GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

Podobne dokumenty
Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

SCENARIUSZ 10 TEMAT: DODAWANIE I ODEJMOWANIE NA KONKRETACH W ZAKRESIE 10

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Cenne informacje dla rodziców

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz 4. Realizacja

PROJEKT: ROK SZKOŁY W RUCHU Ćwiczyć każdy może. SCENARIUSZ ZAJĘCIA: KOLOROWE DNI Biały dzień

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęć Prowadząca zajęcia Skład zespołu Data Temat Cele: - poznawcze: - kształcąco rewalidacyjne: - wychowawcze:

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Temat: Rozwijanie orientacji przestrzennej, schematu ciała i lateralizacji.

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

Gra w kolory. Grupa 5-6-latków. Karta pracy 8 Zbuntowany kameleon

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Gra rodzinna dla 2-4 osób w wieku od 7 do 99 lat

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI dwusylabowe Ilość klocków 28; Ilość zadań 56

Nabycie umiejętności graficznych wymaga rozwoju umiejętności motorycznych, koordynacji wzrokowo-ruchowej i samoregulacji. NPDN PROTOTO - J.

PRACOWNIA MATEMATYCZNA LICZMANY

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Dobra współpraca Nauczyciel - Rodzic. Woda życia zabawa z dziećmi i rodzicami. (Pedagogika zabawy zabawa wątkowa)

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Projekt Współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI ukryte wyrazy Ilość klocków 28 Ilość zadań 56

Scenariusz nr 75 zajęć edukacji wczesnoszkolnej 1. Metryczka zajęć edukacyjnych

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Praktyka w ramach projektu Klucz do uczenia się rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Dziecięca matematyka wg Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej Zajęcia warsztatowe

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

Projekt. Miesiąc aktywnego słuchania muzyki

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Zajęcia ruchowo - taneczne Roztańczone stópki

w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Trzemesnej

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Funkodowanie dla najmłodszych, czyli jak rozwijać myślenie komputacyjne poprzez zabawę i ruch w edukacji wczesnoszkolnej i wychowaniu przedszkolnym

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Kodowanie na matematyce w podstawówce Joanna Palińska

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

Maluszki kodują z Uczymy dzieci programować

Kolorowy lew KONSPEKT ZAJĘĆ. wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o zabawy z kartką papieru. doświadczenia w obszarach rozwojowych:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Program edukacyjny Gry i zabawy matematyczne

WSPOMAGANIE DZIECKA W ROZWOJU INTELEKTUALNYM. A mowa B percepcja wzrokowa C percepcja słuchowa D myślenie E pamięć F uwaga G lateralizacja H wiedza

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

Diagnoza przedszkolna. dziecka w ostatnim roku wychowania przedszkolnego

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

W zgodzie z matematyką

gra Chińczyk dla 6 osób

DIAGNOZA PRZEDSZKOLNA 6-LATKA arkusz badania gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole KARTA DZIECKA

Ćwiczenia orientacji przestrzennej

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Trening orientacji przestrzennej

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 3 W OLSZTYNIE RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. Obszar ewaluacji: Rozwijanie kompetencji matematycznych dzieci

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I - Gry i zabawy ruchowe Beata Król

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia do części nr 5

PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe

Temat: Jesień na talerzu - scenariusz zajęć

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc Grudzień 2015 r. w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki. Tematyka: 1. To już zima. 3.

Nazwa i adres dostawcy, telefon, osoba do kontaktu

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC GRUDZIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

Kolory - plan treningowy. Maluj, połącz i ucz się poprzez zabawę.

Transkrypt:

GRY MATEMATYCZNE Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem Temat: Wesołe bałwanki zabawy z kształtami Numicon Cele ogólne: Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb. Kształcenie umiejętności liczenia i dostrzegania regularności układu pozycyjnego. Doskonalenie koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej. Cele szczegółowe: Dziecko: ilustruje ruchem rymowankę, kreśląc w powietrzu odpowiednie wzory, rozpoznaje kształty Numicon za pomocą wzroku i dotyku, tworzy grupy odpowiadające wartości wskazanego klocka Numicon, łączy kształty z nazwami liczb, łączy nazwy liczb z ich zapisem symbolicznym cyfrą. odwzorowuje układ otworów w kształtach, ustawia elementy od najmniejszego do największego w podanym zbiorze, wskazuje brakujące elementy w kolejności kształtów od 1 do 10, przelicza otwory kształtów Numicon w zakresie od 1 do 10.

buduje wieżę z różnych kombinacji kształtów Numicon do podanego kształtu bazowego, odnajduje ukryty element (bałwanka), zadając logiczne pytania i dokonując eliminacji. Metody: czynna (zadań stawianych do wykonania) słowna (objaśnianie), oglądowa (pokaz), elementy pedagogiki zabawy, elementy metody MDS Formy: zbiorowa, w grupach, w parach, indywidualna Pomoce: kształty Numicon, kołeczki, plastikowe tablice, woreczki, sylwety bałwanków, kredki, dowolne nagranie wesołej muzyki. Przebieg: 1. Bałwanek Zaproszenie do zabaw z bałwankami. Nauczycielka mówi rymowankę jednocześnie ilustrując ją ruchem, dzieci rysują w powietrzu. Toczę kule trzy (dzieci kreślą w powietrzu jedno koło), Czy pomożesz mi? (dzieci kreślą w powietrzu drugie koło nad tym pierwszym), Bałwan stoi już. (dzieci kreślą w powietrzu trzecie koło nad drugim), Kapelusz mu włóż! (dzieci mówiąc ostatni wers rymowanki sylabami rysują kapelusz od lewej kreska pozioma w prawo, pionowa w górę, pozioma w prawo, pionowa w dół, pozioma w prawo)

2. Taniec bałwanków Dzieci tańczą swobodnie po sali przy wesołej muzyce. Na przerwę w muzyce tworzą grupy odpowiadające kształtom Numicon wskazywanych przez nauczycielkę i tańczą według polecenia: kształt z dwoma otworami walczyk w parach kształt z trzema otworami w grupach trzyosobowych obroty dookoła siebie w prawą stronę i w lewą stronę. kształt z czterema otworami w kółeczkach czteroosobowych krok do środka kółeczka, krok na zewnątrz kółeczka. kształt z pięcioma otworami podskoki z nogi na nogę w kółeczku pięcioosobowym. kształt z sześcioma otworami pociągi sześcioosobowe chodzą po sali wykonując rytm: cztery kroki, trzy klaśnięcia, cztery kroki, trzy klaśnięcia itd. Uwaga: wskazanie przez nauczycielkę klocka z jednym otworem powoduje powrót dzieci do indywidualnego tańca i ponowne tworzenie grup wg. wskazanego kształtu. 3. Guziki dla bałwanka Każde dziecko otrzymuje sylwetkę bałwanka. Sylwety są na tasiemkach. Bałwanki mają kapelusze w pięciu kolorach (czerwony, zielony, brązowy, niebieski, żółty) i na każdym kapeluszu jest naklejona jedna cyfra (z zakresu od 1 do 10). Zadaniem dziecka jest wylosowanie z worka, za pomocą dotyku, kształtu Numicon odpowiadającego symbolowi graficznemu liczby zapisanego na kapeluszu bałwanka. Następnie dziecko nakłada wybrany kształt na postać bałwanka i koloruje kredką same otwory, rysując w ten sposób guziki bałwanka. Np.: bałwanek z cyfrą 4 będzie miał cztery guziki, bałwanek z cyfrą 6, będzie miał sześć guzików. Dzieci liczą guziki swoich bałwanków.

4. Jakich bałwanków brakuje? Dzieci zakładają na siebie sylwety bałwanków (wykonane w przednim ćwiczeniu), ustawiają się w grupy według kolorów kapeluszy. Nauczycielka prosi, by w grupach ustawiły się od najmniejszej liczby guzików do największej. W grupach będą bałwanki z różnymi liczbami guzików np.: 3,4,5,6; 7,8,9,10; 1,2,3,4, itd. Dzieci określają, jakich bałwanków brakuje w ich grupie? Czy brakujące bałwanki mają większą, czy mniejszą liczbę guzików, a może brakuje tych z mniejszą liczbą guzików i z większą. 5. Zabawa w kole Na melodię O jak miło i wesoło dzieci śpiewają: O jak miło i wesoło, kiedy jeden krąży wkoło, kiedy cztery krąży wkoło itp. do 10. Dzieci z sylwetami bałwanków odpowiadających danemu kształtowi Numicon, wykonują jedno okrążenie na zewnątrz koła. 6. Domki dla bałwanków Dzieci w parach otrzymują bałwanka oznaczonego cyfrą na kapeluszu i narysowanymi guzikami (w zakresie od 4 do 10). Wybierają odpowiedni kształt Numicon, układają go na białej planszy i we wszystkie otwory wkładają kołeczki. Następnie wybierają kształty, które po połączeniu będą pasować do kształtu bazowego. Kontynuują budowanie domku dla bałwanka z różnymi kombinacjami kształtów Numicon. Na koniec Dzieci określają, jak duże (wysokie) domki udało im się zbudować, z jakich kombinacji klocków. Nie można powtarzać tych samych kombinacji.

7. Zgadnij, o którym bałwanku myślę? Gra w parach. Na tablicy zawieszone bałwanki z wzorami Numicon od 1 do 10. Dzieci układają przed sobą kształty Numicon w kolejności od 1 do 10. Jedno dziecko ustala, o jakiego bałwanka będzie pytało. Prosi drugie dziecko by zgadło, o którym bałwanku myśli, zadając tylko niebezpośrednie pytania ogólne. Odpowiedź może być udzielona tylko tak lub nie. Pyta np.: Czy bałwanek, o którym myślisz ma więcej guzików niż czerwony kształt (czyli pięć)? Czy ma mniej guzików niż żółty kształt (czyli trzy)? itp. Przy pomocy ułożonych w kolejności kształtów od 1 do 10, zgadujący może eliminować kształty, które nie odpowiadają cechom szukanego bałwanka. Zmiana zgadującego. Materiały opracowała: Mirosława Matczak Nauczyciel Konsultant ds. edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej WODN w Łodzi