Dobre praktyki wykorzystania technik aktywizujących

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

WYMAGANIA EDUKACYJNE KLAS I III EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ OBOWIAZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 32 IM. ARMII KRAJOWEJ W TORUNIU

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ SZKOŁA PODSTAWOWA OSIECZNA

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Temat: Odejmowanie w pamięci

z OK Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

+ umiejętności/wiadomości opanowane, / umiejętność wymaga ćwiczeń/ wiadomości wymagają uzupełnienia - brak umiejętności /wiadomości.

WYMAGANIA I KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLAS I III. obowiązujące od roku szkolnego 2015/2016

JĘZYK ANGIELSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA W KLASIE II

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

1. Podstawowe zasady posługiwania się komputerem i programem komputerowym. 2. Komputer jako źródło informacji i narzędzie komunikacji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III

Przedmiotowy System Oceniania na lekcjach historii w gimnazjum

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS I, II, III W GIMNAZJUM NR 2 W LUDŹMIERZU

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

EWALUACJA BIEŻĄCA (W SEMESTRZE I) PROGRAMU WŁASNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRY I ZABAWY JĘZYKOWE koło zainteresowań.

Opracowała Agnieszka Szczepaniak

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Krzyżówka na lekcji o logarytmie liczby dodatniej i nie tylko

Ocena opisowa to informacja, które standardy wymagań uczeń opanował, a nad którymi musi jeszcze popracować.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKI klasy 4-6 Anna Dworak

SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dla uczniów klas 1 3.

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego na rok szkolny 2016/2017

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat: Pole równoległoboku.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO SZKOŁA PODSTAWOWA NR 28 W BYDGOSZCZY

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Raport z ewaluacji wewnętrznej

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I- III

WMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASACH VII-VIII SZKOŁY PODSTWOWEJ. obowiązujące od roku szkolnego 2017/2018

Wymagania edukacyjne: KRYTERIA OCENIANIA Z J.ANGIELSKEGO DLA KLASY I

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu zajęcia techniczne w w Szkole Podstawowej w Mordarce

Mariusz Pielucha nauczyciel nauczania początkowego Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu

Załącznik do Uchwały Nr 1/2014/2015 Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Czernikowie z dnia r.

DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z PRZYRODY DLA KL. IV i VI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W LUBINIE. Opracowała: Joanna Mróz

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA I SPOSÓB SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW Z CHEMII

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA - GIMNAZJUM

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

WEWNĄTRZSZKOLNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

REGULAMIN OCENIANIA UCZNIÓW KLAS I-III SP nr 36 W POZNANIU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO.

SPOSOBY SPRAWDZANIA I OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH UCZNIÓW

Przedmiotowy System Oceniania z Fizyki dla L.O., Technikum i Z.S.Z

Ocenianie kształtujące

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO I ANGIELSKIEGO. Klasy IV-VIII. Szkoła Podstawowa w Zdunach

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKIEGO 2017/2018 Klasy I - III

Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z TECHNIKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z TECHNIKI w klasach IV VI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Opinie nauczycieli klas 1-3 o edukacji językowej i edukacji matematycznej

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM DWUJĘZYCZNEGO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Przedmiotowy System Oceniania. do informatyki w gimnazjum kl. II do programu Informatyka dla Ciebie autor: Piotr J. Durka

Transkrypt:

Dobre praktyki wykorzystania technik aktywizujących Opracowano na bazie kursu Jak motywować uczniów do nauki? prowadzonego w ramach Nauczycielskiej Akademii Internetowej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Nauczycielki uczestniczące w kursie: Justyna Krawczyk, Joanna Nowicka, Joanna Małkowska, Beata Sochacka, Alina Stryjak Rok szkolny 2013/2014

Technika *Głośne myślenie*

Temat: Rozwiązujemy zadania z niewiadomą Edukacja matematyczna, kl. III Cele lekcji: - poznam technikę Głośne myślenie, - rozwiążę dwa zadania tekstowe, - zapiszę niewiadomą w postaci okienka, - obliczę odjemną lub odjemnik. 35 Zadanie dla śmiałków Ustal, jakie liczby zostały zasłonięte obrazkami i zapisz je. 33 Suma liczb w każdym rzędzie i w każdej kolumnie, to 48. 36 grafika www.google.pl

Technika Głośne myślenie na przykładzie zadania dla śmiałków Rozpoczynamy od RZĘDU, w którym jest najmniej różnic. To jest rząd, bo są w nim dwa takie same grzyby i jedna liczba Wiemy, ze suma w rzędzie to 48 x x 36 Wobec tego od 48 odejmujemy 36 48-36 =12 Liczbę 12 dzielimy przez 2, bo są 2 obraz takim samym grzybem muchomorem czerwonym, 12 / 2 = 6 Wiemy, że muchomor przykrywa liczbę 6

