Poznajemy zwierzęta domowe i leśne



Podobne dokumenty
Drzewa iglaste i liściaste

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Scenariusz nr 15 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Edukacja przyrodnicza "Świat zwierząt"

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Zostań młodym ekologiem

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

PLAN METODYCZNY LEKCJI

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Diagnoza wiedzy przyrodniczej ucznia na progu klasy IV szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Temat: Organizmy różnią się sposobem odżywiania

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Wykonała Aleksandra Stojanowska

Dodawanie ułamków dziesiętnych

KLASA I Sprawdzian kompetencji po cz Êci 5. Wiosenny las

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Podsumowane wiadomości o roślinach

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Lasy w Polsce. Agata Konefeld. Klasa 6a

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Zagadnienia dla klasy 4 do I części konkursu (test)

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Funkcja rzeczownika w zdaniu

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Charakterystyka królestwa Protista

CZY W PRZYRODZIE JEST MIEJSCE DLA KOMARÓW I MYSZY?

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 8

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Załącznik 4 Gra Hodowla Lasu

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Przyrodniczy Kącik Edukacyjny

Raport o zwierzętach domowych dzielnicy Targówek. Raport o zwierzętach domowych dzielnicy Targówek. Klasa IVa

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Regulamin I Turnieju Wiedzy o Lesie o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Wyszków

Scenariusz zajęć nr 7

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Temat: Struktura i funkcjonowanie ekosystemu.

Rodzaje zdań złożonych

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

ZWIERZĘTA JESIENIĄ. Zwierzęta, ich domy i zwyczaje propozycja zajęć

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Plan pracy na miesiąc Październik grupa MALUCHY. Jesienią w parku zwierzęta w parku

Poznajemy rodzaje podmiotu

Plan metodyczny lekcji

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Transkrypt:

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna cechy charakterystyczne zwierząt domowych i leśnych, zna zwierzęta mięsożerne, roślinożerne i wszystkożerne. b) Umiejętności Uczeń: rozpoznaje i nazywa zwierzęta domowe, rozpoznaje i nazywa zwierzęta leśne. 2. Metoda i forma pracy Metoda pracy: wykład, łańcuch skojarzeń. Forma pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa. 3. Środki dydaktyczne Materiały plastyczne (flamastry, arkusz papieru). 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Łańcuch skojarzeń: nauczyciel dzieli arkusz papieru na dwie kolumny zwierzęta domowe i zwierzęta leśne. Uczniowie kolejno wymieniają jedno zwierzę domowe i jedno zwierzę leśne, a ich wypowiedzi nauczyciel zapisuje w odpowiedniej kolumnie na arkuszu. b) Faza realizacyjna Wykład na temat zwierząt domowych i leśnych (załącznik 1). Las to miejsce, gdzie zwierzęta znajdują pożywienie i schronienie. W lesie żyją liczne owady, ptaki, ssaki, gady. Owadami żyjącymi w lesie są: mrówki najbardziej pożyteczne i pracowite, swoje mrowiska budują z liści i drobnych gałązek, zjadają wiele szkodników lasu;

żuki bardzo pożyteczne owady, które żywią się odchodami zwierząt; korniki groźne szkodniki lasu, żyją pod korą drzew, drążąc korytarze w drzewie, drzewa zaatakowane przez korniki usychają. W lesie żyje bardzo dużo owadów szkodników. Tymi szkodnikami żywią się ptaki. Ptaki, które można spotkać w lesie, to: szpaki, sowy, dzięcioły. Te ptaki pozostają u nas na zimę. W naszych lasach żyją też ptaki przylatujące do nas na zimę z krajów, w których zima jest mroźniejsza. Są to: gile, jemiołuszki. Ptaki, które odlatują do ciepłych krajów, gdzie znajdują pożywienie, a wracają do nas wiosną, to: wilga, kukułka, słowik, zięba. Las jest również miejscem życia ssaków. Przeważnie spotykamy takie zwierzęta, jak: wiewiórki, zające, sarny, jelenie. Są one roślinożercami, żywią się roślinami. Do drapieżników zaliczamy: lisy, wilki. W górskich lasach można spotkać niedźwiedzia, który żywi się miodem, owadami, rybami, ssakami i roślinami. Mówimy, że jest wszystkożerny. W domach ludzie mają takie zwierzęta, jak: koty psy, kanarki, papużki, świnki morskie,

