Konspekt zajęć dla dzieci sześcioletnich Nauczyciel prowadzący: Marzena Gąska Temat zajęć: Dzień Plonów- Z polskich sadów i pól na polski stół. Na jesiennym straganie. Obszar z podstawy programowej: I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole: 5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych; 6) inicjuje zabawy konstrukcyjne, majsterkuje, buduje, wykorzystując materiały użytkowe, w tym materiał naturalny. II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole: 11) dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej. III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole: 5) ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych. IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole: 1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych; 2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach; 5) odpowiada na pytania; 11) wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy określa ich liczbę, kształt, wielkość, ciężar, porównuje przedmioty w swoim otoczeniu z uwagi na wybraną cechę; 12) klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia; 15) przelicza elementy zbiorów w czasie ćwiczeń posługuje się liczebnikami głównymi rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10; 18) posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół; 21) rozumie bardzo proste polecenia w języku obcym nowożytnym i reaguje na nie; uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych; powtarza rymowanki i proste wierszyki. Cele lekcji: Cele główne:
1. Rozwijanie umiejętności matematycznych. 2. Rozwijanie umiejętności językowych. 3. Rozwijanie słownictwa języka obcego w ramach programu powszechna dwujęzyczność. 4. Rozwijanie sprawności manualnej/małej motoryki. 5. Rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych. Cele operacyjne dziecko potrafi: - wyodrębnić głoski w wyrazach o prostej budowie fonetycznej; - dzielić proste wyrazy na sylaby i głoski; - wypowiadać się na temat wysłuchanego wiersza; - rozpoznać wybrane owoce i warzywa po smaku, kształcie; - klasyfikować przedmioty wg. rodzaju, koloru, kształtu i wagi; - przeliczać w zakresie 10; - skonstruować sylwetę stwora według własnej inwencji twórczej; - wykonać owocową przeplatankę; - wymodelować kształt wybranego owocu lub warzywa; - rozpoznawać wybrane owoce i warzywa; - improwizować ruchem utwór muzyczny; - zachowywać się zgodnie z zasadami szkolnymi. Kształtowane kompetencje kluczowe: I. Porozumiewanie się w języku ojczystym punkty od 1 do 12 (przebieg zajęć) II. Porozumiewanie się w językach obcych punkty 5 i 8 III. Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne punkt 6 i 7 IV. Kompetencje informatyczne punkt 5 V. Umiejętność uczenia się punkty od 2 do 12 VI. Kompetencje społeczne i obywatelskie punkty od 1 do 12 VII. Inicjatywność i przedsiębiorczość punkty 10 i 11 VIII. Świadomość i ekspresja kulturalna punkt 2 i 5 Metody pracy: słowna, aktywizująca, praktycznego działania. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: owoce, warzywa, torby, szarfy, talerz z pokrojonymi owocami i warzywami, film z piosenką Vegetable song (youtube), waga szalkowa, tekst wiersza J. Brzechwy Na straganie, karty z numerami od 0 do 10, stemple warzywno-owocowe, farba, klej, ankieta/diagram, flamastry, pokrojone warzywa/owoce, wykałaczki, patyczki do szaszłyków, podkładki, masa solna, sylwety owoców i warzyw z przedziurkowanymi brzegami, wstążki.
Uwagi: Zajęcia przeprowadzić można jednego dnia uwzględniając możliwości dzieci lub podzielić działania na kilka dni. Przebieg zajęć: 1. Powitanie. Przedstawienie tematu zajęć. 2. Na straganie J. Brzechwa słuchanie wiersza, zabawa naśladowcza. 3. Co to za owoc/warzywo? - zabawa badawcza. Dzieci próbują rozpoznać owoce/warzywa za pomocą zmysłu smaku i dotyku. 4. Owoce/warzywa zabawa słowna. Dzieci: dzielą na sylaby, głoski nazwy wybranych owoców i warzyw. 5. Vegetable song - zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci poznają nazewnictwo warzyw w języku angielskim. 6. Warzywno-owocowy bałagan zabawa matematyczna. Dzieci klasyfikują warzywa i owoce ze względu na rodzaj, kształt, wielkość i wagę. 7. Warzywno-owocowy chodnik matematyczny dzieci podzielone na dwa zespoły (np. chłopcy i dziewczynki) używając warzywno-owocowych stempli tworzą chodnik matematyczny. Pierwszym etapem jest przyklejenie kartek z wydrukowanymi numerami od 0 do 10 na długim pasku papieru. Kolejnym etapem jest stemplowanie odpowiedniej ilości sylwet owoców lub warzyw pod umieszczonymi wcześniej numerami. 8. One potato - zabawa słowna. ZAJĘCIA STOLIKOWE - rotacyjnie 9. Owocowe przeplatanki - Dzieci wybierają sylwety wybranych owoców i przeplatają je kolorowymi wstążkami. 10. Warzywno-owocowe stworki Dzieci tworzą stworka według własnego pomysłu. 11. Owoce i warzywa - Dzieci formują kształt wybranych owoców i warzyw z masy solnej. 12. Podsumowanie zajęć. Dzieci wspólnie z nauczycielem wypełniają ankietę dotyczącą aktywności wykonanych podczas zajęć. Załącznik 1 1. Carrot! Cabbage! Broccoli! One, two, three!
(verse 1) Let s chop some carrots (carrots), na, na, na Let s chop some cabbage (cabbage), na, na, na Let s chop some broccoli (broccoli), na, na, na Carrot! Cabbage! Broc-co-li! Carrot! Cabbage! Broc-co-li! (chorus) na na na na na na Vegetables for you - you! Vegetables for me - me! Vegetables for you and me (one more time) 2. Potato! Spinach! Celery! One, two, three! (verse 2) Let s chop potatoes (potatoes), na, na, na Let s chop some spinach (spinach), na, na, na Let s chop some celery (celery), na, na, na Potato! Spinach! Celery! Potato! Spinach! Celery! Vegetables for you and me (chorus) 3. Garlic! Onion! Leek! One, two, three! (verse 3) Let s chop some garlic (garlic), na, na, na Let s chop some onions (onions), na, na, na Let s chop some leek (leek), na, na, na Garlic! Onion! Leek! Garlic! Onion! Leek! Załącznik 2 One potato, two potatoes, three potatoes, four. Five potatoes, six potatoes, seven potatoes, more. One potato, two potatoes, three potatoes, four. Five potatoes, six potatoes, seven potatoes, more. Załącznik 3 WZÓR ANKIETY
NAZWA AKTYWNOŚCI STRAGAN ZABAWA BADAWCZA KLASYFIKACJA CHODNIK MA- TEMATYCZNY PIOSENKI PRZEPLATANKI STWORKI OWOCE I WARZYWA Z MASY SOLNEJ