SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Podobne dokumenty
33. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

Rachunki trudne i nudne? Nie muszą, mogą być ciekawe!

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

34. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. II

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Przykłady zabaw do pracy nauczyciel uczniowie

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Elementy Skarbnicy odkrywców dla klas 1-3

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie.

Bukiet INSTRUKCJA. autor: Wouter van Strien projekt gra czny: Przemysław Fornal

Runda 5: zmiana planszy: < < i 6 rzutów.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY III. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie

Roboty grają w karty

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Zasady gry i przygotowanie

Zestaw 1-1 Organizacja plików: Oddajemy tylko źródła programów (pliki o rozszerzeniach.cpp)!!!

Wiek graczy: 8+ Liczba graczy: 2 4 Czas gry: 20 min INSTRUKCJA

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Pora na gry planszowe

MAJ klasa 2 MATEMATYKA. Temat: Jak dodajemy? Jak odejmujemy?

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Instrukcja gry w Chińczyka

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

Wyruszamy w fantastyczną podróż

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

XXI Krajowa Konferencja SNM

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Gra planszowa stwarza jeszcze więcej możliwości!

liczbowi piraci Pięć różnych gier matematycznych operujących na liczbach od 1 do 10 dla dwóch graczy od 5 lat.

INSTRUKCJA DO GRY INSTRUKCJ INSTRUK A CJ DO D GRY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

STAR BA ST TTLE AR BA 8+ BOARD GAME 1

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Wstęp. Życzę dobrej zabawy podczas gry w Squlę!

Dni tygodnia. uczymy się bawimy się rozmawiamy odkrywamy ruszamy się

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

Scenariusz zajęć nr 8

Prospero Hall. Abstrakcyjna gra logiczna dla 2-4 nieszablonowych spryciarzy w wieku 8-99 lat.

Scenariusze zajęć rozwijające kompetencje matematyczno-przyrodnicze dla klasy 1

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Gra dla 2 4 graczy w wieku lat.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Arka Noego. Ptaki Polski 33

ZASADY GRY MODEL: Emprex EPS-PT001 Bezprzewodowa tarcza do gry w sieci

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

ZASADY GRY MODEL: Emprex ESS-0001 Tarcza do gry w lotki

INSTRUKCJA. Zdobyte punkty gracz zaznacza na torze punktów (na swojej planszy gospodarstwa). Przesuwa do przodu pionek o tyle pól, ile zdobył punktów.

XXI Krajowa Konferencja SNM

ETAP III wojewódzki 16 marca 2019 r.

Nr art XXL Papillon

Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego

PRACOWNIA MATEMATYCZNA GRY I ZABAWY MATEMATYCZNE. DOMINA LICZBOWE

Aktywne metody nauczania.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZE ZAJĘĆ SZKOŁY W RUCHU. Cel lekcji w języku ucznia: Na dzisiejszej lekcji będziecie doskonalili elementy gry w dwa ognie i cztery ognie.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Czasoumilacze na... NIEPOGODĘ CZYLI JAK STAWIĆ CZOŁA DESZCZOWI NA OBOZIE! PHM. MARLENA MALISZEWSKA

ELEMENTY GRY CEL GRY

ELEMENTY GRY CEL GRY. 6 kur płytki są dwustronne (kura i jajko) każda kura wysiaduje jajko w innym kolorze. 7 kurzych gniazd

TRI DOM. Gra zawiera następujące elementy:

ZASADY GRY. Jeśli jako pierwszy pozbędziesz się wszystkich kart, które masz w ręce to jesteś zwycięzcą.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNA MATEMATYKA

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

35 żetonów Leukocyt, 35 żetonów Lekarstwa, 84 żetony Globinka, 30 żetonów Hemo, 4 detektory odpowiedzi, 4 karty przelicznik, instrukcja gry.

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Jesienna zaduma Temat: Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Gra planszowa dla 2 5 graczy w wieku powyżej 4 lat

Żywe liczby i nie tylko

Temat: Moja miejscowość, mój dom. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Gra logiczna dla 2 5 osób Czas rozgrywki około 45 minut Wiek od 7 lat

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM. Etap Wojewódzki

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

Transkrypt:

TEMAT: Spotkanie z liczbą 12 Miesiąc: luty Tydzień nauki: 21 Kształtowanie umiejętności: edukacja matematyczna ( 7.2; 7.3; 7.4. ;7.5; 7.8), edukacja społeczna (5.4) Materiały i środki dydaktyczne: kartoniki na wstążce do zawieszenia na szyi z kolejnymi liczbami od 1 do 12, albo samoprzylepne nalepki jednokrotnego użytku z napisanymi na nich liczbami dwa komplety, kostki do gry po trzy na parę, żetony w dwóch kolorach (mogą być guziki), rysunek maszynki liczbowej, czyste kartki. Metody pracy: praca zbiorowa, praca w grupach, praca indywidualna PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Żywe liczby Dzieci dzielimy na dwa zespoły. Każdy zespół otrzymuje liczby od 0 12 każde dziecko w zespole zakłada liczbę na siebie lub przykleja do ubrania. Od tej pory dzieci staja się żywymi liczbami. Każdy zespół otrzymuje kolejno inne polecenia. Grupy bawią się na zmianę. Polecenia: - Złap za rękę liczbę o jeden większą od siebie. - Złap za rękę liczbę o 2 większą od siebie. - Złap za rękę liczbę o 3 większą od siebie. W tej serii pytań za każdym razem należy zapytać dzieci - Co zauważyliście - Ile powstało grup - Co można powiedzieć o liczbach w tych grupach Kolejna seria poleceń: - Łączymy się w pary tak, aby suma w parach wynosiła 12, - Łączymy się w trójki tak, aby suma w trójkach wynosiła 12, - Łączymy się w trójki tak, aby dwie liczby były sumą tej trzeciej np. 2 + 3 = 5, a więc za ręce łapią się 2, 3 i 5 Za każdym razem pamiętajmy, aby zapytać dzieci co zauważyły. 2. Demonstracja liczby 12 we wszystkich aspektach. Zapis liczby 12 za pomocą dwóch cyfr. 3. Zabawy kostkami. Gra Skreśl liczbę. Dzieci w parach otrzymują pusta kartkę, którą mają podzielić jedną linią na dwie części. Każde dziecko ma za zadanie zapisać na swojej części liczby od 1 do 20 (nauczyciel pomaga w razie potrzeby). DIDASKO 2015 Strona 1

