Ogólnopolski Temat : Zbieramy prezenty. Kodowanie przy pomocy sekwencji kolorów lub owanie na platformie ozoblockly. Wiek: edukacja wczesnoszkolna, zajęcia komputerowe Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Zbliża się okres świąteczny, a wraz z nim czas ubierania choinki, składania życzeń i obdarowywania prezentami. Zaproponowany scenariusz zajęć nawiązuje do tradycji wręczania świątecznych upominków. Scenariusz uwzględnia różny wiek i możliwości rozwojowe dzieci, nauczyciel wybiera czy jego wychowankowie zakodują trasę przy pomocy kodów - sekwencji kolorowych kwadratów, czy zaują robota na platformie ozoblockly.pl. Cele ogólne Wprowadzenie w świąteczny klimat; Kształtowanie umiejętności swobodnej wypowiedzi; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Zapoznanie uczniów ze sposobem tworzenia kodu na platformie ozoblockly.pl; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 1
Cele operacyjne Dziecko: Stara się płynnie wypowiadać; Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów; Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt; Stara się uzupełniać kody starannie; Wie, w jaki sposób utworzyć na platformie ozoblockly.pl Stara się pracować w parach lub w zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Środki dydaktyczne: KARTA PRACY 01 lub KARTA PRACY 02, roboty edukacyjne Ozobot Bit lub Evo, karty kodów (tradycyjne lub graficzne), flamastry, sprzęt komputerowy z dostępem do internetu. Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały; Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane; Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota). Przebieg aktywności na zajęciach Przebieg zajęć Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach stworzycie trasę dla robotów o niezwykłym kształcie, nawiązującym już do zbliżających się świąt; Porozmawiaj z dziećmi o tradycji wręczania prezentów gwiazdkowych, zapytaj komu chcieliby najbardziej wręczyć prezent i co mogłoby być takim wymarzonym przez kogoś prezentem; www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 2
WERSJA ŁATWIEJSZA (kodowanie przez rysowanie) Zaprezentuj dzieciom KARTĘ PRACY 01 Wytłumacz na czym będzie polegało zadanie: ozobot musi dotrzeć od startu do mety (choinki). Dodatkową trudnością jest takie zakodowanie trasy dla Ozobota, żeby po drodze pozbierał wszystkie prezenty, zaczynając od tych, których jest najwięcej a kończąc na pojedynczym prezencie; Podziel dzieci na dwuosobowe zespoły i poproś o wykonanie zadania; Poproś zespoły o zaprezentowanie ich pracy. Przykładowa zakodowana trasa może wyglądać tak: Porównajcie sposób zakodowania tras, zastanówcie się, czy któryś jest najbardziej optymalny; Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 3
WERSJA TRUDNIEJSZA (owanie robotów Ozobot na platformie ozoblockly.pl) Zaprezentuj dzieciom KARTĘ PRACY 02 Wytłumacz na czym będzie polegało zadanie: ozobot musi dotrzeć od startu do mety (choinki). Dodatkową trudnością jest takie zakodowanie trasy dla Ozobota, żeby po drodze pozbierał wszystkie prezenty, zaczynając od tych, których jest najwięcej a kończąc na pojedynczym prezencie; Przypomnijcie wspólnie z dziećmi dostępne funkcjonalności platformy ozoblockly.pl oraz sposób tworzenia skryptu, kalibracji robota i wgrywania u; Omówcie kategorię komend nawigacja po linii ; Podziel dzieci na dwuosobowe zespoły i poproś o wykonanie zadania; Poproś zespoły o zaprezentowanie ich pracy, Przykładowe y mogą wyglądać tak: www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 4
www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 5
Porównajcie sposób zaowania tras, zastanówcie się, czy któryś jest najbardziej optymalny; Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 6
Karta pracy 02 Zbieramy prezenty
Karta pracy 01 Zbieramy prezenty
Karta pracy 01- rozwiązanie Zbieramy prezenty