3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:



Podobne dokumenty
JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

Edukacja przyrodnicza

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć nr 7

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

INNOWACJA PEDAGOGICZNA PROGRAMOWO - METODYCZNA ,,MALI ODKRYWCY. Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność.

PROJEKT OBCHODÓW DNIA ZIEMI. Ptaki nasi skrzydlaci przyjaciele

Konkursu Świetlica kształtująca prospołeczne postawy wśród uczniów Al. Jerozolimskie 151, kl. I, piętro 2, lok Warszawa

Scenariusz zajęć terenowych

W SZKOLE PODSTAWOWEJ w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 im. JANA PAWŁA II w BEŁŻYCACH

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

do karmnika i budeczki, zajęcia Przysposabiające do Pracy w klasach I i II b ZSS nr 105 w Poznaniu.

Sprawozdanie z realizacji innowacji metodycznej Las w czterech odsłonach w I semestrze w roku szkolnym 2016/2017

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

EDUKACJA PRZYRODNICZA

ŁĄCZENIE REZYSTORÓW. POMIAR REZYSTANCJI

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Jesienne wędrówki klasy IV c.

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

KONSPEKT ZAJĘĆ O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ. TEMAT: NIEŚĆ POMOC PTAKOM ZIMĄ TO NIE TAKIE TRUDNE!

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wygiełzowie Wygiełzów Zelów Tel RAPORT. z akcji,,zimowa pomoc dla zwierząt

Poznajemy tajemnice lasu

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Plan metodyczny lekcji

PTASIA OPIEKUNKA / PTASI OPIEKUN

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

I. OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW NA LEKCJACH PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Głubczyce dawniej i dziś

ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W BIAŁOGARDZIE POZNAJĄ PRZYRODĘ OBSZARU NATURA 2000

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 6

,,O przyrodzie w przyrodzie - zajęcia terenowe z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Anna Gościmska Antonina Telicka - Bonecka

Analiza testu kompetencji piątoklasistów przyroda

II. Zasady nauczania. Ligia Tuszyńska wykład dla doktorantów wydziałów przyrodniczych 2013

Edukacja przyrodnicza klas I-III

XIX LO im. Powstańców Warszawy wymagania edukacyjne z przyrody na rok szkolny 2016/17

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 1

Sprawozdanie z realizacji programu poprawy efektywności kształcenia i wychowania w klasach I-III

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZAKOPANEM

PROGRAM PRZEDSZKOLA GEDANENSIS

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

Aktywne metody nauczania.

PLAN PRACY KOŁA PRZYRODNICZEGO

PLAN ZAJĘĆ PODCZAS AKCJI ZIMA W MIEŚCIE 2017 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312 W WARSZAWIE TERMIN: r r.

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Ferie w Ogrodzie Botanicznym

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

Obiekty sakralne w mojej okolicy

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

Dni Przyjaciół Lasu Szkoła Podstawowa nr 16

PROJEKT SZKOLNY POZNAJEMY ZWYCZAJE I TRADYCJE ZWIĄZANE Z NADEJŚCIEM WIOSNY. pod hasłem: WESOŁO WITAMY WIOSNĘ. Opracowanie:

Program Pracy Szkolnego Koła,,Towarzystwa Przyjaciół Lasu

Scenariusz zajęć nr 3

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

EWALUACJA AUTORSKIEGO PROJEKTU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH edukacja zdrowotna

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ARKUSZ OBSERWACJI Świetlica szkolna

Test diagnozujący z biologii klas I rok 2014/15

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

*12 Polska między wojnami

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

MAŁY ODKRYWCA WODY I LASU

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

8 W przemysłowym mieście

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA - PRZYRODA

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 4 szkoły podstawowej

Przedmiotowy system oceniania przyroda

Dni Przyjaciół Lasu Szkoła Podstawowa nr 16

Wykorzystanie obrączkowania w dydaktyce przedszkolnej i szkolnej

Scenariusz zajęć nr 1

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Transkrypt:

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: rozwijanie pasji poznawania zjawisk przyrodniczych rozwijanie umiejętności analizowania obserwowanych zjawisk zrozumienie roli człowieka w środowisku przyrodniczym zachęcenie do aktywnej ochrony środowiska przyrodniczego kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. CELE OPERACYJNE: Przewidywane osiągnięcia uczeń potrafi: opisać zimowe zagrożenia dla ptaków rozpoznać kilka gatunków ptaków przylatujących do karmników opisać zachowanie się ptaków w różnych warunkach atmosferycznych zinterpretować niektóre elementy mowy ciała u ptaków posługiwać się atlasami do rozpoznawania gatunków ptaków opisać letnie i zimowe pożywienie ptaków samodzielnie przygotować karmę dla poszczególnych gatunków ptaków pomóc ptakom przetrwać trudy zimy być odpowiedzialnym i systematycznym w prowadzeniu dokarmiania samodzielnie prowadzić obserwacje, zapisywać je w kalendarzu dokarmiania i wyciągać wnioski być cierpliwym i zaangażowanym w systematycznym prowadzeniu obserwacji i notatek dzielić się spostrzeżeniami z obserwacji współpracować w grupie. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karmniki i różne rodzaje karmy dla ptaków lornetki kalendarz dokarmiania materiały plastyczno-techniczne. Literatura dla nauczyciela: Sokołowski J. Ptaki Polski. Wyd. Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1977. Sokołowski J. Ptaki ziem polskich. PWN Warszawa 1958. Ptaki. Wyd. Arkady, seria Patrzę. Podziwiam. Poznaję. Warszawa 1993. Vasak P. Ptaki leśne. Wyd. Delta. 16

