Warsztat "Mowa Nienawiści"



Podobne dokumenty
Warsztat "Hate-delete"

Kto puka do naszych drzwi?

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W BORKU WLKP.

DEBATA. Jestem za, czy przeciw integracji Polski z Unią Europejską.

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

PRACA Z GRUPĄ. Opracowały: Renata Pietras, Barbara Sałacka - doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego

Program Coachingu dla młodych osób

MĄDRA ADOPCJA. Autorzy. Instrukcja dla osoby prowadzącej zajęcia. Paweł Fortuna. Katarzyna Ługowska. Jan Borowiec

Obiekty sakralne w mojej okolicy

pogadanki dramy na godzinie wychowaw. filmy rozmowy wychowawcze sytuacje z życia szkolnego rozmowy wychowawcze kontrakty grupowe

Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

OFERTA WARSZTATÓW DLA RODZICÓW I PEDAGOGÓW FUNDACJI GO N ACT

e Drive itp.) Drive itp.) Cybernauci z SP 44 klasa VI A

Program profilaktyczny dla uczniów klas IV- VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomsku. Ludzie wokół mnie

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Wymaganie 3: Uczniowie są aktywni

VII. SZKOLENIA MIĘKKIE

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty:

Program warsztatów Dialog wielokulturowy w opiece zdrowotnej oprac. Elżbieta Bernaciak Warszawa, 2012

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

VII. SZKOLENIA MIĘKKIE

MAM SZANSĘ BYĆ AKTYWNYM

Temat: Nasze państwo nasze prawa.

Głubczyce dawniej i dziś

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

MISJA I WIZJA. Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie

Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy

ANALIZA ANKIETY: JA I SZKOŁA - Ankieta dla uczniów

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

1. Czym jest społeczność lokalna?

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

Niska samoocena a wyniki w nauce.

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Szum informacyjny. Manipulacja.

Edukacja filmowa. w pracy z TRUDNYM TEMATEM.

Ewaluacja w praktyce szkolnej

Międzykulturowa Wymiana Młodzieżowa:

Szkolny Klub Wolontariusza Promyk w SP nr 1 w Dobrym Mieście. Regulamin

Spis treści Wstęp... 3 Raport w Liczbach... 3 Powody przyjazu Ukraińców do Polski... 4 Otwartość Polaków na pracowników z Ukrainy...

JĘZYKOWE JĘZYK ANGIELSKI JĘZYK DODATKOWY POZOSTAŁE PRZEDMIOTY

Techniki efektywnej prezentacji i autoprezentacji w biznesie

PROGRAM ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH. Nie tak, jak u zbójców - dzieci Króla. program opracowany na podstawie książki Urszuli Marc pt. Nie tak, jak u zbójców

Partnerem Samorządu Olsztyna w realizacji programu będzie Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia. Działa ono na rzecz budowania i pogłębiania

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum OKUPACJA NIEMIECKA ZIEM POLSKICH

Budowanie poczucia własnej wartości

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE

Okolica, w której mieszkam

A. Część wstępna planowania na rok 2017/2018

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

PROGRAM WYCHOWAWCZY NA PIERWSZY ROK NAUKI

Tematyka zajęć na Godzinę z wychowawcą dla klasy I technikum i zasadniczej szkoły zawodowej

Program Wychowawczy Społecznego Gimnazjum Stowarzyszenia Muzyków Polskich PRO ARTE w Łodzi

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

"Szanuję siebie i innych"

1. Analizowanie informacji o efektach działalności szkoły w wybranym obszarze. 2. Sformułowanie wniosków służących podniesieniu jakości pracy szkoły.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO w Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu ul. Arciszewskiego20 na rok szkolny 2019/2020

Kto to zrobi? Co jest do tego potrzebne?

ROLA NAUCZYCIELA W KSZTAŁTOWANIU POSTAW UCZNIÓW. Kamila Ordowska

Strona 1. SZKOŁA PODSTAWOWA nr 143 im. STEFANA STARZYŃSKIEGO w WARSZAWIE PROGRAM WYCHOWAWCZY. Warszawa 2015/16

Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów. Wyzwania i możliwości tworzenia polityki edukacyjnej na poziomie jednostki samorządu terytorialnego

Program zajęć z zakresu doradztwa zawodowego

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Temat: Milionerzy Sztuki tworzenie gry dydaktycznej.

3. Czy rozpowszechnianie informacji o projekcie jest dla Ciebie wystarczające? 4. Czy problematyka projektu jest dla Ciebie zrozumiała i sensowna?

DZIAŁALNOŚĆ KLUBU MEDIATORA W GIMNAZJUM NR 1 IM. GEN BRONI ST. MACZKA W JAWORZU

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Projekt działań edukacyjnych: Jak zdobywać wiedzę. i poszerzać swoje

Cele operacyjne uczestnicy: -analizują uwarunkowania społeczno przestrzenne i kulturowe w miejscu swojego zamieszkania i przebywania,

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

Jak sobie powiecie, tak się zrozumiecie jak mówić i jak słuchać.

2. Konstruowanie budżetu domowego

Scenariusz dyskusji fokusowej z rodzicami

PROGRAM PROFILAKTYKI

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV - VI) Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

WYŻSZA SZKOŁA HUMANITAS W SOSNOWCU. RODZIC Z AUTORYTETEM szkolenia rozwijające kompetencje wychowawcze

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Szkoła współpracy - wnioski z debat. Zespół Szkół nr 1 Gimnazjum nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Koluszkach

Transkrypt:

Warsztat "Mowa Nienawiści" Celem warsztatu jest pobudzenie do przyjęcia postawy otwartości i tolerancji, a także podniesienie świadomości o przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści. Cele operacyjne: 1. Wywołanie dyskusji i refleksji na temat mowy nienawiści. 2. Zwiększenie poziomu świadomości uczniów na temat możliwych psychologicznych i społecznych skutków stosowania mowy nienawiści. 3. Zwiększenie kompetencji w zakresie porozumiewania się bez przemocy, w obrębie porozumiewania się bez przemocy. 4. Rozwój umiejętności zespołowego rozwiązywania problemów i planowania działań. 5. Rozwój umiejętności do wyrażania publicznie własnego zdania na temat hejterstwa w internecie. 6. Wypracowanie wspólnego rozwiązania i umiejętności negocjacyjnych, wysłuchania odmiennych argumentów oraz akceptacji odmiennych poglądów. Metody i techniki Warsztat prowadzony jest metodą budującą zaangażowanie uczestników w proces nabywania wiedzy w oparciu o ich osobiste doświadczenie. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych, certyfikowanych trenerów, dopasowujących na bieżąco sposób przekazywania wiedzy i narzędzia pracy do potrzeb grupy. Wykorzystywane są aktywne metody pracy: - praca w małych grupach World cafe; - metoda ról / drama / symulacja; - dyskusja grupowa; - film; - mapa myśli; - burza mózgów; - omówienie efektów pracy. Formy pracy: - praca indywidualna - praca grupowa - zbiorowa, całą klasą 1

Środki dydaktyczne: komputer, projektor, ekran, głośniki, flipchart, papiery 60x100cm, flamastry, taśma malarska. Przebieg warsztatu Faza wstępna Wprowadzenie do tematu - Przedstawienie informacji o Raciborskim Stowarzyszeniu Kulturalnym ASK i realizowanym projekcie Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie. - Sformułowanie tematu. - 5 minutowy trening kreatywności Szybkie odpowiedzi na pytanie: Co byś robił, gdyby nie istniały komputery? Faza realizacyjna Faza podsumowująca Postawienie problemu Pozyskiwanie i przetwarzanie danych. Prezentacja wyników wstępnych. Analiza danych, dyskusja, powtórna analiza. Rozwiązanie problemu badawczego. - Prezentacja filmu Nie tak dawno temu w Raciborzu zrealizowanego przez ASK https://www.youtube.com/watch?v=9d35s3hj4du Zaciekawienie uczniów przez pokazanie pewnej sytuacji, krótkiego doświadczenia, umożliwiających uczniom dostrzeżenie problemu. Dyskusja wstępna. - Sformułowanie problemu i zadania do wykonania przez uczniów (załącznik 1. załącznik 2.). Sprawy organizacyjne podział klasy na grupy, rozdanie zadań i potrzebnych materiałów. W tej części warsztatu uczniowie w małych zespołach dyskutują i wspólnie opracowują rozwiązanie sytuacji z symulacji. Sytuacje rozgrywają się przy poszczególnych stoliczkach. Rozwiązania spisują na dużym arkuszu papieru. Następnie przedstawiciele poszczególnych grup prezentują wypracowane rozwiązania. Zmiana ustawienia grupy uczniów wraz z prowadzącym. Uczestnicy warsztatów siadają w kole i po kolei wypowiadają się na temat symulacji, osobistych odczuć oraz tego co zaobserwowali, opinii oraz wniosków. Dyskusja. Podsumowanie i facylitacja wniosków uczestników ogólne wnioski. Prezentacja multimedialna zawierająca definicję mowy nienawiści, komunikatów usprawniających komunikację interpersonalną oraz przykłady. Efekty 2

