II. CELE LEKCJI A/ Poznawcze i kształtujące



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI: Jak obliczyć pracę prądu elektrycznego?

Temat: POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM

Dynamika Siły w przyrodzie. Od czego zależy przyspieszenie ciała? II zasada dynamiki. Wyd. Zamkom, M. i R. Rozenbajger 1 godzina lekcyjna

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY.

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Opracowała: Bożena Sacharska. PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdffactory

Scenariusz lekcji fizyki

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Spotkania z fizyka 2. Rozkład materiału nauczania (propozycja)

Realizacja eksperymentu wg instrukcji. Jak możesz oszczędzać energię w kuchni?

Wyznaczanie ciepła właściwego za pomocą czajnika. elektrycznego.

I. INFORMACJE O LEKCJI. II. CELE LEKCJI A/ Poznawcze i kształtujące

Wymagania edukacyjne z fizyki w klasie drugiej gimnazjum rok szkolny 2016/2017

Karta pracy do doświadczeń

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 6 lutego 2009 r. zawody II stopnia (rejonowe)

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Ćwiczenie 425. Wyznaczanie ciepła właściwego ciał stałych. Woda. Ciało stałe Masa kalorymetru z ciałem stałym m 2 Masa ciała stałego m 0

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Anna Nagórna Wrocław, r. nauczycielka chemii i fizyki

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Wojewódzki Konkurs Fizyczny dla uczniów Gimnazjum w roku szkolnym 2012/2013 ETAP WOJEWÓDZKI - 13 marca 2013 r.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Sprawdzanie prawa Joule'a

FIZYKA KLASA 7 Rozkład materiału dla klasy 7 szkoły podstawowej (2 godz. w cyklu nauczania)

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

To jest fizyka 1. Rozkład materiału nauczania (propozycja)

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego. Schemat punktowania zadań

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

TEMAT: WYZNACZANIE CIEPŁA WŁAŚCIWEGO WODY ZA POMOCĄ CZAJNIKA ELEKTRYCZNEGO LUB GRZAŁKI O ZNANEJ MOCY (PRZY ZAŁOŻENIU BRAKU STRAT)

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASA II

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 26 marca 2010 r. zawody III stopnia (finałowe)

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Fizyki dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2010/2011

Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum dział,,kinematyka

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów. Schemat punktowania zadań

Wymagania edukacyjne fizyka kl. 3

WPUSZCZANIE PIENIĘDZY W KANAŁ

Plan wynikowy. 1. Dynamika (8 godz. + 2 godz. (łącznie) na powtórzenie materiału (podsumowanie działu) i sprawdzian)

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 26 lutego 2010 r. zawody II stopnia (rejonowe) Schemat punktowania zadań

DZIAŁ TEMAT NaCoBeZu kryteria sukcesu w języku ucznia

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KLASA I PROGRAM NAUCZANIA DLA GIMNAZJUM TO JEST FIZYKA M.BRAUN, W. ŚLIWA (M. Małkowska)

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 26 lutego 2010 r. zawody II stopnia (rejonowe)

FIZYKA CIEPŁO PRZEMIAN FAZOWYCH

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

PODRÓśOWANIE W PRZESZŁOŚCI I DZISIAJ

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Mierzymy opór elektryczny rezystora i żaróweczki. czy prawo Ohma jest zawsze spełnione?

Schemat punktowania zadań

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY [ETAP REJONOWY] ROK SZKOLNY

KONKURS FIZYCZNY etap rejonowy 2003/2004. Zestaw zadań. A. 20 m/s B. 50 km/h C. 120 m/min D. 600 cm/s

Badanie prawa Archimedesa

Szczegółowy rozkład materiału z fizyki dla klasy III gimnazjum zgodny z nową podstawą programową.

- podaje warunki konieczne do tego, by w sensie fizycznym była wykonywana praca

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Przedmiotowy System Oceniania z fizyki Gimnazjum i liceum

1. Dynamika WYMAGANIA PROGRAMOWE Z FIZYKI W KLASIE II GIMNAZJUM. Ocena dopuszczająca dostateczna dobra bardzo dobra Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU Elektryczny silnik liniowy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

TEMAT: PRACA I MOC MECHANICZNA

SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY

1. Zagadnienie (blok, moduł programowy): Obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych.

WYMAGANIA EDUKACYJNE

1. (4 p.) Na rysunkach przedstawiono siły ciągu silnika i siły oporu działające na samochody osobowe m I. II. III.

Program nauczania Fizyka GPI OSSP

Wymagania na poszczególne oceny z fizyki do klasy 2

Temat: POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Z DYNAMIKI

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z FIZYKI

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 17 lutego 2011 r. zawody II stopnia (rejonowe)

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

Wymagania edukacyjne do Programu nauczania zajęć technicznych w gimnazjum. Technika w praktyce zajęcia elektryczno-elektroniczne.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z FIZYKI dla klas I-III

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów szkół podstawowych

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

1. Dynamika. R treści nadprogramowe. Ocena

Konspekt lekcji Przebieg lekcji Uczniowie praktyczni Uczniowie analityczni Uczniowie kinestetyczni Uczniowie dynamiczni

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KONKURS FIZYCZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 26 lutego 2010 r. zawody III stopnia (finałowe) Schemat punktowania zadań

Konkurs fizyczny szkoła podstawowa. 2018/2019. Etap rejonowy

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY

Zadania powtórzeniowe do sprawdzianu z fizyki Prąd elektryczny J. Buchała

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z FIZYKI

Określanie klasy czystości wody na podstawie wybranych badań fizyko chemicznych

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

ERGIA SIĘ LICZY. Strona 1 z 6

Powtórzenie wiadomości z klasy II. Przepływ prądu elektrycznego. Obliczenia.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji fizyki w III klasie gimnazjum Temat lekcji: jak obliczyć pracę prądu elektrycznego? Autor: mgr BoŜena Sacharska I. INFORMACJE O LEKCJI * Temat lekcji: Jak obliczyć pracę prądu elektrycznego? * Treść z podstawy programowej: 9 i 11 * Klasa III * Data: 26.11.2005r. * Nauczyciel prowadzący: BoŜena Sacharska * Szkoła: Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego II. CELE LEKCJI A/ Poznawcze i kształtujące WYMAGANIA PODSTAWOWE 1. Podaje przykłady urządzeń, w których energia elektryczna zamienia się na inne rodzaje energii 2.Stosuje wzory na pracę W= U I t i na moc prądu elektrycznego P= U I 3. Odczytuje dane z tabliczki znamionowej domowych urządzeń elektrycznych 4. Operuje jednostkami pracy i mocy 5. Oblicza pracę i moc prądu elektrycznego w sytuacjach typowych 6. Oblicza ilość i koszty energii elektrycznej zuŝywanej w mieszkaniu 7. Opisuje sposoby oszczędzania energii elektrycznej i podaje zasady prawidłowego korzystania z odbiorników energii elektrycznej WYMAGANIA PONADPODSTAWOWE 1. Wyznacza doświadczalnie sprawność grzałki elektrycznej, oblicz sprawność grzałki i innych urządzeń 2. Planuje doświadczenie podczas, którego wyznaczy sprawność silnika elektrycznego 3. Szacuje i oblicza pracę prądu elektrycznego oraz moc wydzieloną w urządzeniach instalacji domowej 4. Wykorzystuje informacje przedstawione na wykresie zaleŝności mocy od czasu i oblicza pracę prądu elektrycznego 5. Przekształca wzory, przelicza, przeprowadza rachunek jednostek we wzorach na pracę i moc B/ Wychowawcze 1. Rozbudzanie zainteresowań i zamiłowań poznawczych 2. Kształtowanie pozytywnych nawyków pracy, ostroŝnego, bezpiecznego stosowania urządzeń 3. Kształtowanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów 4. Uzmysłowienie uczniom, Ŝe staranność, wnikliwa obserwacja i dokładność w przeprowadzaniu doświadczenia są niezbędne do prawidłowego wyciągania wniosków III. MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zeszyt uczniowski, podręcznik, karty pracy, 2 zlewki, 2 grzałki elektryczne o róŝnych mocach, silniczek, odwaŝnik, stoper, czajnik elektryczny, linijka metrowa, IV. METODA LEKCJI: ćwiczenie praktyczne, pokaz, dyskusja, rozwiązywanie problemów ( burza mózgów) 1/7

V. PRZEBIEG LEKCJI ETAPY PRZEBIEG LEKCJI LEKCJI Czynności nauczyciela Czynności uczniów Część nawiązująca Część właściwa 1.Nawiązuje do tematu, przedstawia cele lekcji i pobudza do dyskusji. 2. Rozdaje karty pracy. Przypomina wiadomości zdobyte na ostatnich lekcjach związane z pracą i mocą ćw.1 1. Nauczyciel prowokuje pokazowym ćwiczeniem do wysunięcia wniosków, Ŝe róŝne urządzenia mają róŝne moce ćw.2 2. Nauczyciel inspiruje uczniów do odczytania i wyjaśnienia wielkości charakteryzujących czajnik elektryczny ćw.3 3. Nauczyciel razem z uczniami ustala, jak moŝna obliczyć pracę prądu elektrycznego- ćw.4. 4.Nauczyciel wprowadza pojęcie sprawności urządzenia. Inspiruje do zaplanowania ćwiczenia celem, którego będzie wyznaczenie współczynnika sprawności grzałki elektrycznej- ćw.5 Obserwuje, słucha, naprowadza i ukierunkowuje uczniów. 5. Nauczyciel przypomina uczniom o roli liczników energii elektrycznej. 6. Nauczyciel razem z uczniami określa zasady oszczędzania energii elektrycznej. 1. a/ Słuchają, zapisują temat lekcji i akceptują cele lekcji. b/ Wskazują przykłady zamiany energii elektrycznej w energię mechaniczną i inne rodzaje energii. 2. Utrwalają wiadomości zdobyte na ostatniej lekcji i wypełniają kartę pracy a/ - Obliczają pracę wykonaną przez prąd elektryczny płynący w kosiarce - oblicza pracę z wykresu zaleŝności mocy od czasu dla pralki automatycznej b/ Na podstawie odczytu wskazań mierników w obwodzie przedstawionym na rysunku obliczają moc Ŝarówki. 1. Asystent nauczyciela przeprowadza pokazowe ćwiczenie nr 2, uczniowie wyciągają wnioski z pokazu 2. Uczeń odczytuje z tabliczki znamionowej dane:2000w, 230V, analizuje te dane i wykorzystuje do obliczenia natęŝenia prądu elektrycznego 3. Asystentka prezentuje zaplanowane przez siebie ćwiczenie- ćw.4 oblicza pracę całkowitą prądu i pracę uŝyteczną prądu płynącego przez silnik podnoszący odwaŝnik na pewną wysokość 4.Uczniowie słuchają, obserwują, analizują, wyciągają wnioski a/ asystent przeprowadza doświadczenie- ćw.5 b/ uczniowie obliczają całkowitą pracę prądu elektrycznego, pracę uŝyteczną i sprawność grzałki czajnika c/ obliczają energię rozproszoną, straconą 5. Uczniowie szacują koszt dziennego zuŝycia energii elektrycznej w ich domu ćw.6 Proponują, jak moŝna obliczyć ilość energii zuŝywanej w mieszkaniu w ciągu miesiąca 6. Ustalają i wypisują zasady oszczędnego wykorzystywania energii 2/7 OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW 1. Wymieniają znane z Ŝycia codziennego fakty świadczące, Ŝe na skutek przepływu prądu elektrycznego w odbiornikach prądu moŝe być wykonywana praca mechaniczna lub wytwarzany inny rodzaj energii. 2. - Oblicza pracę i moc prądu elektrycznego - Posługuje się jednostkami pracy i mocy - Odczytuje i wykorzystuje informacje przedstawione na rysunku i na wykresie 1. Odczytują z tabeli typowe wartości mocy niektórych odbiorników i urządzeń elektrycznych 2. Odczytują dane z tabliczki znamionowej czajnika elektrycznego i wykorzystują do obliczenia natęŝenia prądu Stosują wzory i jednostki 3. a/ planują doświadczenie, celem, którego będzie wyznaczenie pracy wykonanej przez prąd elektryczny b/ obliczają całkowitą pracę wykonaną przez prąd elektryczny i pracę uŝyteczną c/ wyciągają wnioski z doświadczenia 4. a/ planują doświadczenie, celem, którego będzie wyznaczenie sprawności czajnika elektrycznego b/ obliczają całkowitą pracę wykonaną przez prąd elektryczny, pracę uŝyteczną, sprawność grzałki, c/ wyciągają wnioski z doświadczenia, obliczają energię straconą 5. Szacują koszt zuŝycia energii elektrycznej 6. Stosuje zasady bezpiecznego i oszczędnego korzystania z

Podsumowanie 1.Nauczyciel obserwuje działania uczniów wykonujących ćw.7 2. Nauczyciel pobudza uczniów do refleksji i samooceny 1.Uczniowie w 3- osobowych zespołach wykonują ćw.7 2. Uczniowie dokonują samooceny, oceniają swoje uczenie się podczas lekcji, zdobytą wiedzę i umiejętności, wskazują przyczyny trudności swojego uczenia się domowych urządzeń elektrycznych 1. Porównują zyski przy stosowaniu Ŝarówek energooszczędnych, obliczają pracę, moc, porównują, wyciągają wnioski. 2. Określają swoje mocne i słabe strony, dokonują samooceny, oceny grupy i klasy. 3/7

ĆWICZENIE 1 Obliczamy wartość pracy i mocy prądu elektrycznego 1 KARTA PRACY: PRACA I MOC PRĄDU ELEKTRYCZNEGO A/ Oblicz pracę prądu elektrycznego o natęŝeniu 0,4 A płynącego w czasie minuty przez Ŝarówkę w latarce kieszonkowej zasilanej baterią płaską 4,5 V. B/ Wykres przedstawia zaleŝność mocy od czasu dla pralki automatycznej. Oblicz pracę prądu elektrycznego w czasie prania trwającego 1,5 h. 2 Na podstawie odczytu wskazań mierników w obwodzie przedstawionym na rysunku oblicz moc Ŝarówki. ĆWICZENIE 2: Przyrządy i materiały: dwie jednakowe zlewki, woda, 2 grzałki 1. W obu zlewkach mamy 0,5 kg wody 2. Wkładamy do obu zlewek grzałki i włączamy jednocześnie 3. W której zlewce woda wrze szybciej i dlaczego?...... 4/7

