienia przypadki, w których występują różne typy podmiotów. b) Umiejętności Uczeń potrafi: wskazać podmiot w zdaniu, rozpoznać różne typy podmiotu, określić formy przypadka, w których występuje podmiot, rozpoznać zdania bezpodmiotowe, świadomie posługiwać się różnymi rodzajami podmiotu, stosować właściwą formę orzeczenia w zależności od podmiotu. 2. Metoda i forma pracy Podająca, pytania pomocnicze, ćwiczenia wdrażające, praca samodzielna. 3. Środki dydaktyczne Zeszyt ćwiczeń, ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie definicji podmiotu. Pyta, jaką częścią mowy może być wyrażony. Podmiot jest główną częścią zdania oznaczającą to, o czym się w zdaniu orzeka. Podmiotem mogą być osoby, zwierzęta, rzeczy, zjawiska, o które pytamy: kto? lub co?

Prowadzący uzupełnia wiadomości uczniów, mówiąc, że z reguły podmiot występuje w rzeczowniku, ale może nim być także zaimek rzeczowny oraz inne wyrazy pełniące funkcję rzeczownika. Może podać kilka przykładów takich zdań. Następnie prosi o wykonanie ćwiczeń wprowadzających (Karta pracy, Zadanie 1.). b) Faza realizacyjna Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia. Nauczyciel pomaga uczniom w prawidłowym wykonaniu, odpowiada na pytania, tłumaczy wszelkie wątpliwości. Uczniowie formułują wnioski, które następnie weryfikowane są przez nauczyciela. c) Faza podsumowująca Na zakończenie nauczyciel podaje nowe informacje gramatyczne na temat rodzajów podmiotów: gramatyczny czyli taki, który występuje w mianowniku; domyślny to taki, którego domyślamy się na podstawie końcówki orzeczenia lub z kontekstu wcześniejszego zdania; logiczny czyli taki, który przyjmuje formę dopełniacza, stąd inaczej określany jest podmiotem w dopełniaczu; szeregowy składający się z co najmniej dwóch elementów; towarzyszący jest to podmiot składający się z dwóch wyrazów połączonych za pomocą spójnika z. Zaleca przeczytanie w domu informacji na ten temat, które znajdują się w podręczniku. 5. Bibliografia 1. Chwastek D., Nowosielska E., Oglądam świat. Język polski 6. Podręcznik do kształcenia językowego, Wydawnictwo Arka, Poznań 2000. 2. Podracki J., Składnia polska : [książka dla nauczycieli, studentów i uczniów], Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1997.

6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Zadanie1. W poniższych zdaniach wskaż podmioty. Jaką częścią mowy zostały wyrażone? 1. Mama Ani kupiła sobie nową suknię. 2. Przewodniczący klasy musiał wychowawcy wytłumaczyć zachowanie kilku naszych kolegów. 3. W firmie mojego taty, między innymi pracują dyrektor, sekretarka, posłaniec. 4. Właśnie wybiła dwunasta. 5. Zaczęło padać. 6. Mama z tatą idą jutro do filharmonii. 7. On zawsze musi mieć rację! 1.... 2.... 3.... 4.... 5.... 6.... 7.... Zadanie 2. Z podanych niżej zdań wypisz podmioty do tabeli, określ ich przypadki, nazwij typy podmiotów. 1. W lesie można znaleźć jagody, poziomki i grzyby. 2. Dziś rano Ania z chorym kotem była u weterynarza. 3. Znowu zabrakło herbaty. 4. Ta piłka wpadła prosto do basenu! 5. Jasiek z psem poszedł do parku na spacer.

6. Brakowało was wczoraj na spotkaniu naszego koła. 7. W końcu zrobiła się ładna pogoda. Podmiot Przypadek Typ podmiotu Zadanie 3. Określ rodzaje podmiotów w podanych zdaniach. Czy we wszystkich przypadkach jest to możliwe? Zapisz wnioski. 1. Błyska się. 2. Nasza klasa wygrała w konkursie polonistycznym. 3. Wczoraj byliśmy w kinie. 4. W końcu skończyłem czytać tę książkę. 5. Grzmi. 6. Jacek obejrzał bardzo dobry film. Cały dzień dziś o nim opowiadał. 7. Znów szybko się ściemnia. Wnioski: W niektórych zdaniach można się domyślić, kto lub co jest podmiotem. W niektórych zdaniach jednak określenie podmiotu jest niemożliwe. Mamy wtedy do czynienia ze zdaniami bezpodmiotowymi. b) Zadanie domowe Zadanie 1. Napisz kilka przykładów zdań bezpodmiotowych, jakie słyszysz w codziennym życiu: na ulicy, w telewizji, w domu. Zadanie 2. Ułóż 10 zdań zawierających poznane przez ciebie typy podmiotu.

7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak