Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum,,pomiary wybranych wielkości fizycznych

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum dział,,kinematyka

Badanie prawa Archimedesa

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI 1

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć. - współpracuje w grupie - interpretuje uzyskane wyniki i wykorzystuje je do formułowania wniosków

Przykładowe zadania z działu: Pomiary, masa, ciężar, gęstość, ciśnienie, siła sprężystości

Lekcja diagnozująca badająca umiejętność. wykorzystania wiedzy w praktyce

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI

Scenariusz lekcji fizyki

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Karta pracy do doświadczeń

Maria Rozenbajgier, Ryszard Rozenbajgier, Małgorzata Godlewska, Danuta Szot-Gawlik. Świat fizyki

Sprawdzian z fizyki na zakończenie nauki w pierwszej klasie gimnazjum (1 godzina tygodniowo) Wersja A

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Projekt O czym świadczy moja masa ciała i wzrost

KRYTERIA OCEN Z FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

WYKONUJEMY POMIARY. Ocenę DOSTATECZNĄ otrzymuje uczeń, który :

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Pomiar siły ciężkości. Jest to nauka o zależności- im jestem bardziej obciążony tym trudniej mi skoczyć wyżej.

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY.

Test powtórzeniowy nr 1

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

KONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

Test powtórzeniowy nr 1

WOJEWÓDZKI KONKURS Z FIZYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2014/2015. Imię i nazwisko:

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2018 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Procedury i zasady hospitowania w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tarnobrzegu

Test powtórzeniowy nr 1

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Scenariusz hospitacji diagnozującej

[Wpisz tekst] Tok zasadniczy: 1-przedstawienie celu lekcji.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Karta pracy do doświadczeń

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Scenariusz lekcji fizyki

Procedura przeprowadzania obserwacji diagnozującej w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów. Schemat punktowania zadań

Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

WOJEWÓDZKI KONKURS Z FIZYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2015/2016. Imię i nazwisko:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Graficzna prezentacja algorytmów

uczeń na ocenę treści kształcenia dopuszczającą dostateczną dobrą bardzo dobrą l.p.

Cele ogólne: - przygotowanie uczniów do pracy z mapą; - zapoznanie z terminami: skala mapy, znaki umowne, legenda.

FIZYKA KLASA 7 Rozkład materiału dla klasy 7 szkoły podstawowej (2 godz. w cyklu nauczania)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

KONKURS FIZYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ETAP SZKOLNY

Wymagania edukacyjne z fizyki dla kl. 1 Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Żarnowcu w roku szkolnym 2016/2017

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA FIZYKI W GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

Wyznaczanie ciepła właściwego za pomocą czajnika. elektrycznego.

Pomiar pól wielokątów nieregularnych w terenie.

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA FIZYKI W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

Wymagania edukacyjne z fizyki II klasa Akademickie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Świat fizyki Gimnazjum Rozkład materiału - WYMAGANIA KLASA I

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

SZCZEGÓŁOWE CELE EDUKACYJNE

KARTA OCENY PRAKTYKI ZAWODOWEJ STUDENTKI/-A KIERUNKU WYCHOWANIE FIZYCZNE. specjalność:.. Rodzaj praktyki -..ilość godzin (dni.)

SPRAWDZIAN NR Oceń prawdziwość każdego zdania. Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F, jeśli jest

Konspekt lekcji historii do hospitacji diagnozującej w klasie czwartej.

ZADANIA Z HYDROSTATYKI. 2. Jaki nacisk na podłoże wywierają ciała o masach: a) 20kg b) 400g c) 0,4t

LABORATORIUM FIZYKI PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NYSIE

Klasa I gimnazjum. PK nr 4 semestr II. Recenzja pracy. pieczątka/nazwa szkoły FIZYKA I ASTROMINA /2010/2011

Temperatura na Ziemi zmienia się!

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Imię i nazwisko: ... WOJEWÓDZKI KONKURS Z FIZYKI Z ASTRONOMIĄ DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2012/2013 ETAP I SZKOLNY

Temat: Analiza energetyczna procesów cieplnych powtórzenie. Scenariusz lekcji fizyki w gimnazjum

Doświadczalne wyznaczanie współczynnika sztywności (sprężystości) sprężyny

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Wyznaczenie masy optycznej atmosfery Krzysztof Markowicz Instytut Geofizyki, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski

Konkurs przedmiotowy z matematyki dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 15 marca 2013 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA DLA KLAS TRZECICH GIMNAZJUM.

