klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna www.edu-sense.pl Temat : Kosmiczna podróż Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) Kosmiczna podróż to scenariusz zajęć uzupełniający tematykę zawartą w konspekcie Układ słoneczny. Tym razem uczniowie poszerzą wiadomości o treści dotyczące gwiazd, zapoznają się z takim pojęciem jak gwiazdozbiór, a programując roboty przy pomocy rysowanych tras wzbogaconych o kody sekwencje kolorów lub z wykorzystaniem platformy ozoblockly.pl łatwiej zapamiętają kształt gwiazdozbiorów Wielki Wóz i Mały Wóz. Dodatkowo, pracując w zespołach, mają okazję nie tylko nauczyć się współpracy, ale również poszukiwania potrzebnych im informacji, odróżniania treści wartościowych od tych niesprawdzonych. Będą mieli również możliwość wykonania w sposób kreatywny i pozostawiający im wybór techniki plastycznej wspólnej planszy Rozgwieżdżone niebo. 1
Cele ogólne: Poszerzenie wiadomości o gwiazdach; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadanio- we podejście do stawianych problemów); Rozwijanie kreatywności przy wykonywaniu pracy plastycznej. Cele operacyjne: Uczeń Wie, co oznacza słowo gwiazdozbiór, Potrafi rozpoznać gwiazdozbiory: Wielki Wóz i Mały Wóz, Potrafi rozmieścić na kartce papieru gwiazdozbiory Wielki Wóz, Mały Wóz i Gwiazdę Polarną w sposób odzwierciedlający ich położenie na niebie, Zna zasady wstawiania kodów do tras dla robotów, potrafi prawidłowo ich używać, Zna sposób zaprogramowania robotów na platformie ozoblockly.pl (opcjonalnie), Stara się współpracować w zespole, uczestniczy w rozdzieleniu zadań a następnie w ich realizacji, Potrafi szukać różnych sposobów rozwiązania napotykanych problemów, Potrafi znaleźć potrzebne informacje w sieci, wie jak bezpiecznie i odpowiedzialnie poruszać się po zasobach Internetu, Potrafi wykonać pracę plastyczno techniczną na zadany temat. Zgodność z Podstawą Programową Edukacji Wczesnoszkolnej. Uczeń: Edukacja społeczna Współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych w szkole, w domu i na ulicy; Edukacja matematyczna W sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się rozumnie, dąży do wykonania zadania; Zajęcia komputerowe Posługuje się wybranymi programami i grami edukacyjnymi, rozwijając swoje zainteresowania; korzysta z opcji w programach; Wyszukuje i korzysta z informacji: przegląda wybrane przez nauczyciela strony internetowe (np. stronę swojej szkoły); Dostrzega elementy aktywne na stronie internetowej, nawiguje po stronach w określonym zakresie; Zna zagrożenia wynikające z korzystania z komputera, Internetu i multimediów. 2
Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: grupowe, zespołowe, indywidualne. Środki dydaktyczne: KARTA PRACY UCZNIA 01, KARTA PRACY UCZNIA 02. Plansze do kodowania (dostępne w formie załączników, które można wydrukować), roboty (optymalnie 2 roboty na jeden zespół uczniów), flamastry w kolorach: czarny, czerwony, niebieski, zielony, kredki, wycięte z kolorowego papieru gwiazdki (przedmioty, które będą je symbolizować np. guziki, klocki). Opcjonalnie: duże kartony granatowego papieru, klej, nożyczki, kolorowy papier do wycinanek Opcjonalnie: tablety, smartphony, komputery z dostępem do internetu (jeden na zespół 4-5 uczniów) Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały, materiały plastyczne rozłóż na stolikach do pracy zespołowej; Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane; Wydrukuj potrzebne plansze (jeśli wydrukowane linie mają zbyt mało nasyconą czerń, popraw trasy markerem); Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota). 3
