Strona czynna i strona bierna czasownika

Podobne dokumenty
Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Orzeczenie i jego określenia

Poznajemy rodzaje podmiotu

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Czasownik bez tajemnic

Rodzaje zdań złożonych

2. Metody prezentacji informacji

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

2. Tabele w bazach danych

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

1. Obywatel w urzędzie gminy

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Słynny malarz polski Jan Matejko

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

1. Roland rycerz średniowieczny

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Temat: Pole równoległoboku.

Zostań młodym ekologiem

Własności walca, stożka i kuli.

1. W świecie obyczajów i tradycji

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

Countries and nationalities

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

1. Każdy ma swojego dusiołka

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

Wymagania przedmiotowe z techniki do klasy 1 gimnazjum

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Podsumowane wiadomości o roślinach

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

2. Konfiguracja programu Outlook Express

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

FIZYKA CIEPŁO PRZEMIAN FAZOWYCH

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 3

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Ruchy tropiczne roślin

Transkrypt:

Strona czynna i strona bierna czasownika 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna definicje strony czynnej i biernej czasownika, zna różnice gramatyczne między formami strony czynnej i strony biernej, wie, z jakimi zmianami wiąże się przekształcenie zdań ze strony czynnej na bierną i odwrotnie, zna różnice między czasownikami przechodnimi a nieprzechodnimi, zna zastosowanie stylistyczne zdania czynnego i biernego. b) Umiejętności Uczeń potrafi: rozpoznać i określić orzeczenie w tekście, określać przedmiot i wykonawcę czynności, odróżnić czasowniki przechodnie od nieprzechodnich, posługiwać się stroną czynną i bierną czasownika. 2. Metoda i forma pracy Podająca, ćwiczenia wdrażające, praca samodzielna. 3. Środki dydaktyczne Zeszyt ćwiczeń, ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel podaje temat zajęć i prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia wprowadzającego (karta pracy zadanie 1). Następnie podaje nowe wiadomości gramatyczne. Wyjaśnia i dyktuje, uczniowie zapisują w zeszytach definicje. Czasownik, poza poznanymi dotąd kategoriami gramatycznymi, posiada jeszcze kategorię strony:

strona czynna czasownik wskazuje wykonawcę czynności, będącego tu podmiotem, strona bierna czasownik określa przedmiot wykonywanej czynności, która występuje tu jako podmiot. Orzeczenie w stronie biernej składa się z imiesłowu biernego oraz słowa posiłkowego być lub zostać. Z kategorią strony wiąże się również podział czasowników na dwie grupy: Czasowniki przechodnie czyli takie, które posiadają zarówno stronę bierną, jak i czynną, np. położyć, wydać, postawić. Czasowniki nieprzechodnie czyli takie, które nie posiadają strony biernej, np. siedzieć, wisieć, pływać. Następnie prowadzący podaje wiadomości na temat zastosowania stylistycznego zdania czynnego i biernego: 1. Zdania czynnego używamy, gdy nasza uwaga skupia się głównie na wykonawcy czynności, zdania biernego zaś gdy chodzi głównie o wytwór, przedmiot czynności. 2. Zdania biernego używamy, gdy wykonawca czynności jest trudny do ustalenia lub nieistotny dla informacji, jak w zdaniu: Stare Miasto zostało odbudowane w r. 1953. 3. Zdania biernego używamy, gdy w zdaniu czynnym dopełnienie w bierniku byłoby równe mianownikowi, wskutek czego trudno byłoby odróżnić wykonawcę czynności, niejasne zdanie Poznań pokonał Kraków lepiej zastąpić Kraków został pokonany przez Poznań. [J. Tokarski, Fleksja polska, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa1978, s. 175.] b) Faza realizacyjna Uczniowie wykonują ćwiczenia wdrażające, zawarte w karcie pracy. c) Faza podsumowująca Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczeń, odpowiada na pytania uczniów, wyjaśnia niejasności. 5. Bibliografia 1. Chwastniewska D., Różek D., Gorzałczyńska-Mróz A., Szulc M., Język polski. Nauka o języku dla klasy pierwszej gimnazjum. Część 1, Gdańskie Wydawnictwo

Oświatowe, Gdańsk 2002. 2. Tokarski J., Fleksja polska, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa1978. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Zadanie 1. W podanych niżej parach zdań podkreśl orzeczenia i podmioty. Czy treść tych zdań się zmienia? Co możesz powiedzieć o podkreślonych częściach zdania? Sformułuj wnioski na ten temat. Adam Mickiewicz w 1820 roku napisał Odę do młodości. Oda do młodości została napisana przez Adama Mickiewicza w 1820 roku. W 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Ameryka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Wnioski: Zdania w parach, pomimo zmiany w strukturze, zachowują tę samą wartość treściową. Orzeczenie pozostaje bez zmian. Podmiot zmienia się. W pierwszym zdaniu podmiotem jest wykonawca czynności, zaś w drugim podmiotem staje się przedmiot. Zadanie 2. W podanych zdaniach podkreśl podmioty. Które z wyrazów są biernymi przedmiotami czynności? 1. Babcia uszyła mi piękną sukienkę na bal. 2. Samochody marki Fiat produkowane są we Włoszech. 3. Gazeta Wyborcza niemalże codziennie dostarczana jest do kiosków. 4. Tydzień temu Ania zorganizowała rewelacyjną imprezę. 5. Mój brat wyprowadził psa na długi spacer. 6. Harry Potter uznawany jest za jedną z najpopularniejszych książek młodzieżowych na świecie.

Zadanie 3. Od podanych niżej czasowników, tam gdzie jest to możliwe, utwórz stronę bierną. Które z nich są nieprzechodnie? rapować... wziąć... wynaleźć... skakać... podbić... opowiadać... pływać... wybrać... Zadanie 4. Zdania w stronie biernej zamień na zdania w stronie czynnej, a zdania o konstrukcji czynnej zamień na bierną. Czy we wszystkich przypadkach jest to możliwe? Jeśli nie, wyjaśnij dlaczego. 1. Mama w końcu kupiła bilety do teatru na jutrzejszy spektakl. 2. Uczniowie cały dzień przeszkadzają nauczycielom.. 3. Film Marzyciel został wyreżyserowany przez Marca Forstera. 4. Marek poprosił Tomka o pożyczenie ciekawej książki. 5. Druk został wynaleziony przez Gutenberga w XV wieku. 6. Zwierzęta w zoo niespodziewanie uciekły z klatek. 7. Jedna z głównych ról w filmie Piraci z Karaibów grana jest przez Orlando Blooma. b) Zadanie domowe Ułóż krótką informację: w stronie czynnej o swoim ulubionym zespole muzycznym lub wokaliście, w stronie biernej o swoim ulubionym filmie.

7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak