SCENARIUSZ NR 1 Morska wyprawa scenariusz zajęć w grupie dzieci 5,6-letnich z wykorzystaniem chusty animacyjnej Cele ogólne: - zapoznanie z nowymi formami zabaw ruchowych; - rozwijanie wyobraźni dziecka; - rozwój spostrzegawczości; - nauka współdziałania w grupie Cele operacyjne: - uczestniczy w zabawach ruchowych; - odtwarza za pomocą ruchu, gestu itp. sytuacje przedstawiane przez nauczyciela; - doskonali umiejętność rozpoznawania kolorów; Metoda: opowieści ruchowej, zabawowa Forma pracy: grupowa Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, małe piłeczki, płyta CD z muzyką Przebieg zajęć: 1. Powitanie i wprowadzenie do zabawy poprzez muzyczną zagadkę: Zgadnijcie, gdzie wyruszymy dziś w naszą bajkową podróż? (w tle słychać szum morza Odgłosy natury płyta CD) 2. Rozmowa z dziećmi na temat: Co jest niezbędne, aby mogła się udać morska podróż? Zaproszenie dzieci, aby zostały marynarzami, rozłożenie chusty statku. Określenie zasad i reguł, które mają panować na statku. 3. Zaproszenie do zabawy Jesteśmy już na statku, płyniemy i patrzymy na oddalający się ląd. Zakołysało statkiem i kilku podróżników wypadło za burtę. Kogo brakuje Dzieci stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, prowadzący wybiera osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i zgadują kto jest pod chustą. Woda na pokładzie Zadaniem dzieci trzymających chustę jest jak najszybsze zrzucenie z niej piłeczek, wrzucanych przez prowadzącego.
Bezludna wyspa szukaj kolorów Dzieci chodzą po chuście. Prowadzący wydaje polecenie: Otaczają nas ZIELONE drzewa, Kąpiemy się w NIEBIESKIEJ wodzie, Stoimy na ŻÓŁTYM piasku, Przeglądamy się CZERWONYM piórom papug. Słysząc je, grupa staje jak najszybciej na określonych kolorach Na drugą stronę Dzieci siedzą w kole, trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wydaje polecenia, a osoby trzymające ten kolor, zamieniają się miejscami przechodząc pod chustą. Rekin Dzieci siedzą dookoła chusty, będąc nią przykryci. Pod chustą pływa rekin, wciągając siedzące dzieci, które po złapaniu również stają się rekinami. Relaksacja Dzieci leżą na chuście, przy dźwięku muzyki, zamykają oczy i odpoczywają. Ścieżka schodzenie na ląd Zrolowaną chustę kładziemy na dywan, dzieci przechodzą po niej na ląd, starając się nie stanąć na dywanie (aby nie wpaść do wody). 4. Zakończenie Podziękowanie za wyprawę oraz wspólne zabawy skarbem znalezionym na pokładzie statku Owocowy wygibajtus. SCENARIUSZ NR 2 Razem ćwiczymy scenariusz zajęć w grupie dzieci 5,6-letnich z wykorzystaniem nietypowych przyborów Cele ogólne: - rozciąganie mięśni piersiowych; - współdziałanie w parach przy wykonywaniu ćwiczeń; - reagowanie na sygnał dźwiękowy i wzrokowy; - utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Cele operacyjne: - uczestniczy w zespołowych formach aktywności ruchowej: marsze, biegi, skoki, itp.; - wykonuje ćwiczenia i bierze udział w zabawach kształtujących postawę; - reaguje na sygnał wzrokowy i słuchowy; - rozumie konieczność uprawiania ćwiczeń dla zdrowia i zapobiegania wad postawy Metoda: bezpośredniej celowości ruchu, zabawowa, ruchowej ekspresji twórczej. Forma pracy: frontalna, indywidualna, grupowa, stacyjna. Pomoce dydaktyczne: kolorowe wstążki, pompony, miotełki, worki do skakania, szczudła, kocyki, piłeczki pingpongowe, piórka, medal na zakończenie zajęć dla każdego dziecka
Przebieg zajęć: RODZAJE ZADAŃ OPIS ĆWICZENIA LUB ZABAWY CZAS, L. POWT. UWAGI ORGAN. - METODYCZNE CZĘŚĆ WSTĘPNA Ćwiczenia porządko wo-dyscyplinujące Zbiórka w szeregu w siadzie skrzyżnym na kocykach. Powitanie grupy. Korekta postawy dzieci plecy wyprostowane, łopatki ściągnięte, głowa prosto. Zabawa ożywiająca Ogonki w ślizgu na kocykach 2` Uczestnicy dobierają się parami. Jedna osoba z pary otrzym wstążkę ogonek, który wkłada za spodenki. PW. Siad klęczny na kocyku. Ruch ślizg na kocyku, próba zabrania ogonka osobie współćwiczącej. Po zabraniu ogonka następuje zmi Zabawa orientacyjno- -- porządkowa przy muzyce Zabawa: Jaki to kolor? Uczestnicy zabawy tańczą swobodnie przy muzyce (taniec z wstążką). Na przerwę w muzyce przybierają odpowiednią postawę korekcyjną (reakcja na kolor i sygnał dźwiękowy) zielony krążek siad skrzyżny na kocyku (siedzimy na trawie), żółty krążek leżenie tyłem na kocyku, NN ugięte, RR wzdłuż tułowia (opalamy się), brązowy krążek stanie przy ścianie, ciało przylega do ściany (opieramy się o drzewo), niebieski krążek żabka korekcyjna w leżeniu przodem na kocyku (pływamy w wodzie). 2` Pozostałe dzieci Otrzymują kolorowe wstążki. Zwracamy uwagę na poprawność przyjmowanej postawy. Ćwiczenia oddechowe. Wzmacnianie mięśni ściągających łopatki. Marsz w koło. Wstążka trzymana oburącz w dłoniach Przenoszenie wstążki przodem w górę i do tyłu na łopatki wdech, przenoszenie wstążki górą w przód do wyprostu rąk wzdłuż ciała wydech. Należy zwracać uwagę, by wstążka była napięta. CZĘŚĆ GŁÓWNA Kształtowanie nawyku postawy skorygowanej. Marsz na szczudłach w dwóch drużynach. Wygrywa ta grupa, która pierwsza wykona zadanie.
