Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, z wykorzystaniem pakietu podręczników Wesoła szkoła wyd. WSiP

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

Magia Świąt Bożego Narodzenia Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rzechcie rok szkolny 2017/2018

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w klasie III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Opracowała mgr Jadwiga Kozieł Klasa II Czas trwania 90 minut Temat kręgu: Czar Świąt. Temat dnia: Tradycje związane

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 71, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 2

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz zajęć nr 6

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Boże Narodzenie. 1a. Proszę podpisać obrazek. 1b. Co to jest?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Konspekt do matematyki w klasie 5

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

GRUPA III : "ZAJĄCE" DZIECI 5 - LETNIE NAUCZYCIEL : Magdalena Kutyła

Temat : Przygotowujemy klasową wigilię. Cele :

Temat dnia. Integralny ośrodek tematyczny: NIEDŁUGO BOŻE NARODZENIE. MIKOŁAJU, CZEKAMY! Cele ogólne:

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć nauczania zintegrowanego z wykorzystaniem technik Celestyna Freineta

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc Grudzień 2015 r. w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki. Tematyka: 1. To już zima. 3.

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Kamila Kobylarz. A oto wyróżnione prace i kilka ciekawych opracowań: Wesołych Świąt

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, z wykorzystaniem pakietu podręczników Wesoła szkoła wyd. WSiP

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jasełka Temat: Wigilijne potrawy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Sprawdzian wiadomości z zakresu edukacji polonistycznej. w klasie III grudzień

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć nr 4

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki GRUDZIEŃ 2017

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

KONSPEKT. Data: r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA PROJEKT EDUKACYJNY PRZEPROWADZONY W GRUPIE 6-LATKÓW FASOLKI

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

DLA DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

Poznajemy tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 7

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Wiosna w sadzie i ogrodzie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC GRUDZIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

W wyniku ewaluacji Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania dokonałyśmy uszczegółowienia rocznej oceny opisowej.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć nr 7

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc grudzień 2016 w grupie 3 4 latków,,różyczki

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

Scenariusz zajęć nr 8

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNE

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Wielkanoc u Oskara i Beaty. Oskar czekał na Wielkanoc. Razem z Beatą pomalowali owali. Tata kupił cukrowego i żółtego. Mama upiekła mazurek i.

Transkrypt:

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, z wykorzystaniem pakietu podręczników Wesoła szkoła wyd. WSiP Cykl WSiP: Wesoła Szkoła Klasa III-kształcenie zintegrowane Czas trwania: 135 min. Miejsce: sala zajęć zintegrowanych Ośrodek tematyczny: Niedługo święta Bożego Narodzenia Temat dnia: Zwyczaje i tradycje świąteczne Przewidywane osiągnięcia uczniów (cele operacyjne): WIADOMOŚCI U. rozumie znaczenie pojęć: zwyczaj i tradycja U.zna zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe regionu, w którym mieszka U. zna pojęcia : zdanie, rzeczownik, czasownik, przymiotnik U. zna pojęcie iloczyn UMIEJĘTNOŚCI U. rozwiązuje iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia pamięciowo U. rozwiązuje zadania tekstowe z wykorzystaniem rozdzielności mnożenia względem dodawania i odejmowania U. porządkuje liczby rosnąco U. recytuje wiersze na pamięć U. słucha aktywnie recytowanych wierszy U. porządkuje zwroty i wyrażenia wg podanej zasady U. uzupełnia tekst z lukami podanymi wyrażeniami U. znajduje części mowy w podanych zdaniach i odczytuje je głośno U. maluje elementy ilustracji wg instrukcji i własnych pomysłów U. śpiewa i interpretuje piosenkę ruchowo POSTAWY U. zgodnie współpracuje w grupie z kolegami U. szanuje zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe U. prezentuje swoje umiejętności Metody pracy: Zabawa integracyjna, praca w grupie, pogadanka, praca z tekstem mówionym i pisanym, Formy organizacyjne: Zespołowa jednolita, zespołowa zróżnicowana, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita i zróżnicowana Środki dydaktyczne: Wiersze o tematyce świątecznej, napisy na planszach, zadania dla grup, karty pracy, Podręcznik Wesoła Szkoła kl. III, cz.2, Karty pracy Ucznia cz.2, matematyka cz.2 kaseta z kolędami

