Chemia jesienią. Profil chemiczny spotkanie II. mgr Ewelina Zielińska



Podobne dokumenty
Izolacja barwników roślinnych.

Odczyn roztworu Skala ph. Piotr Zawadzki i Aleksandra Jarocka

WYKRYWANIE OŁOWIU W WINIE

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CZEMU JESIENIĄ ŻÓŁKNĄ LIŚCIE.

Barwniki spożywcze. Anna Rychter i Michalina Kolan. II Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi i międzynarodowymi imienia Mikołaja

ĆWICZENIE 5 Barwniki roślinne. Ekstrakcja barwników asymilacyjnych. Rozpuszczalność chlorofilu

III-A. Chemia wspomaga nasze zdrowie

Realizacja eksperymentu wg instrukcji. Czy liść jest zielony, a tusz czarny?

Jaki kolor ma chlorofil?

ĆWICZENIE NR 1 Analiza ilościowa miareczkowanie zasady kwasem.

Jan Drzymała ANALIZA INSTRUMENTALNA SPEKTROSKOPIA W ŚWIETLE WIDZIALNYM I PODCZERWONYM

Rozświetlone laboratorium. mgr inż. Aleksandra Korbut dr inż. Ewelina Ortyl dr inż. Sonia Zielińska Jerzy Dąbrowski

Badanie odczynu roztworów za pomocą wskaźników pochodzenia naturalnego

Laboratorium 1. Izolacja i wykrywanie trucizn cz. 1

Pierwiastki bloku d. Zadanie 1.

I Szkolny Festiwal Nauki r.

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Instrukcja dla uczestnika

Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z metodą analizy jakościowej oraz własnościami fizykochemicznymi barwników fotosyntetycznych.

Materiały i tworzywa pochodzenia naturalnego

CHROMATOGRAFIA BARWNIKÓW ROŚLINNYCH

Zmiana barwy wskaźników w roztworach kwaśnych, obojętnych i zasadowych.

Kwasy karboksylowe. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości.

Czym poprawić kolor żółtek?

Bez fosforu w kukurydzy ani rusz!

BARWY W CHEMII Dr Emilia Obijalska Katedra Chemii Organicznej i Stosowanej UŁ

Ćwiczenie 50: Określanie tożsamości jonów (Farmakopea VII-IX ( )).

Analiza ekstraktów roślinnych metodą chromatografii cienkowarstwowej.

BARWY W CHEMII Dr Emilia Obijalska Katedra Chemii Organicznej i Stosowanej UŁ

Litowce i berylowce- lekcja powtórzeniowa, doświadczalna.

OP6 WIDZENIE BARWNE I FIZYCZNE POCHODZENIE BARW W PRZYRODZIE

Ewa Tulska, Adam Ekielski

SPEKTROSKOPOWA IDENTYFIKACJA I ANALIZA ILOŚCIOWA BARWNIKÓW ANTOCYJANOWYCH ORAZ WPŁYW KOMPLEKSOWANIA METALAMI NA WIDMA ABSORPCYJNE

Nazwa projektu: Kreatywni i innowacyjni uczniowie konkurencyjni na rynku pracy

FOTOSYNTEZA [ BAP_ doc ]

XXV KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW

Oznaczanie SO 2 w powietrzu atmosferycznym

Własności optyczne materii. Jak zachowuje się światło w zetknięciu z materią?

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015

KRYTERIA OCENIANIA ODPOWIEDZI Próbna Matura z OPERONEM. Chemia Poziom rozszerzony

ĆWICZENIE 3: CHROMATOGRAFIA PLANARNA

1.1 Reakcja trójchlorkiem antymonu

Warsztaty dla Rodziców. Wiosenne śniadanie. Warszawa r.

POWIETRZE. Mieszanina gazów stanowiąca atmosferę ziemską niezbędna do życia oraz wszelkich procesów utleniania, złożona ze składników stałych.

Temat: Glony przedstawiciele trzech królestw.

Protokół doświadczenia scripted inquiry GIMNAZJUM SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA. ZADANIE 1 Naturalne barwniki w życiu człowieka

Jak zmierzyć odczyn roztworu. - naturalne i syntetyczne wskaźniki ph.

Chemia. 3. Która z wymienionych substancji jest pierwiastkiem? A Powietrze. B Dwutlenek węgla. C Tlen. D Tlenek magnezu.

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 6 marca 2015 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

Ćwiczenie 4. Identyfikacja wybranych cukrów w oparciu o niektóre reakcje charakterystyczne

OTRZYMYWANIE ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH: PREPARATYKA TLENKÓW MIEDZI

PROJEKT BADAWCZY ZIELONE, CZERWONE DLACZEGO?

