Na polowaniu z Wielkomiludem

Podobne dokumenty
Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Jaki utwór nazywamy bajką?

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

*12 Polska między wojnami

Temat: Odejmowanie w pamięci

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

Scenariusz zajęć nr 4

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Temat: Pole równoległoboku.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Rozdział 13. Europa Świętego Przymierza

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

ŁĄCZENIE REZYSTORÓW. POMIAR REZYSTANCJI

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

tajfun wichura zefirek cyklon WIATR wietrzyk wicher orkan nawałnica huragan trąba powietrzna

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz lekcji Tworzenie prostych animacji

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Temat: Bezpieczny w ruchu drogowym praca z programem edukacyjnym BERDE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

W otwartym oknie w zakładce Ogólne znajdujemy opcje Podpis. Po zaznaczeniu pola wyboru, w edytorze możemy zredagować dołączaną treść.

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Jak korzystać z zasobu książek elektronicznych Małopolskie Biblioteki Publiczne platformy IBUK Libra

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Wyprawy w przeszłość i przyszłość Temat: Jak będzie wyglądać świat za 200 lat

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Dziennikarze przyszłości

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

Niska samoocena a wyniki w nauce.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Skarby naszego kraju Temat: Bogactwa naturalne pokłady węgla

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

, PAKIET 105, SCENARIUSZE LEKCJI,

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

, PAKIET 142, SCENARIUSZE LEKCJI,

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Witajcie w nowym roku! Temat: Siedem dni tygodnia

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Transkrypt:

Na polowaniu z Wielkomiludem Cele lekcji wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z tekstu wyszukiwanie odpowiednich fragmentów tekstu tworzenie rodziny wyrazów analiza budowy wyrazów redagowanie opisu i opowiadania Metody i techniki rozmowa karta pracy praca z tekstem Formy pracy jednostkowa grupowa zbiorowa Materiały i środki dydaktyczne multipodręcznik Język polski. Między nami 4, s. 293 298 karta pracy Nauczyciel posługuje się multipodręcznikiem, korzystając z pomocy rzutnika lub tablicy multimedialnej. Czas realizacji 2 godziny lekcyjne 1

Przebieg lekcji 1. Rozmowa na temat snów i śnienia Pytania dla uczniów: Co się wam śniło ubiegłej nocy? Jakie sny lubicie najbardziej i dlaczego? Jakie uczucia wzbudzają w was wasze sny? 2. Tworzenie rodziny wyrazów do słowa sen Wchodzimy do menu umieszczonego w prawym dolnym rogu ekranu i wybieramy ikonę. Następnie klikamy w ikonę i zapisujemy słowo sen. Najlepiej przygotować tablicę jeszcze przed rozpoczęciem lekcji, tak żeby w czasie wykonywania zadania wszystko było już gotowe. Prosimy uczniów o utworzenie rodziny wyrazów słowa sen. Wyrazy zapisujemy na tablicy, używając ikony. Następnie prosimy uczniów, żeby podali, które z zapisanych wyrazów rozumiemy także w sposób przenośny. Zaznaczamy je za pomocą narzędzia i wspólnie podajemy znaczenie metaforyczne. 3. Słuchanie fragmentu książki Wielkomilud i śledzenie tekstu Prosimy uczniów o uruchomienie multipodręcznika. Klikamy w ikonę i odtwarzamy fragment powieści. Uczniowie słuchają nagrania i jednocześnie śledzą tekst, zaznaczając za pomocą narzędzia wyrazy, które wydają się im dziwne i niezrozumiałe. Polecenie dla uczniów: W trakcie słuchania zaznaczcie wyrazy, które mają dziwne brzmienie lub są dla was niezrozumiałe. 2

4. Opis ilustracji do tekstu Przechodzimy do strony 294 i powiększamy za pomocą narzędzia znajdujący się tam obrazek. A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 4. Między nami. Multipodręcznik, str. 294 Polecenie dla uczniów: Powiedzcie, co przedstawia rysunek. Odwołajcie się do odpowiednich fragmentów tekstu. 5. Sformułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu (zadanie 1, s. 297) Wyświetlamy zadanie 1a. Uczniowie ustnie odpowiadają na pytania, cytując odpowiednie fragmenty tekstu. Nauczyciel zapisuje odpowiedzi pod poleceniem lub obok pytań, korzystając z funkcji. 6. Przedstawienie Wielkomiluda (zadanie 3, s. 297) Powiększamy zadanie 3a. Wspólnie wyjaśniamy znaczenie imienia bohatera. Wyrazy, od których imię powstało, nauczyciel zapisuje odpowiednio pod strzałkami, używając. 3