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1.Przywitanie zaproszonych gości zabawa integracyjna- na miejscach leżą przygotowane karteczki z napisami: miło mi...,cieszę się, że...,itp. osoba która znajduje karteczkę na swoim miejscu, mówi coś miłego na dobry początek, rozpoczynając od napisu z karteczki, np. Miło mi, że mogę dziś być gościem w Waszej klasie. Cieszę się, że obejrzę pracę mojego dziecka podczas zajęć./załącznik nr 1/ 2. Rachunek pamięciowy. Rozwiązywanie działań tabliczki mnożenia w zakresie 100 w parach Wybrana para uczniów po usłyszeniu działania, stara się jak najszybciej podać iloczyn. Osoba, która poda poprawny wynik szybciej, dostaje kartkę z napisem. /załącznik nr 2/ 3.Rozwiązywanie zadań tekstowych w czteroosobowych grupach. - /załącznik nr 3/ Uczniowie podzieleni na pięć grup rozwiązują po dwa zadania tekstowe przygotowane na kartach pracy. Ustalają, kto zaprezentuje wyniki na forum klasy. Zadaniem grupy jest podać wynik większy i odczytać wyraz zapisany na karcie obok zadania, którego wynik dotyczy. Nauczyciel zapisuje liczby i wyrazy na tablicy. Podane wyniki ułożone rosnąco utworzą hasło: ZWYCZAJE I TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA 4. Pogadanka na temat znaczenia słów: zwyczaj, tradycja. 5. Recytacja wierszy L. J. Kerna Szkoda, M. Buczkówny Przy wigilii - podręcznik s.38-39 Chętne dzieci wcześniej przygotowują się do recytacji wierszy o tematyce świątecznej; w czasie recytacji pozostałe dzieci aktywnie słuchają i zastanawiają się czy ich napis (patrz pkt 2 ) pasuje do treści wiersza. Napisy mające związek z wierszami, uczniowie. zawieszają na tablicy. 6.Podział napisów umieszczonych na tablicy na 2 grupy w formie tabeli: - zwyczaje i zachowania ludzi przed świętami zakupy w sklepie strojenie choinki wieszanie bombek i ozdób sprzątanie domu - zwyczaje i tradycje wigilijne życzliwość ludzi pierwsza gwiazdka wieczerza wigilijna dzielenie się śpiewanie kolęd prezenty pod noc pojednań rozmowy zwierząt 7. Ustalenie które napisy opisują zwyczaje świąteczne. Uzupełnienie tabeli o inne znane dzieciom zwyczaje bożonarodzeniowe na podstawie ćwiczenia 4 z karty pracy nr 28 Wesoła Szkoła. Uczniowie na podstawie własnych przeżyć podają inne zwyczaje i opowiadają o nich. Nauczyciel dopisuje nazwy zwyczajów na tablicy do odpowiedniej części tabeli. 8. Ustne układanie zdań z podanymi wyrażeniami na temat zwyczajów świątecznych. Uczniowie układają dłuższe wypowiedzi lub zdania na temat zwyczajów i tradycji. 9. Zabawa muzyczno- ruchowa pt. Prószy śnieg -/załącznik nr 4/ Uczniowie śpiewają i umówionymi ruchami interpretują piosenkę. 10. Uzupełnienie tekstu z lukami na temat zwyczajów wigilijnych wyrażeniami z tablicy./załącznik nr 5/ 11. Gra na flecie i dzwonkach oraz wspólne śpiewanie kolęd- karta pracy nr 26 Wesoła Szkoła

