ROZKŁAD MATERIAŁU NA MIESIĄC WRZESIEŃ



Podobne dokumenty
Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Scenariusz Zajęcia zintegrowanych

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KL.II /WYKORZYSTANIE TECHNIK WSPOMAGAJĄCYCH ZAPAMIĘTANIE TEKSTU/

Raport grupa Rekiny dzieci 5-letnie

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU W GRUPIE XII SŁONECZKA :

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 3.: warzywa w nich zdrowie się ukrywa

Idzie jesień przez ogród i sad. 1 X - 5 X 2018r

Tematy kompleksowe w miesiącu wrześniu: I W moim przedszkolu. II Moja miejscowość. III - Ja, Ty i środowisko. IV Dary jesieni

WIERSZE. Wyszła kura na podwórze

Data realizacji: września 2017

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIK GRUPA I TYGRYSKI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZAPROSZENIE. Przedszkole Publiczne w Kotli Uprzejmie informuje, że ogłasza konkurs plastyczny o tematyce: BRZECHWY WIERSZE MALOWANE

W PAŹDZIERNIKU W NASZEJ GRUPIE:

1BIEDRONKI WRZESIEŃ. Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

Dowiemy się, w jaki sposób oznacza się poprzez znaki graficzne pogodę. Utrwalimy sobie również nazwy poszczególnych dni tygodnia.

ZAMIERZENIA PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH NA MIESIĄC WRZESIEŃ

Pierwszego dnia w przedszkolu dzieci zapoznały się. roczne przygotowanie przedszkolne wyd. WSiP. Poznały

Gr. żłobkowa. Tematy kompleksowe: 1. Poznamy się -cykl 1 tygodniowy

Zdrowo się odżywiamy. Dbamy o swoje zdrowie wartości odżywcze warzyw i. Wyraziste czytanie wiersza Czesława Janczarskiego pt. Warzywa i owoce.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Scenariusz. Dnia Zdrowego Przedszkolaka realizowany w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr3 im. Jana Brzechwy w Mławie.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWAREGO DLA RODZICÓW DZIECI 5 LETNICH.

Autor scenariuszy: Marta Gzyra Grupa docelowa: Uczniowie klas I-II Cele: Wspieranie nauki języka polskiego dla uczniów cudzoziemskich.

Scenariusz nr 72 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Bezpieczeństwo moje i innych na drogach.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI CZTEROLETNICH NA MIESIĄC WRZESIEŃ Tematy kompleksowe: W przedszkolu Na ulicy Owoce Warzywa

ROZKŁAD MATERIAŁU NA MIESIĄC WRZESIEŃ

Bezpieczeństwo moje i innych na drogach.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ WRZESIEŃ

Temat kompleksowy nr 2: Jas i Małgosia wędrówki po lesie - realizacja metodą story line Termin realizacji: 9 13 kwietnia 2018

Grupa III Wesołe Biedronki

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

GRUPA XVI LEŚNE SKRZATY PAŹDZIERNIK

MAŁY, ALE WAŻNY. Gdy ciemno, szaro i ponuro, Gdy wiatr przygania burym chmurom, Kierowca stara się i trudzi, Aby Cię dostrzec w tłumie ludzi.

Motyle Wiersz: Agnieszka Frączek Śnieżek :

Konspekt zajęć świetlicowych

Aktualności: Tematyka realizowanych zajęć

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI CZTEROLETNICH NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU W GRUPIE PIERWSZEJ: Tematy kompleksowe:

PIOSENKI I WIERSZE, KTÓRYCH SIĘ UCZYMY

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU LISTOPAD W GRUPIE TRZECIEJ WIEWIÓRKI.

WRZESIEŃ. Skończyły sie wakacje. Dzieci opalone i wypoczęte wróciły. do naszego przedszkola. Niektóre z łatwością zawierają

MAŁY ARTYSTA PROGRAM EDUKACJI TEATRALNEJ. dlaklasi III. szkoły podstawowej

Wrzesień 2018 Grupa: Maluchy

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ LISTOPAD

Ale smaczna, ale zdrowa, Miłosz Ch., Milena K., Zuzia O., Patryk G. To przekąska nasza nowa. My warzywa chcemy jeść Słodyczom mówimy cześć!

