Temat: W świecie zwierząt - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot Wiek: edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-120 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Zwierzęta to jeden z ulubionych tematów dzieci. Chętnie o nich opowiadają, równie chętnie poszerzają wiadomości na ich temat. Na zajęciach przeprowadzonych według tego scenariusza uczniowie nie tylko porozmawiają na temat zwierząt, ale poszerzą również swoje umiejętności w zakresie kodowania. Pracując nad stworzeniem makiety, będą mogli też wykazać się zmysłem artystycznym i kreatywnością. Cele ogólne Poszerzenie wiadomości na temat zwierząt, Poznanie podstawowych zasad pracy z robotem Ozobot, Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw, Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów). 1
W świecie zwierząt Cele operacyjne: Dziecko Potrafi wskazać, które zwierzęta występują u nas w kraju, a które są egzotyczne; Potrafi zaplanować trasę a następnie ułożyć ją z puzzli; Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów; Potrafi ułożyć trasę z puzzli spełniającą określone warunki; Chętnie pracuje w parach lub zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Pomoce dydaktyczne: puzzle do ozobota (minimum dwie paczki, optymalnie 4), roboty, materiał pomocniczy 01 lub materiał pomocniczy 02, materiał pomocniczy 03, materiały plastyczne. Przygotowanie: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały, sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane. 2
W świecie zwierząt Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Przywitaj się z uczniami, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o różnych zwierzętach; Poproś uczniów, żeby opowiedzieli o swoich ulubionych zwierzętach, o pupilach, które mają w domu; Zaprezentuj uczniom materiał pomocniczy 01 lub 02 (jeśli wybieracie materiał pomocniczy 01 to warto go przygotować, ozdobić dzień wcześniej), nazwijcie wszystkie przedstawione na rysunkach zwierzęta; Podziel uczniów na zespoły (liczba zespołów będzie uzależniona od liczby posiadanych puzzli) i poproś o ułożenie trasy według wzoru (materiał pomocniczy 03); 3
W świecie zwierząt Spróbujcie odczytać napis, który powstał z puzzli (ZOO); Zapytaj uczniów, które ze zwierząt można spotkać w ZOO, a nie można ich spotkać na ulicy w naszym kraju; Poproś uczniów o takie wstawienie kodów, żeby robot przejechał od startu do mety (kod wygrana, wyjście z gry ), trasa którą wybiorą uczniowie dla robota może być dowolna; 4
W świecie zwierząt Poproś uczniów o przygotowanie nakładek na roboty Ozobot ze zwierzętami, wykorzystajcie do tego materiał pomocniczy 01 lub 02; W dalszej części zajęć stwórzcie makietę ZOO, po której będą poruszać się roboty - zwierzęta. Makietę możecie stworzyć rysując trasy na dużym papierze lub budując je z puzzli; Poproś zespoły o zaprezentowanie swoich prac; Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach. Uwaga! Jeśli nie posiadacie puzzli do robotów Ozobot, to wykonajcie tylko część dotyczącą stworzenia makiety ZOO. 5
Materiał pomocniczy 01 W świecie zwierząt
Materiał pomocniczy 02 W świecie zwierząt
Materiał pomocniczy 03 W świecie zwierząt