WYMAGANIA EDUKACYJNE FIZYKA ROK SZKOLNY 2017/ ) wyodrębnia z tekstów, tabel, diagramów lub wykresów, rysunków schematycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W UJĘCIU HOLISTYCZNYM. ŚLADAMI NIEKTÓRYCH WIELKICH POLSKICH FIZYKÓW I CHEMIKÓW.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Matematyka klasa VI SP

Interpretacja danych statystycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości b) Umiejętności 2. Metoda i forma pracy 3. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć terenowych

DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z PRZYRODY DLA KL. IV i VI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W LUBINIE. Opracowała: Joanna Mróz

DIAGNOZA POZIOMU WIEDZY Z MATEMATYKI UCZNIÓW KLAS I TECHNIKUM

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach KIERUNEK: WYCHOWANIE FIZYCZNE SPECJALNOŚĆ: WYCHOWANIE FIZYCZNE I EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

WOJEWÓDZKI KONKURS Z FIZYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2017/2018 ETAP III FINAŁ

Transkrypt:

Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum,,pomiary wybranych wielkości fizycznych Temat: Pomiary wybranych wielkości fizycznych Diagnoza: W I semestrze na lekcjach fizyki uczniowie klasy I gimnazjum poznają wielkości fizyczne takie jak: długość, objętość, czas, masa, siła ciężkości, temperatura, szybkość i ciśnienie. Poznają symbole tych wielkości, ich jednostki i przyrządy którymi można je zmierzyć. Cel ogólny: Obserwacja osiągniętego poziomu sprawności uczniowskich i umiejętności przy dokonywaniu pomiarów. Cele operacyjne(oczekiwania hospitacyjne) Uczeń: - potrafi podać wielkość fizyczną z jej jednostką. - zna przyrządy do pomiaru: długości, masy, siły, temperatury - wie jakich przyrządów używa się do pomiarów wielkości fizycznych i zna jednostki tych wielkości. - umie określić zakres pomiarowy przyrządu. - potrafi kreślić dokładność przyrządów pomiarowych. - potrafi zmierzyć długość, temperaturę, masę, siłę. - potrafi policzyć średnią arytmetyczną - potrafi przeliczyć temperaturę w skalach Celsjusza i Kelvina - potrafi obliczyć ciśnienie - potrafi pracować w zespole, wykonywać zadania wynikające z podziału ról Forma pracy: zespołowa Metoda: problemowo-eksperymentalna. Przebieg zajęć 1.Podział na grupy 2.Rozwiązywanie rebusów, w których są ukryte zadania dla poszczególnych grup. 3.Dobór potrzebnych przyrządów 4.Praca w grupach 5.Prezentacja wyników swoich pomiarów Ad.1 Uczniowie zostali podzieleni na 5 zespołów po 6 osób w grupie. Ad.2 Przedstawiciele poszczególnych grup losują rebusy, których rozwiązania mają być jednocześnie poleceniami pomiaru jakiej wielkości fizyczne ma dokonać dany zespół. Ad.3 Po odczytaniu polecenia uczniowie podchodzą do stołu demonstracyjnego, na którym są zgromadzone różne przyrządy i przedmioty potrzebne do poszczególnych pomiarów. Wybierają potrzebne im pomoce i w grupach przystępują do pomiarów zapisując swoje wyniki w otrzymanych kartach pracy. Ad.4 Po wykonaniu zadania grupa zgłasza gotowość do przedstawienia swoich wyników. Liderzy poszczególnych zespołów prezentują rezultaty pracy swoich grup przed całą klasą.

