Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły

Podobne dokumenty
Karta pracy nr 5. Materiały dodatkowe do scenariusza: Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły. Anna Janowska.

CZY TURYSTOM SPODOBAJĄ SIĘ LASY W MOJEJ OKOLICY?

Plan scenariusza zajęć. Różnorodność środowiska przyrodniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

SCENARIUSZ DO LEKCJI TRZECIEJ

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Scenariusz zajęć terenowych

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Program Od zioła do apteki natury

Projekt Ekosystem lasu

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Karta oceny lekcji pokazowej

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

Wychowanie ekologiczne w kl.vi

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

Edukacja przyrodnicza klas I-III

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Program rozwoju Gimnazjum w Powroźniku. na rok szkolny 2009/2010. realizowany w ramach projektu. Dobry start lepsza przyszłość

Scenariusz zajęć terenowych

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Wstępna ocena bioróżnorodności pszczołowatych w rejonach intensywnych upraw rzepaku ozimego. Mikołaj Borański Zbigniew Kołtowski Dariusz Teper

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

DZIAŁ BOTANIKA. Różnorodność świata roślin

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

Poznajemy warunki życia w stawie.

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

EFEKTY KSZTAŁCENIA NA STUDIACH PODYPLOMOWYCH NAUCZANIE PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Podchody o bioróżnorodności

Koło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zastosowanie technologii informacyjnej i geoinformacyjnej w nauczaniu biologii na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Plan metodyczny lekcji

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

3 TABLICE NA PRZYSTANKACH TEMATYCZNYCH parametry 150cm x 125cm

Woda jako środowisko Ŝycia karta pracy

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W BIAŁOGARDZIE POZNAJĄ PRZYRODĘ OBSZARU NATURA 2000

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Projekt Poznajemy Jezioro Bukowskie

Czym różni się sosna od sosny?

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

Nowa podstawa programowa dla przyrody. Blandyna Zajdler kierownik zespołu ekspertów MEN tworzących podstawę programową dla przedmiotu przyroda

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO-CHEMICZNEGO

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ, KLASY I III

I. Umiejscowienie kierunku w obszarze/obszarach kształcenia wraz z uzasadnieniem:

Edukacja leśna a założenia nowej podstawy programowej. Zimowa Szkoła Leśna 14 marca 2018 r.

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Wymagania edukacyjne kl. IV. Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie. Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający

IBL w GEOGRAFII. Małgorzata Pietrzak Wojciech Maciejowski. Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Kl. V integracyjna. żywność. I. Cele wycieczki:

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

z OK Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Temat lekcji: Ocena stanu środowiska przyrodniczego. Karty pracy

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z PRZYRODY

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Transkrypt:

Akademia EduGIS Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) oraz geoinformacyjne (GIS) w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych w gimnazjum i liceum oraz w edukacji środowiskowej. Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły Opracowała: Anna Janowska Projekt realizuje: Partnerzy projektu:

Plan scenariusza zajęć Informacje ogólne Temat Adresat zajęć Miejsce i czas realizacji zajęć Cel (ogólny) główny zajęć Cele operacyjne (szczegółowe): Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły Uczniowie uczestniczący w zajęciach koła biologicznego (10 osobowa grupa) Publiczne Gimnazjum im. bp. J. Chrapka w Świerżach Górnych: 2 godziny lekcyjne (w sali) zajęcia przygotowujące uczniów do wycieczki (w tygodniu poprzedzającym wyjazd) 4 godziny wycieczka rowerowa wzdłuż brzegów Wisły (wałem Wiślanym na odcinku Świerże Górne Piotrkowice) 2 godziny lekcyjne (w sali) podsumowanie zajęć terenowych. Doskonalenie umiejętności prowadzenia obserwacji środowiska przyrodniczego i dostrzegania zmian w nim zachodzących. Wiadomości Uczeń wymienia gatunki żyjące w środowisku wodnym, gatunki wskaźnikowe oraz gatunki żyjące w biocenozach lądowych Doliny Środkowej Wisły Umiejętności Uczeń - rozpoznaje gatunki występujące w różnych biocenozach; - oznacza gatunki roślin i zwierząt posługując się atlasami i kluczami do oznaczania gatunków; - doskonali umiejętność: *obserwacji organizmów w ich naturalnym środowisku, *porównywania informacji z różnych źródeł, *wnioskowania na podstawie uzyskanych wyników badań, - dokumentuje wyniki własnych badań i obserwacji. Umiejętności GIS Postawy Uczeń: - posługuje się programem QGIS; - przygotowuje mapę z zaznaczeniem trasy wycieczki; - ocenia długość trasy; - posługuje się odbiornikiem GPS w terenie, rejestruje punkty obserwacji; - wprowadza dane z GPS do programu QGIS Uczeń: - przestrzega zasad bezpieczeństwa w trakcie zajęć terenowych; - zachowuje ostrożność podczas jazdy na rowerze oraz w czasie pobytu nad zbiornikiem wodnym. - stosuje zasady pracy w grupie; - uczy się odpowiedzialności za wynik pracy grupy; - dostrzega negatywne skutków działalności człowieka; - rozumie swoją rolę w dbałości o stan środowiska. Metody/techniki pracy Pogadanka, burza mózgów, obserwacja Formy pracy Środki dydaktyczne Grupowa, indywidualna Aparat fotograficzny, odbiornik GPS oraz instrukcja obsługi odbiornika, przygotowana mapa terenu z zaznaczoną na niej trasą wycieczki (po 1 dla

