SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

W planie dydaktycznym założono 172 godziny w ciągu roku. Treści podstawy programowej. Propozycje środków dydaktycznych. Temat (rozumiany jako lekcja)

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Wśród prostokątów o jednakowym obwodzie największe pole. ma kwadrat. Scenariusz zajęć z pytaniem problemowym dla. gimnazjalistów.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Sposoby przedstawiania algorytmów

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Zajęcia dodatkowe z matematyki dla klasy II i III gimnazjum

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

4. Postęp arytmetyczny i geometryczny. Wartość bezwzględna, potęgowanie i pierwiastkowanie liczb rzeczywistych.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI. Temat: Podzielność liczb całkowitych Cel: Uczeń tworzy łańcuch argumentów i uzasadnia jego poprawność

KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

Temat: Pole równoległoboku.

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA MATEMATYKI DLA KLASY II A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ w Publicznym Gimnazjum Integracyjnym nr 47 w Łodzi

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Wymagania na poszczególne oceny w klasie II gimnazjum do programu nauczania MATEMATYKA NA CZASIE

ROK SZKOLNY 2017/2018 WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY:

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA MATEMATYKI DLA KLASY III A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ w Publicznym Gimnazjum Integracyjnym nr 47 w Łodzi

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

PRÓBNA NOWA MATURA z WSiP. Matematyka dla klasy 2 Poziom podstawowy. Zasady oceniania zadań

Przykładowe zadania na kółko matematyczne dla uczniów gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Jarosław Wróblewski Matematyka Elementarna, lato 2014/15

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - wprowadzenie. Etap 2 - algorytm 3. Sztuka szybkiego liczenia Cz.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI W OPARCIU O PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ I PROGRAM NAUCZANIA MATEMATYKA 2001 DLA KLASY DRUGIEJ

Temat 20. Techniki algorytmiczne

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Tematyka do egzaminu ustnego z matematyki. 3 semestr LO dla dorosłych

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

TWÓJ KOD. do elektronicznego zeszytu ćwiczeń ZNAJDUJE SIĘ W ŚRODKU

Przedmiotowe zasady oceniania i wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy drugiej gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE II GIMNAZJUM

Programowanie i techniki algorytmiczne

1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu oraz zapoznanie z celami zajęć.

Do gimnazjum by dobrze zakończyć! Do liceum by dobrze zacząć! MATEMATYKA. Na dobry start do liceum. Zadania. Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Projekt Era inżyniera pewna lokata na przyszłość jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

CIĄGI wiadomości podstawowe

Skrypt 23. Przygotowanie do egzaminu Pierwiastki

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Wymagania edukacyjne z matematyki klasa II technikum

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

Luty 2001 Algorytmy (7) 2000/2001

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SZCZEGÓŁOWA TEMATYKA WARSZTATÓW MATEMATYCZNYCH Z PITAGORASEM NA TY

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Jarosław Wróblewski Matematyka Elementarna, zima 2015/16

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Egzamin gimnazjalny z matematyki 2016 analiza

1. LICZBY DZIAŁ Z PODRĘCZNIKA L.P. NaCoBeZu kryteria sukcesu w języku ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

ZESPÓŁ SZKÓŁ W OBRZYCKU

Lista 2 logika i zbiory. Zad 1. Dane są zbiory A i B. Sprawdź, czy zachodzi któraś z relacji:. Wyznacz.