Następnie usuwamy zapisane wyrazy. Rozdajemy uczniom karty pracy i wyświetlamy zadanie 3b. Omawiamy polecenie, zakreślając za pomocą narzędzia wyrazy i sformułowania: fragmenty tekstu, wygląd, kim jest i czym się zajmuje, cechy zachowania. Uczniowie swoje odpowiedzi zapisują w odpowiednich miejscach karty pracy (chmurki 1, 2, 3). Część potrzebnych informacji zdobyli już w trakcie wykonywania poprzednich poleceń. Po sprawdzeniu poprawności wykonania zadania wyświetlamy zadanie 3c i wspólnie je rozwiązujemy. Większość potrzebnych wyrazów uczniowie prawdopodobnie zaznaczyli w trakcie słuchania fragmentu książki. Odpowiedzi wpisujemy przy użyciu. Po zakończeniu pracy prosimy uczniów o sformułowanie wniosku na temat tego, jak się wypowiada Wielkomilud. Wniosek uczniowie zapisują w odpowiednim miejscu karty pracy (chmurka 4). Aby podsumować ćwiczenie, polecamy uczniom wykonanie zadania 1b z karty pracy. Po upływie wyznaczonego czasu prosimy kilkoro uczniów o odczytanie swoich prac. Najlepsze z nich możemy nagrodzić na przykład plusem lub oceną bardzo dobrą. 4

7. Opis snów (zadania 4 i 5, s. 298) Wyświetlamy zadanie 4, dzielimy uczniów na grupy i wyjaśniamy polecenie. A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 4. Między nami. Multipodręcznik, str. 298 Uczniowie swoje odpowiedzi zapisują na karcie pracy (karta pracy, zadanie 2) w pierwszej kolumnie tabeli. Po wykonaniu zadania sprawdzamy jego poprawność odpowiedzi nauczyciel może wpisać w odpowiednich miejscach tabeli, używając. Najpierw zapisuje informacje dotyczące pierwszego snu, usuwa je i przechodzi do zapisywania informacji dotyczących drugiego snu. Uczniowie informacje dotyczące drugiego snu (tego, nad którym nie pracowali w grupie) zapisują w drugiej kolumnie tabeli. W trakcie omawiania właściwości snu i reakcji śpiących warto nawiązać do odpowiednich fragmentów tekstu, zwłaszcza do słowniczka znajdującego się na marginesie tekstu. Wyświetlamy zadanie 5. A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 4. Między nami. Multipodręcznik, str. 298 Uczniowie mogą je wykonać samodzielnie lub w tych samych zespołach. Swoje pomysły zapisują w trzeciej kolumnie tabeli na karcie pracy (karta pracy, zadanie 2). Chętni uczniowie przedstawiają swoje propozycje. Najciekawsze nazwy możemy zapisać pod poleceniem 5, korzystając z. 8. Zapisanie tematu lekcji Uczniowie mogą sami zaproponować temat lekcji. Temat dyktujemy. Uczniowie zapisują go w zeszycie i wklejają kartę pracy. 9. Praca domowa (zadanie 6, s. 298) Wyświetlamy polecenie i omawiamy je wspólnie z uczniami. A. Łuczak, A. Murdzek, Język polski 4. Między nami. Multipodręcznik, str. 298 5

Karta pracy 1. a) Przedstaw Wielkomiluda. W tym celu odpowiedz na pytania. Kim jest i czym się zajmuje? Jak wygląda? Jak się zachowuje? Jak się wypowiada? b) Opisz Wielkomiluda. Użyj co najmniej 5 zdań.

2. Uzupełnij tabelę. nazwa snu typ snu właściwości snu (jaki jest?) reakcje śniących (co się z nimi dzieje?) UPOLOWANE SNY