Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:



Podobne dokumenty
Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

Activity monitoring card Karta działań Primary School No 12 in Częstochowa

Jestem eko jestem trendy

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Człowiek jako część ekosystemu

Jestem eko jestem trendy

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Jestem eko jestem trendy

PLAN DZIAŁAŃ REALIZOWANY W Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Wojciechach Wojciechy Bartoszyce ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Autorski wiersz grupy IV MISIE

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

spożywać aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie. Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych lekcji w klasach 4 Zdrowe śniadanie

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Nowoczesna szkoła, nowoczesny świat uczy, jak dbać o środowisko, w którym żyjemy

Rzeczy takie jak ciągłe zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze, niszczenie warstwy ozonowej i globalne ocieplenie dają nam do

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Dlaczego człowiek tworzy parki narodowe? Jakie formy prawnej ochrony przyrody, stosowane są w naszym kraju. Które z tych form dają możliwość

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Wykraczamy poza horyzont...

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY

Człowiek jako część ekosystemu

Nie zapominaj o pomarańczowych polach! Dzięki nim dowiesz się dużo więcej!

PREZENTACJA Z DZIAŁAŃ NA TERENIE PLACÓWKI PRZEDSZKOLE NR 30 W GDYNI ul. ZIELONA 53

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

PRZEDSZKOLAK MAŁY I DUŻY PRZYRODZIE SŁUŻY

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz zajęć - 45 min

ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU

Tytuł gry: Gra dla klimatu -również od CIEBIE zależy życie naszej planety. b) do odpowiednich kontenerów (szkło, plastik, papier, metal, odpady bio)

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Zobowiązanie do działań ekologicznego stylu życia -analiza uzyskanych wyników-

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 16, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

ŚRODOWISKO NATURALNE SŁUCHANIE A2

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Papież - Jan Paweł II. I ty możesz chronić przyrodę. Pamiętaj ekologu młody, Bądź zawsze przyjacielem przyrody! Magdalena Kica Kl.

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do udziału w Konkursie Ekologicznym.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

ŚWIADOMY KONSUMENT DOBRE ZAKUPY. W projekcie wzięło udział: 230 dzieci. (3-, 4-, 5-latki) z ośmiu grup

Lokalny ekorozwój. Patrycja Bancerz Aleksandra Rudzińska

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Co jeszcze można zrobić?

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

W bieżącym roku szkolnym 2018 / 2019 naszym działaniom będzie przyświecać hasło CHCĘ BYĆ ZDROWY, CHCĘ ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU. Mając na uwadze ten

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

MICHAŁA RADY NA ODPADY

PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ KLASA IV VI

70 rodzin: Bągart, Chartowo, Jankowo, Jasna, Jasna Osiedle, Jankowo, Lisi Las, Nowa Karczma, Nowiny, Święty Gaj.

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ NR 2 REALIZOWANY W RAMACH PROJEKTU MŁODZI DLA ŚWIATA CZY ŚMIECI TO ZAGROŻENIE? - KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-4 LETNICH

Projekt prowadzony przez Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki w Gdyni

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII. Przedszkole Nr 29 w Gdyni ul.adm.j.unruga 53

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Zbieraj z nami zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie!

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

Projekt edukacyjny Lider Lokalnej Ekologii. temat ŚWIADOMY KONSUMENT. Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni. rok szkolny 2014/2015

POKOJOWA EKOSZKOŁA nr 8

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

klasa I klasa III Zeszyt Ćwiczeń Przyroda Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SZKOLNY PROGRAM EKOLOGICZNY

PRZEDSZKOLE NR 3 KUBUŚ PUCHATEK GNIEZNO

IMIĘ:... GRUPA:... DATA:... DZIEŃ TYGODNIA PONIEDZIAŁE K WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

Takie jest życie / 210x280mm

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

W trakcie zajęć uczniowie/wychowankowie poznają opakowania jakie spełniają funkcje, z czego są wykonane, kiedy i przez kogo są wykorzystywane.

Transkrypt:

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by: Sporządził/a: 22.04.2015 Magdalena Kierpiec ACTIVITY 1.4. Learning paths on MDG-7 for children and adolescents (3-14 years old) and activation of exchange activities with Burkinabe schools 1.4. Ścieżki edukacyjne dot. 7 celu milenijnego (dzieci i młodzież 3-14 lat) oraz zainicjowanie wymiany ze szkołami w Burkina Faso 1 PREPARATION/Przygotowania DATE: DATA: 04.2015 Wybrałam dla oddziału przedszkolnego oraz klasy I cykl zajęć, składający się z trzech scenariuszy. Scenariusze dobrane zostały do wieku i możliwości dzieci. Głównym celem realizacji tematów było uświadomienie potrzeby dbania o planetę. Przygotowałam dla dzieci środki dydaktyczne: kolorowe kartki z napisami, kartony do tworzenia plakatów, opakowania po zużytych produktach, informacje o znakach ekologicznych, slajdy przedstawiające krajobraz przyrodniczy naturalny i zniszczony, zdjęcia środków transportu. Realizatorzy Magdalena Kierpiec nauczyciel przygotowujący zajęcia w grupie Documents Dokumenty Ścieżka edukacyjna: Jestem eko to modne 1. Człowiek to część przyrody. 2. Ekologiczne w sklepie. 3. Ekologiczny transport.

