KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V Temat lekcji: Wszechobecna woda. Czas realizacji: 90 minut I. Cele lekcji A. Cel ogólny: Wykazanie obecności wody w glebie, powietrzu, organizmach żywych i oddechu. Poznanie zasobów wody na Ziemi. B. Cele szczegółowe: Uczeń: - podaje przykłady występowania wody w przyrodzie ożywionej i nieożywionej, - wymienia oznaki obecności wody w organizmach żywych, glebie i powietrzu, - potrafi uzasadnić stwierdzenie, że wody słodkie stanowią niewielką część zasobów wodnych Ziemi, - klasyfikuje zbiorniki wodne i wymienia trzy podstawowe odcinki biegu rzeki, - określa rolę wody w przyrodzie, - opisuje wodę jako substancję niezbędną do życia, - uzasadnia konieczność racjonalnego gospodarowania wodą. II. Środki dydaktyczne: - fizycznamapaświata, - schemat obiegu wody w przyrodzie, - szkiełka zegarowe, statywy z łapami do podtrzymywania probówki, - palniki, - probówki, - lusterko, - kostki lodu, - gleba, - plasterek ziemniaka, - niewielkie metalowe pudełko,
- ilustracje kranu z płynącą wodą, - ilustracje jeziora, stawu, rzeki, oczka wodnego, lodowca, śniegu III. Metody i formy pracy: pogadanka metoda doświadczalna praca w grupach burza mózgów IV. Przebieg lekcji A. Faza wstępna 1. Czynności organizacyjne 2. Na podstawie wiadomości z poprzedniej lekcji i życia codziennego uczniowie wypowiadają się na temat obiegu wody w przyrodzie, występowania wody na kuli ziemskiej i znaczenia wody dla organizmów żywych. Nauczyciel kieruje wypowiedziami uczniów prowadząc do sformułowania tematu i celu lekcji. B. Faza realizacyjna 1. Korzystając z mapy fizycznej świata uczniowie, wspólnie z nauczycielem / w formie pogadanki / dochodzą do wniosku, że na kuli ziemskiej jest znacznie więcej wody niż lądu oraz, żewiększość stanowi woda słona. Woda słodka, która jest niezbędna do życia, zajmuje tylko niewielki procent zasobów. Spora ilość wody zamknięta jest w lodowcach. 2. Spośród pokazywanych przez nauczyciela ilustracji uczniowie wybierają źródła wody słonej i słodkiej wypełniają kartę pracy nr 1. 3. Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie zapoznają się z odcinkami biegu rzeki wypełniają kartę pracy nr 2. 4. Nauczyciel dzieli klasę na cztery zespoły. Każda grupa wybiera spośród siebie lidera, sekretarza i sprawozdawcę.
Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie wykonują doświadczenia, wymieniają między sobą spostrzeżenia, zapisują wnioski. Stwierdzają obecność wody w organizmach żywych. Grupa I. Ogrzewanie cienkiego plasterka ziemniaka na szkiełku zegarowym. Drugie szkiełko trzymamy nad ogrzewanym ziemniakiem. Wniosek: W ziemniaku znajduje się woda. Podczas ogrzewania plasterka zachodzi proces parowania i skraplania wody. Grupa II. Ogrzewanie piasku /gleby / w probówce. Wniosek: Podczas ogrzewania na ściankach probówki pojawiają się drobniutkie kropelki wody. W glebie znajduje się woda. Grupa III. Badanie obecności pary wodnej w oddechu. Uczniowie wydychają powietrze na lusterko. Wniosek: W wydychanym powietrzu znajduje się woda. Na lusterku pojawiły się maleńkie kropelki wody. Grupa IV. Badanie obecności wody w powietrzu. Uczniowie wypełniają blaszaną puszkę lodem. Odczekują pewien czas i obserwują zmiany zachodzące na powierzchni naczynia. Wniosek: W powietrzu znajduje się woda, ponieważ na powierzchni naczynia pojawiły się kropelki wody. 5. Sprawozdawca każdej grupy omawia uzyskane wyniki.
Nauczyciel kieruje wypowiedziami uczniów, pomaga sformułować spostrzeżenia. C. Faza podsumowująca 1.Wspólnie zastanawiamy się jakie są oznaki obecności wody w organizmach żywych / burza mózgów / - płaczące rośliny np. filodendron - z soczystych części roślin można wycisnąć sok / aloes, cytryna, pokrzywa, jabłko / - człowiek wydziela pot, łzy, mocz, katar, posiada krew. 2. Podsumowanie nauczyciela. Mówi o tym, jak ogromne jest znaczenie wody dla życia na Ziemi oraz o konieczności racjonalnego nią gospodarowania. 3. Ocena aktywności uczniów.
KARTA PRACY NR 1 WSZECHOBECNA WODA Imię i nazwisko:... Klasa:... 1. Spośród ilustracji wybierz źródła wody słodkiej i słonej. Wpisz ich nazwy do tabeli. Źródła wody słonej Źródła wody słodkiej 2.Napisz, których źródełjestwięcej i dlaczego?...
KARTA PRACY NR 2 WSZECHOBECNA WODA Imię i nazwisko:... Klasa:... 1. Wytnij ilustracje zamieszczone na karcie pracy. 2. Ustal, która z nich przedstawia bieg górny, bieg środkowy i bieg dolny. 3. Ułóż ilustracje w odpowiedniej kolejności, a następnie podpisz..........