Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Podobne dokumenty
Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

KODOWANIE I PROGRAMOWANIE W OFERCIE MOJE BAMBINO. Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. k., Łódź, ul. Graniczna 46

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Magiczny ogródek INSTRUKCJA GRA DLA 2 OSÓB WIEK DZIECKA 4+

Scenariusz 4. Realizacja

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Scenariusz zajęcia z programowania dla dzieci 3 - letnich

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Kodowanie na matematyce w podstawówce Joanna Palińska

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Zadania dla rodzica i dziecka

Cenne informacje dla rodziców

Temat : Ręka lewa, ręka prawa -

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Sześciolatek. w przedszkolu. w klasie I. przygotowuje się do nauki czytania, pisania i matematyki. uczy się czytania, pisania i matematyki

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

Przedszkole dla wszystkich przyjazne wyrównanie szans edukacyjnych dzieci w przedszkolach 15 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

ROZWIAJNIE MYŚLENIA KOMPUTACYJNEGO WŚRÓD UCZNIÓW I ETAPU EDUKACYJNEGO

Zabawy matematyczne. zabawa wymagająca więcej czasu. zabawa trwająca krótko. zabawa na dworze. zabawa do wykonania w domu

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Program edukacyjny Gry i zabawy matematyczne

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Jesień w lesie. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PIECIOLATKÓW Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK INFORMACYJNYCH TEMAT:

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

AKADEMIA BAMBIKA PAKIET (199165)

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia do części nr 5

Praktyka w ramach projektu Klucz do uczenia się rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYRÓWNAWCZYCH z zakresu edukacji matematycznej realizowany w ramach zajęć dodatkowych w klasie Ib w roku szkolnym 2018/2019

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Sudoku. Wiek: 7 10 lat (z modyfikacjami dostosowującymi zajęcia do potrzeb rozwoju i możliwości dzieci )

Dobra współpraca Nauczyciel - Rodzic. Woda życia zabawa z dziećmi i rodzicami. (Pedagogika zabawy zabawa wątkowa)

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

ELEMENTY GRY. 72 karty pokoi (6 rodzajów po 12 kart) 4 karty startowe. 4 karty zmiany punktacji 4 dodatkowe karty zmiany punktacji.

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Plan miesięczny: wrzesień

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Kolory - plan treningowy. Maluj, połącz i ucz się poprzez zabawę.

Temat: Jesień na talerzu - scenariusz zajęć

PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DOSKONALĄCYCH POJĘCIE UŁAMKA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Zawarte w niej rozwiązania wprowadzają regulacje dotyczące obejmowania obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich.

w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Trzemesnej

Scenariusz zajęć dla 4-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

#UczymyDzieciProgramować

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Gra logiczna dla 2 5 osób Czas rozgrywki około 45 minut Wiek od 7 lat

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Eksperta porady: jak pracować z pomocą. Naśladuj albo zgaduj. Ćwicznia praksji oralnej (kod: )

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

CIAŁO CZŁOWIEKA QUIZ MINI

KRYTERIA OCENIANIA KLASA I

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

GSP075 Pakiet. KArty pracy. MateMatyka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Maluszki kodują z Uczymy dzieci programować

EKSPERTA PORADY: JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ. Bądź bezpieczny w trakcie ferii zimowych

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Dni tygodnia Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (uzależniony od wieku,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Ruch drogowy - tworzenie makiety i animacji w aplikacji Scratch Junior

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Pole równoległoboku. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. Cel ogólny lekcji: a) Wiadomości. b) Umiejętności. Umieć obliczyć pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Mój przyjaciel Muminek

Scenariusz zajęć dla 3-latków

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

INSTRUKCJA ZNAKOWANIA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH W GORCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Transkrypt:

Scenariusz jest obszerną propozycją pracy z dziećmi z wykorzystaniem klocków geometrycznych Dienes a (kod: 116185), plansz rubrykowych (kod: 199168, 199171) i Maty Drzewo zestawu do kodowania (kod: 199167). W zależności od wieku, umiejętności i możliwości dzieci nauczyciel dobiera zadania. Scenariusz można podzielić na części, wybrać niektóre zabawy, kierując się zasadą stopniowania trudności. W scenariuszu podane są pewne przykłady pracy z planszami i drzewem logicznym, ale można je wykorzystywać w kilku wariantach. Temat: W krainie figur geometrycznych Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych. Kształtowanie umiejętności układania w toku zabaw dowolnych kompozycji z figur geometrycznych. Kształtowanie umiejętności klasyfikowania i segregowania według podanego kryterium. Doskonalenie umiejętności rozróżniania kierunków prawo, lewo Cele szczegółowe: Dziecko: rozpoznaje i nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt i prostokąt. układa kompozycje z figur geometrycznych według podanego kodu. segreguje klocki w kształcie figur geometrycznych według podanego kryterium ustala miejsce klocka na planszy logicznego drzewa na podstawie określonego kryterium rozróżnia kierunki prawo, lewo koloruje obrazek z figur geometrycznych według podanego kodu współpracuje w zespole Metody: Słowna rozmowa, objaśnienia Czynna zadań stawianych do wykonania Percepcyjna praca na materiale konkretnym Formy: Zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Pomoce: Wizytówki w kształcie figur geometrycznych (duże i małe), figury geometryczne (klocki Dienes a), kartoniki do kodowania, duże emblematy figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, kartony białe formatu A-3, plansze rubrykowe, Mata Drzewo zestaw do kodowania, kredki, karta pracy dla każdego dziecka. Przebieg: 1. Wprowadzenie Dzieci otrzymują wizytówki w kształcie figur geometrycznych. Nauczycielka zaprasza dzieci do odwiedzenia krainy figur geometrycznych. 2. Zabawa z figurami Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka pokazuje figurę geometryczną. Dzieci, które mają wizytówkę w kształcie tej figury wchodzą do środka koła. Śpiewają piosenkę o tej figurze np.: O jak miło i wesoło, gdy kółeczko krąży w koło. Koło tu, koło tam, nasze koło tu i tam. Śpiewając dzieci chodzą po obwodzie koła. Dzieci w kręgu chodzą w przeciwną stronę. Po skończeniu piosenki dzieci wracają do koła, a nauczycielka pokazuje kolejną figurę. Kolejne dzieci np. z wizytówkami w kształcie kwadratu wchodzą do środka koła i śpiewają analogicznie piosenkę: o jak miło i wesoło, kiedy kwadrat krąży w koło itd. 3. Segregujemy klocki praca w zespołach Dzieci dobierają się w zespoły według figur na wizytówkach: 1 zespół duże koła 2 zespół małe koła 3 zespół duże kwadraty 4 zespół małe kwadraty 5 zespół duże trójkąty 6 zespół małe trójkąty 7 zespół duże prostokąty 8 zespół małe prostokąty (jeśli w zajęciu bierze udział 24-25 dzieci, to w zespole wypadnie po 3 dzieci, jeśli mniej to będą zespoły dwuosobowe) Każdy zespół otrzymuje koszyk z klockami w kształcie figur geometrycznych, kartoniki do kodowania i plansze rubrykowe. Wspólnie wybierają odpowiednie klocki i układają na planszach według polecenia nauczycielki. - plansza dwurubrykowa: posegregujcie klocki według wielkości, na duże i małe; dzieci na dole planszy kładą kartonik z małym domkiem i dużym domkiem (nauczycielka określa, który z lewej strony, który z prawej). Pyta dzieci, jak można uporządkować klocki z lewej strony, a jak klocki z prawej strony.

- plansza dwurubrykowa: posegregujcie klocki według grubości, na grube i cienkie; dzieci na dole planszy kładą kartonik z grubym i cienkim ludzikiem (nauczycielka określa, który z lewej strony, który z prawej). Pyta dzieci, jak można uporządkować klocki z lewej strony, a jak klocki z prawej strony. - plansza trzyrubrykowa: posegregujcie klocki według koloru, na żółte, czerwone i niebieskie; dzieci na dole planszy układają kartoniki z kolorami (czerwony, żółty, niebieski). Nauczycielka pyta dzieci, jak można uporządkować klocki w każdej części planszy. W planszy trzyrubrykowej można ćwiczyć segregowanie według kształtu (mogą być tylko trzy figury wymiennie) - plansza czterorubrykowa: posegregujcie klocki według kształtu, na koła, kwadraty, trójkąty i prostokąty; dzieci kładą na dole planszy kartoniki z figurami (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt). Nauczycielka pyta dzieci, jak można uporządkować te klocki w każdej części planszy. 4. Kompozycje z figur geometrycznych praca w zespołach Nauczycielka zaprasza dzieci do kolejnego, trudniejszego zadania. Każdy zespół otrzymuje biały karton formatu A-3 i kartkę z oznaczonym kodem ile i jakie klocki mają pobrać z pudełka. Np. 2 1 2 1 2 Dwa duże czerwone koła, jeden duży niebieski trójkąt, dwa małe żółte prostokąty, jeden duży niebieski kwadrat, dwa duże żółte prostokąty. Każdy zespół ma inny kod. Dzieci wyszukują odpowiednie klocki i ich zadaniem jest zastanowić się co można z tych klocków ułożyć i starają się wykonać wspólną kompozycję. Zespoły prezentują swoją pracę. Wszyscy sprawdzamy, czy dzieci poprawnie wybrały klocki według podanego kodu.

5. Zanieś klocek na miejsce zabawa z logicznym drzewem Obok planszy z logicznym drzewem umieszczamy pudełko z klockami geometrycznymi. Każde dziecko bierze jeden klocek i ma za zadanie zanieść go na odpowiednie miejsce na drzewie odczytując je za pomocą umieszczonych przez nauczycielkę kartoników do kodowania. - Na dwóch dolnych grubych konarach nauczycielka umieszcza kartoniki z dużym i małym domkiem. Nauczycielka z wraca uwagę, że trzeba uważać, czy klocek trzeba położyć po lewej lub po prawej stronie. W rezultacie po jednej stronie drzewa znajdą się klocki duże, po drugiej, same małe. - Na dwóch dolnych grubych konarach nauczycielka umieszcza kartoniki z grubym i cienkim ludzikiem. Nauczycielka z wraca uwagę, że trzeba uważać, czy klocek trzeba położyć po lewej lub po prawej stronie. W rezultacie po jednej stronie drzewa znajdą się klocki grube, po drugiej, same cienkie. - Do kartoników: duży i mały domek nauczycielka dokłada, na wyższych gałęziach, kartoniki z kolorami, grubością lub figurami geometrycznymi. Mamy w tym przypadku podział według dwóch kryteriów: według wielkości i koloru, wielkości i grubości, lub według wielkości i kształtu, ale też może być podział według grubości i koloru, czy grubości i kształtu. - Możemy zastosować podział według trzech kryteriów: na duży i mały, dalej: gruby i cienki i dalej według koloru lub kształtu. - Najtrudniejszym zadaniem jest segregowanie według czterech kryteriów: duży i mały, gruby i cienki, figura geometryczna i kolor. W tym zajęciu nauczycielka decyduje i zakresie zadań na logicznym drzewie. 6. Kim jestem? Każde dziecko otrzymuje kartę pracy z narysowanym pajacem (zasada pól do zamalowywania, więc na początku nie widać co jest na rysunku. Nauczycielka omawia z dziećmi kod, według którego należy pokolorować swoją kartę pracy. Jako kod są figury geometryczne ze wskazanym kolorem, na jaki trzeba zamalować daną figurę. 9. Zakończenie Omówienie kart pracy wykonanych przez dzieci, sprawdzenie poprawności wykonania zadania. Opracowała: Mirosława Matczak

O autorce: Mirosława Matczak konsultant Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. Nauczyciel dyplomowany, edukator moderator WODN, ekspert MEN ds. awansu zawodowego, wojewódzki ekspert przedmiotowy ds. podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego. Posiada certyfikat edukatora w zakresie metody Numicon. Autorka licznych szkoleń i opracowań metodycznych dla nauczycieli edukacji elementarnej. Drugi rok zdobywa doświadczenia jako szkolny organizator rozwoju edukacji i koordynator sieci współpracy i doskonalenia nauczycieli w zakresie kompleksowego wspomagania szkół i placówek.