Jaki kolor widzisz? Doświadczenie pokazuje zjawisko męczenia się receptorów w oku oraz istnienie barw dopełniających. Zastosowanie/Słowa kluczowe

REAKCJE UTLENIAJĄCO-REDUKCYJNE

data ĆWICZENIE 12 BIOCHEMIA MOCZU Doświadczenie 1

TŁUSZCZE. Technologia gastronomiczna. Zespół Szkół Gospodarczych im Spytka Ligęzy w Rzeszowie

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW - rok szkolny 2016/2017 eliminacje rejonowe

REAKCJE CHARAKTERYSTYCZNE WYBRANYCH KATIONÓW

INNOWACYJNY SPOSÓB WAPNOWANIA PÓL

Chemia dla opornych, czyli zbiór doświadczeń do przeprowadzenia na zbiórce harcerskiej

Bratki - wdzięczna ozdoba balkonu i ogrodu

OTRZYMYWANIE ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH: PREPARATYKA TLENKÓW MIEDZI

3b 2. przedstawione na poniższych schematach. Uzupełnij obserwacje i wnioski z nich wynikające oraz równanie zachodzącej reakcji.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015

Wodorotlenki. n to liczba grup wodorotlenowych w cząsteczce wodorotlenku (równa wartościowości M)

Ćwiczenie 3. Otrzymywanie i badanie właściwości chemicznych alkanów, alkenów, alkinów i arenów.

XXIV KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW ROK SZKOLNY 2016/2017

a) Zapisz genotyp tego mężczyzny... oraz zaznacz poniżej (A, B, C lub D), jaki procent gamet tego mężczyzny będzie miało genotyp ax b.

PL B1. SIWIEC ANNA, Krosno, PL BUP 05/12. ANNA SIWIEC, Krosno, PL WUP 02/14. rzecz. pat. Grażyna Tomaszewska

ĆWICZENIE 5 MECHANIZMY PROMUJĄCE WZROST ROŚLIN

data ĆWICZENIE 7 DYSTRYBUCJA TKANKOWA AMIDOHYDROLAZ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO

Ocena zachowania się próbki w płomieniu

I Etap szkolny 16 listopada Imię i nazwisko ucznia: Arkusz zawiera 19 zadań. Liczba punktów możliwych do uzyskania: 39 pkt.

PODSTAWY BARWY, PIGMENTY CERAMICZNE

pobrano z

CHROMATOGRAFIA ADSORPCYJNA I PODZIAŁOWA. 1. Rozdział barwników roślinnych metodą chromatografii adsorpcyjnej (techniką kolumnową)

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW. Eliminacje szkolne I stopień

Zadanie 2. (0 1) Uzupełnij schemat reakcji estryfikacji. Wybierz spośród podanych wzór kwasu karboksylowego A albo B oraz wzór alkoholu 1 albo 2.

KWASY I WODOROTLENKI. 1. Poprawne nazwy kwasów H 2 S, H 2 SO 4, HNO 3, to:

Instrukcja dla uczestnika. II etap Konkursu. U z u p e ł n i j s w o j e d a n e p r z e d r o z p o c z ę c i e m r o z w i ą z y w a n i a z a d a ń

Analiza anionów nieorganicznych (Cl, Br, I, F, S 2 O 3, PO 4,CO 3

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

RADA UNII EUROPEJSKIEJ. Bruksela, 5 października 2010 r. (07.10) (OR. en) 14440/10 DENLEG 103

Wyznaczanie zależności współczynnika załamania światła od długości fali światła

ĆWICZENIE B: Oznaczenie zawartości chlorków i chromu (VI) w spoiwach mineralnych

Przykłady doświadczeń i eksperymentów przyrodniczych z wykorzystaniem pudełka pomysłów

ZWIĄZKI WĘGLA Z WODOREM 1) Uzupełnij i uzgodnij równania reakcji spalania całkowitego alkanów, alkenów i alkinów.

Fascynujący świat chemii

Ćwiczenie 5. Badanie właściwości chemicznych aldehydów, ketonów i kwasów karboksylowych. Synteza kwasu sulfanilowego.

Nieudane nawożenie jesienne- wysiej nawozy wieloskładnikowe wiosną!

Węglowodany (Cukry) Część 2. Związki wielofunkcyjne

SPRAWOZDANIE. warzywnictwa metodami ekologicznymi. pt.: OPRACOWANIE METOD PRZETWÓRSTWA WARZYW Z UPRAW EKOLOGICZNYCH I OCENA ICH JAKOŚCI

BADANIE WŁAŚCIWOŚCI FIZYKOCHEMICZNYCH AMINOKWASÓW

Laboratorium 3 Toksykologia żywności

WYKRYWANIE ZANIECZYSZCZEŃ WODY POWIERZA I GLEBY

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej dla uczniów klas maturalnych organizowany przez ZDCh UJ Etap I, zadania

Otrzymywanie i badanie właściwości chemicznych związków wanadu na różnych stopniach utlenienia.

Transkrypt:

Chemia jesienią Profil chemiczny spotkanie II mgr Ewelina Zielińska

Barwniki roślinne Do barwienia tkanin i innych przedmiotów codziennego użytku stosowane były już około 4000 lat p.n.e. w Chinach, Indiach i w Egipcie. W przemyśle spożywczym barwniki zastosowano stosunkowo niedawno.

