Temat : Ulubione zabawki, ulubione zabawy Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Tworząc przestrzeń do kodowania możemy wykorzystywać do tego różnego rodzaju materiały: gotową matę do kodowania, kolorowe kwadraty, talerzyki papierowe. W zaproponowanym scenariuszu przestrzeń do kodowania zostanie stworzona z ustawionych w regularnych odstępstwach krzeseł. Na krzesłach poukładane zostaną zabawki, a dzieci poruszając się zgodnie z kodem odkryją, która zabawka została wybrana jako ulubiona przez kolegów i koleżanki. Cele ogólne Poznanie komend rotacja i tornado ; Kształtowanie umiejętności swobodnej wypowiedzi; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 1
Dary jesieni - kosz dla ozobota Cele operacyjne: Dziecko Stara się płynnie wypowiadać; Wie, jakie znaczenie mają wybrane sekwencje kolorów; Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt; Stara się uzupełniać kody starannie; Stara się pracować w parach lub w zespołach. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: zbiorowa (praca z całą grupą), zespołowa, indywidualna. Pomoce dydaktyczne: KARTA PRACY 1 /2, KARTA PRACY 2/2, roboty, karty kodów (tradycyjne lub graficzne), flamastry, kubeczki w kolorach: zielonym, czerwonym i czarnym, opcjonalnie spinery. Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały; Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane; Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota). www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 2
Ulubione zabawki, ulubione zabawy Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Przywitaj się z dziećmi, Powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o ich ulubionych zabawach i zabawkach, poznacie też szczególne kody dla robota Ozobot; Zapytaj dzieci, jakie zabawy i zabawki lubią najbardziej, w co bawią się najczęściej; Zaprezentuj spinerra, pokaż jak działa; Zapytaj się dzieci, czy robot Ozobot też może się kręcić, czy znają jakiś sposób na to, żeby wprowadzić go w ruch, który będzie obrotem; Na kartce papieru lub przy pomocy puzzli do ozobota sprawdźcie jak zachowa się robot jeśli odczyta komendę rotacja lub tornado ; Poproś dzieci, aby przyjrzały się tym dwóm komendom i wskazały pomiędzy nimi różnicę; Zaproponuj zabawę ruchową (dzieci poruszają się w rytm muzyki, kiedy muzyka przestaje grać, nauczyciel mówi głośno komendę a dzieci starają się poruszać w taki sposób, jak robot wykonujący tornado lub rotację ); Podziel dzieci na 4 zespoły, rozdaj im kolorowe kubeczki i poproś o ułożenie z nich kształtu przypominającego zabawkę spinner, następnie wprowadzenie kodu,,rotacja (kod układamy również z kubeczków); Zwróćcie uwagę, że zarówno do kodu rotacja jak i tornado użyte są te same kolory; Zaprezentuj dzieciom KARTĘ PRACY 1/2 i 2/2 omówcie sposób wykonania zadania (złóż dwie części trasy w jedną, wypełnij kolorem trasę dla robota, wstaw kody tornado lub rotacja...dodatkowo dla chętnych kody z grupy szukaj linii ); Poproś zespoły o zaprezentowanie efektów ich pracy; Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. www.uczymydzieciować.pl www.edu-sense.pl kontakt: @edu-sense.pl 3
Karta pracy 1/2 Ulubione zabawki, ulubione zabawy
Karta pracy 2/2 Ulubione zabawki, ulubione zabawy