Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PRZYRODA KLASA IV SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM. POLONII W SŁUPSKU

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Plan metodyczny lekcji

I. OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW NA LEKCJACH PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY Klasy IV VI. CELE NAUCZANIA PRZYRODY Celem nauczania przyrody w szkole podstawowej jest:

Przedmiotowy system oceniania PRZYRODA. Sposób informowania o wymaganiach na poszczególne oceny:

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE - PRZYRODA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z geografii w klasie I gimnazjum Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: - opanował wiadomości i

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w klasie IV i VI szkoły podstawowej

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z GEOGRAFII GIMNAZJUM 24

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Ogólne kryteria oceniania z biologii

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Przedmiotowy System Oceniania na lekcjach historii w gimnazjum

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY. Nauczyciel: mgr Marzena Szymańska

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć technicznych/techniki

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

JĘZYK ANGIELSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA W KLASIE II

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z GEOGRAFII W KLASACH PIĄTEJ, SZÓSTEJ, SIÓDMEJ I ÓSMEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ obowiązujące od 1 września 2019 r.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

KRYTERIA OCENIANIA Z GEOGRAFII

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Propozycja sprawdzania osiągnięć uczniów, formy i kryteria oceniania z historii w klasach I - III gimnazjum.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BABIAKU

ZAŁOŻENIA I CELE PRZEDMIOTOWEGO SYSTEMU OCENIANIA

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

rozszerzonych odpowiedzi, krótkich odpowiedzi, odpowiedzi wielokrotnego wyboru, odpowiedzi prawda fałsz, zgodnie z wymogami danego sprawdzianu.

Przedmiotowy system oceniania z przyrody dla klas IV VI Szkoły Podstawowej w Wólce Hyżneńskiej

SZKOŁA PODSTAWOWA W KOWALEWIE POMORSKIM IM. MARII KONOPNICKIEJ PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA EDUKACJA REGIONALNA

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Przedmiotowe zasady oceniania z chemii Szkoła Podstawowa nr 14 im Henryka III Głogowskiego

ZAŁOŻENIA I CELE PRZEDMIOTOWEGO SYSTEMU OCENIANIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: BIOLOGIA

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY Klasy IV VI

Przedmiotowe Zasady Oceniania z Edukacji dla Bezpieczeństwa w klasie VIII

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE WGRUDZIĄDZU ĆWICZENIA ZWIĄZANE Z ODŻYWIANIEM I ODDYCHANIEM CZŁOWIEKA

Przedmiotowy system oceniania. z przedmiotu fizyka w Szkole Podstawowej nr 36 w Krakowie. rok szkolny 2017/2018

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY. w klasach IV i VI Szkoły Podstawowej w Czerniewie

im. Wojska Polskiego w Przemkowie

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLASY VI SZKOŁA PODSTAWOWA W SKRZATUSZU

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH GEOGRAFII. Sprawdzanie osiągnięć uczniów podstawą do oceny będą:

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeństwie. Cele oceniania na lekcjach wos. i umiejętności wynikających z programu nauczania.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Wymagania edukacyjne z edukacji dla bezpieczeństwa

OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW NA LEKCJACH PRZYRODY W KLASIE IV

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Przedmiotowy system oceniania geografia gimnazjum

Obowiązuje w klasach 1-4 technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Jasieńcu

Planowanie zajęć dydaktycznych stanowi roboczą syntezę treści nauczania, logiczne dopełnienie wcześniej przeprowadzonej analizy.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 7 W KLASACH IV VI

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Planowanie pracy nauczyciela

dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry celujący

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY KL. IV VI. Do programu Na tropach przyrody I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Szkoła Podstawowa nr 4 im. I. J. Paderewskiego w Pruszczu Gdańskim. Przedmiotowe Zasady Oceniania z historii

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZAKOPANEM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA DLA KLAS TRZECICH GIMNAZJUM.

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA GEOGRAFIA KL. 7

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Kryteria ocen z zakresu historii w klasie IV, V, VI

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Transkrypt:

Opracowanie Anna Nowak Blok tematyczny: Człowiek a środowisko Temat: Podstawowe potrzeby życiowe człowieka Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej Treści programowe: podstawowe potrzeby życiowe człowieka, znaczenie powietrza, wody i pokarmu dla istot żywych, ochrona zasobów naszej planety. Cele operacyjne: Poziom I Wiadomości A zapamiętywanie wiadomości odpowiada na pytanie, co jest nam potrzebne do życia, podaje przykłady przedmiotów i substancji, które ułatwiają nam życie i tych, które są nam do życia niezbędne, określa, czym jest powietrze, wymienia zagrożenia związane z czystością powietrza, tłumaczy znaczenie wody dla organizmów żywych, podaje przykłady wykorzystania wody w przyrodzie i gospodarce człowieka, określa, do czego potrzebny jest nam pokarm, definiuje pojęcie pokarmu, rozpoznaje różne rodzaje pokarmu, wskazuje na substancje, które zmieniają smak, wygląd, kolor, itp. żywności, definiuje pojęcie czystej żywności. B zrozumienie wiadomości rozpoznaje podstawowe potrzeby człowieka, dokonuje obliczeń zużycia wody w ciągu dnia, 1

