Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Koźba Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Uczę się poruszać po drodze. Cele operacyjne: Dziecko: posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych; rozpoznaje znak Sygnały świetlne, wie do czego służy, potrafi omówić jego kolorystykę. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych; rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków i często stosowanych oznaczeń oraz symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu; orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu; grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach; uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej; odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską). Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych), zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w dopełnianiu tematycznej gazetki ściennej, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych,
porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób; rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (znak, rysunek); znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze; grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie figur geometrycznych zgodnie z podaną cechą, grupowanie plansz znaków drogowych w zbiory tożsame, dwuelementowe); rozwijanie spostrzegawczości i płynności ruchu celowego; kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu; posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem; rozwijanie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni (posługiwanie się mozaiką). Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne Przebieg zajęć 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. 2. Kolorowe światła: zabawa słowno-ruchowa podczas rytmizacji słów związanych z wybranymi znakami drogowymi. Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka Dzieci oglądają rozwieszone w sali plansze przedstawiające wybrane znaki drogowe. Nauczyciel (N) przedstawia dzieciom prezentację multimedialną Wybrane znaki drogowe (załącznik nr 9). Następnie zachęca do rozmowy na temat znaków i widniejących na nich symboli. Nakierowuje rozmowę na zachowanie bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Wybrane słowa dziecięcych wypowiedzi stanowią podstawę dla rytmizacji np. kolory
II. III. Zajęcia dydaktyczne Zajęcia popołudniowe 1. Znasz te znaki?: rozwijanie spostrzegawczości podczas oglądania plansz z wybranymi znakami drogowymi, wyszukiwanie znaków wśród plansz wyeksponowanych w sali, określanie ich kształtów, kolorów i symboliki. 2. Kto znajdzie?: wyodrębnianie sygnalizatora świetlnego. 3. Sygnalizator: oglądanie i omawianie zagadek multimedialnych inspirowanych znakiem Sygnały świetlne. 4. Rób to, co ja: zabawa do opowieści ruchowej (z wykorzystaniem tamburyna i bębenka). 5. Sygnalizator: indywidualna zabawa plastyczna. Wypełnianie konturu farbą oraz naklejanie elementów adekwatnych do prezentowanego wzoru. 1. Kto znajdzie?: wyodrębnianie koła z elementów mozaiki geometrycznej. świateł, osoby, pojazdy wymieniane przez dzieci. Dzieci oddają rytm poprzez klaskanie, podskoki, tupanie. Zachęcenie dzieci do oglądania plansz oraz poszukiwań tożsamych znaków znajdujących się w sali (materiały: plansze znajdujące się w zasobach przedszkola, sylwety znaków drogowych). Dzieci układają omówione plansze w szeregu na podłodze. N zachęca dzieci do oglądania uszeregowanych plansz i wybrania spośród nich tych, które obrazują sygnalizatory świetlne. N zaprasza dzieci do interaktywnej zabawy (załącznik nr 6). Dzieci utrwalają swoją wiedzę rozwiązując zagadki. Zaproszenie do wspólnej zabawy przy opowieści ruchowej (załącznik nr 5). Dzieci próbują naśladować ruchy N, poruszać się w rytmie wyznaczanym przez instrumenty. Wycięta ze sztywnego kartonu sylweta - kontur sygnalizatora (dla każdego dziecka), wycięte z kolorowego papieru koła w trzech kolorach świateł sygnalizatora (załącznik nr 1a, 1b). Mozaika geometryczna (załącznik nr 2), interaktywna mozaika
2. Znaki drogowe: zabawy indywidualne dzieci zgodne z zainteresowaniami. 3. Samochody i światła: zabawa ruchowa na powietrzu oparta na sygnałach wzrokowo-słuchowych. geometryczna (załącznik nr 7). Zachęcanie dzieci do odnajdywania i wskazywania koła pośród innych figur geometrycznych. Możliwość wykorzystania załącznika nr 4 i 8. Zachęcanie dzieci do aktywnego udziału w zabawie na powietrzu (zwrócenie uwagi na aspekt bezpiecznej zabawy). Dzieci otrzymują od N plakietki z rysunkiem samochodu (załącznik nr 3) i małe koła lub obręcze jako rekwizyt imitujący kierownicę. N dysponuje trzema dużymi kołami w kolorach świateł sygnalizatora oraz gwizdkiem używanym podczas zmiany światła. Wskazanie czerwonego koła światła dzieci stoją; żółtego rozglądają się; zielonego - chodzą. Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała w naturalny sposób powracają do realizacji programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych. Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita i zróżnicowana; zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: plansze znaków kodeksu drogowego, karton, farba czarna/brązowa/szara (do kolorowania sygnalizatora), patyczki higieniczne, kolorowy papier, klej, obręcze gimnastyczne, krążki - światła w trzech kolorach, gwizdek, mozaika geometryczna, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Sygnalizator - szablony do pracy plastycznej; 2. Kto znajdzie? - mozaika do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela; 3. Samochody i światła - plakietki do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela; 4. Samochody szablony do wydrukowania na kolorowym papierze lub do wykorzystania jako kolorowanka; 5. Na spacerze - opowieść ruchowa, autor: Anna Koźba; 6. Sygnalizator - gra multimedialna; 7. Mozaika - gra multimedialna; 8. Znak drogowy - Dzieci- kolorowanka multimedialna; 9. Wybrane znaki drogowe - prezentacja multimedialna.