PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DOSKONALĄCYCH POJĘCIE UŁAMKA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Podobne dokumenty
Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Temat: Pole równoległoboku.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

W przyszłość bez barier

Temat: Zastosowanie metody JIGSAW w nauce dodawania ułamków o tych samych mianownikach.

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

WYMAGANIA EDUKACYJNE z MATEMATYKI ucznia kl. V

LUTY klasa 2 MATEMATYKA

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

WIOLETTA NAWROCKA nauczyciel matematyki w Zespole Szkół w Choczewie IDĘ DO GIMNAZJUM ZADANIA TESTOWE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KL. VI.

UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW OBUT 2013, TIMSS, PIRLS

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

PROSZĘ SOBIE WYOBRAZIĆ, ŻE...

GSP075 Pakiet. KArty pracy. MateMatyka

Układanki nieskończone - polska odmiana Tiling Generators. doskonalenie obserwowania i odtwarzania symetrii

Szczecin - Gimnazjum NR X.2002 r. Program pracy z uczniem o specyficznych trudnościach w nauce matematyki dla I klasy gimnazjum.

Rachunki trudne i nudne? Nie muszą, mogą być ciekawe!

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 CZĘŚĆ 2. MATEMATYKA ZASADY OCENIANIA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ

Wyruszamy w fantastyczną podróż

PROGRAM ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ V KLASA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Programowanie i techniki algorytmiczne

Program nauczania: Katarzyna Makowska, Łatwa matematyka. Program nauczania matematyki w klasach IV VI szkoły podstawowej.

Program zajęć wyrównawczych dla uczniów klasy 5 szkoły podstawowej, mających trudności z nauką matematyki.

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Załącznik nr 1. dotyczący poprawy efektywności kształcenia I etapu edukacyjnego. opracowany do

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

MARZEC klasa 2 MATEMATYKA

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA W EDUKACJI DZIECI W MŁODSZYM WIEKU SZKOLNYM

Arkusz testy z j. angielskiego to 4 zadania WW, 3 D (dobieranie) i można było uzyskać 30 pkt.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

Rozkład łatwości zadań

Problemy matematyczne ułatwiające tworzenie zaawansowanych algorytmów w klasach IV VIII szkoły podstawowej

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

MATEMATYCZNY TURNIEJ KLAS Szkoła a Podstawowa nr 26 im.andrzeja Struga W Krakowie

Przykładowe zadania - I półrocze, klasa 5, poziom podstawowy

DZIELENIE SIĘ WIEDZĄ I POMYSŁAMI SPOTKANIE ZESPOŁU SAMOKSZTAŁCENIOWEGO

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia do części nr 5

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

RAPORT z diagnozy Matematyka na starcie

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Sprawozdanie z realizacji programu Kodowanie z klasą dla uczniów klasy II i IV Szkoły Podstawowej nr 7

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Zabawy matematyczne. zabawa wymagająca więcej czasu. zabawa trwająca krótko. zabawa na dworze. zabawa do wykonania w domu

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO Klasa IV

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

E U A C B L K T K. ...data: wrzesień r. klasa ANALIZA I SYNTEZA WYRAZÓW

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Runda 5: zmiana planszy: < < i 6 rzutów.

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

META-TUTOR WYSOKA JAKOŚĆ SYSTEMU OŚWIATY GIMNAZJUM IM. GEN. AUGUSTYNA SŁUBICKIEGO W IZBICY KUJAWSKIEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Transkrypt:

Lilla Bobakowska Jasienna 211 33-322 Korzenna woj. małopolskie PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DOSKONALĄCYCH POJĘCIE UŁAMKA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ 1

Wstęp Pojęcie ułamka jest zagadnieniem trudnym dla uczniów, ponieważ jest to pojęcie abstrakcyjne, które nie istnieje w rzeczywistości. Uczeń nie może go zobaczyć, czy też dotknąć. Proces kształtowania pojęcia ułamka jest zatem procesem długotrwałym, który wymaga od ucznia oderwania się jego myśli od rozmaitych modeli i sytuacji. Na etapie nauczania zintegrowanego będą to rozumowania konkretyzowane na przykładach, ale mające charakter rozumowań ogólnych, rozumowań odnoszących się do różnych przypadków. W oparciu o konkretne czynności uczeń jest w stanie wyobrazić sobie pewne przedmioty i zastąpić je na przykład rysunkami, schematami, symbolami matematycznymi. Symbole matematyczne zaś trzeba w odpowiedni sposób odczytywać, nadawać im różne interpretacje, w zależności od tego w jaki sposób zostały one zapisane 1. Nauczanie ułamków preferuje zatem słowo i obraz. Rzadko więc uczeń ma okazję sprawdzić w realnym działaniu to, co zostało powiedziane, zapisane lub też pokazane w formie graficznej. Dlatego tak ważną rzeczą jest zdolność przechodzenia z od konkretu do abstrahowania na poziomie symboli i przedstawień graficznych 2 Wprowadzając ułamki w klasie trzeciej należy pamiętać o tym, aby wprowadzać je w oparciu o konkrety. Trzeba również obserwować uczniów, jak reagują i czy dobrze nas rozumieją. Poprzez odpowiedni dobór ćwiczeń kształtujących pojęcie ułamka pozwalamy uczniom na lepsze zapoznanie się i zrozumienie tak trudnych dla nich rozumowań matematycznych. Propozycje ćwiczeń do wprowadzenia ułamków o mianownikach 2,4 i 8 1. Ćwiczenie z kartką papieru. Każdy uczeń otrzymuje kartkę papieru. Nauczyciel poleca zgięcie kartki na pół i wyjaśnia zapis za pomocą ułamka ( ½). Następnie poleca zgiąć daną kartkę jeszcze raz na pół i wyjaśnia zapis za pomocą ułamka ( ¼). 2. Tort. Na tablicy znajduje się ilustracja tortu, który podzielony jest na 8 równych części. Nauczyciel opowiada historyjkę o torcie urodzinowym, do którego podkrada się łakomczuch i zjada jedną część z podzielonego tortu. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie jaka część tortu została zjedzona (1/8). Następnie nauczyciel przedstawia zapis na tablicy: 1 = licznik = liczba kawałków tortu, które zostały zjedzone 8 mianownik liczba wszystkich kawałków tortu (Nauczyciel dokonuje omówienia) 3. 3. Kartoniki z figurami. Uczniowie otrzymują kartoniki z figurami- kwadratami ( lub innymi figurami np. kołami, prostokątami), podzielonymi na równe części np.: 1 H. Wilk- Siwek, Błękitna matematyka. Przewodnik metodyczny, Kleks, Bielsko-Biała 1997. 2 E.Gruszczyk- Kolczyńska, Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki, WsiP, Warszawa 1997. 3 J. VanCleave, Matematyka dla każdego, WSiP, Warszawa 1993. 2

Zadaniem uczniów jest określenie jaka część figury została zamalowana. 4. Tabliczki czekolady. Uczniowie otrzymują kartoniki z narysowanymi trzema prostokątami. Prostokąty, to tabliczki czekolady, które należy rozdzielić po równo. Pierwszy prostokąt uczniowie dzielą na połowę, drugi prostokąt na cztery równe części, natomiast trzeci prostokąt na osiem równych części. Podziałów figur uczniowie dokonują za pomocą ołówka i linijki. 5. Zabawa Zawody ułamków. Uczniowie otrzymują następującą planszę: 3/4 2/8 START META 1/2 5/8 Pomost ¾ przepuszcza tylko ułamki ¾ i za przejście tym pomostem uczeń otrzymuje 2 punkty. Podobnie jest z pomostem 5/8. Natomiast pomost 2/8 przepuszcza wszystkie ułamki z wyjątkiem 2/8 i za przejście tym pomostem uczeń otrzymuje 1 punkt. Podobnie jest z pomostem 1/2. Uczeń z przygotowanego wcześniej pliku kart, na których wypisane są ułamki losuje kartę. Stawia ją na starcie. Jeżeli jest to ułamek np. ½, wtedy przechodzi przez górny most jednej pętli i otrzymuje 2 punkty, a następnie przechodzi przez którykolwiek pomost drugiej pętli. Wygrywa ten, kto zdobędzie jak najwięcej punktów. 3

