1. Każdy ma swojego dusiołka

Podobne dokumenty
1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY DRUGIEJ GIMNAZJUM. TEMAT : Co się śniło Bajdale? czyli jak człowiek walczy ze złem.

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. Obywatel w urzędzie gminy

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

2. Metody prezentacji informacji

1. Teatrzyk Zielona Gęś ma zaszczyt przedstawić

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Rodzaje zdań złożonych

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

1. Różne oblicza zwycięstwa powtórka przed egzaminem

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Słynny malarz polski Jan Matejko

Poznajemy rodzaje podmiotu

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

1. Etykieta dla każdego wzbogacamy nasze słownictwo

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Plan metodyczny lekcji

Miłość niejedno ma imię. Eufemizmy w języku potocznym

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Funkcja rzeczownika w zdaniu

1. 2 razy lekcja języka polskiego

Kto puka do naszych drzwi?

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Podsumowane wiadomości o roślinach

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Zostań młodym ekologiem

Temat: Odejmowanie w pamięci

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

2. Konstruowanie budżetu domowego

Transkrypt:

1. Każdy ma swojego dusiołka Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna treść wiersza B. Leśmiana Dusiołek rozumie problem dotyczący znaczenia i sensu walki człowieka ze złem i przeciwnościami losu, rozumie symbolikę wybranych elementów świata przedstawionego. ii. b) Umiejętności potrafi na podstawie własnych i refleksji wyrazić swój sąd o stwarzaniu przez Boga złych istot, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi wypowiadać się na dany temat, potrafi pracować w grupie, potrafi określić charakter świata przedstawionego utworu. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, dyskusja, burza mózgów. c. 3. Środki dydaktyczne Polecenia dla grup d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Nauczyciel prosi uczniów, aby przez chwilę wyobrazili sobie, że są w ciemnym lesie, zgubili się i nie mogą znaleźć drogi powrotnej. Uczniowie analizują swoje uczucia, a następnie wypisują je w formie słoneczka do zeszytu. ii. b) Faza realizacyjna 1. Krótka pogadanka na temat tego, czego się boimy i co na ten temat znajdziemy w literaturze informujemy uczniów, że duchy, zjawy, potwory pojawiają się w literaturze od początku jej istnienia. Odys i Orfeusz schodzili do krainy zmarłych i rozmawiali z duchami, Herkules walczył z potworami. Kiedyś wiara w magiczne moce była powszechna, dzisiaj traktujemy te sprawy z przymrużeniem oka. Mimo to wciąż powstają książki, wiersze, filmy o dziwnych stworach, wilkołakach, itd. Odwołują się do naszej wyobraźni i raczej proponują nam

emocjonującą rozrywkę. Kiedy zapada zmrok i ciemność czai się za oknem, miło jest poczuć dreszczyk emocji. 2. Praca indywidualna, uczniowie wypełniają karty pracy (załącznik1). 3. Uświadomienie uczniom, że kilka elementów świata przedstawionego (postacie i wydarzenia) ma charakter symboliczny; przy pomocy nauczyciela uczniowie wskazują te elementy i objaśniają ich znaczenie dosłowne i przenośne 4. Nauczyciel dzieli klasę na grupy, 5 zespołów. Są wśród nich wybierani liderzy, sprawozdawcy, lektorzy, sekretarze. Uczniowie wspólnie wypełniają tabelkę. Po wykonaniu zadań zespoły prezentują swoje wyniki na forum klasy, są one omawiane a wnioski zapisane do zeszytu (załącznik 2) iii. c) Faza podsumowująca 1. Podsumowanie rozważań o symbolice utworu uczniowie dochodzą do wniosku, iż każdy ma w życiu swego dusiołka, a następnie piszą, co jest ich dusiołkiem e. 5. Bibliografia 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, SFS, Kielce 2000. 2. Leśmian B., Dusiołek, w: Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego w klasie III gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000 f. 6. Załączniki g. a) Karta pracy ucznia załącznik 1.

Czego się boję? b) zapisz synonimy do pojęcia strach, a następnie ułóż je w kolejności wskazującej na stopień natężenia cechy:... c) zapisz określenia przymiotnikowe do pojęcia strach : Jaki może być strach? d) zapisz nazwy czynności, które wykonujesz ze strachu: Co robię ze strachu? e) zapisz znane ci frazeologizmy na temat strachu, np. myśleć o czymś ze strachem:...... 4. Zapisz trzypunktowy plan, zawierający trzy najważniejsze wydarzenia utworu (bądź konsekwentny stosuj albo zdania, albo równoważniki zdań): a) Odpoczynek... b) Sen -... c) Przebudzenie -...

załącznik 2. Polecenia dla grup: Wypełnijcie podane tabelki. W pierwszej umieśćcie swoje refleksje. W drugiej uzupełnijcie tabelę informacjami dotyczącymi wyglądu i cech bohaterów wiersza. DLACZEGO DOBRY BÓG STWORZYŁ ZŁE ISTOTY? JAKI JEST SENS WALKI CZŁOWIEKA ZE ZŁEM?

i. BAJDAŁA ii. DUSIOŁEK

iii. iv. v. vi. b) Zadanie domowe Spróbuj narysować własnego Dusiołka. 45 minut brak h. 7. Czas trwania lekcji i. 8. Uwagi do scenariusza