PRZEBIEG ZAJĘĆ Etap wprowadzający 1. Rozmowa kierowana Dlaczego dokarmiamy ptaki. Etap realizacji 1. Pogadanka Na czym polega praca przyrodnika badacza? (Zał. 1) omówienie zasad prowadzenia kalendarza dokarmiania. 2. Organizacja akcji dokarmiania założenie karmnika, przygotowanie karmy i ustalenie dyżurów. 3. Systematyczne dokarmianie i obserwacje (do kwietnia) wypełnianie kalendarza (Zał. 2). Uwaga! Kalendarz, który jest zamieszczony w Zestawie do ćwiczeń należy wydrukować (powielić) w formacie A3. Przygotowujemy karmniki dla naszych skrzydlatych przyjaciół klasa 2 Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu wychowawczyni Anna Łabuz Etap podsumowujący 1. Wypełnianie karty pracy. Napisz w jakich sytuacjach zaobserwowałeś takie zachowania ptaków. Napisz opowiadanie z ilustracją Pewnego dnia w moim karmniku. ZAŁĄCZNIKI: Przygotowujemy karmniki dla naszych skrzydlatych przyjaciół klasa 2 Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu wychowawczyni Anna Łabuz Nr 1 Jak prowadzić kalendarz dokarmiania ptaków Nr 2 Kalendarz dokarmiania ptaków Nr 3 Pomagamy naszym skrzydlatym przyjaciołom tablica nr 27 Nr 4 Karta pracy. 17

Załącznik 1. JAK PROWADZIĆ KALENDARZ DOKARMIANIA Regularne dokarmianie ptaków połączone z prowadzeniem Kalendarza dokarmiania ptaków ma doprowadzić do ukształtowania: poczucia odpowiedzialności za dokarmiane zwierzęta, systematyczności w wykonywaniu podjętego zadania, cierpliwości w prowadzeniu samodzielnych obserwacji, umiejętności wyciągania wniosków. Poprzez prowadzenie kalendarza uczniowie doświadczą, na czym polega praca badacza przyrody, jak ważne jest długotrwałe i cierpliwe prowadzenie obserwacji oraz ich systematyczne notowanie. Dopiero zbiór obserwacji z długiego okresu pozwala wyciągnąć wnioski. Kalendarz dokarmiania ptaków załączony do materiałów proponujemy powiesić w klasie, w widocznym miejscu wraz z ilustracjami ptaków. Prowadząc obserwacje i wypełniając kalendarz, uczniowie będą analizować zależność pomiędzy aktywnością ptaków, a warunkami atmosferycznymi. Zauważą upodobania pokarmowe poszczególnych gatunków, zaobserwują elementy mowy ciała u ptaków. Bardzo ważne jest, aby jeden uczeń prowadził dokarmianie i wypełniał kalendarz przez więcej niż 1 dzień w miesiącu i mógł porównać obserwacje z kilku dni, wyciągnąć wnioski: jak pogoda wpływa na ptaki, jak ptaki zachowują się względem siebie itp. Taki sposób realizacji tematu wynika z głównego hasła II roku programu Zdobywamy wiedzę. Przy okazji tych zajęć można pokazać uczniom krótki film przyrodniczy o ptakach, ukazujący jednocześnie pracę przyrodników filmowców, uświadamiający ile czasu, cierpliwości i pomysłowości jest potrzebne (zrobienie 0, 5 godzinnego filmu może trwać nawet rok, czy kilka lat). Na całym świecie wszyscy naukowcy spotykają się na różnego rodzaju konferencjach, aby zaprezentować wyniki swoich badań, podzielić się doświadczeniami i dyskutować. Dlatego nauczyciel powinien zorganizować taką minikonferencję dla Młodych Przyrodników, by uczniowie podzielili się wynikami obserwacji z różnych dni (wystarczy na nią poświęcić pół godziny). Przewodniczącym takiej konferencji jest nauczyciel, który kieruje prezentacjami. Uczniowie indywidualnie lub w grupach opowiedzą o swoich obserwacjach, odpowiadając na pytania: Przy jakiej pogodzie najwięcej ptaków korzystało z karmnika? O jakiej porze dnia ptaki najintensywniej żerują? Co najchętniej jedzą poszczególne gatunki? Czy na podstawie zachowania ptaków można przewidzieć zmianę pogody? (zazwyczaj wyraźny wzrost intensywności żerowania zwiastuje silne pogorszenie warunków atmosferycznych: nadchodzące zamiecie, intensywne opady itp.) Jak zachowują się względem siebie ptaki w karmniku? Jak rozpoznać nastrój i stan zdrowia ptaka obserwując jego zachowanie? 18

Załącznik 2. KALENDARZ DOKARMIANIA 19

Załącznik 3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM tablica nr 27 20