METODA PROJEKTU CHLEB

Podobne dokumenty
Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rzechcie Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 3-4-letnich

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

PROJEKT DRZEWO GRUPA III

FOTOGRAF PROJEKT EDUKACYJNY

Projekt edukacyjny Teatr Czterolatki Tropiciele VIOLETTA SMENTEK MAŁGORZATA ZIEMSKA OD

Marzec 2009 Przyroda budzi się ze snu. Cele ogólne:

UBRANIE projekt badawczy. Dzieci czteroletnie Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia

PROJEKT EDUKACYJNY KSIĘGA, KSIĄŻKA, KSIĄŻECZKA

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Projekt Pestka, ziarenko czy nasionko

Zegary. Metoda projektu. realizacja dzieci 6-letnie. opracowanie: mgr Beata Wesołowska

ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY

Projekt Dobra praktyka kluczem do profesjonalizmu w edukacji współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią; zapisywanie czynności matematycznych

Grupa dzieci 3-letnich Motylki IV 2016 rok. Nauczyciel realizujący: Iwona Piaskowska

NAUCZYCIELE PROWADZĄCY: Justyna Niewęgłowska, Anna Szymczak

,,Doświadczam, myślę, jestem kreatywny

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Wartą Września 1939r.

ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ CZYTELNICZYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Metoda projektów badawczych jest to metoda polegająca na zdobywaniu przez dzieci wiedzy o otaczającym je świecie poprzez doświadczanie,

Marzec 2009 W świecie sztuki. Cele ogólne:

Mali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...

Zespół Szkolno Przedszkolny w Skrzynce PRZEDSZKOLE. Projekt edukacyjny. Ludzie listy. Opracowany przez mgr Anetę Pachołek. Skrzynka, dnia

Projekt innowacyjny. Autorki i realizatorki projektu: Anna Sobolewska Katarzyna Wus

MĄKA. Grupa II 4-latki mgr Magdalena Grzywnowicz Projekt badawczy

PROGRAM AUTORSKI. Kim będę w przyszłości poznajemy zawody

Scenariusz zajęć Temat: "Skarby w kłosie zamknięte" Prowadzący: 1. Cele ogólne: 2. Cele operacyjne: Dziecko: 3. Metody pracy: 4.

WIOSNA W PEŁNI MAJ Cele ogólne:

Polska moja ojczyzna - projekt edukacyjny

Tydzień chleba w Przedszkolu nr 3 w Augustowie

Raport z ewaluacji wewnętrznej w roku szkolnym 2016/2017 przeprowadzonej w Przedszkolu NR 23 w Warszawie

ROCZNY PLAN PRACY Przedszkola Pietrowice Wielkie

Kształtowanie kompetencji matematycznych Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią oraz zapisywanie czynności matematycznych

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

Kiedy wiosna przyjdzie do nas. Projekt edukacji przyrodniczej.

Projekt edukacyjny Jesteśmy kucharzami

ROCZNY PLAN PRACY OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNEJ PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO SIÓDEMKA W WAŁBRZYCHU

Przedszkole Publiczne nr 8 w Łomży Ul. Studencka Łomża

MARZEC. Tematy kompleksowe: I. W świecie sztuki. II. Przyroda budzi się ze snu. III. Nadeszła wiosna. Zadania edukacyjne w ramach tematów dnia:

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

Program zajęć pozalekcyjnych dla dzieci z kl. I III wykazujących zainteresowanie tematyką przyrodniczą i geograficzną (praca z uczniem zdolnym)

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Wiosną i jesienią rolnik sieje ziarna zbóż. Rolnik młóci zboże, żeby wydobyć ziarna z kłosów.

Projekt edukacyjny ZDROWIE. Grupa IV Przyjaciele Wróbelka Elemelka. Rok szkolny 2014/2015

Innowacja pedagogiczna wychowania przedszkolnego Poznajemy zawody

Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Święto marchewki i ziemniaka

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Jajko. Projekt badawczy. Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia Grupa III 5-latki

Opiekunowie: mgr Dorota Grzybowska mgr Małgorzata Kurpiel. Godziny pracy świetlicy: Poniedziałek piątek ,

PRZEPROWADZONY W GRUPIE III PLASTUSIE

Projekt edukacyjny Tydzień języków obcych. Autorki: Justyna Krawczyk Anita Morawska Wasielak. Granice mojego języka są granicami mojego świata

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU BADAWCZEGO: KSIĄŻKA W GRUPIE SPRYTNE LISY LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2015 R.

Myślę, Współpracuję, Działam metoda projektu badawczego w edukacji wczesnoszkolnej. Elżbieta Wiewióra

INNOWACJA PEDAGOGICZNA PROGRAMOWO - METODYCZNA ,,MALI ODKRYWCY. Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność.

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

JESIENNA MUZYKA PAŹDZIERNIK Cele ogólne:

HARMONOGRAM ZAJĘĆ W CZASIE FERII ZIMOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 w Szkole Podstawowej Nr 7 w Głogowie

W grupie jest 19 dzieci (4 latki), 2 nauczycieli i pedagog specjalny.

Plan pracy wychowawczo-dydaktycznej oddziału przedszkolnego w Brodłach na rok szkolny 2017/2018

Plan pracy wychowawczo-dydaktycznej oddziału przedszkolnego w Brodłach na rok szkolny 2018/2019

Nauczyciele: Irena Brocka Anna Szymczak Czas realizacji: październik - grudzień Grupa dzieci: 4-latki Przedszkole nr 86 Tęczowy Świat w Poznaniu ul.

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA GMINNEGO IM. ŚW. RODZINY W ROKICINACH PODHALAŃSKICH

Roczny plan pracy Gminnego Przedszkola nr 2 w Wieszowie na rok szkolny 2015/2016

"Razem z książką wchodzimy w świat" na rok szkolny 2017/2018

ROCZNY PLAN PRACY OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZEJ ŚWIETLICY SZKOLNY ROK SZKOLNY 2018/2019

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 24 SŁUPSKI NIEDŹWIADEK SZCZĘŚCIA rok szk. 2015/2016

rozwija się emocjonalnie i społecznie, współpracuje z dziećmi i nauczycielem, rozwija pamięć, myślenie, spostrzegawczość,

mgr Wanda Małgorzata Walaszek

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Nauczyciel prowadzący: Arleta Kaczmarek. Nauczyciel wspomagający: Daria Bakowicz. Przedszkole nr 86 Tęczowy Świat w Poznaniu

Katarzyna Panek Program edukacyjny Pocztówkowe przedszkole

W świecie kotów Projekt edukacyjny. Grupa: 3-4 latki Kaczuszki Termin realizacji: Opracowała: mgr Ewa Ruszczyk

Scenariusz zajęć nr 8

Projekt edukacyjny Poznajemy zawody wdrażany w Przedszkolu Miejskim nr 185 przez Małgorzatę Borecką Mateję i Sylwię Mikołajczyk w ramach III edycji

Dzieci Rodziców Nauczycieli Środowisko i społeczność lokalną

Scenariusz zajęć nr 2

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

KWIATY Z CEBULEK ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU 4-LATKI NUTKI. Termin realizacji : r r

PLAN WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM W GRUPIE XI ROK SZKOLNY 2007 / 2008

Zadania priorytetowe:

PLAN ZAJĘĆ REKREACYJNO-SPORTOWYCH W PSP2 W GOGOLINIE w dniach r r. Kierownik wypoczynku: mgr Koryna Konopka

Plan pracy opiekuńczo - wychowawczy świetlicy na rok szkolny 2016/2017

Czerwiec w grupie Misie TEMATY KOMPLEKSOWE:

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO - OPIEKUŃCZO DYDAKTYCZNEJ NA ROK SZKOLNY 2012/2013

Kto i jak uczy sześciolatki w krakowskich szkołach samorządowych? Analiza ankiet nauczycieli

pt.,, Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu

Mali Odkrywcy metoda projektów badawczych

Piękna nasza Polska cała

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 8

KONCEPCJA PRACY. To dzieci są prawdziwymi obserwatorami tego świata (Mian Mian) NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA KANGUREK ROK SZKOLNY 2017/2018

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W SIECIECHOWIE OBSZAR I

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

,,Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może J. Korczak

OBSZAR STANDARD WSKAŹNIK OSOBY ODPOWIEDZIALNE/ TERMIN REALIZACJI

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W SIECIECHOWIE OBSZAR I

Roczny Plan Pracy Publicznego Przedszkola w Godziszce na rok szkolny 2017/2018. Przedszkolak twórcą i artystą

UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE

PLAN PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

DRZEWO projekt edukacyjny

Transkrypt:

METODA PROJEKTU CHLEB Prowadzące: mgr Małgorzata Kołacz, mgr Anna Mielińska Czas trwania: 2 tygodnie (12-26.11.2018) Cele ogólne: kształtowanie umiejętności poszukiwania informacji, doskonalenie umiejętności formułowania pytań, wzbogacanie słownictwa dzieci związanego z tematem rozwijanie twórczego i logicznego myślenia, dzielenie się spostrzeżeniami w formie plastycznej i słownej, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, Metody i formy realizacji projektu: -słowne,oglądowe, zadań stawianych do wykonania, indywidualnie, z całą grupą, z rodzicami Wybór tematu: Praca metodą projektu edukacyjnego po raz kolejny okazała się być świetnym sposobem na zdobywanie wiedzy w ciekawy sposób. Tym razem dzieci z grupy Czarodzieje przez 2 tygodnie zgłębiały tajemnice chleba. Wybierając temat miałyśmy na uwadze kształtowanie u dzieci zachowań prozdrowotnych, budzenie ciekawości otaczającego je świata jego zmieniającej się rzeczywistości, jak również szacunku do ludzkiej pracy i jej wytworów. Pieczenie chleba w dawnych czasach było ciężką pracą i trudnym zadaniem, dlatego chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. W dzisiejszych czasach w nadmiarze wszystkiego coraz szybciej zanika szacunek jakim był darzony ten codzienny pokarm i praca z nim związana. Dziś nie zjedzony chleb czy bułki często są wyrzucane. Sięgając po chleb jako temat edukacyjny dla dzieci chciałyśmy pokazać im, ile trudu oraz pracy wielu osób potrzeba by powstał chleb podstawa naszego codziennego pożywienia. Przebieg projektu faza I: Naszą przygodę z chlebem rozpoczęliśmy od sprawdzenia wiedzy dzieci, Najpierw utworzyliśmy siatkę tego co o chlebie wiemy, następnie dzieci zaczęły się zastanawiać: Co o chlebie chcemy wiedzieć? tak powstała siatka pytań.

Przebieg projektu faza II Wszystkie nasze aktywności związane były z tematem projektu. Dzieci poznały zabawy i piosenki o chlebie, pracy młynarza, rolnika i piekarza. Bochenek chleba oraz inne odmiany pieczywa były inspiracją do zabaw matematycznych, językowych i do prowadzenia zabaw badawczych, rozwijania wyobraźni dzieci, umiejętności logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków. W ramach projektu powstał kącik badacza zachęcający do podejmowania przez dzieci aktywności badawczej, poznawczej oraz zabawowej. Odpowiedzi na postawione pytania szukaliśmy poprzez swoje działania i obserwacje. Równocześnie pytaliśmy oraz korzystaliśmy z pomocy naszych ekspertów studiowanie literatury, stworzenie biblioteczki oglądanie filmów edukacyjnych i bajek o powstawaniu i pieczeniu chleba wizyty ekspertów studentka AGH wycieczka do piekarni Edukacja plastyczna: Lepienie z plasteliny pieczywa, kolorowanie historyjki obrazkowej Od ziarenka do bochenka Założenie kącika badawczego gromadzenie różnych rodzajów chleba, zbóż, mąki Edukacja matematyczna: rozwijanie umiejętności liczenia, porównywania i mierzenia Edukacja ruchowa: zabawy ruchowe Układanie historyjek obrazkowych m.in. Od ziarenka do bochenka Zorganizowanie szwedzkiego stołu Degustacja różnego rodzaju pieczywa Przebieg projektu: faza III: podsumowanie i zakończenie Wystawki prac plastycznych w szatni. Zaproszenie rodziców na zajęcia otwarte

STWORZENIE SIATKI WIEDZY I PYTAŃ: SPOTKANIE Z EKSPERTEM STUDENTKA AGH

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE: MIERZYMY, WAŻYMY

WIZYTA W PIEKARNI:

OGLĄDANIE FILMÓW O POWSTANIU CHLEBA

UKŁADANIE HISTORYJKI OBRAZKOWEJ OD ZIARENKA DO BOCHENKA

SAMODZIELNE ROBIENIE KANAPEK SZWEDZKI STÓŁ PRZYGOTOWYWANIE MASY SOLNEJ NA ZAJĘCIA PLASTYCZNE:

WYKONYWANIE PRAC PLASTYCZNYCH O TEMATYCE CHLEBA:

STWORZENIE KĄCIKA CLEBA W SALI:

DEGUSTACJA RÓŻNEGO RODZAJU PIECZYWA:

POZNANIE ZIAREN KŁOSÓW ZBÓŻ