ĆWICZENIE 3 Na tabliczce znamionowej czajnika elektrycznego znajduje się napis... Co oznaczają te wielkości?...... Jakie będzie natęŝenie prądu płynącego przez grzałkę czajnika, jeśli włączymy go pod Ŝądane napięcie?... ĆWICZENIE 4 Jak moŝna wyliczyć ilość pracy wykonanej przez prąd elektryczny? Zaplanuj doświadczenie i oblicz energię całkowitą i energię uŝyteczną. ĆWICZENIE 5: Wyznaczanie współczynnika sprawności grzałki czajnika elektrycznego. * Cel doświadczenia: Wyznaczenie wartości pracy prądu elektrycznego i porównanie z ilością ciepła pobranego przez wodę oraz obliczenie współczynnika sprawności grzałki. * Przyrządy: czajnik elektryczny, woda, czasomierz, termometr * Przebieg doświadczenia: Do czajnika wlewamy 1/2l wody, mierzymy temperaturę początkową. Włączamy czajnik i mierzymy czas ogrzewania wody do temperatury wrzenia. Odczytujemy moc czajnika. Masa wody m = 0,5 kg Moc czajnika P = Temperatura początkowa wody T 1 = Temperatura końcowa wody T 2 = Zmiana temperatury Czas ogrzewania wody od T 1 do T 2 t = Ciepło właściwe wody c = 4200 J/kg 0 C Obliczamy całkowitą pracę prądu elektrycznego W C... Obliczamy pracę uŝyteczną- uŝyta do zmiany energii wewnętrznej wody W u... Obliczamy sprawność grzałki czajnika Obliczamy energię rozproszoną ĆWICZENIE 6: Ile płacimy za energię elektryczną? / Dokonaj szacunku dziennego zuŝycia energii elektrycznej w Twoim domu?/ Przyjmij, Ŝe1 kwh energii kosztuje 30 groszy Urządzenie Moc urządzenia Czas pracy urządzenia Koszt zuŝytej energii przez urządzenie RAZEM 5/7

ĆWICZENIE 7: Uzupełnij zdania: 1. śarówka energooszczędna o mocy 20 W daje tyle samo co Ŝarówka tradycyjna o mocy 100 W. a/ Tradycyjna Ŝarówka w danym czasie zuŝywa, w porównaniu z Ŝarówką energooszczędną...razy... energii. b/ Cztery takie tradycyjne Ŝarówki uŝywane średnio przez 5 h dziennie pobierają...kwh energii. c/ JeŜeli za 1 kwh energii elektrycznej płacimy 30 groszy, to po 30 dniach za tę energię zapłaci się... d/ Gdyby wymieniono na Ŝarówkę energooszczędną, płaciłoby się miesięcznie o... mniej 2. Domowa instalacja elektryczna, w której napięcie wynosi 230 V, zabezpieczona jest bezpiecznikiem 10 A. a/ Łączna moc włączonych w mieszkaniu urządzeń nie moŝe być większa niŝ... b/ Oznacza to, Ŝe jednocześnie świeci nie więcej niŝ... Ŝarówek o mocy 100 W. ZADANIE DOMOWE 1. Podaj zasady bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej. 2. Wykonaj zadania z domowej karty pracy. 6/7

ZADANIE DOMOWE - domowa karta pracy Nr zada nia Zadanie Max ilość pkt Rozwiązanie Zdobyta ilość punktów 1 Ile czasu potrzeba na zagotowanie 0,5 kg wody o temperaturze 20 0 C grzałką o mocy 300 W i sprawności 100 %? 2.. Tramwaj jadąc po poziomym torze z prędkością 15 m/s przy napięciu 600 V pobiera prąd o natęŝeniu 100 A. Ile wynosi wartość wypadkowej sił oporów ruchu, jeŝeli sprawność silnika elektrycznego wynosi 90%? 3. Diagramy kołowe przedstawiają podział energii elektrycznej zuŝywanej przez Ŝarówkę 75 W rysunek a i kompaktową o mocy 17 W rysunek b. 1. Ile energii elektrycznej zuŝywa kaŝda Ŝarówka w czasie 1 s? 2. Ile energii w czasie 1 s wykorzystuje kaŝda Ŝarówka na świecenie? 3. Ile energii zostaje stracone przez kaŝdą Ŝarówkę w czasie 1 s? 4. Jaka jest sprawność kaŝdej Ŝarówki? Światło-3% Rys. a Ciepło- 97% Rys. b Światło 17% Ciepło 83% 4. Oblicz napięcie zasilające silnik poruszający windę o łącznym cięŝarze 7600 N, które przebywa ruchem jednostajnym 2 pietra ( 6 m) w czasie 6 s, jeŝeli natęŝenie pobieranego prądu wynosi 20 A? Przyjmij, Ŝe sprawność silnika wynosi 100%. ( Zapisz obliczenia) 7/7