Lekcja 1 Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, nauka piosenki, tworzenie pracy plastycznej Formy pracy: pytania pomocnicze, praca zespołowa, grupowa Lekcja 2 Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, tworzenie plakatu edukacyjnego Formy pracy: pytania pomocnicze, praca zespołowa, grupowa Lekcja 3 Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, tworzenie plakatu ekologicznego, ćwiczenie interaktywne Formy pracy: pytania pomocnicze, praca zespołowa, grupowa Oddział przedszkolny: tematy realizowane w ramach lekcji Klasa I d: tematy realizowane w ramach zajęć dodatkowych 2 REALIZATION/Realizacja

DATE: DATA: 16.03.2015 kl. Id 08.04.2015 oddział przedszkolny Lekcja 1 Temat: Człowiek to część przyrody. Wprowadzenie: Przedstawienie założeń projektu Młodzi dla świata. Pogadanka na temat roli człowieka na świecie w odniesieniu do przyrody. Realizacja tematu: Pokaz slajdów przedstawiających przyrodę w jej najpiękniejszym odzwierciedleniu (krajobrazy różnego typu, dzieci bawiące się na łące pełnej kwiatów, czysty las i jego mieszkańcy). Omówienie obejrzanych zdjęć. Odpowiedź na pytanie: Jakie emocje odczuwamy, oglądając takie zdjęcia? Pokaz slajdów przedstawiających przyrodę zanieczyszczoną przez człowieka (dym z fabryk, rozlana ropa na morzu, wysypiska śmieci, śmieci w lesie). Omówienie zdjęć. Odpowiedź na pytanie: jakie emocje odczuwamy, oglądając takie zdjęcia? Uczniowie zastanawiają się: dlaczego potrzebujemy przyrody?, dlaczego ludzie zanieczyszczają środowisko?, czy ja też czasem zanieczyszczam środowisko?, co zrobić, by zmienić postępowanie swoje i innych? Uświadomienie dzieciom, że wszystko, co posiadamy bierze się z przyrody. To, co zużyjemy, wraca do przyrody, a ona musi sobie z tym poradzić. W jaki sposób możemy jej (i sobie) pomóc? Co zrobić, by produkty zużyte powinniśmy oddawać przyrodzie w jak najlepszym stanie? Powinniśmy umieć zachować równowagę między ludźmi a środowiskiem. Nauka piosenki: Ziemia, wyspa zielona Praca plastyczna: Nauczyciel rozdaje kartki formatu A4 w 3 kolorach (niebieskim ziemia, żółtym wyspa, zielonym zielona ). Uczniowie kolorują napisy na kartach i ozdabiają je. Wszyscy ustawiają się z kartami i na hasła: Ziemia!, Wyspa!, Zielona! uczniowie podnoszą swoje karty jak najwyżej. Wspólne śpiewanie poznanej piosenki.

Lekcja 2 Temat: Ekologiczne w sklepie. Przebieg lekcji Wprowadzenie pogadanka (nawiązanie do poprzednich lekcji): 30.03.2015 kl. I d 15.04.2015 oddział przedszkolny Przypomnienie o konieczności segregacji odpadów. Pogadanka na temat opakowań po zużytych produktach. Należy je segregować, wtedy łatwiej jest je przetworzyć. Realizacja tematu: Każdy uczeń miał za zadanie na dzisiejszą lekcję przynieść jedno zużyte opakowanie, które w domu trafiłoby do kosza na śmieci. Analiza przyniesionych opakowań pod względem: - wielkości - trwałości - składu (papier, plastik, metal, szkło, opakowania mieszane); zastanawiają się, do którego kosza powinny trafić. Dzieci zastanawiają się, co można zrobić ze zużytych opakowań (ozdoby, ludziki, dekoracje). Czy torba, której używamy podczas zakupów może być wielokrotnego użytku? Podsumowanie: Próba odpowiedzi na pytanie: Jakie produkty należy wybierać pod względem opakowań? Pogadanka ekoznaki: Na opakowaniach narysowane są znaki, które informują o produkcie oraz opakowaniu ekoznaki. Uczniowie oglądają opakowania i opisują znaki na nich zawarte. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie ekoznaków. Tworzenie plakatu informacyjnego ekoznaki: Dzieci wybierają najważniejsze ich zdaniem ekoznaki i przygotowują plakat, który będzie je promował. Pogadanka jakie produkty należy wybierać: Nauczyciel prowadzi pogadankę, przekazując następujące informacje: nie