Chromofory co to takiego? O barwie decyduje obecność pewnych grup, zwanych chromoforowymi. Chromofory, jeżeli są połączone z tzw. auksochromami (stają się barwnikami. Różnorodność barw zawdzięczamy specyficznej budowie grup chromoforowych. barwa jest wynikiem selektywnego pochłaniania energii promieniowania elektromagnetycznego (światła słonecznego lub sztucznego źródła) o określonej długości fali z zakresu 400-800 nm. Zielone liście pochłaniają promieniowanie o długości fali odpowiadającej barwie czerwonej, która jest dopełniającą do zielonej.

Chlorofil Najbardziej rozpowszechniony barwnik roślinny Występuje w liściach i zielonych częściach roślin niezbyt trwały- zieloną barwę zachowują tylko żywe nie uszkodzone tkanki. Rozkład chlorofilu następuje pod wpływem temperatury, enzymów, światła Chlorofil ma wcale nie takie słabe działanie bakteriostatyczne, a także zdolności regenerujące uszkodzone tkanki. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Karotenoidyv i ksantofile W chloroplastach żółte lub pomarańczowe barwniki Związki zawierające tylko węgiel i wodór to karoteny charakteryzują się obecnością w swoich cząsteczkach tlenu barwnikiem jest b-karoten W dużych ilościach ksantofile wyodrębniane są z nasion kukurydzy i z papryki. Stąd jego zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, jak również spożywczym (do barwienia masła, margaryny, itp.).

Karotenoidy W czerwonym ekstrakcie otrzymanym z papryki zidentyfikowano około 50 związków karotenoidowych. Olej palmowy nierafinowany zawiera głównie a- i b-karoteny. Jedynym barwnikiem karotenoidowym rozpuszczalnym w wodzie jest szafran. Otrzymuje się go ze znamion słupka kwiatowego Crocus sativus. Karotenoidy pod wpływem światła, temperatury i czynników utleniających ulegają różnym przemianom chemicznym. Widocznym ich efektem jest zmiana barwy i zapachu. Charakterystyczna pomarańczowo-żółta barwa zanika przechodząc w brunatną. Zaskakujący jest fakt, że karotenoidy występują również w zielonych częściach roślin.

Antocyjany Występują one w owocach, warzywach i w kwiatach. Jest o grupa barwników niebieskich, fioletowych, czerwonych i pomarańczowych, których barwa zależy od ph roztworu Najpopularniejsze antocyjany to: pelargonidyna, cyjanidyna i delfinidyna Barwniki antocyjanowe otrzymujemy z czarnych winogron, aroni, czarnej porzeczki, czarnego bzu, żurawin i z kwiatów czarnej malwy. Mają one zastoosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym

Również w skład wielu roślin występujących w przydomowych ogródkach wchodzą wrażliwe na zmiany ph antocyjany. Możecie eksperymentować z różnymi gatunkami roślin... Płatki pelargonii Antocyjan zawarty w płatkach pelargonii zmienia kolor z pomarańczowoczerwonego w środowisku kwaśnym na niebieski w środowisku zasadowym.

Kwas salicylowy po raz pierwszy został otrzymany przez wyodrębnienie go z kory wierzby Występuje w postaci białego, krystalicznego proszku lub bezbarwnych igiełek roztwór ma umiarkowanie kwaśny odczyn Działa drażniąco na skórę i oczy. W dużych ilościach może być toksyczny kwas salicylowy jest naturalnym regulatorem wzrostu i rozwoju roślin wpływającym na proces fotosyntezy kwasu salicylowego używa się w medycynie jako środka dezynfekującego produkcja kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) i kwasu p- aminosalicylowego (lek przeciwgruźliczy) Z jonami żelaza tworzy fioletowo zabarwiony kompleks, co wykorzystać można jako atrament sympatyczny.

Izolacja barwników roślinnych. ZRÓB TO SAM! Odczynniki: -liście pietruszki -alkohol etylowy Sprzęt: - moździerz - mały słoik - 2 filtry do kawy - lejek - szklanka - długopis Rozdrobnij liście pietruszki Wsyp je do moździerza i zalej jak najmniejszą ilością etanolu Rozetrzyj na jednolitą papkę. Przelej zawartość do małego słoika i potrząsaj przez kilka minut. Przesącz przez filtr do kawy zawartość słoika Z czystego filtra wytnij długi pasek. Na wycięty pasek, za pomocą wykałaczki nanieś wyizolowany barwnik ok 1 cm od dolnej krawędzi. Do szklanki wlej etanol na wysokość 1 cm od dna naczynia Bibułę zawieś na długopisie w taki sposób aby dół był zanurzony w mieszaninie ale naniesiony ekstrakt był powyżej. Poczekaj kilka minut.

Właściwości antocyjanów zawartych w płatkach pelargonii ZRÓB TO SAM: Odczynniki: -środek do zakwaszania gleby ( np. Biopon) -pelargonia -kreda -woda Sprzęt: - szklanka Ćwiczenie 1: Do gleby znajdującej się w doniczce z pelargonią dodać środka zakwaszającego Poczekać kilka dni i zaobserwować zmianę barwy kwiatów pelargonii Ćwiczenie 2 W szklance przygotuj roztwór kredy z wodą i podlej nim sadzonkę Poczekaj kilka dni i zaobserwuj zmianę barwy kwiatów pelargonii