12. Ozdabianie otrzymanej na karcie pracy choinki zgodnie z poleceniami: karta pracy /załącznik nr 6/ - Namaluj tyle bombek, ile zdań jest w zapisanym tekście (5) - Namaluj tyle gwiazdek, ile jest czasowników w drugim zdaniu(3) - Namaluj tyle sopli, ile jest rzeczowników w czwartym zdaniu(3) - Namaluj tyle dzwonków, ile przymiotników jest w trzecim zdaniu(1) - Namaluj wierzchołek choinki w takim kolorze jaki otrzymałeś płatek za zachowanie i aktywność w tym tygodniu. Uczniowie samodzielnie szukają części mowy w zapisanych zdaniach na karcie pracy. Wybrane dziecko odczytuje głośno odpowiednie wyrazy. Następnie uczniowie samodzielnie wykonują polecenie dotyczące malowania ozdób choinkowych. Ostatnie polecenie jest formą samooceny zachowania w bieżącym tygodniu. Jest to przyjęty sposób motywowania aktywności i zachowania uczniów w całej szkole. Kolor czerwony płatka oznacza zachowanie doskonałe, żółty- bardzo dobre, zielony- dobre, czarny- należy poprawić swoje zachowanie. W każdy piątek uczniowie przyklejają kolorowy płatek na przygotowanych kwiatkach na planszy. Przy okazji tych zajęć powiązano zastanowienie się uczniów nad swoim zachowaniem przed zbliżającymi się świętami. Uczniowie według własnych pomysłów ozdabiają dodatkowo swoje choinki. 13.Zadanie do wykonania w domu: wklej ilustrację choinki do zeszytu. Napisz kilka zdania na temat wyglądu twojej choinki. 14. Mnożenie liczb rozdzielność mnożenia względem odejmowania- karta matematyczna Wesoła Szkoła cz.2 nr 14 15. Ewaluacja zajęć. Namaluj prezenty pod wg podanej instrukcji: zajęcia dzisiejsze były bardzo interesujące-3 prezenty zajęcia dzisiejsze częściowo mi się podobały- 2 prezenty zajęcia dzisiejsze były nieciekawe, nudziłem(-am) się- 1 prezent 15. Wspólne zaśpiewanie znanej kolędy. 16. Pożegnanie uczniów. opracowała:: Daniela Płoszczyca nauczycielka kształcenia zintegrowanego

Załącznik nr 1 Miło mi, że... Podoba mi się, że... Cieszę się, że... Mam dziś przyjemność... Załącznik nr 2 życzliwość ludzi zakupy w sklepie strojenie choinki wieszanie bombek i ozdób sprzątanie domu pierwsza gwiazdka wieczerza wigilijna dzielenie się śpiewanie kolęd prezenty pod noc pojednań rozmowy zwierząt Załącznik nr 3 GRUPA I Zadanie 1 ZWYCZAJE Mama kupiła 15 bombek po 6 zł każda. Ile zapłaciła za bombki?... GWIAZDA Tata kupił 5 kg karpia po 12 zł za kilogram. Ile zapłacił za karpie?...

Grupa II Zadanie 1.BOMBKA Siostra zrobiła 5 łańcuchów po 15m każdy. Ile metrów mają wszystkie łańcuchy?... ŚWIĄT Babcia upiekła 3 strucle z makiem. Każda waży 35dag. Ile ważą wszystkie?... Grupa III Zadanie 1. ŁAŃCUCHA Dziadek zawiesił na choince bombki w 2 kolorach, z każdego koloru po 28. Ile jest bombek na choince?... BOŻEGO Dzieci zrobiły 6 łańcuchów na choinkę po 23m każdy. Ile metrów mają wszystkie łańcuchy?...

Grupa IV Zadanie 1. TRADYCJE Mama upiekła 4 porcje ciasteczek po 53 sztuki z każdego rodzaju. Ile jest wszystkich ciastek?... ŁAŃCUCHÓW Dziadek kupił 3 opakowania ozdób choinkowych po 15 w każdym pudełku. Ile ozdób kupił dziadek?... Grupa V Zadanie 1 KOLOROWYCH Tata kupił 13 karpi po 2kg każdy. Ile ważą wszystkie ryby?... NARODZENIA Mama upiekła 5 makowców po 27dag każdy. Ile ważą wszystkie?...

Załącznik nr 4 Piosenka pt. Prószy śnieg 1. Prószy śnieg i wieje wiatr I prószy śnieg i wiatr /*2 Słychać dzwonki sań /*2 To jedzie do nas brodaty Mikołaj /*2 2. Pada śnieg i wieje wiatr I pada śnieg i wiatr /*2 Pachną nam choinki /*2 A my czekamy już na nasze święta /*2 /zabawa wg KLANZA Lublin/ Załącznik nr 5 Wigilia to....... Gdy zabłyśnie......, cała rodzina dzieli się... i składa sobie....... Potem spożywamy....... Po wieczerzy każdy szuka... pod....wieczór kończy się....... Załącznik nr 6 (przygotowany do druku)

opłatek wieczerza wigilijna prezenty choinka śpiewanie kolęd opłatek wieczerza wigilijna prezenty choinka śpiewanie kolęd