Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel



Podobne dokumenty
Patyk się żeni reż. Martin Lund

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Jaki utwór nazywamy bajką?

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Moje działanie, mój sukces!

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 5

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Honor rzecz bezcenna

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Na polowaniu z Wielkomiludem

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Temat: Odejmowanie w pamięci

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Temat: Oko w oko z żywiolem

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

1. Roland rycerz średniowieczny

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.


Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Konspekt do lekcji historii w klasie IV w szkole podstawowej Temat: W rycerskim świecie. Cele lekcji: OGÓLNE Ukazanie uczniom: - ideału rycerza

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Różni razem Unia Europejska. Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia

Niska samoocena a wyniki w nauce.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

Scenariusz zajęć nr 6

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

1. Każdy ma swojego dusiołka

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć nr 4

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

Czasownik bez tajemnic

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

klasa I- grudzień- blok 2- dzień 1 Scenariusz zajęć Blok tygodnowy: Myślimy o najbliższych. Temat dnia: Mówimy "sercem". Cele zajęć: Uczeń:

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Scenariusz lekcji fizyki

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Transkrypt:

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel 1. Scenariusz lekcji dla klas II-III. (str. 2) Temat: Kim jest bohater? 2. Materiały dla uczniów. (str. 5) 3. Materiały dla nauczycieli. (str. 10) MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI stowarzyszenie nowe horyzonty zamenhofa 1, 00-153 warszawa, tel. +48 22 530 66 40, fax +48 22 831 06 63, www.nhef.pl

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLAS II-III Opracowała: Iwona Brzózka-Złotnicka Temat: Kim jest bohater? CELE LEKCJI Podczas lekcji uczeń: uczy się określać i nazywać cechy człowieka na podstawie bohaterów filmu; uzasadnia cechy bohaterów filmu; określa, jakimi cechami powinien charakteryzować się bohater; uważnie słucha wypowiedzi innych uczestników dyskusji i rozwija umiejętność wypowiadania się; rozwija pomysłowość i kreatywność tworząc herb. METODY I FORMY PRACY metody aktywizujące: praca plastyczna (tworzenie herbu), burza mózgów; metody praktyczne: karta pracy z ćwiczeniami (wykreślanie cech oraz uzupełnianie zdań); metody problemowe: dyskusja; praca zbiorowa i indywidualna. ŚRODKI DYDAKTYCZNE film: Łowcy smoków, reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel, Francja, Luksemburg, Niemcy 2008; karty pracy z ćwiczeniami; wydrukowane kartki dla każdego ucznia z szablonem tarczy herbowej; kredki, flamastry ew. inne materiały plastyczne do wykonania herbów; taśma malarska/ szpilki do zrobienia galerii prac uczniów; przykładowe herby Zawiszy Czarnego (wydrukowane lub wyświetlone); scenariusz przeznaczony jest dla klas II-III, dla klasy I scenariusz należy skrócić o zadania z karty pracy oraz o pracę domową. CZAS 2 godziny lekcyjne

PRZEBIEG LEKCJI I. Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji. 2. Przypomnienie bohaterów filmu. Nauczyciel pyta uczniów, jakich bohaterów poznali podczas oglądania filmu Łowcy smoków. Uczniowie mogą mieć trudności z imionami, więc w tym momencie lekcji wskazana jest pomoc nauczyciela, który zapisze na tablicy imiona opisywanych przez uczniów postaci filmowych. Imiona bohaterów nauczyciel może też wcześniej wydrukować lub zapisać każde na osobnej kartce. Bohaterowie filmu to: ZOE siostrzenica Lorda Arnolda LIAN-CHU łowca smoków GWIZDO współtowarzysz i przyjaciel Lian-Chu LORD ARNOLD książę, który w walce ze smokiem utracił wzrok GOBBLER smok, Pożeracz Świata GILDAS sługa Lorda Arnolda RYCERZ GOTYK legendarny rycerz, który, według Zoe, może pokonać smoka HEKTOR z wyglądu przypomina królika, towarzyszy w podróży Lian-Chu i Gwizdo Wśród tych postaci są takie, które odznaczają się prawdziwym bohaterstwem. Żeby ich wskazać, uczeń najpierw musi lepiej poznać główne postaci filmu. II. Faza realizacyjna 1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i prosi o rozwiązanie ćwiczeń 1 i 2. Ćwiczenie 1 Przy imieniu każdego z bohaterów filmu Łowcy smoków wykreśl jedną cechę, która do niego nie pasuje (nauczyciel powinien zapytać uczniów, czy znają wszystkie słowa użyte w ćwiczeniu i ewentualnie wytłumaczyć te, które są dla nich niezrozumiałe; ćwiczenie 2 uczniowie mogą wykonać pisemnie lub ustnie). Zoe odważna małomówna energiczna Lian-Chu tchórzliwy silny opiekuńczy Gwizdo przebiegły samolubny pomocny Lord Arnold nieuczciwy surowy łagodny Prawidłowe rozwiązanie: Zoe odważna małomówna energiczna Lian-Chu tchórzliwy silny opiekuńczy Gwizdo przebiegły samolubny pomocny Lord Arnold nieuczciwy surowy łagodny

2. Burza mózgów. Nauczyciel przypomina uczniom fragment filmu, w którym Lord Arnold dostrzega w Lin- Chu prawdziwego wojownika. Wskazuje na dwie jego cechy: stalowe mięśnie i nadludzką siłę. Czy rzeczywiście takie cechy świadczą o bohaterstwie? Uczniowie zastanawiają się, jakie cechy, ich zdaniem, powinien mieć prawdziwy bohater? burza mózgów. Nauczyciel może zapisywać odpowiedzi uczniów. Następnie nauczyciel pyta uczniów, który z bohaterów filmu, ich zdaniem, zasługuje na miano BOHATERA? Zachęca uczniów, aby argumentowali swoje wypowiedzi. 3. Praca plastyczna. Uczniowie otrzymują od nauczyciela szablony tarcz herbowych (dostępne w materiałach dla uczniów). Nauczyciel tłumaczy uczniom, co to jest herb. Krótka i bardzo uproszczona definicja dla młodszych uczniów: Herb to znak rozpoznawczy, którego dawniej używali rycerze w wielkich bitwach, aby wyróżnić się od pozostałych walczących. Starsi uczniowie mogą sprawdzić definicję herbu w Słowniku Języka Polskiego lub w encyklopedii. Nauczyciel pokazuje uczniom dwa przykładowe herby: herb Polski z białym orłem oraz herb rycerza Zawiszy Czarnego, który wykazał się wielką odwagą podczas słynnej bitwy pod Grunwaldem (dostępne w materiałach dla nauczyciela). Następnie uczniowie wykonują herb BOHATERA, według własnego pomysłu. Na tarczy powinny znaleźć się symbole związane z cechami bohatera, o których wcześniej była mowa. Podczas pracy uczniom może towarzyszyć muzyka z filmu Łowcy smoków. Można ją znaleźć w Internecie na kanale YouTube (http://youtube.com/). Tarcze herbowe dostępne są na licencji CC BY-SA 3.0 (dostępne w materiałach dla uczniów). http://pl.wikipedia.org/wiki/tarcza_herbowa III. Faza podsumowująca 1. Podsumowanie lekcji Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Czy w dzisiejszym świecie można spotkać bohaterów? Czy znacie jakichś superbohaterów? Czy są dzisiaj potrzebni? Czy każdy z nas może zostać bohaterem? PRACA DOMOWA Napisz krótko o osobie ze swojego otoczenia, którą uważasz za bohatera.

MATERIAŁY DLA UCZNIÓW KARTA PRACY Ćwiczenie 1 Przy każdym z bohaterów filmu Łowcy smoków wykreśl jedną cechę, która do niego nie pasuje. Zoe odważna małomówna energiczna Lian-Chu tchórzliwy silny opiekuńczy Gwizdo przebiegły samolubny pomocny Lord Arnold nieuczciwy surowy łagodny Ćwiczenie 2 Uzasadnij pozostałe cechy bohaterów, których nie wykreśliłaś/wykreśliłeś. Przykład: Zoe była odważna, ponieważ wyruszyła w niebezpieczną podróż z łowcami smoków. Zoe była..., ponieważ...... Lian-Chu był..., ponieważ...... Lian-Chu był..., ponieważ...... Gwizdo był..., ponieważ...... Gwizdo był..., ponieważ...... Lord Arnold był..., ponieważ...... Lord Arnold był..., ponieważ......

ZAŁĄCZNIK 1 szablony herbów

MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI Herb Polski

Herb Zawiszy Czarnego

Prawa autorskie: Herb Polski znajduje się w domenie publicznej, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/plik:coat_of_arms_of_poland-official3.png Herb Zawiszy Czarnego dostępny jest na licencji CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/bysa/3.0/deed.pl), źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/plik:sulima_herb.svg