Uczestnicy poszerzają swoją świadomość w zakresie zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie - jej przyczyn i skutków psycho-społecznych oraz konsekwencji prawnych. Daje im to podstawę do podjęcia właściwej decyzji, zanim sami zostaną autorami mowy nienawiści. Uczestnicy warsztatu zyskują umiejętności: - współpracy w grupie; - komunikacji bez agresji; - podjęcia i prowadzenia dyskusji; - wypracowania własnego zdania i zaprezentowania go publicznie; - elastycznego podejmowania decyzji; - kompetencje kulturowe i międzykulturowe; - kształtowanie wrażliwości społecznej i międzykulturowej. Scenariusz warsztatu Mowa Nienawiści powstał w ramach projektu Palące Słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie realizowanego przez Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK. www.stowarzyszenieask.pl 3

[załącznik nr 1] Jest rok 2020. Polskę zalewa fala imigrantów z różnych stron świata, gdzie życie jest coraz trudniejsze. Fala imigracji jest tak duża, że trzeba ustalić dla niej konkretne zasady. Jesteście na spotkaniu w niewielkim mieście na północy Polski. Waszym zadaniem jest opracować zasady polityki imigracyjnej dla Waszego miasteczka. Tak, aby pozwoliła ona imigrantom na normalne życie i nie utrudniła go dotychczasowym mieszkańcom. Określcie główne zasady polityki imigracyjnej Waszego miasteczka, uwzględniając możliwość: - zamieszkiwania (czy otworzyć specjalne strefy, osiedla, getta, czy zrobić mix, czy tak jak innym mieszkańcom państwa, a może należy uruchomić program wsparcia jak nas Unia wspierała, a co na to sąsiedzi, inne ), - wykonywania pracy zawodowej, - korzystania z instytucji publicznych (szkoły, szpitale, opieka społeczna), - kultywowania przez imigrantów ich wiary oraz nauki języka polskiego. 4

[załącznik nr 2] Palestyńczyk jesteś imigrantem z Palestyny. Dotychczasowe terytoria zajmowane przez Ciebie i Twoich rodaków są okupowane przez Izrael. Dodatkowo sytuację pogorszyły bieda, brak żywności, problemy z dostępem do wody pitnej. Zdecydowałeś się więc na emigrację, a za cel swojej podróży wybrałeś Polskę. Przebywasz obecnie w tym kraju warunkowo, ale grozi Ci ekstradycja do Palestyny. Tam czeka Cię w najlepszym wypadku skrajna bieda i represje. Zależy Ci na tym, aby polityka imigracyjna Polski dała Ci szansę na pracę, mieszkanie i możliwość kultywowania swojej religii - Islamu. Języka polskiego prawie nie znasz, nie rozumiesz wielu rzeczy w Polsce: wiary, tradycji, kultury. Ukrainiec byłeś mieszkańcem wschodniej Ukrainy. Po inwazji Rosji i faktycznym oderwaniu wschodnich regionów od Ukrainy, życie stało się tam nieznośne: brak pracy, bieda, represje polityczne, przymusowa rusycyzacja. Uciekłeś do Polski, przebywasz tu jednak nielegalnie. Bardzo chcesz móc w tym kraju pracować i mieszkać, jesteś gotów nauczyć się języka polskiego, choć na razie znasz go słabo. Jesteś wyznania grekokatolickiego i chcesz kultywować swoją religię w Polsce. Grozi Ci jednak ekstradycja, jednak w kraju grozi Ci w najlepszym wypadku skrajna bieda. Sudańczyk urodziłeś się w Sudanie. Na początku XX w. przez Twój kraj przetoczyła się krwawa wojna domowa, która trwa do dzisiaj. W jej wyniku kraj podzielił się na dwie części, a troje Twoich braci straciło życie. Nie żyje też Twoja matka i ojciec. W kraju przez większość roku jest susza, znikąd nie można uzyskać pomocy. Uciekłeś do Polski przeprawiając się łodzią 5

z wybrzeża Afryki do Europy. Cudem przeżyłeś i trafiłeś do Polski. Tu grozi Ci jednak ekstradycja z powrotem do Sudanu. Tam czeka Cię śmierć. Zależy Ci na tym, aby móc w Polsce uczciwie pracować i mieszkać. Niczego więcej nie oczekujesz. Języka polskiego prawie nie znasz, nie rozumiesz wielu rzeczy w Polsce: wiary, tradycji, kultury. Chcesz kultywować swoją religię. Niemiec do Polski przyjechałeś w interesach. Było Cię stać aby kupić kawałek ziemi i robisz dzięki niej dobry biznes. Prowadzisz przedsiębiorstwo, które zatrudnia 100 osób, aktualnie masz 2 wolne miejsca zatrudnienia w formie pracy fizycznej. Podoba Ci się w tym kraju, czujesz się tu powszechnie ceniony i podziwiany za zaradność. Twoja sytuacja społeczno-materialna jest bardzo dobra. Jesteś też wrażliwy na losy innych, więc zależy Ci, aby Polska miała dobrą politykę dla imigrantów. Jesteś zwolennikiem tego, aby zezwolić im na pracę i mieszkanie w Polsce, pod warunkiem, że będą uczyć się języka polskiego (czym ty sam raczej zainteresowany nie jesteś) i przyjmą religię kraju, w którym chcą mieszkać. Niepełnosprawny kilkanaście lat temu uległeś wypadkowi i od tego czasu jeździsz na wózku inwalidzkim. Jesteś uzależniony od pomocy państwa. Twoje miesięczne utrzymanie kosztuje państwo około 3000 zł. Dostałeś mieszkanie, otrzymujesz rentę inwalidzką, zapomogę na lekarstwa, jedzenie itp. Nie pracujesz. Jesteś przeciwnikiem prawa pracy i zamieszkiwania w Polsce dla imigrantów. Masz wrażenie, że są oni dla Ciebie zagrożeniem że odbiorą Ci to, co Ty otrzymujesz od polskiego Państwa. Jesteś głęboko wierzącym katolikiem. Lesbijka 6