Plan pracy na miesiąc Październik grupa MALUCHY. Jesienią w parku zwierzęta w parku

ZADANIA NA WRZESIEŃ - GRUPA VII POZIOMKI

WIERSZ "Na wakacje ruszać czas" Za dni kilka o tej porze będę witać polskie morze. Bo najbardziej mi się marzy żeby bawić się na plaży.

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Scenariusz zajęć. Metody: rozmowa, burza mózgów, działanie praktyczne, zabawa, drama, eksperyment.

KONKURS DLA KLAS III POLSKA - TO MOJA OJCZYZNA. a)... b)... c)... pkt pkt a)... b)... Syrenka jest herbem... pkt. 1...

Zamierzenia na miesiąc styczeń

Scenariusz nr 14 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

2014 NR 1 KWARTALNIK DLA RODZICÓW BEZPIECZNIE U EKOLUDKÓW

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Każdy uczeń nawet mały, zna na pamięć te sygnały. I odróżnia na ulicach wszystkie znaki na tablicach. Gdy widzimy, że kolega pędzi i na jezdnię

TEGO UCZĄ SIĘ CHOCHLIKI W PAŹDZIERNIKU

Grupa dzieci 4 i 5 letnich Delfiny

Sprawozdanie z realizacji Programu Klub Bezpiecznego Puchatka. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu

Dziś policjant, dziś policjant z nami jest, z nami jest. To jest nasz przyjaciel, to jest nasz przyjaciel, o tym wiesz, o tym wiesz.

Test wiedzy o ruchu drogowym dla klas I - III

Plan miesięczny: wrzesień

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI CZTEROLETNICH NA MIESIĄC LISTOPAD

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Czego nauczymy się we wrześniu

Scenariusz do zajęć kształcenia zintegrowanego dla uczniów kl. II

SPRAWDZIAN PRÓBNY W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Mamo, Tato, w tym miesiącu:

Grupa XI. "Misie" Wrzesień Temat kompleksowy: "W przedszkolu" IX 2019

WRZESIEŃ Idę do przedszkola Magiczne słowa Domki z klocków Samochody. Nasza szatnia Mały zuch Mały i duży Znam znaki drogowe

Czego będziemy uczyć się w marcu Ogólne cele dydaktyczno-wychowawcze:

i form pracy (pokaz, praktyczne działanie, komunikacja alternatywna, metody audiowizualne, metody aktywizujące).

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W RUCHU DROGOWYM.

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE NA M-C PAŹDZIERNIK.

PROGAM PROFILAKTYCZNY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RUDNIE

PORZĄDKI. Powkładaj do worka obrazki, w których nazwach słyszysz głoskę w, do kufra pozostałe.

Tego się uczymy. JESIENIĄ Piosenki: Wierszyki: Jestem sobie przedszkolaczek

BANK DOBRYCH PRAKTYK

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU WRZEŚNIU W GRUPIE TRZECIEJ,,WIEWIÓRKI

Październik Plan Pracy "Maluchów" Jesienne Owoce Jesienne Warzywa Skarby Jesieni Las Jesienią

" To jestem ja" " Moja grupa" Moja droga do przedszkola " Idzie jesień przez las, park"

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

GRUPA 3LATKI 4 GODZINNY BLOK JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie krzyżówki.

Piosenki rok 2012/2013. Senna kołysanka. Uciekaj zimo

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU Listopadzie W GRUPIE PIERWSZEJ: Tematy kompleksowe:

ZADANIA NA MAJ 2019r.

Autorski wiersz grupy IV MISIE

W roku szkolnym 2016 / 2017 odbyły się zajęcia :

Listopad, Tydzień I. wymieniały i przestrzegły zwyczaje panujące w grupie przedszkolnej

Cele i harmonogram warsztatów

Bezpieczny przedszkolak policjant przyjaciel w mundurze

Transkrypt:

ROZKŁAD MATERIAŁU NA MIESIĄC WRZESIEŃ TYDZIEŃ I - W PRZEDSZKOLU 1. W MOIM PRZEDSZKOLU 2.W MOIM PRZEDSZKOLU 3. DZIEŃ W PRZEDSZKOLU 4. PRZEDSZKOLNY SAVOIR - VIVRE 5. POMAGAMY SOBIE TYDZIEŃ II - MOJA MIEJSCOWOŚĆ 1. MIASTO I WIEŚ - MÓJ DOM 2. W MIEŚCIE - BUDYNKI, SKLEPY, ZAWODY 3. NA WSI - BUDYNKI, SKLEPY, ZAWODY 4. BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA - PRZECHODZENIE PRZEZ JEZDNIĘ 5. POLICJANT - NA ULICY TYDZIEŃ III - JA, TY I SRODOWISKO 1. OTO JA - CZŁOWIEK, MOJE CIAŁO 2. OTO JA CZŁOWIEK - ZMYSŁY 3. HIGIENA 4. NA POMOC 5. ŚRODOWISKO, AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA TYDZIEŃ IV - DARY JESIENI NA TALERZU 1. WARZYWA 2. WARZYWA 3. OWOCE 4. OWOCE 5. TEATRZYK OWOCOWO - WARZYWNY

Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne: Integrowanie się z grupą rówieśniczą. Poznanie topografii przedszkola. Ustalenie i przestrzeganie zasad panujących w przedszkolu. Poznawanie podstawowych zasad korzystania z placu zabaw. Poznawanie podstawowych zasad ruchu drogowego. Poznanie funkcji instytucji niosących pomoc: policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe. Poznanie numerów alarmowych do tych instytucji. Poznanie budowy własnego ciała, nazywanie poszczególnych części ciała. Poznanie zmysłów jakimi odbieramy otaczający nas świat. Poznawanie zmian zachodzących w przyrodzie związanych z jesienią. Poznawanie zmian zachodzących w przyrodzie związanych z jesienią w sadzie. Kształtowanie umiejętności nazywania prac w sadzie. Kształtowanie umiejętności nazywania prac w ogródkach warzywnych lub na polach jesienią. Kształtowanie umiejętności sprawnego przeliczania w granicach możliwości dzieci. Kształtowanie umiejętności klasyfikowania według jednej cechy. Kształtowanie umiejętności rozróżniania i nazywania podstawowych figur geometrycznych. Kształcenie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich. Kształtowanie umiejętności całościowego czytania wyrazów: usta, owoce. Kształtowanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej wyrazów, wysłuchiwania głoski u, o w wyrazach. Nauka piosenek i pląsów. Wdrażanie do udziału w zabawach muzyczno-rytmicznych przy piosenkach znanych dzieciom.

PAK- PRZYJACIEL PRZEDSZKOLAKÓW sł. Ewa Stadmuller, muz. Liliana Widlarz I. Kto świata ciągle jest tak ciekawy? Kto wciąż zaprasza nas do zabawy? Kto świetny humor zawsze ma? Kto się na żartach zna? Ref.: Pak ze szmatek jest uszyty, Pak- to kompan znakomity Pak- najmilszy z wszystkich Paków, Pak- przyjaciel przedszkolaków! II. Z Pakiem nikomu nie grozi nuda, z Pakiem wyprawa każda się uda, wytropić można nawet lwa, kiedy się Paka zna! Ref.: Pak ze szmatek jest uszyty, Pak- to kompan znakomity Pak- najmilszy z wszystkich Paków, Pak- przyjaciel przedszkolaków!

O przechodzeniu przez ulicę sł. i muz. Agnieszka Jędrzejewska - Stachura 1. Zanim ulicę przekroczysz, otwórz szeroko swe oczy, bo to bardzo ważna jest rzecz, by się na baczności wciąż mieć. Najpierw w lewo, w prawo potem, jeszcze w lewo spójrz z powrotem, jeśli droga jest wolna już - swe kroki pewnie skieruj w przód. 2. Sprawa jest o tyle łatwa, jeśli są na przejściu światła, one drogę pokazują, czy przechodzić informują. Gdy zielone sygnał dało wnet przed siebie ruszaj śmiało, lecz czerwone daje znać, że nadal w miejscu musisz stać.