Możemy teraz łatwo ustalić niewiadomą w pierwszej kolumnie 35+ 6 = 41 Suma w rzędzie to 48. Wobec tego: 48 41 = Wiemy, że kurka przykrywa liczbę 7 35 x 6 Podobnie ustalamy niewiadomą w drugiej kolumnie. 33+6=39 Pamiętamy, ze suma w rzędzie to 48. Wobec tego: 48 39 = x 33 6 Wiemy, że borowik szlachetny przykrywa liczbę 9

Teraz przechodzimy do obliczenia PIERWSZEGO I DRUGIEGO RZĘDU Rząd pierwszy: 35 + 9 = 44 48 44 = 4 Wiemy, że pieczarka przykrywa liczbę 4 35 9 x Rząd drugi: 33 + 7= 40 48 40 = 8 Wiemy, że muchomor sromotnikowy przykrywa liczbę 8 7 33 x * Sprawdzamy wszystkie rzędy i kolumny Brawo! 35 9 4 7 33 8 6 6 36 48 48 48 48 48 48

TECHNIKA *Wybierz sobie pracę domową*

Temat: Rozmowa na temat zainteresowań, prezentowanie własnych kolekcji. Ustalenie sposobów zdobywania wiedzy praca w parach. Edukacja społeczno - polonistyczna, kl. III Cele lekcji: - opowiem o swoich zainteresowaniach, - przygotuję Mapę myśli, - poznam sposoby zdobywania wiedzy. Technikę: Wybierz sobie pracę domową zastosowałam w celu rozwijania w uczniach odpowiedzialności za uczenie się. Zadanie korelowało również z Planem pracy wychowawczej, w zakresie stosowania indywidualizacji pracy uczniów. Technika została zmodyfikowana do potrzeb sytuacji dydaktycznej, wybór odnosił się do formy zadania domowego. Możliwość wyboru zadania domowego ( zakresu, stopnia trudności, formy), stosuję w swojej klasie w celu podnoszenia poziomu pracy uczniów zdolnych oraz inspirowania uczniów pracujących niesystematycznie lub napotykających na większe trudności. Zauważyłam, że możliwość wyboru samoistnie inspiruje do podejmowania zadań ambitniejszych, szczególnie w odniesieniu do zadań domowych.

Zadanie domowe Przygotuj listę sposobów zdobywania wiedzy, stosując ich wartościowanie, rozpocznij od sposobu najskuteczniejszego. Pomocne będzie zadanie 1 ze s. 30, część swojej pracy możesz wzorować na tym zadaniu, samodzielnie musisz zdecydować o kolejności na liście. Wybierz formę zadania: - staranny zapis w zeszycie, - zapis + ciekawa grafika w formacie A-4 - inna forma według własnego pomysłu. Kryteria oceny: poprawność 10 p. pomysłowość, staranność 2 p.

Temat: My favourite outfit język angielski kl. VI cele: Uczeń: - nazywa części garderoby, - opisuje swój ulubiony strój Uczniowie klasy VI to bardzo zróżnicowana grupa. Niektórzy z nich bardzo dobrze radzą sobie ze znajomością języka angielskiego. Bardzo często proszą o zadania dodatkowe. Jest również grupa uczniów którzy radzi sobie trochę słabiej. Jest również jeden uczeń który ma problemy z przyswajaniem wiedzy w języku angielskim. Metodę wybierz sobie zadanie domowe zastosowałam w celu podniesienia poprzeczki i stworzenia uczniom możliwości dostosowania stopnia trudności do ich własnych możliwości. Zadanie domowe: Przedstaw swój ulubiony strój wybraną przez siebie techniką ( plakat, tabelka, prezentacja, film, glogster). Uczniowie bardzo sumiennie wykonali zadanie domowe. Nie było ucznia, który zgłosiłby brak zadania domowego. Większość uczniów wykonała zadania za pomocą glogstera lub prezentacji multimedialnej. Bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat zastosowanej metody i możliwości wyboru wykonania zadania. Sam zdecydowałem jak zrobić zadanie, Mogłam napisać o tym co naprawdę lubię i co jest prawdziwe nie musiałam zmyślać i zastanawiać się co napisać.

*Technika zdań podsumowujących*

Technika zdań podsumowujących Technikę tę można stosować w różnych sytuacjach, przy każdej okazji. Po omówieniu partii materiału warto napisać na tablicy początkowe zwroty zdań podsumowujących i poprosić uczniów, by rozwinęli je w zeszytach lub przygotowali ustną wypowiedź.

Technika zdań podsumowujących Temat: Modlimy się do naszego patrona. Poznajemy św. Stanisława Kostkę. Cele lekcji: - wymienisz, czyim patronem jest św. Stanisław Kostka, - ułożysz we właściwej kolejności historię obrazkową o św. Stanisławie, - dokończysz zdania o św. Stanisławie

Technika zdań podsumowujących Temat: She is Polish czasownik to be. Metodę zdań podsumowujących zastosowana została w środkowej język angielski części lekcji, po tym jak uczniowie ułożyli historię w obrazkach Cele: Uczeń: odmienia czasownik to be przez osoby. Potrafi zastosować czasownik to be w praktyce. dotyczącą życia św. Stanisława Kostki. Każdy z uczniów na podstawie wcześniej ułożonej historii miał okazję dokończyć zdanie "Święty Stanisław Kostka..."