należy kupować zbędnego jedzenia, które potem będzie zmarnowane i wyrzucone. Im mniej wyrzuconych opakowań, tym mniej śmieci. Uczniowie zastanawiają się, co jeszcze można zrobić, żeby było mniej śmieci. Pytania pomocnicze: Czy zdarzyło się Wam wyrzucić niezjedzoną kanapkę? Czy jedzenie można wyrzucać? Dlaczego? Jak myślicie, jakie produkty spożywcze są bardziej ekologiczne: produkowane przez ludzi mieszkających w naszej okolicy, czy sprowadzane z daleka? Jaka żywność jest zdrowa? Lekcja 3 Temat: Ekologiczny transport. Przebieg lekcji Wprowadzenie pogadanka: Uczniowie oglądają 2 zdjęcia wyświetlone na tablicy interaktywnej: piękny krajobraz przyrodniczy oraz miasto z fabryką i kominami. Uczniowie odpowiadają na pytanie, gdzie powietrze jest czystsze. Omówienie zagadnienia spalin, zawierających dwutlenek węgla, 13.04.2015 kl. I d 22.04.2015 oddział przedszkolny szkodliwy dla człowieka i środowiska. Realizacja tematu Pogadanka: Nauczyciel zadaje pytanie, w jaki sposób można się przemieszczać. Uczniowie wymieniają znane im środki transportu. Uczniowie zastanawiają się, który rodzaj transportu najbardziej szkodzi środowisku (wymieniają pojazdy). Uczniowie zastanawiają się, który rodzaj transportu jest najlepszy dla środowiska (wymieniają sposoby przemieszczania się). Jak najlepiej jest przemieszczać się, gdy mamy dotrzeć gdzieś blisko? Jeśli musimy pojechać dalej, to jakie pojazdy są najlepsze dla środowiska?

Które z pojazdów mogą zabrać największą ilość pasażerów? Gdy musimy jechać daleko, jaki wybrać transport, żeby zużyć jak najmniej paliwa? Tworzenie plakatu ekologiczny transport: Plakat ilustrujący szkic kuli ziemskiej, podzielonej na trzy części z napisami: ekologicznie i zdrowo (rysujemy lub przyklejamy: rower, spacerującego człowieka, żaglówkę, łódź wiosłową, sanie, konia), ekologicznie (autobus, pociąg, autokar, statek, prom), nieekologicznie (samochód osobowy, ciężarówka, samolot, motorówka, rakieta, motor, skuter, helikopter). Skończony plakat umieszczamy w widocznym miejscu.

3 EVALUATION/Ewaluacja DATE: DATA: 16.03.2015 kl. Id 08.04.2015 oddział przedszkolny 30.03.2015 kl. Id 15.04.2015 oddział przedszkolny 13.04.2015 kl. Id 22.04.2015 oddział przedszkolny Po lekcji nr 1: Uczniowie zastanawiają się nad odpowiedziami na pytania: Jak możemy oszczędzać energię? (Wyłączamy niepotrzebne oświetlenie, używamy żarówek energooszczędnych, zamykamy lodówkę.) Jak oszczędzać i chronić wodę? (Zakręcamy kran w czasie mycia zębów, bierzemy prysznic zamiast kąpieli w wannie, pierzemy wtedy, gdy pralka jest pełna.) Jak mamy segregować odpady? (Oddzielnie wrzucamy szkło bezbarwne pojemnik biały i kolorowe pojemnik zielony, plastik i metale pojemnik żółty, papier pojemnik niebieski.) Jakie torby zabieramy na zakupy? (Torby wielokrotnego użytku, najlepiej materiałowe.) Po lekcji nr 2: Uświadomienie dzieciom, że mamy wpływ na to, co kupujemy i jemy. Prób odpowiedzi na pytanie, co jest ważne podczas zakupów. Po lekcji nr 3: Nauczyciel wyświetla ćwiczenie podsumowujące na tablicy interaktywnej. Uczniowie mają za zadanie dopasować napis do odpowiedniego środka transportu i powiedzieć jaki jest to środek, ekologiczny i zdrowy, ekologiczny i nieekologiczny (wraz z uzasadnieniem). Staff: Magdalena Kierpiec wychowawca klasy Id