Przebieg lekcji Przebieg aktywności na zajęciach Powiedz uczniom, że na dzisiejszych zajęciach odbędziecie Podróż do gwiazd ; Zapytaj się, czym dla nich są gwiazdy, co to słowo oznacza, z czym im się kojarzy (pozwól im się swobodnie wypowiedzieć i pamiętaj, że nie ma złych odpowiedzi); Powiedz, że następne zadanie wykonają w zespołach, każda z grup będzie miała za zadanie pozyskanie informacji na zadany temat. Każda otrzyma materiały, które ułatwią jej wykonanie powierzonej pracy (optymalnie byłoby, gdyby zespoły miały do dyspozycji urządzenia z dostępem do internetu); Rozdaj dzieciom książki, albumy, artykuły i powiedz, na jaki temat mają zdobyć jak najwięcej informacji. Jeden zespół przygotuje informacje na temat gwiazdozbioru Wielki Wóz, drugi na temat gwiazdozbioru Mały Wóz, trzeci na temat Gwiazdy Polarnej. Daj każdej z grup czas ok. 15 minut na przygotowanie krótkiej prelekcji; Usiądźcie w kręgu, poproś wszystkie zespoły o przedstawienie zgromadzonych przez nich informacji; Uzupełnij przekazaną przez uczniów wiedzę, skupcie się na kształcie, jaki mają omawiane gwiazdozbiory, liczbie gwiazd, które w nie wchodzą a także położeniu względem siebie i Gwiazdy Polarnej; Rozdaj uczniom wycięte z papieru gwiazdy (lub substytuty) i poproś o ułożenie kolejnych gwiazdozbiorów; Teraz poproś uczniów, żeby spróbowali ustawić się w taki sposób, żeby z ich ciał powstały dwa omawiane gwiazdozbiory; Podziel dzieci na zespoły. Każdy zespół poproś o przejście do stolika. Zadaniem uczniów będzie stworzenie dużej planszy przedstawiającej rozgwieżdżone niebo. Na granatowym papierze nakleją i pokolorują budynki (dostępne nawydrukach). Następnie połączą kropki w taki sposób, żeby otrzymać jeden z omawianych gwiazdozbiorów (każdy zespół otrzymuje dwie karty pracy z różnymi gwiazdozbiorami). Po połączonych liniach musi przejechać robot (muszą być odpowiedniej szerokości). Wytnijcie gwiazdozbiory trasy, zostawiając z każdej strony odpowiednią część białej kartki (tak, żeby robot spokojnie poruszał się). Przyklejcie gwiazdozbiory na rozgwieżdżone niebo nad miastem, pamiętając o właściwym rozmieszczeniu ich względem siebie. Zaznaczcie markerem Gwiazdę Polarną; Usiądźcie w kręgu, omówcie wykonane prace, zaprezentujcie przejazd robotów po gwiazdozbiorach trasach; Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. Uwaga! Zajęcia można również rozwiązać w alternatywny sposób Zamiast tworzenia w zespołach wspólnej planszy, każdy z uczniów może wykonać swoją kartę pracy, kolorując budynki i tworząc trasę dla robota, przypominająca kształtem wybrany gwiazdozbiór, 4
Do zaprogramowania robotów możemy również wykorzystać platformę ozoblockly.pl. Na to rozwiązanie warto zdecydować się w momencie, kiedy uczniowie już się z nią zapoznali. Jeśli są to ich pierwsze zajęcia z tym sposobem programowania robota, zacznij od pokazania im jego podstawowych możliwości. Przedstaw uczniom sposób tworzenia skryptu, funkcjonalność wszystkich szufladek (optymalnie będzie wybrać do pracy drugi poziom trudności), sposób kalibracji robota i sposób wgrania kodu. Następnie poproś, aby w parach spróbowali zaprogramować robota na ruch zbliżony kształtem do gwiazdozbioru Wielki Wóz. Poniższe zdjęcia to zrzuty ekranu wykonane podczas tworzenia skryptu: 5
6
Karta pracy ucznia 01 klasa 1-3 Kosmiczna podróż
Karta pracy ucznia 02 klasa 1-3 Kosmiczna podróż