Temat: She is Polish czasownik to be. język angielski kl. IV Cele: Uczeń: odmienia czasownik to be przez osoby. Potrafi zastosować czasownik to be w praktyce. Uczniowie klasy IV dotychczas uczyli się języka angielskiego w formie zabaw, wierszyków i piosenek. Nie skupiali oni uwagi na formy gramatyczne. Dlatego też wybrałam metodę zdań podsumowujących aby zwrócić ich uwagę i położyć nacisk na nazewnictwo, które często pojawia się w poleceniach do zadań. Uczniowie mogli dokonać autorefleksji na zakończenie zajęć. Ich zadaniem było dokończenie zdań Dzisiaj na lekcji dowiedziałe(a)m się.., najtrudniejsze dla mnie było, zaskoczyło mnie.. Z początku uczniowie byli zdezorientowani i nie do końca wiedzieli co powiedzieć z czasem jednak szło im coraz lepiej. Niektóre wypowiedzi uczniów; Musiałam przypomnieć sobie co było na początku lekcji Mogłam wybrać koleżankę, która dokończy zdanie Każdy z nas mógł coś powiedzieć, a jak słuchaliśmy innych to przypominaliśmy sobie co było na lekcji.

Technika *Pochwały i nagrody dla wszystkich*

Technika: Pochwały i nagrody dla wszystkich. Pochwały i nagrody skierowane do grupy, która na nie uczciwie zapracowała, nie wywołują zazdrości. Nikt nie czuje się pominięty, przeciwnie wzmacnia się więź między uczniami.

Technika: Pochwały i nagrody dla wszystkich Temat: Modlimy się za zmarłych. Cele lekcji: - właściwie zachowujesz się na cmentarzu, - modlisz się za zmarłych.

Technika: Pochwały i nagrody dla wszystkich. Pochwała dla całej klasy na końcu zajęć za właściwe zachowanie się podczas wizyty na cmentarzu i modlitwy za zmarłych. Jestem z Was dumna. Dzisiaj zachowaliście się wspaniale. Byliście spokojni i zachowaliście porządek na cmentarzu

Wykorzystana technika: Runda bez przymusu. Temat: Czworokąty Cele: Uczeń: - rozpoznaje i nazywa różne rodzaje czworokątów - opisuje czworokąt na podstawie rysunku - podaje podstawowe własności czworokątów Przebieg lekcji: 1. Podanie celu lekcji oraz tematu. 2. Podanie "Nacobezu", czyli wymagań, które uczniowie powinni na tej lekcji opanować. 3. Rozdanie różnych czworokątów uczniom i prośba o omówienie w parach, czy potrafią je nazwać i coś o nich powiedzieć. 4. Wyświetlanie rysunków czworokątów i zastosowanie techniki: "Runda bez przymusu". 5. Klasyfikowanie czworokątów poprzez odkładanie w odpowiednie miejsce czworokątów z określonymi własnościami. 6. Podsumowanie lekcji techniką: "Zdania podsumowujące".

Wykorzystana technika: Runda bez przymusu. Zastosowałam wybraną technikę, aby każdy uczeń mógł się wypowiedzieć i porównać swoją wypowiedź z wypowiedziami kolegów i koleżanek z klasy. Wybraną technikę zastosowałam w środkowej części zajęć, aby uczniowie mogli swobodnie wypowiadać się na temat poszczególnych czworokątów i wzbogacać swą wiedzę tym, co na temat danego czworokąta mają do powiedzenia inni.

Co uczniom podobało się w tej metodzie? Uczeń 1: Wszyscy są aktywni i muszą myśleć na lekcji. Uczeń 2: Podobało mi się, że jak ktoś nie chce to nie musi mówić. Co było trudne? Uczeń 1: Wymyślenie czegoś innego, czego jeszcze nikt nie mówił. Uczeń 2: Nie było trudno, było fajna lekcja. Czego nauczyli się wykorzystując tę metodę? Uczeń 1: Warto słuchać innych, co chcą powiedzieć i można dużo zapamiętać. Uczeń 2: Razem można więcej wymyślić.

Wykorzystana technika: Runda bez przymusu. Sądzę, że technika "Runda bez przymusu" jest metodą bardzo owocną w pracę i angażującą uczniów w przebieg zajęć. Nawet ci uczniowie, którzy "pasowali" i nie wypowiedzieli się w danym momencie, aktywnie uczestniczyli w zajęciach wsłuchując się w to, co mają do powiedzenia pozostali. Zastosowanie tej techniki z pewnością przyczyniło się do świadomego uczestnictwa uczniów w lekcji i odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji za siebie.