Mezopotamia. Kodeks Hammurabiego.

Podobne dokumenty
*12 Polska między wojnami

Autor: Sebastian Dzikowski Klasa: VI Temat: Rozum + doświadczenie = oświecenie (XVIII w.) Cele lekcji po zakończonych zajęciach uczeń: pamięta: -

Stosunki polsko - krzyżackie

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

6 W średniowiecznym mieście

8 W przemysłowym mieście

KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Gospodarka średniowiecznej Europy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY Klasy IV VI. CELE NAUCZANIA PRZYRODY Celem nauczania przyrody w szkole podstawowej jest:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Konspekt lekcji matematyki

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeństwie. Cele oceniania na lekcjach wos. i umiejętności wynikających z programu nauczania.

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

TRZY KONSPEKTY LEKCJI Z HISTORII REGIONALNEJ DLA KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Przedmiotowy system oceniania z geografii. w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino. we Wrześni

P RZEDM IO TO WE ZASAD Y OCENI ANI A

Przedmiotowy system oceniania z geografii w Zespole Szkół. Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Pierwsze wolne elekcje.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PRZYRODA KLASA IV SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM. POLONII W SŁUPSKU

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Opracowała: Joanna Wieczorek

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA - PRZYRODA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

Na polowaniu z Wielkomiludem

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY. w klasach IV i VI Szkoły Podstawowej w Czerniewie

2 Unia Polski z Litwą

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM DWUJĘZYCZNEGO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Konspekt lekcji plastyki w klasie VI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Zespole Szkół nr 1 w Malborku (Szkoła podstawowa)

im. Wojska Polskiego w Przemkowie

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu zajęcia techniczne w w Szkole Podstawowej w Mordarce

Zasady oceniania na lekcjach historii i społeczeństwa

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z geografii w klasie I gimnazjum Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: - opanował wiadomości i

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Konspekt lekcji otwartej języka polskiego w I klasie liceum ogólnokształcącego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII W GIMNAZJUM NR 3 W MIELCU Oparty o Wewnątrzszkolny System Oceniania ZSO nr1 w Mielcu

- obserwacji ucznia i udziału w zajęciach, dyskusjach, praca w grupie, wypełnianie poleceń

1. Roland rycerz średniowieczny

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA DLA KLAS TRZECICH GIMNAZJUM.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. Przedmiotowy System Oceniania został opracowany na podstawie:

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA MARLENA MIKORSKA GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W BOGUSZYCACH

1. Obywatel w urzędzie gminy

GEOGRAFIA PRZEDMIOTOWE ZASADY OCEANIANIA. Geografia uczy myśleć naukowo, czuć estetycznie, działać praktycznie. W. Nałkowski

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI 4-6. Warunkiem pozytywnej oceny jest regularna obecność ucznia na lekcji lub obecność nieregularna

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLASY VI SZKOŁA PODSTAWOWA W SKRZATUSZU

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach

WMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASACH VII-VIII SZKOŁY PODSTWOWEJ. obowiązujące od roku szkolnego 2017/2018

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

KONSPEKT LEKCJI. PRZEDMIOT NAUCZANIA: RACHUNKOWOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW KLASA: IV Technikum Ekonomiczne CZAS: 2 GODZINY LEKCYJNE

Transkrypt:

Literka.pl Mezopotamia. Kodeks Hammurabiego. Data dodania: 2011-05-24 16:27:11 Autor: Anna Zarzycka-Tomalska Treści programowe: powstanie państwa babilońskiego Kodeks Hammurabiego Osiągnięcia cywilizacyjne KONSPEKT LEKCJI HISTORII KLASA I GIMNAZJUMTyp lekcji lekcja wprowadzająca nowe treści. Dział programowy Starożytny Wschód. Treści programowe: - powstanie państwa babilońskiego - Kodeks Hammurabiego - Osiągnięcia cywilizacyjne Temat: Mezopotamia. Kodeks Hammurabiego. Cele dydaktyczno- wychowawcze: Po lekcji uczniowie powinien: - pamięta: pojęcia cywilizacja, Międzyrzecze, państwo, kodeks, monarchia

despotyczna, pismo klinowe, Sumerowie, dorzecza, - postać króla Hammurabiego. - Rozumie: wymienione wyżej pojęcia - Potrafi: prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji - Wskazać na mapie Babilon - Scharakteryzować monarchię despotyczna na przykładzie rządów Hammurabiego - Umie określić położenie geograficzne Mezopotamii. - Zna jakie warunki życia panowały w Mezopotamii - Umie wymienić nazwy głównych rzek- Tygrys i Eufrat - Umie wskazać lokalizacje rzek na mapie - Wie jaką rolę w życiu miast odgrywali kupcy i handel - Zna nazwę I ludu osiadłego w IV stuleciu na południu Mezopotamii - Potrafi wymienić osiągnięcia cywilizacyjne - Umie opisać miasto Babilon - Umie ocenić myśl przewodnią kodeksu, wie kto podlegał władcy i jakie miał obowiązki W trakcie lekcji uczeń kształci umiejętności uniwersalne: -efektywne współdziałanie w zespole skuteczne porozumiewanie się - twórcze rozwiązywanie problemów - poszukiwanie i wykorzystywanie informacji pochodzących z różnych źródeł - planowanie własnych zainteresowań - rozwijanie własnych zainteresowań Czas : 2 godzina lekcyjna

