SCENARIUSZ LEKCJI. Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie II licealnej. Temat: Czy wszyscy mówimy po polsku jednakowo? Język ogólny i gwary.

Podobne dokumenty
Lekcja II I.3.5) I.3.4) I.3.6)

W obrębie polskiego języka narodowego należy wydzielić dwa systemy:

Przeczytaj poniższe opowiadanie, a następnie odpowiedz na pytania:

KONSPEKT LEKCJI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Dialekty języka polskiego. Wykonały: Paulina Macura i Daria Korzec

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ SZKOLNEGO FESTIWALU PIOSENKI ŚLĄSKIEJ. Organizatorzy: mgr Marta Matulka, mgr Mariola Przebieracz

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Tyle języków, ile pragnień dialekt, dialektyzmy i dialektyzacja języka.

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

KONSPEKTY LEKCJI. do przedmiotu ekonomika i organizacja przedmiotów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

podać definicję metody zachłannej stosowaną w algorytmice; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

SYLLABUS. specjalność: dziennikarska i nauczycielska. poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia. profil kształcenia: praktyczny

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

Scenariusz lekcji marketingu w klasie III Technikum Ekonomiczne

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

SCENARIUSZE LEKCJI SZACHOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I III LEKCJA NR 7

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

1. Każdy ma swojego dusiołka

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.5 Temat zajęć: Rozpoznanie wroga, czyli jak wygląda rynek? (1)

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

I. Czynności organizacyjne.

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Temat: Pole równoległoboku.

Gospodarka średniowiecznej Europy

1. W świecie obyczajów i tradycji

Metody pracy: pokaz z elementami wykładu, ćwiczenia praktyczne, dyskusja.

Scenariusz zajęć nr 2

Temat :,,Gościu, siądź pod mym liściem kto przyjmie zaproszenie lipy?

Poznajemy disacharydy

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Podręcznik: Z. Makieła, T. Rachwał, Podstawy Przedsiębiorczości. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, Nowa Era, Warszawa 2005.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

WYMAGANIA EDUKACYJNE - JĘZYK POLSKI KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA. Wymagania na poszczególne stopnie szkolne

Przygotowanie biznes planu. Autor: mgr inż. Halina Duraj, mgr Ewelina Holesz, mgr Urszula Sawa

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

8 W przemysłowym mieście

Przedmiotowe zasady oceniania z języka polskiego

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

PROJEKT Szkolenia modułowego na lata Misja Pokoleń

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz zajęć praktycznych.

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

2. Zakładanie własnej firmy

IV 5-letniego Technikum Budowlanego

Scenariusz lekcji fizyki

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

Transkrypt:

1 SCENARIUSZ LEKCJI Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie II licealnej. Temat: Czy wszyscy mówimy po polsku jednakowo? Język ogólny i gwary. Czas: 90 minut Cele ogólne: 1. Poznanie dwóch odmian języka: oficjalnej i nieoficjalnej. 2. Wprowadzenie nowych pojęć: gwara, dialekt, mazurzenie, labializacja, żargon. 3. Poznanie cech ogólnych dialektów polskich. Cele operacyjne: Uczeń po zakończeniu lekcji potrafi: 1. Wyjaśnić, na czym polega różnica między dialektem, a gwarą. 2. Wskazać na mapie Polski rozmieszczenie dialektów. 3. Wskazać i omówić ogólne cechy dialektów polskich ze szczególnym uwzględnieniem dialektu śląskiego. 4. Wskazać i scharakteryzować cechy gwary śląskiej (fonetyczne, fleksyjne, składniowe i leksykalne) w tekście gwarowym. Środki dydaktyczne: 1. Mapa Polski 2. Karty pracy 3. Teksty gwarowe 4. Podręcznik: J. Kowalikowa, U. Żydek - Bednarczuk Barwy epok. Nauka o języku (klasa druga ), WSiP, Warszawa 2003.

2 Formy pracy: 1. Praca z tekstem 2. Praca w grupach 3. Wykład 4. Pogadanka Tok lekcji: 1. Wstępna rozmowa na temat funkcji języka w naszym życiu. Dojście do wniosku, że język polski nie jest jednolity. W sytuacjach oficjalnych z reguły posługujemy się językiem ogólnym ( tzw. literackim). Oprócz niego istnieją tzw. terytorialne odmiany języka. 2. Na terytorium Polski tradycyjnie wyróżnia się pięć dialektów: wielkopolski, śląski, małopolski, mazowiecki, kaszubski. Gwary nie tylko odbiegają od języka literackiego, różnią się też między sobą. 3. Część właściwa lekcji podział klasy na pięć grup. Każda grupa - pracując z podręcznikiem ( rozdział Poznajemy polskie dialekty, s.31, 32) - wskazuje i wypisuje najważniejsze cechy fonetyczne, fleksyjne, składniowe i leksykalne poszczególnych dialektów ( czas pracy ok. 15 minut ). 4. Zebranie wniosków, podanie notatek przez liderów grup. 5. Rozdanie kart pracy każda z grup otrzymuje jeden tekst gwarowy pochodzący z okolic, w których mieszka ( teksty zostały zebrane przez nauczyciela ) i wypisuje charakterystyczne cechy fonetyczne, fleksyjne, składniowe i leksykalne, które odbiegają od ogólnopolskich ( czas pracyok. 20 minut ) 6. Prezentacja pracy w grupach dokonana przez liderów. 7. Dyskusja: Czy warto znać gwarę? Czy wstydzimy się swojej gwary? 8. Podsumowanie, zebranie wniosków. Praca domowa ( zakończenie zajęć ) W formie pisemnej przemyśl, czy znajomość gwary może ( nie ) być przydatna w życiu.

