KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI Temat lekcji: Matematyka w codziennym zastosowaniu. Klasa: III gimnazjum Cele główne lekcji: Uczeń umie stosować wzory na obliczanie powierzchni całkowitej i objętości brył przestrzennych. Uczeń umie współpracować w grupie. Cele szczegółowe: Uczeń umie wykonywać obliczenia w sytuacjach praktycznych. Obliczać powierzchnię całkowitą i objętość figur przestrzennych. Posługiwać się jednostkami miar. Angażować się w pracę grupy. Kulturalnie odnosić się do siebie. Słuchać wypowiedzi innych. Szanować poglądy i pomysły innych. Metody pracy: Pogadanka powtórzeniowa. Praca w grupach. Środki dydaktyczne: Przykłady brył przestrzennych pochodzących z życia codziennego (świeczkaostrosłup prawidłowy czworokątny, pudełko po czekoladkach- prostopadłościan, moneta dwuzłotowa- walec, sala lekcyjna- prostopadłościan). Karty pracy z zadaniami. Arkusze papieru. Kolorowe pisaki. Miara krawiecka, metrówka. Przebieg lekcji: 1. Powitanie uczniów, czynności organizacyjne. 2. Przypomnienie wiadomości o bryłach przestrzennych. 3. Podanie tematu lekcji. 4. Określenie sposobu pracy uczniów na lekcji uczniowie wcześniej już zostali podzieleni na 5 grup. 5. Przydzielenie poszczególnym zespołom zadań karty pracy w załączeniu. 6. Uczniowie w grupach pracują nad rozwiązaniem zadań zawartych na karcie pracy. 7. Rozwiązania zadań zapisują na arkuszach papieru. 8. Liderzy grup prezentują rozwiązania pozostałym grupom. 9. Podsumowanie i ocena pracy uczniów na lekcji.
Karta pracy nr 1. Świeczka, którą otrzymałeś jest przykładem pewnej bryły przestrzennej. Wyobraź sobie, że masz zaprojektować pudełko, do którego zapakujesz trzy takie świeczki. - Podaj nazwę bryły, którą jest świeczka? - Jak ułożyć świeczki w zaprojektowanym przez ciebie pudełku, aby wymiary pudełka były jak najmniejsze? Pokaż na rysunku jak je należy ułożyć. - Dokonaj odpowiednich pomiarów. - Jaką bryłą będzie pudełko?- narysuj model tej bryły i nanieś wymiary pudełka, które musisz zaprojektować. - Podaj, ile tektury musisz zużyć na wykonanie pudełka. - Czy kolorowy papier o wymiarach 40cm, 60cm wystarczy by obkleić dwa takie pudełka? Karta pracy nr 2. Otrzymałeś pudełko, po być może ulubionych czekoladkach. Pudełko mieści czekoladki, które są graniastosłupami prawidłowymi czworokątnymi o wymiarach 2cm, 2cm, 4cm. - Jaką bryłą jest pudełko? narysuj model. - Dokonaj odpowiednich pomiarów i nanieś je na rysunek. - Odpowiedz, ile czekoladek pomieści pudełko? - Czy wystarczy czekoladek by obdarować całą klasę. - Jeśli tak to ile czekoladek dostanie każda osoba? - Sprawdź na opakowaniu ile ważą czekoladki i oblicz ile waży jedna czekoladka. Karta pracy nr 3. Twoja sala lekcyjna jest bryłą przestrzenną. Codziennie się w niej uczysz. - Jaką bryłą jest sala lekcyjna? - Narysuj model tej bryły. - Dokonaj pomiarów sali i nanieś je na rysunek. - Oblicz masę powietrza w twojej klasie, jeżeli 1 dm³ powietrza waży 1,29g. - Masę powietrza wyraź w kilogramach. - Na każdego ucznia w sali lekcyjnej powinno przypadać 4,5 m³ powietrza. Ilu uczniów może pracować w sali?
Karta pracy nr 4. Otrzymałeś monetę dwuzłotową. Jest ona bryłą przestrzenną- jaką? - Narysuj model tej bryły. - Dokonaj pomiarów monety i nanieś je na rysunek. Wyobraź sobie, że otrzymałeś nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych, którą wypłacą ci w monetach dwuzłotowych. - Czy uniósłbyś tę nagrodę? - Ile monet byś otrzymał? 1 cm³ stopu chromo niklowego, z którego wykonana jest moneta waży 8,25g. ( Wagę monety zaokrąglij do całości) W obliczeniach przyjmij, że π 3. Karta pracy nr 5. Rozwiąż krzyżówkę. Wpisz poziomo do krzyżówki odpowiedzi na pytania. Odczytaj hasło. 1) Jednostka długości morska lub lądowa. 2) Figura, która jest podstawą ostrosłupa prawidłowego czworokątnego. 3) Przez obrót tej figury powstał walec. 4) Najdłuższy odcinek w kole. 5) 0,001km = 1... 6) Udowodnił, że a² + b² = c² 7) Figura, która jest ścianą boczną ostrosłupa. 8) Figury przestrzenne. 9) Otrzymasz ją gdy rozetniesz model graniastosłupa. 10) Bryła, której wszystkie ściany są kwadratami. 11) Ma dwie podstawy, a ściany boczne są prostokątami. 12) Bryła powstała z obrotu koła. 13) Punkt wspólny krawędzi ostrosłupa. 14) Podstawa walca. 15) Każdy graniastosłup, którego podstawą jest wielokąt foremny. 16) Składa się z założenia i tezy. 17) Najsłynniejsza liczba niewymierna. 18) Łączy dwa przeciwległe wierzchołki kwadratu. 19) Odcinek łączący środek okręgu z dowolnym punktem na okręgu.
KRZYŻÓWKA 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Rozwiązanie krzyżówki: 1 M I L A 2 K W A D R A T 3 P R O S T O K Ą T 4 Ś R E D N I C A 5 M E T R 6 P I T A G O R A S 7 T R Ó J K Ą T 8 B R Y Ł Y 9 S I A T K A 10 S Z E Ś C I A N 11 G R A N I A S T O S Ł U P 12 K U L A 13 W I E R Z C H O Ł E K 14 K O Ł O 15 P R A W I D Ł O W Y 16 T W I E R D Z E N I E 17 P I 18 P R Z E K Ą T N A 19 P R O M I E Ń HASŁO: MATEMATYKA NA CO DZIEŃ Opracowanie: Dorota Koska