Uczniowie otrzymują także dwie kostki. Każdy gracz rzuca kolejno dwiema kostkami i sumuje liczby na kostkach. Skreśla liczbę, która jest sumą. Wygrywa osoba, która jako pierwsza skreśli wszystkie możliwe do skreślenia liczby. W tej grze dzieci nie tylko dodają liczby, ale ich głównym zadaniem jest zauważenie, że niektórych liczb nie można wyrzucić na dwóch kostkach i uzasadnienie dlaczego. Zauważone liczby 1, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 skreślamy i gra toczy się dalej. Po zakończonej grze warto zapytać dzieci Jak można zmienić zasady gry, aby więcej liczb brało udział w grze. Można zagrać jeszcze raz (lub kolejnego dnia) w tę grę zgodnie z zaproponowanymi przez uczniów zasadami. Gra Kto pierwszy. Dzieci w parach otrzymują dwie kostki. Kolejno rzucają kostkami. Zadaniem uczniów jest jak najszybsze wymienienie sumy na obu kostkach. Osoba która jako pierwsza doda otrzymuje punkt np. żeton. Gra powinna się toczyć w określonym czasie. Można zorganizować turniej polegający na tym, że po kolejnej rozgrywce odpadają dzieci, które zdobyły mniejsza liczbę punktów. Zwycięscy tworzą kolejne pary i tak aż do rozgrywki finałowej. Można też dobrać dzieci w trójki tak, że w każdej trójce dwie osoby grają, a trzecia jest sędzią. Należy przewidzieć tyle rozgrywek, aby każda osoba w trójce mogła być sędzią. Jeżeli mamy klasę, w której dzieci dobrze dodają można pokusić się o wprowadzenie trzech kostek. Zasady gry pozostają bez zmian. Zadania tekstowe. Nauczyciel przekazuje dzieciom treść zadania, potrzebne rysunki kostki rysuje na tablicy. Dzieci rozwiązując pomagają sobie kostkami ułożonymi na ławkach. Można prosić o zapisanie działań na tablicy. Propozycje zadań: Zad. 1. Dzieci grały w grę Kto pierwszy. Jaką liczbę powinny wypowiedzieć itd. DIDASKO 2015 Strona 2

Zad. 2. Dzieci grały w grę Kto pierwszy. Piotrek jako pierwszy powiedział liczbę dziesięć. Co było na pozostałych kostkach itd. Zad. 3. Dzieci grały w grę Kto pierwszy. Zosia powiedziała 8. Co było na kostkach. Rozważ wszystkie możliwości przy grze dwiema i trzema kostkami. Kosmiczna gra. Dzieci otrzymują czystką kartkę na której tworzą planszę do gry. Na kartce umieszczają 12 pól z liczbami od 1 do 12 oraz ozdabiają kartkę rysunkami, które kojarzą się z kosmosem np. rakietę kosmiczną, kosmonautę, Układ Słoneczny itp. Zasady gry: - każda osoba ma swoją planszę do gry - gramy w parach - dzieci otrzymują trzy kostki, wyrzucają je - dzieci wybierają zawsze wyniki z dwóch kostek - liczby na wybranych kostkach dodają lub odejmują - wynik działania odszukują na planszy i zakrywają tą liczbę żetonem w swoim kolorze - wygrywa osoba, która ma więcej pól zakrytych żetonami w swoim kolorze. Zadania tekstowe do Kosmicznej gry Ola zajęła pole z nr 9. Co mogła wyrzucić Rozważ wszystkie możliwości. Ola wyrzuciła 4, 5, 6. Jakie pola mogła zakryć Rozważ wszystkie możliwości. DIDASKO 2015 Strona 3

Ola miała ostatnie wolne pole 10. Wyrzuciła 4, 3. Trzecia kostka wpadła pod stolik. Co powinno być na trzeciej kostce, aby mogła zakryć 10 4. Co ta kosmiczna maszynka robi z liczbami Nauczyciel rysuje lub wiesza ilustrację z maszynką liczbową. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, co maszynka robi z liczbą Jeżeli dziecko wie, nie zdradza zasady, a nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązania podając kolejną liczbę, która wpada do maszynki. Uczeń podaje liczbę, która wypada nie podając zasady, aby inne dzieci mogły też ją odkryć. Kolejne liczby wpisujemy do tabeli. Po rozwiązaniu kilku przykładów omawiamy zasadę. Następnie dzieci same wymyślają zadania z maszynką liczbową. wpada liczba... wypada liczba... 1 zasada, np. WPADA WYPADA 3 8 6 11 2 zasada, np. WPADA WYPADA 12 6 6 0 DIDASKO 2015 Strona 4

wpada liczba... wypada liczba... DIDASKO 2015 Strona 5