Metoda (y): praca z podręcznikiem, praca z tekstem źródłowym, praca w grupie, rozmowa nauczająca, Środki dydaktyczne: - Jankowiak S., Razem przez wieki. Podręcznik dla pierwszej klasy gimnazjum, Wydawnictwo Arka, Poznań 2000, ss. 23-26 - Arkusze papieru, pisaki, gazety. - Laroussr Gallimord, Encyklopedia, Odkrycia młodych, nr 10. Babilonia i Mezopotamia, ss. 146-147 - Encyklopedia Starożytność, tom I - Mapa ścienna, atlasy szkolne - Tekst źródłowy Przebieg lekcji I. Czynności organizacyjno- porządkowe II. Realizacja nowych treści Temat: Mezopotamia. 1. Ustalenie porządku omawiania zagadnień lekcyjnych.

Nauczyciel omawia warunki życia w Mezopotamii. Wskazuje na mapie położenie geograficznego Mezopotamii, wyznaczony uczeń pokazuje na mapie ściennej, pozostali uczniowie korzystają z atlasu szkolnego. określa rolę rzek Eufratu i Tygrysu w gospodarce, Przedstawienie środowiska naturalnego kraju, klimatycznego i uprawę ziemi. Zapis notatki z możliwością sięgania do podręcznika. Redagowanie notatki. 1. Warunki życia w Mezopotamii. Mezopotamia to ziemia leżąca między rzekami Tygrysem i Eufratem. Jednym z ważnych czynników lekcji jest wprowadzenie nazwy pierwszego ludu osiadłego w IV stuleciu zamieszkującym południe Mezopotamii Sumerowie. Kim byli Sumerowie? Zapis notatki : 2. Ludność. Pierwszym ludem, który zamieszkał Mezopotamię byli Sumerowie, stworzyli najstarszą cywilizację istniejącą od 3500do 2000. Nauczyciel dzieli klasę na kilka grup zadanie klasy polega na zapoznaniu się z tekstem podręcznika i przygotowanie do krótkiego opowiadania na pytania: Co przyczyniło się do rozwoju handlu?

Jakie towary sprzedawali kupcy w sąsiednich miastach? Dlaczego nie wystarczały kupcom umowy ustne? Dlaczego prowadzono ujednolocenie miary wagi, długości i powierzchni. Uczniowie biorą aktywny udział w lekcji. Odpowiadają na zadane im pytania. Zapis notatki: 3. Rozwój handlu wprowadzenie ujednolicenia miary wagi, długości i powierzchni. 4. Osiągnięcia cywilizacyjne. Uczniowie przedstawiają osiągnięcia cywilizacyjne Sumerów: pismo klinowe, szkoły, określenie wielkości, ciężkość przedmiotów, liczba zero, system sześćdziesiątkowy, sztuka budowania z suszonej cegły, zdobnictwo barwne, wzory ceramiki, wysoki poziom medycyny. Nauczyciel pokazuje ilustracje przedstawiająceówczesne budownictwo. Uczniowie umiejętnie prowadzeni przez nauczyciela oglądają ilustracje miasta Ur, Uruk, Mari, dochodzą do wniosku, że miasta są źródłem wiedzy o Mezopotamii. Oceniają w kategoriach estetycznych jednym się podobają innym nie. Mezopotamia stanowiąca wzory dla dalszych cywilizacji. Nauczyciel komentuje, że nie wszystkim muszą się podobać, gdyż gusty mogą być różne (o gustach się nie dyskutuje) Zapis notatki: 5. Babilon jako największe miasto Mezopotamii. Uczniowie na podstawie ilustracji i tekstu opisują miasto Babilon jako największe miasto Mezopotamii. Oglądają Babilon oraz miasto Mari. Szukają na ilustracji mostów na Eufracie, bram miejskich, świątyń, głównych ulic miast, który Babilończycy nazywali: Ulicą którą aby nie kroczył nigdy żaden wróg.