wyjaśnia, dlaczego bez tlenu możemy przeżyć tylko kilka minut, rozróżnia proces oddychania i wymiany gazowej, przyporządkowuje przedmioty, czynniki i substancje do określonej grupy (ułatwiających życie lub niezbędnych do życia), wyjaśnia przyczyny i sposoby zanieczyszczania powietrza i wody przez człowieka, tłumaczy, dlaczego nie powinniśmy oddychać zatrutym powietrzem, wyjaśnia, na czym polega różnica między wodą pochodzącą ze źródeł głębinowych i wodą uzdatnianą do picia w oczyszczalniach ścieków, tłumaczy, dlaczego bez pokarmu człowiek może przeżyć tylko kilka tygodni, interpretuje zależności między stanem spożywanego pokarmu a naszym zdrowiem, podaje znaczenie substancji chemicznych stosowanych w produkcji żywności. Poziom II Umiejętności C stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych klasyfikuje czynniki, substancje i przedmioty na te, które ułatwiają życie, i te, które są do życia niezbędne, określa wpływ działalności człowieka na stan czystości wody, powietrza i żywności, przewiduje możliwe skutki niedoboru (lub braku) wody, powietrza i żywności na stan zdrowia, a nawet życie człowieka, przewiduje skutki zanieczyszczenia wody, powietrza i żywności na stan zdrowia człowieka, podaje propozycje działań na rzecz ochrony zasobów środowiska przyrodniczego, niezbędnych dożycia dla organizmów żywych. D stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych ocenia wyniki dotychczasowych działań ekologów na zmianę świadomości ludzi w kwestii oszczędzania zasobów środowiska przyrodniczego, 2

wskazuje wpływ czynników, które nie zależą bezpośrednio od społeczeństwa (np. dotyczących polityki państwa) na właściwe gospodarowanie zasobami Ziemi, uzasadnia wpływ wspólnych inicjatyw ludzi na oszczędzanie wody i zmniejszanie zanieczyszczania powietrza, ocenia wpływ substancji zanieczyszczających żywność na zdrowie ludzi, dostrzega zależności istniejące między stanem powietrza i wody a zdrowiem i komfortem życia ludzi. POSTAWY 1. Nastawienie na działanie podejmuje dyskusję o roli pojedynczego człowieka w tworzeniu świadomości proekologicznej społeczeństwa, kształtuje postawę człowieka odpowiedzialnego za stan środowiska, przewiduje skutki, jakie może mieć dla efektów uczenia motywacja i zaangażowanie się w pracę, uczestniczy tworzeniu planu działań, mającego na celu poprawę efektywności procesu uczenia się, podaje własne pomysły na działania pomocne podczas nabywania nowej wiedzy. 2. System działań argumentuje swoje zdanie na temat stanu wody, powietrza i żywności a zdrowiem ludzi; potrafi je obronić, korzystając z posiadanej wiedzy, pamięta o przestrzeganiu zasad pracy grupowej; potrafi zgodnie pracować z innymi; podporządkowuje się woli większości; chętnie przyjmuje na siebie i wypełnia role sprawozdawcy, lidera, sekretarza, wie, że korzystanie z wiedzy nabytej podczas zajęć ułatwi mu proces uczenia i poprawi jego efektywność, jest przekonany o praktycznej wartości tematu lekcji; jest zaangażowany w działalność twórczą; chce pracować dla dobra grupy i na jej korzyść, szuka niekonwencjonalnych, oryginalnych rozwiązań, 3

potrafi dokonać samooceny; obiektywnie ocenia zaangażowanie innych osób w tok lekcji. TYP LEKCJI: łącząca wprowadzanie nowego materiału z powtórzeniem wiadomości. METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ: burza mózgów, mapa skojarzeniowa, obserwacja. MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: karty pracy, plakaty. FORMY PRACY: indywidualna, praca w grupach FORMA NAUCZANIA: zajęcie w sali lekcyjnej. CZAS PRACY: 2 x 45 minut PRZEBIEG ZAJĘĆ I. ZAANGAŻOWANIE 1. Uczniowie losują przydział do grup. Ustalają między sobą, kto będzie pełnił rolę lidera, sprawozdawcy, sekretarza. Nauczyciel przypomina zasady pracy grupowej. Zapoznanie uczniów z tematem, głównymi zagadnieniami i celami zajęcia. 2. Uczniowie pracują w grupach, odpowiadając na pytanie: Co jest nam potrzebne do życia? 3. Sprawozdawcy zapisują propozycje grup (każda grupa ma prawo do zapisania trzy propozycje) na tablicy. 4

II. BADANIE I PRZEKSZTAŁCANIE 1. Prowadzący zajęcia pyta: Czy wszystkie czynniki, substancje i przedmioty są nam konieczne do życia? Wybrany uczeń podkreśla te, które według uczniów są niezbędne do życia, i te, które to życie ułatwiają. 2. Nauczyciel podaje temat pracy dla poszczególnych grup: Otwórzcie koperty, korzystając z przygotowanych materiałów, pomocy, słowników wykonajcie polecenia zawarte na kartach pracy. Pamiętajcie, że grupa zostanie oceniona pozytywnie tylko wtedy, gdy wszyscy jej członkowie będą brali udział w pracy. 3. Praca w zespołach uczniowie, wykorzystując dostępne źródła informacji, uzupełniają karty pracy, wykonują plakat, itp. Po zakończeniu pracy sprawozdawcy poszczególnych zespołów prezentują wyniki swoich działań. Wspólnie uzupełniamy brakujące elementy. III. PODSUMOWANIE 1. Wypełnianie przez uczniów karty samooceny pracy w zespole. 2. Nauczyciel prosi, aby uczniowie zapisali w zeszytach temat zajęć: Podstawowe potrzeby człowieka i uzupełnili treść notatki, którą mają wkleić w domu. 3. Podanie tematu pracy domowej: Wykonajcie dowolną techniką plakat nawołujący do ochrony zasobów niezbędnych do życia człowieka: wody, powietrza i żywności. 5