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Konstrukcja odcinków niewymiernych z wykorzystaniem. Twierdzenia Pitagorasa.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Anna Wołoszyn 2. Grupa docelowa: klasa 1 Gimnazjum 3. Liczba godzin: 2 4. Temat zajęć: Trójkąt Pascala. Wykorzystanie trójkąta Pascala we wzorach skróconego mnożenia 5. Cele zajęć: rozwijanie świadomości u uczniów możliwości samodzielnego wyprowadzania potrzebnych wzorów zapoznanie się z pojęciem trójkąt Pascala - jak go utworzyć i gdzie może być wykorzystany kształtowanie umiejętności stosowania wzorów skróconego mnożenia poprzez graficzną prezentację dowodów w prezentacji multimedialnej przybliżenie sylwetki znanego matematyka Blaise Pascal kształtowanie umiejętności wypowiadania działań matematycznych z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań kształtowanie spostrzegawczości 6. Metody i techniki pracy: pogadanka, metoda problemowa, burza mózgów, prezentacja multimedialna wzorów, symulacja komputerowa trójkąta Pascala, praca z komputerem, ćwiczenia uzupełniające. 7. Materiały dydaktyczne: 8. Literatura: prezentacja multimedialna dot. Wzorów skróconego mnożenia oraz opisująca twórczość Pascala symulacja komputerowa trójkąta Pascala plansze z Trójkątami Pascala (liczby podzielne przez 2, 3, 4, 6.) 9. Przebieg zajęć: Materiały do warsztatu: Gdy intuicja zawodzi, czyli szkolne zmagania z nieskończonością Gdańskie Wydawnictwo Naukowe 2009r. Symulacja komputerowa Trójkąta Pascala: http://www.jakubas.pl/matematyka/16-ne- Pa-Si-Fi/Ne-Pa-Si-Fi.htm ETAP-1: powtórzenie wiadomości potrzebnych do realizacji tematu Lekcja rozpoczyna się od przypomnienia wiadomości o wyrażeniach algebraicznych, wzorach skróconego mnożenia i ich zastosowań. Omówienie metod rozkładu wyrażeń algebraicznych na czynniki, wyłączanie wspólnego czynnika poza nawias grupowanie wyrazów i wyłączanie wspólnego czynnika poza nawias. Nauczyciel wspomaga się prezentacja multimedialną dot. Wyrażeń algebraicznych. Nauczyciel rozdaje kartki z układanką dotyczącą wyrażeń algebraicznych, proponuje pracę samodzielną. Uczniowie wykonują obliczenia w zeszycie, następnie łączą liczbę z literą, odczytują hasło.

Zadanie 1 Rozwiąż zadania, a następnie połącz liczbę z literą. Odczytaj HASŁO: 1 (x + 1)(x + 3) P x 2 + 2x + 1 2 (x - 5)(x - 2) L (x - 2) (x + 2) 3 (5 + x)(2x - 1) T x 2 + 4x + 3 4 (x - 4)(x + 4) J x 2-16 5 (7 + y)(7 - y) A x 2 +2xy + y 2 6 2x(y + x) Ó 2x 2 +9x - 5 7 (x 5)3x R x 2 7x +10 8 (x + 1) 2 S 25 10x + x 2 9 (x +y) 2 A x 2-1 10 (5 x) 2 C 4x 2-12x + 9 11 (2x 3) 2 T 3x 2-15x 12 (x 1)(x + 1) K 49 y 2 13 4 x 2 Ą 2xy + 2x 2 14 x 2-6x + 9 A (x - 3) 2 ETAP-2: wprowadzenie Nauczyciel wprowadza uczniów do tematu pytaniem retorycznym, czy chcieliby wyprowadzać sami wzory skróconego mnożenia np. (x + y) 8. Na pewno uczniowie wyrażą chęć poznać metodę łatwego i szybkiego wyprowadzania potrzebnego wzoru. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wyprowadzili kilka wzorów za pomocą mnożenia sum i wypisali współczynniki liczbowe przy kolejnych jednomianach. Nauczyciel motywuje uczniów do pracy tłumacząc, że wykonana przez nich praca pozwoli znaleźć zależność, która potem będzie bardzo przydatna. ETAP-3: realizacja Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadnie 2. Zauważają, że jest to trójkątna tablica której pierwszy wiersz stanowi liczba 1, a każdy powstaje w ten sposób, że pod każdymi dwoma sąsiednimi wyrazami poprzedniego wiersza pisze się ich sumę, a na początku i na końcu każdego nowego wiersza dopisuje się jedynki. Wskazówka: Należy zwrócid uwagę uczniom, aby zapisywali wielomiany w postaci uporządkowanej od najwyższej potęgi do najniższej oraz na dokładnośd obliczeo.