KARTA PRACY NR 1 Pomiar długości Zadanie z podręcznika,,fizyka dla gimnazjum cz.1autor Rozenbajgier wyd. ZamKor Na załączonej mapie przedstawiony jest przełom Dunajca w Pieninach z zaznaczonymi przystaniami flisackimi na początku i na końcu spływu. Oblicz długość drogi jaką pokonują flisacy. W tym celu ułóż nitkę wzdłuż trasy spływu, a następnie zmierz linijką długość nitki miedzy przystaniami. Wyniki pomiarów wpisz do poniższej tabeli, a następnie policz długość tej trasy uwzględniając skalę mapy. 1 pomiar: l 1 (cm) 2 pomiar: l 2 (cm) 3 pomiar: l 3 (cm) Długość nitki l1 + l2 + l3 Wartość średnia l śr = ( cm) = 3 Skala 1: 75000 1cm na mapie -75000 cm w terenie 1 km=1000m=100 000cm 1cm nitki-0,75km w terenie Obliczenie długości trasy: Długość trasy między pierwszą i ostatnią przystanią flisacką wynosi:

KARTA PRACY NR 2 Pomiar ciśnienia Pomoce: karton soku, linijka, siłomierz Wyznacz największe i najmniejsze ciśnienie jakie wywiera karton z sokiem na powierzchnię stołu. Dokonaj potrzebnych Ci pomiarów i zastosuj odpowiedni wzór. Wynik podaj w Pa i hpa. Wymiary pudełka a(cm)= b(cm)= c(cm)=.... Powierzchnia ścian bocznej (najmniejsza) Powierzchnia ścian bocznej (największa) S 1 =a b cm 2 =.. m 2 S 2 =b c cm 2 =.. m 2 Ciężar soku F=..N Ciśnienie Ciśnienie Porównaj otrzymane wyniki. P 1 = P 2 = F [Pa] S 1 F [Pa] S 2..Pa=.hPa..Pa=.hPa Jaki wniosek wynika z twoich obliczeń?

KARTA PRACY NR 3 Pomiar masy Pomoce: waga, odważniki, zlewka, woda. Zważ 150ml wody. Wyniki zapisz w tabeli. Masa pustej zlewki m 1 (g)= Masa zlewki z wodą m 2 (g)= Masa wody m(g)= KARTA PRACY NR 4 Pomiar siły ciężkości Pomoce: siłomierze, torebka cukierków Zmierz ciężar torebki z cukierkami a następnie wyznacz ciężar jednego cukierka. Czy dysponujesz tak dokładnym siłomierzem, który zmierzy tak małą siłę? Ciężar torebki cukierków F 1 (N)= Ilość cukierków w torebce= Ciężar jednego cukierka F 2 (N)= Przedstaw graficznie (narysuj za pomocą wektora) wyznaczone siły.

KARTA PRACY NR 5 Pomiar temperatury Pomoce: termometry Dokonaj pomiaru temperatury kolegi, wody z kranu, powietrza w klasie. Do każdego pomiaru dobierz odpowiedni termometr. Dokonaj przeliczenia o C na o K.Wyniki zapisz w tabeli Rodzaj termometru Zakres Dokładność Pomiar t( o C)=..=T( o K)=.. Termometr lekarski Termometr laboratoryjny Termometr pokojowy ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJACEJ Klasa: Przedmiot: FIZYKA Temat: Pomiary wybranych wielkości fizycznych. Nauczyciel: Termin: Cel ogólny: Sprawdzenie poziomu umiejętności dokonywania pomiarów przez uczniów. Zagadnienia hospitacyjne (standardy wymagań) 1.I/2 2.I/1 Oczekiwane rezultaty (cele operacyjne) Uczeń: Uczeń potrafi podać wielkość fizyczną z jej jednostką. Uczeń zna przyrządy do pomiaru: -długości -masy -siły -temperatury Ocena opanowania tak, nie, częściowo

3.II/2 4.II/2 5.II/2. 6.II/2 7.III/2 8.III/2 9.I/2 10.Współpraca i współdziałanie uczniów. Uczeń wie jakich przyrządów używa się do pomiarów wielkości fizycznych i zna jednostki tych wielkości. Uczeń umie określić zakres pomiarowy przyrządu.. Uczeń potrafi kreślić dokładność przyrządów pomiarowych. Uczeń potrafi zmierzyć długość, temperaturę, masę, siłę. Uczeń potrafi policzyć średnią arytmetyczną Uczeń potrafi obliczyć ciśnienie Uczeń potrafi przeliczyć temperaturę w skalach Celsjusza i Kelvina Uczeń potrafi pracować w zespole, wykonywać zadania wynikające z podziału ról. Spostrzeżenia i uwagi hospitującego Podpis hospitowanego Podpis hospitującego