Przebieg zajęć Faza wstępna 2 godziny zajęć w klasie Faza realizacyjna 4 godziny zajęć terenowych Faza podsumowująca 2 godziny zajęć w klasie grupy) oraz karty pracy (po 1 dla dwójki uczniów), atlasy, przewodniki i klucze do oznaczania gatunków, lornetki, papierki wskaźnikowe, termometry (komplet dla dwójki lub piątki uczniów zależnie od możliwości). Wprowadzenie do tematu Postawienie problemu badawczego Pozyskiwanie danych Przetwarzanie i analiza danych Prezentacja danych Rozwiązanie problemu badawczego Obejrzenie filmu pt Wisła. Przygotowanie i wydrukowanie mapy z zaznaczeniem trasy wycieczki (mapa nr 1). Zapoznanie uczniów z atlasami oraz kluczami do oznaczania gatunków roślin i zwierząt (rośliny wskaźnikowe, rośliny pół uprawnych, rośliny wodne, rośliny towarzyszące człowiekowi, atlasy zwierząt) Zaprezentowanie uczniom tych publikacji, które zabiorą ze sobą na wycieczkę i krótka informacja o zasadach korzystania z nich. Jakie rodzaje biocenoz występują na badanym terenie i jakie czynniki miały wpływ na ich ukształtowanie się? Prowadzenie obserwacji w terenie i wypełnienie kart pracy zgodnie z instrukcjami w nich zawartymi (Karty pracy 1, 2, 3, 4, ) Analiza pozyskanych danych w celu udzielenia odpowiedzi na pytania w kartach pracy Przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy grupy pozostałym uczestnikom wycieczki w każdym punkcie pracy grup (na podstawie karty pracy grupy) Każda z grup (przedstawiciel) odpowiada na pytanie badawcze na zakończenie zajęć w terenie odpowiedzi na pytania 1,2,3 z karty pracy nr 5, a na pozostałe pytania z karty nr 5 na zakończenie zajęć podsumowujących w klasie. Każda z grup - wprowadza do programu QGIS dane z odbiornika GPS (ślad i punkty); - wykonane w terenie zdjęcia wykorzystuje do podsumowania zajęć; - pracuje z kartą pracy nr 5 oraz wyciąga wnioski dotyczące przyczyn i skutków zmian zachodzących w biocenozach Doliny Środkowej Wisły. Korzystając z oprogramowania QGIS porównuje mapy: - mapa topograficzna; - mapa obszarów Natura 2000 - zbiorowiska roślinne Doliny Środkowej Wisły - mapa historyczna Wisła przed laty oraz wyciąga wnioski dotyczące kierunku zmian, jakie zachodzą w obserwowanych biocenozach. W/w informacje (karta pracy nr 5)grupa wykorzystuje do przygotowania prezentacji Power Point, którą prezentuje jako efekt końcowy swojej pracy. Praca domowa Opracowanie całościowej dokumentacji wycieczki w celu przygotowania portfolio.

Całość działań uczniów i przygotowanie przez nich dokumentacji może być potraktowane jako uczniowski projekt edukacyjny zgodnie z nowymi wymaganiami postawionymi przed uczniami gimnazjum Ewaluacja Krótka ankieta. (Karta nr 7) http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wmservice.aspx MAPA nr 1

Karta pracy nr 1 (Zadanie do zrealizowania w trzech różnych punktach) Rośliny wskaźnikowe Miejsce obserwacji (opis).. Dane z GPS (współrzędne geograficzne).. Występujące w miejscu obserwacji gatunki roślin wyszukaj w tabeli i podkreśl: Gleba kwaśna Gleba zasadowa Gleba ilasta Gleba gliniasta Gleba piaszczysta Gleba bogata w wapń Gleba uboga w wapń Gleba bogata w azot Gleba uboga w azot Borówka czarna Pszeniec leśny Wrzos zwyczajny Koniczyna polna Babka zwyczajna Jasnota biała Pokrzywa żegawka Jaskier rozłogowy Glistnik jaskółcze ziele Ostróżeczka polna Łopian większy Gorczyca polna Łoboda rozłożysta Ślaz zaniedbany Naparstnica purpurowa Mak polny Oset Szałwia łąkowa Ostróżeczka polna Jaskier Chaber bławatek Fiołek polny Rumianek pospolity Maruna bezwonna Cykoria podróżnik Gwiazdnica Pokrzywa Zwyczajna Starzec zwyczajny Cieciorka pstra Wrzos zwyczajny Fiołek wonny Skrzyp polny Bodziszek łąkowy Na jaką glebę wskazują występujące w miejscu obserwacji rośliny?

Karta pracy nr 2 Data obserwacji:.. Obserwacje ornitologiczne Lp. Nazwa gatunkowa ptaka Szer. geograficzna Dł. geograficzna Otoczenie (siedlisko) Liczebn ość Sposób zachowania ptaków Zdjęcie (nr) 1. 2. Jeśli nie udało się określić nazwy gatunkowej ptaka, w tabeli wpisujemy numer obserwacji, a z tym samym numerem wykonujemy szkic uwzględniając: sylwetkę ptaka, cechy charakterystyczne.

Karta pracy nr 3 Starorzecze obserwacje i pomiary (Obserwacje prowadzimy w jednym, łatwo dostępnym miejscu zbiornika wodnego) 1. Nazwa zbiornika:. 2. Lokalizacja: 3. Współrzędne geograficzne miejsca obserwacji. 4.. Określenie ph wody ze zbiornika: Na 1 s zanurzyć w wodzie papierek wskaźnikowy uniwersalny i porównać ze skalą barw. ph 5.Badanie jakości wody: Określenie przejrzystości wody Powierzchnia wody: Dno zbiornika wodnego Określenie zapachu wody Określenie intensywności zapachów: przejrzysta mętna zamulona gładka falująca zaśmiecona z tłustymi plamami kamieniste zamulone piaszczyste pokryte liśćmi brak zapachu zapach roślinny zapach gnilny zapach specyficzny brak zapachu 0 bardzo słaby 1 słaby 2 wyraźny 3 silny 4 bardzo silny 5 Temperatura powietrza.. Temperatura wody Jak oceniasz jakość wody w zbiorniku wodnym, nad którym się znajdujesz?

6. Obserwacje roślinności wodnej. Zaobserwuj rośliny w zbiorniku, zwróć uwagę na ich wygląd i rozmieszczenie. Korzystając z atlasu Rośliny wodne Marii Polakowskiej. Grupy roślin Nazwa rośliny i krótki opis Schematyczny rysunek Rośliny wynurzone Rośliny o liściach pływających Rośliny zanurzone 7. Obserwacje zwierząt: Lp. Nazwa gatunkowa (lub rysunek i zapis cech charakterystycznych) Krótki opis miejsca występowania

Karta pracy nr 4 Obserwacje roślinności towarzyszącej roślinom uprawnym na polu. Lp. Nazwa gatunkowa rośliny Krótki opis rośliny lub szkic Krótki opis miejsca występowania Karta pracy nr 5 (do wykorz ystania w czasie zajęć podsu mowuj ących) 1. Gdzie prowad zone były obserw acje? a) krótki opis terenu:..... b) miejsca obserwacji (wpisz np. łąka, starorzecze, pole) oraz współrzędne geograficzne punktów, w których obserwacje były prowadzone:..

...... 2. Jakie rodzaje biocenoz obserwowaliśmy w trakcie zajęć terenowych? Lp. Nazwa biocenozy Charakterystyczne rośliny Charakterystyczne zwierzęta 3. Jakie czynniki mają wpływ na kształtowanie się środowiska przyrodniczego Doliny Środkowej Wisły? a) naturalne. b) antropogeniczne.

Ryc. 1. Zmiany zbiorowisk leśnych i zaroślowych A zwiększenie udziału lasów: zalesienia: 1. lasy liściaste, 2. lasy iglaste; sukcesja: 3. do łęgu wierzbowotopolowego, 4. boru mieszanego, 5. łęgów, 6. olsu, 7. boru; B zwiększenie udziału zarośli: sukcesja: 8. do wiklin, 9. różnych zarośli; C zmniejszenie udziału zarośli: zmiana: 10. na łąki, 11. pola, 12. szuwary; D zmniejszenie udziału lasów: zmiana: 13. na wikliny, 14. łąki, 15. pola; E zmiany innych zbiorowisk; F brak zmian Z: Anna KOWALSKA : ZMIANY SPOSOBU UŻYTKOWANIA TERENÓW ROLNICZYCH A ZANIKANIE PRZYRODNICZO CENNYCH ZBIOROWISK ROŚLINNYCH NA PRZYKŁADZIE DOLINY ŚRODKOWEJ WISŁY 4. Na podstawie mapki Zmiany środowisk leśnych i zaroślowych odpowiedz na pytanie: Jaki jest charakter zmian na obszarze, na którym odbywały się zajęcia terenowe?

5. Korzystając z Internetu (http://www.bgwm.pl/atlas_mazowsza/atlas_mapa_walorgrunt.htm) wyszukaj mapy i odpowiedz na pytania: a) mapa zanieczyszczenie środowiska województwa mazowieckiego: Odczytaj z mapy, jaki jest stan czystości wód oraz degradacji środowiska na obszarze, po którym poruszałeś się?.... b) mapa waloryzacji gruntów rolnych: Jaki rodzaj gruntów dominuje w miejscu badań?... c) mapa OCHRONY PRZYRODY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Jakie formy ochrony przyrody są realizowane w południowej części Mazowsza?.... 6. Jakie negatywne przykłady wpływu człowieka na środowisko dostrzegłeś w czasie zajęć w terenie? 7. Korzystając z internetu oraz programu QGIS porównaj następujące mapy: Z: http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wmservice.aspx Z: http://wms.gdos.gov.pl/geoserver/wms

Jakie działania mogą przyczynić się do ochrony różnorodności biologicznej Doliny Środkowej Wisły?... Jakie formy ochrony przyrody realizowane są na obszarze, na którym odbywały się zajęcia terenowe?. 8. Jako podsumowanie zajęć terenowych każda z grup przygotowuje prezentację multimedialną w programie Power Point. Wykorzystuje w tym celu: - mapę terenu z zaznaczeniem trasy wycieczki, - pozostałe mapy wykorzystywane w czasie zajęć podsumowujących, - informacje dotyczące biocenoz występujących na badanym terenie, - własne zdjęcia wykonane w terenie, - wnioski wynikające z przeprowadzonych badań (odpowiedź na pytanie badawcze). Przy ocenie prezentacji uwzględnione będą: - informacje dotyczące miejsca i celu obserwacji, - zakres wykorzystania informacji pozyskanych w terenie, - ilość slajdów (co najmniej 20), - umiejętność korzystania z innych źródeł wiedzy, - wykorzystanie danych z odbiornika GPS, - wykorzystanie programu QGIS.

Karta nr 5 E WALUACJA Jak oceniasz w skali od 1 do 5: 1. Swoją współpracę z innym członkami grupy.. 2. Swój udział w zaprezentowaniu opracowanego materiału. 3. Swoje zaangażowanie w pracy nad przydzielonymi zadaniami. 4. Co utrudniało Ci prowadzenie obserwacji w terenie?...... 5. Co w trakcie zajęć terenowych było dla Ciebie najbardziej interesujące?...