Zadanie 2 Zapisz rozwiązanie Wypisz współczynniki liczbowe (a+b) 0 = (a+b) 1 = (a+b) 2 = (a+b) 3 = Następnie nauczyciel pokazuje planszę z trójkątem Pascala oraz przedstawia symulacje komputerową programu dostępnego w Internecie Pana Eugeniusz Jakubas (http://www.jakubas.pl/matematyka/16-ne-pa-si-fi/ne-pa-si-fi.htm). Uczniowie samodzielnie uruchamiają program oraz tworzą różne trójkąty Pascala dla dowolnego n. Uczniowie korzystając z komputerów mają za zadnie znaleźć informacje oraz przedstawić kilka faktów z życiorysu Blaise Pascala. Nauczyciel przedstawia wzór na sześcian sumy: (a+b) 3 =a 3 +3a 2 b+3ab 2 +b 3 Aby uzasadnić wzór sugeruje wykonanie mnożenie z zadania 3 (dla ułatwienia sugeruje wykorzystać wzór na kwadrat sumy): Zadanie 3 (a+b) 3 =(a+b) 2 (a+b)=(a 2 +2ab+b 2 )(a+b)=. Rozwiązanie: (a+b) 3 =(a+b) 2 (a+b)=(a 2 +2ab+b 2 )(a+b)= a 3 +2a 2 b+ab 2 +a 2 b+2ab 2 +b 3 =a 3 +3a 2 b+3ab 2 +b 3

Nauczyciel zachęca uczniów, by zaobserwowali co dzieje się z wykładnikami potęg dla kolejnych wzorów oraz obliczyli jakie są sumy wykładników w poszczególnych parach? Wskazówka: Należy zwrócić uwagę, że jeśli nie ma jednej ze zmiennych to znaczy, że jej wykładnik jest zerem. Zapis (a+b) 3 = a 3 +3a 2 b+3ab 2 +b 3 = a 3 b 0 +3a 2 b 1 +3a 1 b 2 +a 0 b 3 Zadanie 4 Wzory Potęga Pary wykładników w kolejnych jednomianach (a + b) 2 2 (a + b) 3 3 (a + b) 4 4 (a + b) 5 5 Rozwiązanie zadania 4 Wzory Potęga Pary wykładników w kolejnych jednomianach (a + b) 2 2 (a + b) 3 3 (a + b) 4 4 (a + b) 5 5 2, 0 1, 1 0, 2 Jakie są sumy wykładników w poszczególnych parach? 2.. 3, 0 2, 1 1, 2 0, 3 Jakie są sumy wykładników w poszczególnych parach? 3.. 4, 0 3, 1 2, 2 1, 3 0, 4 Jakie są sumy wykładników w poszczególnych parach? 4.. 5, 0 4, 1 3, 2 2, 3 1, 4 0, 5 Jakie są sumy wykładników w poszczególnych parach? 5. Uczniowie powinni bez problemu zauważyć zależności. Suma wykładników w każdym jednomianie jest stała. Nauczyciel przypomina uczniom, co się dzieje z liczbą ujemną w zależności od parzystości wykładnika. W wyrażeniu (a b) n liczba b jest ujemna dla wykładników nieparzystych, a dodatnia dla parzystych. Przykład: (a b) 5 = a 5 b 0 5a 4 b 1 + 10 a 3 b 2 10 a 2 b 3 + 5 ab 4 a 0 b 5 Pierwszy jednomian jest zawsze dodatni, wartość kolejnych zmienia się co drugi jednomian. Nauczyciel prosi uczniów o wyprowadzanie wzoru, o którym mówił na początku lekcji: Zadnie 5 Wyprowadź wzór: (x + y) 8 =

Po sprawdzeniu rozwiązania zadania, uczniowie wykonują kilka podobnych zadań do przećwiczenia nabytych umiejętności zadanie 6 Zadnie 6 (x 3) 4 =. (3x + 2y) 5 = (4 y) 6 =. ETAP-4: Podsumowanie Po sprawdzeniu wyników nauczyciel podsumowuje temat i prosi chętnych uczniów do wyznaczenia szóstego jednomianu wyrażenia (a + b) 17 Ciekawostki: Zadanie 7 Oblicz: 11 0 = 11 1 = 11 2 = 11 3 = 11 4 = 11 5 = Właściwość potęgi liczby 11 Jedyna w swoim rodzaju właściwość potęgi liczby 11. Potęgowanie w zadaniu 7 można wykonać bez mozolnego mnożenia, wystarczy zbudować piramidę cyfrową. 11 0 = 1 11 1 = 11 11 2 = 121 11 3 = 1331 11 4 = 14641 11 5 =161051 Na ostatnim miejscu stoi zawsze jedynka, dziesiątki każdej następnej potęgi równają się dziesiątką poprzedniej potęgi +jedność, setki równają się setkom poprzedniej+ dziesiątki itd. Liczby trójkątne 1 3 6 10 W matematyce liczba trójkątna to liczba, którą można przedstawić w postaci sumy kolejnych, początkowych liczb naturalnych. Kolejne liczby trójkątne to: 1, 3, 6, 10, 15, 21, 28, 36, 45, 55,