Ogórek wąsaty sł. Dorota Gellner, muz. Jarosław Kukulski Tu ruda marchewka tam strączek, Tu dynia jak słońce, tam główka sałaty, A w kącie ogórek wąsaty. Ref.: Ogórek, ogórek, ogórek, Zielony ma garniturek, I czapkę i sandały, Zielony, zielony jest cały. Czasami jesienią na grządkę w ogrodzie, Deszczowa pogoda przychodzi, Parasol ma w ręku, konewkę ma z chmurki, I deszczem podlewa ogórki.

Przejście dla pieszych Kto zamierza przejść ulicę musi poznać tajemnicę: Na chodniku przystań bokiem. Popatrz w lewo bystrym okiem. Skieruj w prawo wzrok sokoli. Znów na lewo spójrz powoli. Jezdnia wolna więc swobodnie mogą przez nią przejść przechodnie. Okienka i okna Ewa Bełczewska Każdy Tomek ma swój domek każdy domek okna swoje. - Moje okna są malutkie, Kwadratowe i czyściutkie. Na osiedlach domów wiele, Dużo ludzi jest weselej. Wszystkie domy okna mają I na siebie spoglądają. A w tych domach okna różne, Kwadratowe i podłużne. Okna duże, okna małe, Ale wszystkie doskonałe. Tu są koła, tam trójkąty, Dalej jeszcze prostokąty. Dobrze popatrz, znajdź owalne, W małych domach to normalne. W wielkich miastach, w centrum samym, Domy do chmur dosięgają. Czarny obok błękitnego To drapacze chmur, kolego. A w nich okna jak lusterka, Księżyc nocą na nie zerka.

Wiersz "Kolorowe znaki" Krzysztof Wiśniewski Idąc na spacer ze swoim tatą mały przedszkolak był nieswój taki, nie wiedział bowiem dlaczego stoją na wszystkich drogach te dziwne znaki. Na jednej nóżce, tak jak bociany: trójkąty, koła, romby, kwadraty Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym, Z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze Mówią: "Uważaj na mój rysunek!" I to są ZNAKI OSTRZEGAWCZE Te duże koła z brzegiem czerwonym, Które z daleka widać od razu, "Nie wolno!"- krzyczą głosem donośnym, Bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU. Mniejsze zaś koła, z niebieską twarzą I białą strzałką jak ptasi pazur, Mówią stanowczo: "Jedź jak ci każę!" Dlatego są to ZNAKI NAKAZU. A prostokąty oraz kwadraty, Te z tłem niebieskim, stojące z gracją, INFORMACYJNE są to ZNAKI, Bo zawsze służą informacją. Wiesz już, dlaczego duzi i mali Znaki drogowe widują co dzień? Żeby bezpiecznie z dróg korzystali: Każdy kierowca i każdy przechodzień.

Na zdrowie B. Lewandowska Doktor rybka niech nam powie Jak należy dbać o zdrowie! Kto chce prosty być jak trzcina, Gimnastyką dzień zaczyna! Całe ciało myje co dzień Pod prysznicem, w czystej wodzie. Wie, że zęby białe czyste Lubią szczotkę i dentystę! Pije mleko, wie, że zdrowo Chrupać marchew na surowo. Kiedy kicha czysta chustka Dobrze mu zasłania usta. Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka Na obrazku bez zarazków. Rób tak samo, bo chcesz chyba Tak zdrowy być jak ryba.

NA STRAGANIE autor wiersza: Jan Brzechwa Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: "Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze." "Cóż się dziwić, mój szczypiorku, Leżę tutaj już od wtorku!" Rzecze na to kalarepka: "Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!" Groch po brzuszku rzepę klepie: "Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?" "Dzięki, dzięki, panie grochu, Jakoś żyje się po trochu. Lecz pietruszka - z tą jest gorzej: Blada, chuda, spać nie może." "A to feler" - Westchnął seler. Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: "Mój Buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony?" Burak tylko nos zatyka: "Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą." "A to feler" - Westchnął seler. Naraz słychać głos fasoli: "Gdzie się pani tu gramoli?!" "Nie bądź dla mnie taka wielka" - Odpowiada jej brukselka. "Widzieliście, jaka krewka!" - Zaperzyła się marchewka. "Niech rozsądzi nas kapusta!" "Co, kapusta?! Głowa pusta?!" A kapusta rzecze smutnie: "Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie!" "A to feler" - Westchnął seler.