chomiki. c) Faza podsumowująca Nauczyciel dzieli uczniów na cztero- i pięcioosobowe grupy. Każdej grupie rozdaje kartę pracy zawierającą minitest. Po wypełnieniu kart liderzy grup odczytują swoje odpowiedzi. 5. Bibliografia 1. Cichy D., Odechowska G., Środowisko wokół ciebie. Środowisko społeczno- przyrodnicze. Podręcznik dla klasy 3, Wydawnictwo JUKA, Warszawa 2000. 2. Encyklopedia zwierząt, tłum. E. Kiernicka, adaptacja i konsultacja merytoryczna G. Wójcik, Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz, Zielona Góra 2003. 3. Źródła ilustracji: http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:mrowka_rudnica_formica_rufa_small.jpg http://www.bialystok.lasy.gov.pl/pict.php?id=1162 http://www.salamandra.org.pl/magazyn/b07/b7_zukwio.jpg http://www.fotografie.waw.pl/fotografie/ptaki/szpak.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:snowy.owl.overall.arp.750pix.jpg http://www.ptasia.republika.pl/dzieciol_duzy.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:bullfinch.png http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:bombycilla_garrulusii.jpg http://www.ptaki.info/abc/media/!!kukulka.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:fringilla_coelebs_%28chaffinch-buchfink%29.jpg http://www.hlasek.com/foto/luscinia_megarhynchos_8718.jpg http://www.ptaki.info/abc/media/!!wilga.jpg http://www.fotografie.waw.pl/fotografie/zwierzeta/wiewiorka%202.jpg http://www.interpc.pl/~segiet/animals/sarna.jpg http://www.republika.pl/kozuchowskimlyn/images/zajac1_1a.jpg http://www.wolinpn.pl/html/przyroda/fauna/ssaki/monografie/jelen/gfx/jel1.jpg http://dart.man.olsztyn.pl/~asasello/gorki/lisek.jpg http://www.wilk.pentex.pl/wilki/19.jpg http://www.roztocze.pl/zoo/img/niedzw4w.jpg http://www.oa.uj.edu.pl/~chris/prog/wyklad2/kot.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:jamnik_miniaturowy.jpg http://www.tropical.com.pl/zdjecia/mellovity-bok/kanarek.jpg http://www.zwierzak.com/art/ptaki/papuzki_faliste.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:swinka_morska_gladkowlosa.jpg

http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:chomik_syryjski.jpg 6. Załączniki a) Załącznik 1 Mrówka Kornik Żuk Szpak Sowa Dzięcioł

Gil Jemiołuszka Kukułka Zięba Słowik Wilga

Wiewiórka Sarna Zając Jeleń Lis Wilk

Niedźwiedź Zwierzęta domowe Kot Pies Kanarek

Papużka falista Świnka morska Chomik syryjski b) Karta pracy ucznia Karta pracy minitest. 1. W lesie żyją zwierzęta.., a w domu zwierzęta.. 2. Owady mogą być pożyteczne lub... 3. Owady pożyteczne to żuki i., a korniki to.. 4. Szpak, sowa, dzięcioł to ptaki, które: a. pozostają u nas na zimę b. odlatują do ciepłych krajów 5. Zwierzęta mięsożerne to zwierzęta, które żywią się.. 6. Sarny, jelenie, mrówki to zwierzęta: a. mięsożerne b. roślinożerne c. wszystkożerne 7. Zwierzęta domowe to 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Czas trwania lekcji można przedłużyć do dwóch godzin lekcyjnych w zależności od tempa pracy uczniów. Scenariusz jest przeznaczony dla klasy trzeciej szkoły podstawowej.