Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.3 Temat zajęć: Zakładamy naszą firmę (1) 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, czym jest numer NIP, wie, czy jest numer REGON i w jakim celu jest nadawany, potrafi rozwinąć skrót CEiDG, wie, że procedura rejestracji działalności gospodarczej rozpoczyna się od wypełnienia i złożenia wniosku CEiDG-1, wie, że wniosek CEiDG-1 można złożyć drogą internetową, jeśli posiada się podpis elektroniczny lub profil zaufany epuap albo przez przygotowanie wniosku przez internet, przy pomocy kreatora i podpisanie go do 7 dni w urzędzie gminy/miasta, wypełnia prawidłowo wniosek CEiDG-1 przy użyciu kreatora internetowego lub na kartach pracy przygotowanych przez nauczyciela, określa, jakie informacje będą mu potrzebne przy wypełnianiu wniosku CEiDG-1, m.in.: dane osobowe zakładającego działalność, adres i nazwa firmy, liczba pracujących i zatrudnionych, kod PKD działalności, miejsca ubezpieczenia, prowadzenia dokumentacji rachunkowej, wybiera i omawia odpowiednią dla swojej działalności formę prowadzenia ewidencji podatkowej, wskazuje samodzielnie kryteria, którymi należy kierować się przy wyborze formy organizacyjno-prawnej spółki, oraz dokonać takiego wyboru dla planowanej działalności, korzysta z internetowego kreatora wniosku. 2. Metody i techniki: obserwacja, pogadanka, burza mózgów,
Strona2 ćwiczenia praktyczne wypełnianie wniosku CEiDG-1. 3. Środki dydaktyczne: film prezentujący kolejne kroki rejestracji działalności gospodarczej w CEiDG (5 min. 39 s) ze strony http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_952056&feature=iv&src_vid=6 _NJm2QZWWQ&v=BsFQyF2F4YU, prezentacja multimedialna Zakładamy firmę kreator wniosku CEiDG-1, kreator wniosku CEiDG-1 ze strony internetowej: http://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/, wydruki aktualnego formularzu wniosku CEiDG-1 dla każdego ucznia lub komputery z dostępem do internetu dla każdego ucznia lub dwóch uczniów i rzutnik multimedialny. 4. Typ lekcji: mieszana (kombinowana). 5. Formy organizacji pracy: praca: indywidualna lub grupowa (w zależności od wyboru wariantu zasadniczej części lekcji), zbiorowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Begg D., Fischer S., Dornbusch R., 2003, Ekonomia. Mikroekonomia, PWE, Warszawa. 2. Rachwał T., 2006, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa. 3. Poznaj powody, dla których Polacy chcą zakładać własne firmy http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/poznaj-powody-dla-ktorych-polacy-chcazakladac-wlasne-firmy-49421.html (data odczytu: 02.05.2013). 4. Film prezentujący kolejne kroki rejestracji działalności gospodarczej w przy pomocy kreatora wniosku CEiDG-1 http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_952056&feature=iv&src_vid=6 _NJm2QZWWQ&v=BsFQyF2F4YU (data odczytu: 02.05.2013).
Strona3 5. Strona internetowa CEiDG (kreator wniosku): http://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ (data odczytu: 02.05.2013). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: bieżącym sprawdzaniu aktywności uczniów na zajęciach, w szczególności w trakcie wypełniania wniosku CEiDG-1 zbiorowym odpytywaniu uczniów z ustalonych na lekcjach z poprzedniego działu informacji o ich planowanej firmie, informacji, zdobywanych często na lekcjach z podstaw przedsiębiorczości, które we wniosku należy wykorzystać w praktyce. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel odczytuje fragment artykułu Poznaj powody, dla których Polacy chcą zakładać własne firmy, dotyczącego postawy Europejczyków wobec założenia własnej działalności gospodarczej: Prawie 70 proc. naszych rodaków chciałoby założyć własną firmę. Najbardziej przedsiębiorczymi Europejczykami są jednak mieszkańcy Danii 89 proc., Francji 79 proc. oraz Wielkiej Brytanii - 74 proc. Duch przedsiębiorczości szczególnie popularny jest wśród osób pomiędzy 14. a 29. rokiem życia. Niecałe 80 proc. osób, które właśnie rozpoczynają swoje życie zawodowe, jest pozytywnie nastawionych do możliwości prowadzenia własnej działalności, a co druga osoba w tym wieku rozważa jej założenie. Polacy nie są tutaj wyjątkiem i te trendy potwierdzają. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji i podanie jej tematu. 3. Po odczytaniu nawiązania do lekcji nauczyciel pyta uczniów, jakie jest ich nastawienie do założenia w przyszłości własnej działalności gospodarczej. Nauczyciel puentuje dyskusję stwierdzeniem, że dziś uczniowie zrobią swój pierwszy krok do biznesu nauczą się, jak zarejestrować planowaną przez nich działalność gospodarczą. 4. Nauczyciel metodą burzy mózgów wspólnie z uczniami przypomina dotychczas ustalone informacje o ich wspólnej firmie, które przygotowywali, realizując materiał z poprzedniego działu, w szczególności:
Strona4 profil działalności, ofertę firmy, lokalizację, prognozę finansową, ocenę szans powodzenia działalności. 5. Nauczyciel informuje uczniów, że zarejestrowanie działalności gospodarczej odbywa się poprzez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Tłumaczy, że wniosek o założenie działalności gospodarczej CEiDG-1 można wypełnić i złożyć drogą internetową przy użyciu kreatora wniosku. Nadmienia oczywiście, że w zależności od wyboru formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa możliwe jest również rejestrowanie działalności w KRS, lecz przy ich rodzaju działalności obowiązuje rejestracja w CEiDG. 6. Nauczyciel następnie prezentuje uczniom krótki film o procedurze rejestracji działalności gospodarczej przy pomocy kreatora wniosku CEiDG-1, dostępny na stronie internetowej CEiDG. Nauczyciel zaleca uczniom, by w trakcie oglądania filmu wynotowali informacje, które należy podać we wniosku, w szczególności te, z których podaniem mieliby trudności. 7. Rozpoczyna się zasadnicza część lekcji wypełnianie przez uczniów wniosku CEiDG-1. Tę część lekcji proponuje się zrealizować, wybierając jeden z trzech wariantów, w zależności od posiadanego dostępu do pracowni komputerowej. Jeżeli nauczyciel może zrealizować lekcję w pracowni komputerowej, gdzie każdy uczeń (lub para uczniów) będzie miał dostęp do komputera i internetu, należy wybrać pierwszy wariant realizacji. Jest to wariant zalecany. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy wybrać wariant drugi lub trzeci. Wariant 1 Uczniowie i nauczyciel wspólnie wchodzą na stronę internetową CEiDG i przy użyciu kreatora wniosku krok po kroku wspólnie z nauczycielem przechodzą przez kolejne etapy wypełniania wniosku internetowego. Wariant 2 Nauczyciel korzysta z prezentacji multimedialnej Zakładamy firmę kreator wniosku CEiDG-1 (załącznik 1 w osobnym pliku), w której na slajdach przedstawione są kolejne karty wniosku do wypełnienia (rzuty z ekranu rzeczywistego widoku kreatora). Nauczyciel może podzielić uczniów na małe grupki i każdej rozdać wydrukowany jeden slajd prezentacji. Na każdym ze slajdów prezentacji znajduje się widok kolejnego kroku pracy z kreatorem, dlatego wypełniając wydruki uczniowie przejdą kolejne kroki rejestracji. Uczniowie w grupkach, konsultując się z nauczycielem i kolegami, wypełniają otrzymane wydruki.
Strona5 Wariant 3 Nauczyciel rozdaje uczniom formularze wniosku CEiDG-1 (załącznik 2 w osobnym pliku) w wersji papierowej i wspólnie z nimi uzupełnia wniosek. 8. Nauczyciel w trakcie wypełniania kolejnych kart wniosku udziela uczniom koniecznych informacji i objaśnień. W szczególności dotyczących: różnicy między adresem zamieszkania a adresem zameldowania, nazwy firmy, formy organizacyjno-prawnej firmy, różnicy pomiędzy liczbą pracujących a liczbą zatrudnionych, kodu PKD działalności, miejsca ubezpieczenia (ZUS, KRUS), prowadzenia dokumentacji rachunkowej (wybór formy opodatkowania podatkiem od osób fizycznych). 9. Nauczyciel tłumaczy, że aby zakończyć proces zakładania działalności, wniosek musi być podpisany. Nauczyciel podaje trzy możliwości prawidłowego złożenia wniosku, po jego przygotowaniu w kreatorze internetowym: wydrukowanie wniosku, podpisanie i złożenie do 7 dni w urzędzie gminy/miasta, potwierdzenie prawdziwości przez profil zaufany epuap i wysłanie drogą elektroniczną, podpisanie podpisem elektronicznym i wysłanie drogę elektroniczną. 10. Nauczyciel podsumowuje lekcję, stwierdzając, że uczniom udało się wykonać pierwszy krok do założenia ich działalności, lecz niestety, to nie koniec formalności, jakim muszą stawić czoło. Zapowiada, że z dalszą drogą rejestracji zapozna ich na kolejnej lekcji. 10. Zadanie domowe: Wyszukaj w internecie informacje dotyczące zakładania firmy w jednym okienku. Przygotuj notatkę, w której odpowiesz na pytania: Czym jest jedno okienko? Czy dzięki niemu można w całości zrealizować procedurę zakładania działalności? Jeśli nie, to co należy poprawić w jego funkcjonowaniu?