- od urodzenia mieszkasz w mieście 40 tysięcznym. Jesteś nauczycielką języka polskiego i ukrywasz swoją orientację. Czujesz się zastraszona i szykanowana, przez sąsiadów, współpracowników. Twoi sąsiedzi wiedzą, że mieszkasz z koleżanką, a nie kolegą i otrzymujesz drobne akty nietolerancji. Marzysz o Państwie otwartym, bezwyznaniowym i tolerancyjnym. Burmistrz - jesteś burmistrzem miasta 20 tysięcznego. Masz mały budżet, ponieważ został wykorzystany w większości na imprezy pokazowe, bo to rok wyborczy i trzeba było dobrze wypaść przed wyborcami. Aktualnie nie ma w budżecie pieniędzy na innowacje, imprezy i pomoc społeczną. Ale nie chcesz tracić głosów wyborców. Starasz się być wyrozumiały, ale jesteś zagorzałym katolikiem. Rolnik - Twoim najważniejszym celem życiowym jest utrzymywanie 40 hektarów ziemi uprawy zboża, warzyw i sadu na nich. Rok rocznie borykasz się z niskimi cenami produktów, które uprawiasz. Masz coraz większe problemy z utrzymaniem rodziny, właśnie skończyły się dotacje z Unii dla rolników. Ważnym elementem Twojej bytności jest życie w duchu katolickich zasad i przykazań. Obawiasz się nowych sąsiadów z obcych krajów, odmiennych wyznań i poza normami społecznie przyjętymi w małej wiosce w której mieszkasz. Twoje dzieci dojeżdżają autobusami publicznymi do szkoły, które wymagają remontu, drogi także. Nie masz dostępu do zajęć dodatkowych dla dzieci, bo ostatni autobus odwozi dzieci ze szkoły o godzinie 15. 7

Ksiądz katolicki - głównym Twoim celem jest chrystianizacja reszty społeczeństwa i wychowanie w duchu chrześcijańskich tradycji. Chcesz, by wiara i kościół katolicki pozostawały wyznaniem narodowym. Patrzysz przez pryzmat kościoła jako najważniejszej instytucji promującej kult wychowania religijnego i najważniejszej instytucji w państwie. Narodowiec Jesteś zagorzałym fanem piłki nożnej, skrajnym kibicem klubu CRACOVIA. Najważniejsza dla Ciebie jest Polska, Flaga i Hymn Polski. Masz bicepsy i kolegów chętnych do bójki i chętnie tych argumentów użyjesz. Nie jesteś tolerancyjny. Jesteś przeciwny innym nacjom i obcym, i ludziom z marginesu, odmieńcom. Negujesz. Dużo negujesz w życiu. Generalnie jesteś przeciwny wszystkiemu co niepolskie. Obserwator - nie pokazuj swojej roli. Jesteś obserwatorem, płeć nieistotna. Nie odzywaj się. Nie bierz udziału w dyskusji. Skupiasz się na dyskusji, negocjacjach, kłótniach. Na tym czego dotyczyły, oraz języku kłótni (czy w dyskusji zaistniały wyzwiska, w jaki sposób ludzie negocjowali, czy pojawiły się kontrastowe opinie, jakie emocje im towarzyszyły, itp..). 8

Obserwator - nie pokazuj swojej roli. Jesteś obserwatorem, płeć nieistotna. Nie odzywaj się. Nie bierz udziału w dyskusji. Skupiasz się na dyskusji, negocjacjach, kłótniach. Na tym czego dotyczyły, oraz języku kłótni (czy w dyskusji zaistniały wyzwiska, w jaki sposób ludzie negocjowali, czy pojawiły się kontrastowe opinie, jakie emocje im towarzyszyły, itp..). 9