Ćwiczenia antygrawitacyjne. PW: postawa zasadnicza. Chwyt za końce wstążki. Ruch: Wspięcie na palce i wypychanie wstążki jak najwyżej w górę. 4x Zwiększenie ruchomości obręczy barkowej. Wzmacnianie mięśni ściągających łopatki, i mięśni prostownika grzbietu. Rozciąganie mięśni piersiowych. PW. Siad klęczny. Wstążka na głowie. Ruch: Krążenie RR w tył. Na sygnał zrzucenie wstążki przez odchylenie głowy w tył. PW: Siad skrzyżny z plecami wyprostowanymi i głową uniesioną wysoko (ze wstążką w jednej ręce). Ruch: Przeniesienie RR w tył i przełożenie wstążki z ręki do ręki jak najwyżej za biodrami. 6x 4x W czasie ćwiczenia plecy powinny być wyprostowane, głowa nieruchomo, barki cofnięte. Należy wywołać wszystkich uczestników. Wzmocnienie mięśni prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mięśni ściągających łopatki. Zabawa: Wyścig numerków po obwodzie koła PW: Leżenie przodem, RR pod głową. Na sygnał wywołanie 2 numerów wywołani biegną po obwodzie koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wygrywa ten, kto pierwszy usiądzie skrzyżnie i podniesie wstążkę w górę. Pozostali w czasie wyścigu przyjmują pozycję leżenie przodem, RR w skrzydełka. 4x Wzmocnienie mięśni pośladkowych. PW: Stanie w workach Ruch: Skoki w workach w dwóch drużynach. Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie. Ćwiczenia oddechowe. PW: Siad klęczny. Dmuchanie piórek w parach. Podczas ćwiczenia barki powinny przylegać do podłogi. Ćwiczenia w parach: I STACJA: Wzmacnianie mięśni brzucha. PW: - leżenie tyłem, NN ugięte, stopy oparte na podłodze. Współćwiczący w siadzie klęcznym przy stopach partnera, z dłońmi na jego udach blisko kolan. Ruch- próba przyciągania NN do klatki piersiowej przeciwko oporowi partnera. Potem zmiana. 8x
Wzmacnianie mięśni prostownika odcinka piersiowego, mięśni karku. II STACJA: PW: -leżenie przodem, NN wyprostowane i złączone. Głowa pomiędzy ramionami. RR wyprostowane i wyciągnięte przed siebie. Pod brzuchem w okolicy pępka zrolowany kocyk. Współćwiczący, w siadzie klęcznym przed partnerem, trzyma w wyciągniętych RR laskę około 20 30 cm nad podłogą. Ruch uniesienie RR i dotknięcie dłońmi do laski. Potem zmiana. 8x W czasie ćwiczenia klatka piersiowa powinna przylegać do podłogi. Odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego. III STACJA: PW: - dwaj ćwiczący w pozycji średniej Klappa, twarzami do siebie w odległości 1m. Ruch dmuchanie piłeczki pingpongowej do siebie. Obaj ćwiczący powinni utrzymywać klatkę piersiową blisko podłogi. Podział na 2 zespoły. Korekcja ustawienia łopatek, wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy. PW siad klęczny na kocykach w 2 rzędach. W odległości 5m leżą wstążki. Ruch Ślizg na kocyku w pozycji średniej Klapppa, (z dłońmi opartymi na podłodze i skierowanymi do siebie) do wstążki, zabranie jej i powrót na koniec rzędu. Ustawienie w siadzie skrzyżnym, ręce w skrzydełka. Wygrywa rząd, który pierwszy ukończył wyścig. PW: - siad skulny, ręce oparte z tyłu, przed pierwszym zawodnikiem leżą 4 wstążki. Ruch chwyt wstążki palcami stóp, okręcenie do tyłu i podanie wstążki następnemu w rzędzie, który także przejmuje ją palcami stóp itd. Wygrywa ten rząd, którego zawodnicy pierwsi dostarczą 4 wstążki ostatniemu zawodnikowi. CZĘŚĆ KOŃCOWA Utrwalenie nawyku prawidłowej postawy. Zabawa: Kto zmienił ustawienie? Uczestnicy zabawy tańczą przy muzyce z pomponami. Na przerwę w muzyce przyjmują dowolną pozycję skorygowaną (w siadzie, w klęku, w leżeniu przodem i tyłem, w siadzie klęcznym, w staniu). Jeden z zawodników ustawiwszy się przed zespołem skrupulatnie przygląda się przyjętym przez nich pozycjom. Dokonuje korekty postaw. Odwraca się. W tym czasie jedna z osób zmienia pozycję skorygowaną. Zadaniem osoby, która odeszła na bok jest odgadnąć, kto zmienił pozycję. 3` W następnej kolejce osobą odgadującą jest ten kto zmienił pozycję.
Ćwiczenia stóp Czynności porządkowe. Zabawa: Kto pozbiera najwięcej? Uczestnicy zbierają palcami stóp rozrzucone na dywanie piórka. Nagrodzenie dzieci wręczenie medali do zawieszenia na wstążkach..