Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej



Podobne dokumenty
Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Drodzy Rodzice Grupy I,,URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Czy drapieżniki drapią? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI 4 - LETNICH NA MIESIĄC MAJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wilk - opis. rolę w komunikacji i utrzymaniu. 1/3 długości ciała (pełni istotną. puszysty ogon stanowi prawie

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

KONSPEKT. Data: r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, łańcuszek dobrych cech i zalet, pogadanka, działalność praktyczna.

Czerwiec w grupie Misie TEMATY KOMPLEKSOWE:

Plan pracy wychowawczo- dydaktycznej na miesiąc czerwiec 2016 w grupie dzieci 5- letnich,, Jagódki"

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz zajęć nr 8

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA klasa 1

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Drodzy Rodzice Grupy I,,GDZIE KTO MIESZKA?

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Plan miesięczny: wrzesień

Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl III Ciekawość świata, drugiego człowieka, otwartość na nieznane

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Opracowanie ankiet dla nauczycieli Działania przedszkola w zakresie przygotowania dzieci do czytania i edukacji czytelniczej

Kryteria oceniania w klasie 2 Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

Celem wychowania przedszkolnego jest:

KRYTERIA OCEN W KLASIE II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 6

ZADANIA NA LISTOPAD GRUPA VIII LISKI

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

KRYTERIA OCENIANIA KLASA I

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

GRUPA TEATRALNA. Działalność grupy teatralnej jest rejestrowana w postaci kroniki, nagrań CD i prezentacji multimedialnych.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, obserwacja, problemowa, ćwiczeniowa.

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki PAŹDZIERNIK 2017

Scenariusz zajęć nr 7

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

PROGRAM WYCHOWAWCZY. Gminnego Przedszkola w Grębkowie Na rok szkolny 2016/20167

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Wymagania edukacyjne klasa 1

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI 4 - LETNICH NA MIESIĄC KWIECIEŃ

DZIAŁANIE 1 ŚPIEWAM I GRAM

Co robiły Muchomorki w miesiącu wrześniu?

Transkrypt:

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej Opracowała: Beata Cejmańska Data zajęcia : 28.02. 2013r. Grupa wiekowa: 5-6 latki Temat zajęcia: Jeszcze kilka słów o wilkach Cele ogólne: Rozbudzanie ciekawości przyrodniczej wywołanie szacunku i sympatii do wilków uświadomienie,że zwierzęta porozumiewają się sobą wdrażanie do pracy w grupie i w zespole kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania rozwijanie umiejętności liczenia słów w zdaniu rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach utrwalenie wcześniej zdobytych wiadomości na temat wilka Cele operacyjne: dziecko : odpowie na pytania dotyczące opowieści opowie o formach komunikowania się wilków potrafi powiedzieć co to jest: wataha, trop, nora, czym żywią się wilki liczy słowa w zdaniu dodaje i odejmuje na konkretach w zakresie 10 wykleja sylwetę wilka wełną

Literatura: Wilcza mowa. Wolf wyrusza w świat -M. Stefanik Wilki, jakie są naprawdę -Monika Hofmokl -Ostrowska Program edukacji przedszkolnej Nasze przedszkole Projekt edukacyjny W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Przebieg zajęcia: 1. Śpiewanie piosenki Na powitanie. 2. Opowiadanie nauczycielki Wilcza mowa. Wolf wyrusza w świat M. Stefanik 3. Rozmowa kierowana na temat opowieści Wilcza mowa. 4. Zabawa ruchowa do piosenki Na saneczkach. 5. Układanie zdań ze słowem wilk. Dzieci układają i wypowiadają zdania ze słowem wilk. 6. Zabawa Liczymy słowa. Nauczycielka czyta kolejno zdania, a dzieci układają na kartce tyle kartoników, ile było słów w zdaniu. Zdania: Lubimy wilki. Wilk jest drapieżnikiem. Widać tropy wilka. Wilki lubią się bawić. Lubimy bawić się maskotkami wilków. 7. Zabawa ruchowa do piosenki Wieje wiatr 8. Zabawa matematyczna Ile jest wilków.

Dzieci otrzymują kartki z ilustracją lasu i po 10 sylwet wilków. Następnie wykonują działania na konkretach według poleceń nauczycielki w zakresie dodawania i odejmowania do 10. 9. Zabawa ruchowa Wilczek Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Jedno dziecko wchodzi do środka i siada po turecku- będzie wilkiem (czapka wilka na głowie). Dzieci mówią wierszyk: Idzie, idzie wilk. Zostań z nami kilka chwil. My się z tobą pobawimy, wszystkie ruchy powtórzymy. Dzieci w kole wykonują proste ćwiczenia pokazywane przez dziecko - Wilka. Na sygnał dziecko ze środka kręgu wybiera następną osobę do roli wilka. 10. Krótki Quiz Co wiem o wilkach. Dzieci podzielone są na cztery zespoły według wyliczanki. Każdy zespół otrzymuje kolejno po cztery pytania na temat wilków. Za każdą dobrą odpowiedź zespół otrzymuje Trop wilka. Na koniec dzieci zliczają tropy, jakie zdobył zespół. Pytania do quizu: Gdzie mieszkają wilki- ich siedlisko? Co to jest wataha wilków? Czym żywią się wilki? Co to są tropy wilka? Kto ma lepszy zmysł węchu : człowiek, czy wilk? (ile razy -100) Czy wilk ma lepszy słuch od człowieka? (16 razy) Kto przewodzi stadzie wilków? Czy wilki lubią się bawić. Jeśli tak, to z kim?

Gdzie w Polsce mieszka najwięcej wilków? Jak znakuje swoje terytorium wilk? (mocz, kał, feromony) Czyj trop jest większy: wilka, czy psa? Jak porozumiewają, rozmawiają wilki? (wycie, mowa ciała, postawa) Gdzie mieszkają małe wilczki ze swoją mamą? Wędrówki wilków są krótkie, czy długie? Ile kilometrów przemierzają dziennie? (20km) Jakie zwierzęta żyjące w Polsce są spokrewnione z wilkiem? Czy wilki są pod ochroną? Kto najbardziej zagraża wilkom? 11. Zabawa taneczna Taniec dla wilczków 12. Działalność plastyczna Wilk. Dzieci wyklejają sylwetę wilka wełną, na zakończenie prezentują swoje prace. 13. Krótki Quiz Co wiem o wilkach. Pytania do quizu: 1. Gdzie mieszkają wilki- ich siedlisko? 2. Co to jest wataha wilków?

3. Czym żywią się wilki? 4. Co to są tropy wilka? 5. Kto ma lepszy zmysł węchu : człowiek, czy wilk? (ile razy-100) 6. Czy wilk ma lepszy słuch od człowieka? (16 razy) 7. Kto przewodzi stadzie wilków? 8. Czy wilki lubią się bawić. Jeśli tak, to z kim? 9. Gdzie w Polsce mieszka najwięcej wilków? 10. Jak znakuje swoje terytorium wilk? (mocz, kał, feromony) 11. Czyj trop jest większy: wilka, czy psa? 12. Jak porozumiewają, rozmawiają wilki? (wycie, mowa ciała, postawa) 13. Gdzie mieszkają małe wilczki ze swoją mamą? 14. Czy wilki są pod ochroną? Kto najbardziej zagraża wilkom? Wędrówki wilków są krótkie, czy długie? Ile kilometrów przemierzają dziennie? (20km) Jakie zwierzęta żyjące w Polsce są spokrewnione z wilkiem?