Propozycje ćwiczeń do dodawania ułamków o tych samych mianownikach 1. Zabawa Zgadnij, jaka to część. Uczniowie otrzymują następującą kartę z figurami oraz zapisem : A O E Y U I D J M Ł K 1/4 1/2 1/8 2/6 3/8 5/6 3/4 1/6 2/8 4/6 5/8 Uczniowie odczytują zakreskowane części figur i podpisują odpowiednią literą. Odczytują hasło: dodajemy ułamki. 2. Nakładanie figur. Uczniowie otrzymują całe figury oraz części figur. Praca polega na nałożeniu odpowiednich części figury na całą figurę i dokonanie zapisu za pomocą ułamka. ½ + ½ = 2/2 = 1 1 ½ ¼ + ¼ + ¼ + ¼ = 4/4 = 1 1 ¼ 4

1 1/8 1/8+ 1/8+ 1/8+ 1/8 + 1/8 + 1/8 + 1/8 + 1/8 = 8/8 = 1 Można użyć dowolnych figur podzielonych na równe części np. : kół, strzałek, równoległoboków i innych: 3. Plansze z figurami. Uczniowie otrzymują plansze z figurami i dodają ułamki ( części figury) do całości. + = 1 + 1/4 + = 1 + 3/4 + = 1 + 1/2 + = 1 + 3/8 + = 1 + 1/8 + = 1 + 5/8 5

4. Rysowanie figur. Do podanych przez nauczyciela przykładów działań uczniowie rysują figury oraz części figur, na przykład: 2 + 3/4 = 1 + 2/4 = 1 + 3/8 = 2 + 1/4 = 3 + 1/6 = itp. 5. Kolorowe figury. Uczniowie otrzymują figury podzielone na części. Pewna część figury pomalowana jest na żółto, a pewna część na zielono. Zadanie uczniów polega na wskazaniu jaka część figury jest pomalowana na żółty kolor, jaka część na zielony, a następnie jaka część została pomalowana na żółto i zielono. ( 2/4 + 1/4= 3/4) ( 1/6 + 3/6 = 4/6 ) ( ½ + ½ = 2/2 = 1) ( 3/8 + 4/8 = 7/8 ) ( 2/3 + 1/3 = 3/3 = 1) itp. 6

6. Magiczny kwadrat. Uczniowie otrzymują zestawy podzielonych na części kwadratów. Ćwiczenie polega na ułożeniu z każdego zestawu całej figury, a następnie zapisanie ułamków, czyli tych części figury z jakiej składa się całość. Zakończenie Przedstawione zestawy ćwiczeń stanowią tylko przykłady, w jaki sposób można zapoznać uczniów z pojęciem ułamka, który wprowadzamy w klasie III jako wstęp, przygotowanie do nauki o ułamkach w następnym etapie kształcenia. Uczniowie poprzez różnorodne ćwiczenia wykonywane w oparciu o ich interpretację graficzną uczą się je rozpoznawać oraz dodawać. ( Niektóre przykłady ćwiczeń na dodawanie ułamków o tych samych mianownikach można wykorzystać również jako ćwiczenia na odejmowanie). Ćwiczenia na ułamki często nawiązują do różnych dziedzin życia, przez co zachęcają do pokonywania barier ułamkowych. Różnorodność ćwiczeń zaś pozwala pokazać, że nauka o ułamkach jest ciekawa i że ułamków nie należy się bać. 7