Nauczyciel rozdaje kartki na których znajdują się ćwiczenia polegające na wpisaniu właściwych wyrazów w odpowiednie miejsca. Uczniowie rozwiązują ćwiczenia (ok. 6min.)nauczyciel wprowadza metodę programu liniowego. Wyznaczony uczeń czyta uzupełnione ćwiczenie, a reszta klasy pod kierunkiem nauczyciela sprawdza ich poprawność. Drugie ćwiczenie ma na celu porównanie Egiptu z Mezopotamią. III Rekapitulacja pierwotna Dla podsumowania lekcji nauczyciel zadaje kilka pytań dla sprawdzenia wiedzy zdobytej podczas lekcji. - Jak nazywało się największe miasto w Mezopotamii? - Jaką rolę odgrywało miasto w handlu i gospodarce? - Jak wyglądała organizacja państwa - Jaka była hierarchia społeczna w państwie. - Dlaczego na obszarach Mezopotamii żyło więcej mieszkańców niż na terenach przyległych? Odpowiadają wyznaczeni uczniowie, którzy mogą posługiwać się zapisem z zeszytu oraz treścią zamieszczoną w podręczniku. Stanowi to próbę utrwalenia poznanych treści na lekcji. (duża aktywność) IV. Ocena pracy uczniów na lekcji. Udzielenie wielu pochwał w trakcie lekcji. Uczniowie otrzymują za udział w lekcji wiele wysokich ocen i plusów z aktywność.

Nauczyciel zapisuje na tablicy nazwę twórcy państwa babilońskiego Hammurabiego Nauczyciel zapoznaje uczniów z pojęciami: kodeks Hammurabiego, władca despotyczny Zapis notatki: 1. Hammurabi władca panujący w Babilonii w XVIII w. p.n.e. (1792-1750) król ustawodawca. 2.Przyczyny spisania praw. Uczniowie odpowiadają na pytania: Jak w dawnych czasach ludzie wydawali wyroki? Czy konieczne było wprowadzenie spisu praw? Czy osoby biedne mogły liczyć na popiekę i oparcie u sędziów których nie interesowała prawda, sprawiedliwość, ale własne korzyści? Czy spisanie prawa przyczyniło uprządkowania państwa i zmniejszenia niesprawiedliwości? Zapis notatki: 3.Kodeks Hammurabiego kodeks- to zbiór praw 4. Władza Hammurabiego Nauczyciel odczytuje tekst źródłowy fragment kodeksu Hammurabiego. Wyjaśniają zasadę: oko za oko, ząb za ząb Jak rozumiesz tę zasadę? W jaki sposób wszystkie zbiory praw karały winnych? Jaką władzę w państwie miał Hammurabi?

Król dowodził armią, przyjmował posłów od innych władców, zawierał przymierza bądź wypowiadał im wojnę. Rozbudował prawa, wydawał wyroki w sprawach sądowych, mianował urzędników, opiekował się świątyniami, składał ofiary bogom. Uczniowie oglądają ilustrację obrazującą STELE kodeksu praw Hammurabiego. Odnaleziony w 1901 roku w Suizie. Zawierający 282 artykuły prawa, Dlaczego rzeźbiarz pokazał na steli boga siedzącego na tronie a Hammurabiego stojącego? Uczniowie ustalili, że król otrzymał władzę od Boga i stąd wszystkie jego postanowienia maja boską moc. I Nauczyciel dzieli klasę na zespoły, którym przydziela zadania: Zespół I Wybierzcie spośród siebie kierownika zespołu, sekretarza i sprawozdawcę. Wyobraźcie sobie, że żyjecie w XVIII w. p.n. e. W państwie króla Hammurabiego. Jesteście pracownikami redakcji gazety codziennej Życie Babilonu. Waszym zadaniem będzie przygotowanie rubryki dotyczącej prawa. Zespół II Waszym zadanie będzie przygotowanie rubryki dotyczącej władcy. Zespół III Waszym zadanie będzie przygotowanie rubryki dotyczącej gospodarki. Zespół IV Waszym zadanie będzie przygotowanie rubryki dotyczącej wynalazków. Uczniowie pracują w grupach ok. 15 minut przygotowują materiał do gazety codziennej Życie Babilonu zgodnie z przydzielonymi tematami.

Prezentacja Poszczególne zespoły przedstawiają efekty swojej pracy. Wszystkie cztery małe plakaty zostają naklejone na duży arkusz papieru. Tak zredagowana strona gazety może zostać umieszczona na gazecie w klasie. Rekapitulacja pierwotna Uczniowie dokonują charakterystyki władzy despotycznej. Dzielą się uwagami na temat pracy w grupie i pełnionych przez siebie ról. Zadanie pracy domowej Wyobraź sobie, że jesteś kronikarzem. Opisz jeden dzień władcy. Czym się zajmował Hammurabi. Ocena pracy uczniów na lekcji. Udzielenie plusów za aktywność. Dane autora: Anna Zarzycka-Tomalska Literka.pl Literka.pl