Sprawozdanie z realizacji akcji Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzonej w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Piasecznie



Podobne dokumenty
SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZENIA AKCJI PT. ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU NR 121 W KRAKOWIE

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: ZBOŻA ZJADAMY ENERGIĘ Z NICH MAMY w Miejskim Przedszkolu nr 99 w

Realizację projektu pt.,,zboża zjadamy, energię z nich mamy rozpoczęłyśmy od 12 listopada 2013 roku, w dwóch najmłodszych grupach wiekowych, łącznie

Akademia Zdrowego Przedszkolaka

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY w Przedszkolu Samorządowym w Michalowie

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLALKA ZBOŻA ZJADAMY ENERGIĘ Z NICH MAMY.

W grupie jest 19 dzieci (4 latki), 2 nauczycieli i pedagog specjalny.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU

ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI AKCJI ZBOŻA ZJADAMY ENERGIĘ Z NICH MAMY W GMINNYM PRZEDSZKOLU W IZABELINIE

pt.,, Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

EDUKACJA DLA RODZICÓW

ŻYWIENIOWE INWESTYCJE, CZYLI JAK ŻYWIENIE WPŁYWA NA UCZNIA. mgr Natalia Rykowska, dietetyk, Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY r.

Sprawozdanie z realizacji projektu. Akademii Zdrowego Przedszkolaka ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY

Agnieszka Rybak Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

Program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum

dr inż. Marta Jeruszka-Bielak Wszechnica żywieniowa Warszawa, 21 października 2015 r.

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

ANKIETA ŻYWIENIOWA Proszę o wypełnienie ankiety przed przyjściem do dietetyka oraz przyniesienie wyników badań na spotkanie.

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

AKTUALNOŚCI. Żywienie dzieci. Regularność spożywania posiłków. Spacer po Zdrowie - zaproś swojego lekarza

WYNIKI ANKIET I TESTÓW KLAUDIA KRZYŻAŃSKA, KL.IIIF GIMNAZJUM NR14 BYTOM

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JANA PAWŁA II W CZERWIONCE - LESZCZYNACH. Plan działań na rok szkolny 2017/2018. Klasy I - VII

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Cieszyn ul. Liburnia 2 asystent Teresa Kopiec asystent Halina Dziadek st. asystent Czesława Lis

Rola poszczególnych składników pokarmowych

Ekonomiczne aspekty naturalnego odżywiania dzieci

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

Cele operacyjne: dziecko...

Podstawy pracy z dziećmi i młodzieżą w budowaniu prawidłowych postaw żywieniowych pomysły na działania i edukację w szkołach

A. Część wstępna planowania w roku szkolnym 2015/2016

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

Opracowanie Aneta Wiśniewska

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU

CZĘŚĆ PIERWSZA PRZYPOMNIENIE, CZYM JEST PIRAMIDA ŻYWIENIA CO TO JEST ZDROWA ŻYWNOŚĆ?

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie:

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Dietetyk Angelika Frączek DZIENNICZEK KILKU DNIOWEGO SPOŻYCIA. Imię i nazwisko...

Dzienniczek bieżącego spożycia

Plan działań w Szkole Promującej Zdrowie rok II

PLAN PROGRAMU Śniadanie daje moc

ANKIETA ŻYWIENIOWA ...

KSZTAŁTOWANIE NAWYKÓW ZDROWEGO ODŻYWIANIA I SYSTEMATYCZNE UPRAWIANIE ĆWICZEŃ RUCHOWYCH. Wyrobienie nawyku jedzenia II śniadania

Mały Dietetyk. Fot.: Fot.: Fot.:

Kwestionariusz do badania zachowań żywieniowych i opinii na temat żywności i żywienia

ZDROWY STYL ŻYCIA GRA O ZDROWIE. Wybierz zdrowy styl życia i zostań zwycięzcą. Dofinansowane przez: Więcej na:

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo?

zespół Zdrowe Porzeczki

Standard II. Realizacja projektu w klasach drugich W zdrowym ciele zdrowy duch.

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM

Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny

Wywiad żywieniowy (część 1) Część ogólna

Prezentacja materiałów przygotowanych. programu edukacyjnego Trzymaj formę!

Zbożowe śniadanie zimowe. dr inż. Marta Jeruszka-Bielak Centrum Komunikacji Społecznej

Sprawozdanie z realizacji akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu

TRZYMAJ FORMĘ! Gimnazjum nr Olsztyn ul. K. R. Małłków 3

Menu I

WYDZIAŁ NAUK O ŻYWNOŚCI I RYBACTWA

PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA. Opis. - praca z materiałami drukowanymi, - pogadanka, - dyskusja problemowa

Jakościowe metody oceny sposobu żywienia

Talerz zdrowia skuteczne

Program Koła Kulinarnego Palce lizać. Projekt edukacyjny realizowany od II półrocza 2011/2012r.

Projekt edukacji żywieniowej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. MAŁY DIETETYK. Stowarzyszenie DIETANOVA

11. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Zajęcia profilaktyczne. dla uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Legionowie. Smacznie, zdrowo, kolorowo

ANKIETA. Imię i nazwisko. Data urodzenia Masa ciała Wzrost. Tel. Kontaktowy. do wysłania diety i/lub kontaktu

Menu V

Osiągnięcia i umiejętności dzieci

Program Owoce w szkole i jego ocena

Menu I

Czy występuje dyskomfort po zjedzeniu danych grup produktów lub uczucie ciężkości?

Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz

Tydzień chleba w Przedszkolu nr 3 w Augustowie

W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Jak jeść mądrze i być zdrowym?

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU 1-3

Zalecenia dotyczące żywienia dzieci w przedszkolach

Katedra i Zakład Fizjologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

DIETA ŻŁOBKOWA Komponowanie posiłków zgodnie z obowiązującymi normami

DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY

"Witaminki" klub szkolny propagujący zdrowe odżywianie przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garwolinie

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR.1 HAPPY KIDS W KAMIEŃCU WROCŁAWSKIM NA ROK 2013/2014

Transkrypt:

Sprawozdanie z realizacji akcji Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzonej w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Piasecznie Akcja została przeprowadzona w październiku, listopadzie i na początku grudnia. Ankiety dla rodziców wykazały, że nie wszyscy wiedzą jak prawidłowo żywić dzieci, co widać podczas drugiego śniadania. Dzieci przynoszą na drugie śniadanie rogaliki seven daysy, ciasteczka, cukierki, białe pieczywo, paluszki mimo apelu do rodziców o zaniechanie podawania dzieciom tego typu pokarmów. Zamiast herbaty spożywają niekiedy kolorowe, gazowane napoje w buteleczkach. W akcji brał udział jedyny oddział przedszkolny z naszej szkoły. Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach, szczególnie przypadły im do gustu sympatyczne postaci z bajek, chętnie kolorowały dołączone do akcji rysunki. W pierwszym tygodniu poświęconym piramidzie zdrowia, produktom zbożowym i rodzajom zbóż dzieci gromadziły różnorodne nasiona zbóż, które umieściliśmy w słoiczkach z naklejoną nazwą zboża. Uczyły się również układać poszczególne piętra piramidy zdrowia z dużych kuponów i samodzielnie wykonały piramidę z małych kuponików, którą nakleiły na brystol i umieściły w widocznym miejscu w kuchni w swoich domach.

W drugim tygodniu dzieci dowiedziały się co to są produkty zbożowe, z czego powstają i które z nich są najbardziej wartościowe w diecie dziecka. Poznały również historię zboża od żniw, aż do wypieku chleba. Zobaczyły różne gatunki mąk dostępnych w handlu - razową, owsianą, gryczaną. W moździerzu rozbijały ziarenka zboża i badały je przy pomocy zmysłów Odczytywały napisy płatków i makaronów na oryginalnych opakowaniach. Dużo atrakcji dostarczyło im wykonywanie kanapek na razowym pieczywie, które wspólnie zjadły na drugie śniadanie. Segregowały produkty zbożowe na zdrowe i niezdrowe (słodkie kulki, chrupki, itd.)

Podczas trzeciego tygodnia przedszkolaki oglądały różne gatunki kasz, dowiedziały się, że są to również produkty zbożowe bogate w węglowodany i witaminy. Gromadziły nasiona strączkowe, które umieściły w słoiczkach i podpisały etykietą. W jeden dzień tygodnia obchodziliśmy jako Święto kaszy, którą dzieci spożyły w różnorodnych postaciach z surówką i oliwą, z mlekiem, z musem owocowym. Dowiedziały się również skąd pochodzi ryż i poznały jego gatunki. Poznały walory zdrowotne tego zboża. Kolorowały malowanki związane z ryżem.

W czwartym tygodniu dzieci poznały różne rodzaje olejów i dowiedziały się skąd one pochodzą. Dowiedziały się podstawowych informacji o tłuszczach, które są niezbędne w diecie przedszkolaka. Były zachęcane do jedzenia ryb, szczególnie duszonych lub gotowanych. W ramach podwieczorku przyrządziły kilka zdrowych przekąsek - własnoręcznie przygotowane soki owocowe i owoce. Nauczyły się również korzystać z krajalniczki do jabłek. Podczas realizacji programu dzieci chętnie uczyły się piosenek, wierszy zamieszczonych w materiałach. Bajki pozwalały im w atrakcyjny sposób przybliżyć i zapamiętać niezbędne wiadomości. Myślę, że cel został osiągnięty i większa liczba dzieci zaczęła przynosić na drugie śniadanie razowe pieczywo. Ustaliłam również z nimi dzień Słodki piątek, w którym każdy

może przynieść coś słodkiego i poczęstować współtowarzyszy. W inne dni tygodnia dzieci nie przynoszą już słodyczy i ciasteczek. Zauważyłam, że po feriach zimowych niektóre dzieci znowu zaczęły przynosić białe pieczywo i słodkie, kolorowe napoje powracać więc będę do prezentowanych wcześniej treści i praktyk, aby utrwalić zdrowe nawyki żywieniowe. Będę również rozmawiać na ten temat z rodzicami. Materiały do programu są wg mnie atrakcyjne i dobrze opracowane. Przed przystąpieniem do programu na drzwiach sali umieściłam plakat informacyjny i zasady zdrowego odżywiania dziecka w wieku przedszkolnym. Koordynator Akademii Zdrowego Przedszkolaka w oddziale przedszkolnym przy SP w Piasecznie Natalia Kaszyca