3 KARTA PRACY NR 1 1. Przeczytaj opowiadanie O utopcu. 2. Wypisz z tekstu ( w formie tabeli ) przykłady, w których zauważyłeś (-aś) zmiany fonetyczne, fleksyjne, składniowe i leksykalne, charakterystyczne dla dialektu śląskiego. O utopcu Piyrwyj, u nas we wsi był młyn wodny. Tam miyszkoł młynorz i młynorka, a dycki tam utoplec przesiadoł. Jak młynorka piykła placki, to tyn utoplec dycki prziszeł na te placki. Wyglondoł jak człowiek, ale nog ni mioł, ino sztyry kopyta. Roz też jedna baba, zaroz po porodzie, chodziyła i robiyła wszysko. A to się nie śmi. Za to jeji dziecko było chore i zmierzłe. To ona wybrała się na otpust do Pszowa, żeby prosić o zdrowi do dziecka. Jak szła przez las, to ktos zawołoł: Joch tu je we miyszku. To ona wiedziała, że niesie utopca. Rżła zaroz tym miyszkiym, a wtedy dopiyro ujrzała swoji dziecko i czym pryndzyj leciała du dom ze dzieckiym.

4 KARTA PRACY NR 2 1. Przeczytaj opis stroju chłopskiego. 2. Wypisz z tekstu ( w formie tabeli ) przykłady, w których zauważyłeś ( -aś ) zmiany fonetyczne, fleksyjne, składniowe i leksykalne charakterystyczne dla dialektu śląskiego.. Piyrwyj to my się oblykały po chlopsku. I tak na głowie była szatka. Na wiyrch baby oblykały jakla i kiecka, na kiecka zopaska, zas na niedziela oblykalo się zamiast zopaski fartuch, kiery był kwiaciaty. Pod kieckom była zawsze spodnica i koszula, kiero miała krotki rynkowy. Ta koszula szła od wiyrchu i była też pod jaklom. Wtedy też chodziyło się ino w jednych szczewikach na wiosna, na lato czy zima.

5 KARTA PRACY NR 3 1. Przeczytaj opowiadanie Ważne osoby we wsi. 2. Wypisz z tekstu ( w formie tabeli ) przykłady, w których zauważyłeś ( -aś ) zmiany fonetyczne, fleksyjne, składniowe i leksykalne, charakterystyczne dla dialektu śląskiego. Ważne osoby we wsi Najważniejszy we wsi był nauczyciel i fojt. Byli najbardzij widziani. Jak nauczyciel szeł przez wieś to wszyscy mu rynki całowali. Lupczyk bogaty nauczyciel był gruby, piyknie obleczony. Chowoł krowa, mioł służonco. Fojt mioł cało wieś pod sobom. Jak szeł do kościoła, to kurzył cigara. Bele kto ni mog być fojtym. A jak sie od fojta dziołcha wydowała abo synek żyniył, to cało wieś dowała mu poczta: masło, pultiki, mlyko. Fojt był widziany, a teroz fojt to bele kto.

6 KARTA PRACY NR 4 1. Przeczytaj opowiadanie O muzykancie 2. Wypisz z tekstu ( w formie tabeli ) przykłady, w których zauważyłeś ( - aś ) zmiany fonetyczne, fleksyjne, składniowe i leksykalne, charakterystyczne dla dialektu śląskiego. O muzykancie Szeł roz jedyn z muzyki, a mioł skrzipki i groł se cały czas. A szeł se polnom drogom. Ftym znojd se przed nim zajonc. Tyn muzykant se pomyśloł: Zajonc se ludzi boji, a tyn tu skocze. I chcioł go obyjść na drugo strona, ale zajonc zaś skoczył za nim. To on se pomyśloł: Kiej chcesz, to tańcz. I zacznył mu grać, a zajonc tańcowoł. Ale coż z tego, kiej nie poradziył du dom trefić. Co trefi na droga, to nie trefi do swoji wsi. Dziepiyro po połedniu sie spamiyntoł, kaj je. I po tym wszyskim prawiył, że teraz wierzy, że na świecie som jakiś cuda.

7 KARTA PRACY NR 5 1. Przeczytaj opowiadanie Jak piyrwyj robiyli. 2. Wypisz z tekstu ( w formie tabeli ) przykłady, w których zauważyłeś (-aś) zmiany fonetyczne, fleksyjne, składniowe i leksykalne, charakterystyczne dla gwary śląskiej. Jak piyrwyj robiyli Młociyło se cepami, wszyscy, cało rodzina, tydziyń, dwa tydnie. To ino było: dźwignyć a piznyć tym cepym, dźwignyć a piznyć; jak: roz, dwa, roz, dwa. Siykło se kosami, ubiyrało rynkami. Dopiyro potym, jak Hitler prziszeł, nastały maszyny. A przed tym wszysko robiyło se rynkami. Na polu krowami robiyli, nie koniami. Kartofle kopali kopaczkami. Jak nakopali kartofle, to taki mały brożek. Już na wiosna pora kartofli z tego brożka wybiyrali, żeby było co jeść. Przez zima to i pyrz jedli. FONETY CZNE