Nauczyciel pokazuję prezentacje multimedialną z trójkami Pascala. Na pierwszym slajdzie przedstawia zamalowane pola z liczbami podzielnymi przez 2. Następny slajd to pytanie do uczniów. Jakie liczby zostały zamalowane? Uczniowie powinni bez problemu odpowiedzieć, że liczby te są podzielne przez 3. Jeżeli zostanie czasu na lekcji można przedstawić zamalowane trójkąty Pascala z liczbami podzielnymi przez 4, 5 6, 15, 16, 17, 100, 153 itp. Zobaczmy co się stanie jeśli zamalujemy wszystkie pola z liczbami nieparzystymi, a pozostałe (czyli z liczbami parzystymi) pozostawimy puste. A teraz umieśćmy w podobnej sieci sześciokątnej pierwsze 64 wiersze trójkąta Pascala i zamalujmy analogiczne pola (czyli zamalowujemy pola zawierające liczby nieparzyste a pozostałe pozostawiamy puste...): Jak widać trójkąt Pascala kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Karta Pracy trójkąt Pascala Zadanie 1 Rozwiąż zadania, a następnie połącz liczbę z literą. Odczytaj HASŁO: 1 (x + 1)(x + 3) P x 2 + 2x + 1 2 (x - 5)(x - 2) L (x - 2) (x + 2) 3 (5 + x)(2x - 1) T x 2 + 4x + 3 4 (x - 4)(x + 4) J x 2-16 5 (7 + y)(7 - y) A x 2 +2xy + y 2 6 2x(y + x) Ó 2x 2 +9x - 5 7 (x 5)3x R x 2 7x +10 8 (x + 1) 2 S 25 10x + x 2 9 (x +y) 2 A x 2-1 10 (5 x) 2 C 4x 2-12x + 9 11 (2x 3) 2 T 3x 2-15x 12 (x 1)(x + 1) K 49 y 2 13 4 x 2 Ą 2xy + 2x 2 14 x 2-6x + 9 A (x - 3) 2

Zadanie 2 Zapisz rozwiązanie Wypisz współczynniki liczbowe (a+b) 0 = (a+b) 1 = (a+b) 2 = (a+b) 3 = Zadanie 3 Dokończ zadanie: (a+b) 3 =(a+b) 2 (a+b)=(a 2 +2ab+b 2 )(a+b)=. Zadanie 4 Uzupełnij puste miejsca w tabeli. Wzory Potęga Pary wykładników w kolejnych jednomianach (a + b) 2 2 (a + b) 3 3 (a + b) 4 4 (a + b) 5 5 Zadnie 5 Wyprowadź wzór: (x + y) 8 = Zadnie 6 Wyprowadź wzory: (x 3) 4 =. (3x + 2y) 5 = (4 y) 6 =. Zadanie 7 Oblicz: 11 0 =.. 11 1 =.. 11 2 =.. 11 3 =.. 11 4 =.. 10. Spostrzeżenia po realizacja: Nic tak nie ćwiczy pamięci, wyzwala kreatywności i uczy niesztampowego myślenia, jak rozwiązywanie zadań logicznych. Opisany sposób postępowania sprzyja nauczaniu matematyki, przyzwyczaja do skutecznego poszukiwania rożnych dróg prowadzących do celu, uczy dociekliwości oraz samodzielności. Lekcja prowadzona w oparciu o prezentację multimedialną wzbogacona symulacjami oraz pracą z komputerem staje się przyjemna i ciekawsza. Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis